Сухо око - IPL процедура

  • 3 324
  • 16
  •   1
Отговори
  • Мнения: 2
Здравейте момичета.
Имам питане: Доста хора са се сблъскали с проблема "Сухо око", при мен се появи от около средата на Декември. Минах две смени на лекарства - гелове и изк. сълзи и след като не усетих почти никакво подобрение бях на преглед при д-р Стойчева в "Св. Петка" . За момента тя ми постави временни запушалки на слузните канали, но вече повече от 20 дни не мога да кажа, че съм по - добре.
Предлага ми процедура IPL ( нещо като нагряване на каналите за предизвикване на слъзоотделяне). Ще бъде Благодарна ако някой е минал през това и сподели мнение.
P.S.: само да добавя, че при направеният тест слъзоотделянето ми беше 1-2 мм. - критично малко.

Благодаря!

# 1
  • Мнения: 2 474
Показателите са Ви много зле наистина.
Има ли някаква установена причина за сухото око?
Да са се сетили да Ви тестват за автоимунни заболявания?
Имате ли дисфункция на Мейбомиевите жлези? Защото IPL има най-голям ефект точно при такъв тип причина за сухо око.
Иначе да - мога да дам личен отзив - имам 9 процедури IPL от 2020 г. насам, аз съм с тежка дисфункция на Мейбомиевите жлези и сухо око от над 10 години. Отделно, че над 17 години бях с контактни лещи и явно това е отключило състоянието.
Но моите показатели бяха около 5. Сега в момента съм доста по-добре, лошото е, че от IPL-a на едното око ми поопадаха миглите, но това се случи на 6 или 7 процедура.
Тъй че съвет - търсете причината за сухо око и да - може да пробвате процедурите, стига да не се натрупват прекалено много, мисля, че няма да имате перманентна загуба на мигли. Повечето хора след 3-4-5 процедури постигат задоволителни резултати.
Аз направих повече, тъй като исках да мога максимално да нося лещи, но уви, не става, дори и със сегашното ми състояние. Просто лещите пресушават очите и при сухо око не са опция.

# 2
  • Мнения: 2
Mila Благодаря за споделения резултат. Даде ми добър съвет за Мейбомиевите жлези- не са ми ги изследвали, но принципно от 2-3 дни правя леки масажи на очите, и дали си внушаван или защото сега няколко дни не съм на работа пред компютъра сякаш усещам някаква полза, попаднах и на някакви масажи точно за тях , ще огледам, прочета и може да ги правя.
Принципно имам корекция с лазер от преди 10 години, диоптъра ми не е мръднал, само тази сухота.
Малко ме притесни а това, че са ти окапали миглите ....
А иначе ми казаха, че трябва да направя сега 4 процедури IPL и в последствие по 1 на година.

# 3
  • Мнения: 2 474
Има масажи - да, но най-добре е да се правят под душа или след компрес.
Иначе - най-вероятни причината за сухотата е лазерната операция. + работа с компютър, климатик и какво ли не.
Иначе - както казах - до 7 процедура нямах някакви проблеми с миглите, да, падаха повечко, но след това си растяха. А и при мен е само на едното око, на другото нямам засягане. Тъй че някакъв малшанс явно.
За 4 процедури не би трябвало да има някакъв проблем с миглите, наистина, а и това е страничен ефект, който не при всички се проявява все пак.

# 4
  • Мнения: 519
Може да пробвате топли влажни компреси преди да започвате по-инвазивни процедури. Тази маска има много добър ефект: https://amzn.eu/d/dpeb4Mj

# 5
  • Мнения: 7
В края на миналата година правих 4 процедури IPL и според лекарката мейбомиевите жлези са били запушени и би следвало след приключване на процедурите всичко да е наред. Но не стана така, дразненето от сухо око продължи, особено вечер и през нощта. Купих си затопляща маска за очи "Eyegiene", но ефект нямаше. Купих маска за сухи очи и от Амазон, отново без резултат.
Единствено облекчение получих, като вечер, преди заспиване, се слага гел ТЕАЛОЗ ДУО гел за очи монодози 0,4 г * 30, който поддържа влажни очите през нощта.
Също, вечер и сутрин очите, затворени, се обтриват с лек масаж /сякаш се маха грим/ с мокри кърпички Blefarette от аптеката.

# 6
  • Мнения: 4 204
Тия дни четох за сухо око и затова си позволявам да прибавя от прочетеното- при дефицит на вит А и омега мастни к-ни също се появявало сухо око.

# 7
  • Мнения: 7
Причините за сухите очи могат да бъдат много.
Така например много хора страдат от Хашимото, автоимунно намаление на функцията на щитовидната жлеза. То често е съпроводено с дискомфорт в крайниците - болки в краката, изтръпване, мравучкане, вътрешен сърбеж, чувство за топлина и т.н. При изследване с ЕМГ уж всичко е наред, а проблемите продължават. Така е, защото у нас не се поставя диагнозата "невропатия на малките нервни влакна" ( small fiber neuropathy), тъй като тя се установява с биопсия на кожата, а такава процедура в нашите клиники не се прилага. Затова такива случаи минават под общите диагнози на невропатия, радикулит, дискова херния и др.
Оказва се обаче, че невропатията на малките нервни влакна предизвиква сухота в очите.
За нейното лечение обикновено директно се предписват лекарства за типичната невропатия - или медикаменти от рода на лирика, или антидепресанти, като последните допълнително предизвикват сухота в очите.
С други думи, понякога, ако човек намери правилното лечение за краката си, може да облекчи и сухите си очи.

# 8
  • Мнения: 2 474
Това е интересно, което пишете, защото аз съм с полиневропатия.
Пия Лирика от години, като сухо око имах и преди това, както и през 3-те години пауза, в които не съм пила.
Според мен и тя допринася обаче до някаква степен, защото като си вдигна дозата, очите ми стават по-сухи.
Но тъй като диагнозата ми е дисфункция на Мейбомиевите жлези, не знам дали това има пряка връзка с неврологичните ми проблеми.
Ако имате информация - ще е полезно.

# 9
  • Мнения: 519
Дисфункция на мейбомиевите жлези може да има и при дългогодишна употреба на козметика с ретинол и производните му около очния контур.

# 10
  • Мнения: 7
Това е интересно, което пишете, защото аз съм с полиневропатия.
Пия Лирика от години, като сухо око имах и преди това, както и през 3-те години пауза, в които не съм пила.
Според мен и тя допринася обаче до някаква степен, защото като си вдигна дозата, очите ми стават по-сухи.
Но тъй като диагнозата ми е дисфункция на Мейбомиевите жлези, не знам дали това има пряка връзка с неврологичните ми проблеми.
Ако имате информация - ще е полезно.
Информацията ми е от разработките за заболяването невропатия на малките нервни влакна, което у нас не се диагностицира като самостоятелно.
Невропатията може да бъде на малките и/или на големите нервни влакна. Тази на малките може да си съществува самостоятелно, но може да предизвика и невропатия на големите нерви.
Невропатията на малките влакна от своя страна може да засегне сензорни влакна в кожата, но има риск да е свързана с автономни нервни влакна, от които зависят автономни функции като сърдечен ритъм, храносмилане, уринарна функция и др. В този случай един от симптомите е сухо око.
За съжаление у нас няма практика да се поставя отделна диагноза невропатия на малките нервни влакна, която може и да е лека (преди да прерастне в по-тежка форма) и човек да не свържи дискомфорта в стъпалата със сухото си око. Така е, защото диагнозата се прави на база биопсия на кожата /което не е сложно/, но после се броят нервните влакна и това вече няма кой да го прави в клиниките. В други страни това се прави, а има и уреди за измерване на потните жлези на стъпалата и ръцете /SudoScan/, като бързото откриване на заболяването на малките нерви и навременното лечение дават възможност да не се стига до прогресиране на невропатията.
При сухо око обикновено се предлага или запушване на слъзния канал или IPL процедура, която всъщност е ръчно отпушване на мейбомиевите жлези, което обаче не винаги решава проблема и затова се казва, че трябва и поддържаща терапия от поне един път годишно IPL. Може би, защото първопричината е друга и една от тях може да е невропатията на малките нервни влакна.
Разбира се причината може и да е друга, но без да бъде изяснена, лечението на сухото око няма да бъде пълноценно. Затова при мен ILP не даде резултат и не смятам повече да я прилагам.

# 11
  • Мнения: 820
След като родих преди близо четири години започнаха да ми се появяват постоянни ечемици на очите, които просто не минаваха. Капсуловаха се и си оставаха там. Стигнах до момент, в който имах по 5-6 на око, които бяха големи колкото грахови зърна. Обиколих 7-8 очни лекари, професори и какви ли не - без никакъв ефект. Накрая чух за въпросният IPL, отидох на преглед, съответно очите ми бяха много сухи, но не си спомням стойностите. Минах няколко процедури и тези ужасни образувания изчезнаха. Но с тях изчезнаха и част от миглите ми. Три години по-късно, все още на места нямам мигли, гадно е, защото все пак съм жена и съм суетна, примирила съм се, че няма и да имам мигли. Пък не бих прибягнала до изкуствени, при положение, че очите ми са толкова чувствителни. Та лазера беше ефективен при мен, процедурите не са болезнени, но със сигурност не са и приятни.

# 12
  • Мнения: 2 474
Да, явно не само при мен е проблема с трайната загуба на мигли 😰…

# 13
  • Мнения: 820
Тогава като споделих с докторката, тя каза, че за първи път чува такова нещо и не е възможно да ти падат миглите от това. Е как да не е възможно като IPL се ползва и за епилация принципно Grinning

# 14
  • Мнения: 2 474
Да, и на мен ми каза същото, но тогава процедурата беше нова за БГ и нямаше толкова емпиричен опит. После ми каза, че има и други пациенти, а и в чуждестранните сайтове също го пише.
Разбира се, че е от това, лошото е, че явно е необратимо. Все се надявах нещо да вземе да порасте, толкова процедури фотоепилация съм си правила без особен резултат, но уви, ето че където не трябва - ефект има. Или в случая дефект.
Но изкуствени мигли в случаи като нашите са абсурд, ходя си опърпана и гледам уж да не се заглеждам толкова, че както съм писала, то е идиотско, че е на едното око само.

Общи условия

Активация на акаунт