Стана ли ви пуйката?

  • 8 947
  • 34
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 7 106
Два пъти съм правила до сега пуйка и двата пъти е ставало много крехко месото. Бялото месо си  е сухичко, както и да му баеш, но останалото става крехко. Друг е въпроса, че пуйката има леко нетрадиционен за нас вкус и не всеки е очарован от него  Laughing.
Ръководила съм се от правилото първите 3-4 часа да я пека под фолио, без да я развивам и поглеждам и накрая като махна фолиото да я полея със соса отделен при печенето и да я запека до зачервяване.
За Нова година съм решила да пека пуйка и затова съм купила една 3 килограмова пуешка твар  Mr. Green. Рецептата на Бу ме впечатли силно и така ще да я приготвя, въпреки че бях набелязала нещо друго. И затова да питам Бу : за да махнеш гръдната кост, режеш кожата от шийката до д...то и след това я зашиваш ли? Или отлепяш кожата и работиш отвътре?

# 16
  • Мнения: 5 228
Стана ми и още как Laughing......


Бу, така си описала тази рецепта, че не само ми се дояде, но и ми се доготви.  Laughing

# 17
  • София
  • Мнения: 18 679
една 3 килограмова пуешка твар  Mr. Green.
Moят добитък беше 5 кила Shocked  5 кила месо отидоха в кофата, грехота е просто Sad ooooh!

# 18
  • До хладилника, който обичам
  • Мнения: 22 825
Рецептата на Бу ме впечатли силно и така ще да я приготвя, въпреки че бях набелязала нещо друго. И затова да питам Бу : за да махнеш гръдната кост, режеш кожата от шийката до д...то и след това я зашиваш ли? Или отлепяш кожата и работиш отвътре?
Реже се. Предния път отлепяхме кожата и кост по кост махахме, ама беше голяма игра... не си струва. Не се реже баш от край до край, де - само да се махне гръдната кост и ребрата, стига - от под врата до ъм, пъпа Mr. Green

Бу, така си описала тази рецепта, че не само ми се дояде, но и ми се доготви.  Laughing

 bowuu

Moят добитък беше 5 кила Shocked  5 кила месо отидоха в кофата, грехота е просто Sad ooooh!

Трябва да уточня, че горните пропорции са за пуйка около 4 кг - иначе трябва леко да варират, ако е по-голяма или по-малка.

# 19
  • Мнения: 7 106
една 3 килограмова пуешка твар  Mr. Green.
Moят добитък беше 5 кила Shocked  5 кила месо отидоха в кофата, грехота е просто Sad ooooh!
А бройлер ли беше или домашна, защото ако е домашно говедо - вари го, печи го - гьона си е гьон.

Бу, мерси много, ще се отчета след изпълнението  Mr. Green.

# 20
  • София
  • Мнения: 18 679
Ама не е домашно бе...Купих я от производители на пуйки/т'ва звучи гръмко Mr. Green/

# 21
  • В сърцето на любимите мъже!
  • Мнения: 1 040
Това с варенето на пуйката е голяма грешка - още по-суха става, защото всички мазнинки си отиват във водата.

И моята пуйка стана супер, хем, че я правих за пръв път (по рецепта на една мама тук от форума), махнах, обаче фенера и стана със супер крехко бяло месо.
екох в плик, а може и под фолио на 160 градуса за 4 часа (защото пуйката беше 4 кила) и после разрязах плика, намазах я с масло с червен пипер и запекох за още 20-30 мин. Стана жестока, ето ви снимки:

# 22
  • София
  • Мнения: 1 456
Аз за пръв път правих пуйка и стана страхотна, може би е късмета на начинаещияSimple Smile Не съм я варила предварително, намазах я с черен и червен пипер, пикантина и куркума отвътре и отвън, напълних я с ориз, дреболиите ( сърце и т.н. - нали на това се казва дреболии) и отстрани сложих кисело зеле. Моята беше 4.5 кг, голямо "говедо", пекох я 2ч и 30мин на макс завита във фолио и после 20 мин от едната и 20мин от другата страна без фолио, на вентилатор.  Учудващо не беше суха и месото стана много крехко - само се отделяше от кокала. Като чета описанието ти, ми се струва, че всичко си направила екстра и вероятно е от самата пуйка!

# 23
  • Мнения: 3 927
Не съм правила цяла печена пуйка и не мисля да се захващам с такава работа.......НО съм отраснала с пуешко месо, макар че като по-малка всъщност бях нещо като вегитарианец  Mr. Green и за мен това е най-хубавото и качествено месо.
Та така, мисирките (по пловдивски диалект  Wink) ги гледаха баба ми и дядо ми, лека им пръст, аз само им свирих с акордеона  Joy Joy, печенето беше от майка ми. Винаги сме пекли пуйките на части - или на половинки, четвъртинки, или на порционни парчета, завити с фолио или в енда супер специална огромна тава с похлупак. И винаги са се опичали добре. Знам, щото като порастнах малко и аз проядох месо  Wink
Аз пека пуйките на парчета и от 5-6 години откакто имам и гювеч - в него, само с малко вода и подправки. Никога не ми е оставало недоопечено, сухо или нещо подобно. Наистина бялото месо е сухо, но то си е такова.

Извинете за дългия постинг Simple Smile

Но да ви питам аз как сервирате цяла пуйка на хората? Неудобна работа ми се струва.......

# 24
  • До хладилника, който обичам
  • Мнения: 22 825
Но да ви питам аз как сервирате цяла пуйка на хората? Неудобна работа ми се струва.......
В чинии я сервираме, Тане Mr. Green
Цяла опечена пуйка си е кррррасота Simple Smile (моята, както обясних, таз година се спраска, ама нищо)

# 25
  • Мнения: 3 927
ти ме взе за мезе  Laughing
кажи как я режеш........ само съм гледала по американските филми как я боцват с голямата вилица и после вадят едни филийки, все едно таз пуйка има само цици  Mr. Green

# 26
  • София
  • Мнения: 565
Моята стана, тоест мъжът я хареса- той е моят критерий. По съвет на една колежка взехме пуйка по- малка от 3 кг. Напълних я с обичайната плънка, само подправките ми са различни- розмарин и мащерка, сложих я върху канапе от кисело зеле и я покрих с бекон, като я набоцках с клечки за зъби- хем да се задържи бекона, хем месото да поеме от мазнинката. Стана крехка.
Но догодина , живот и здраве, ще си направя пълнено пиленце. Пуйката е за повече хора- ние с мъжа още не сме се справили и май кучето ще я дояжда. Laughing

# 27
  • Мнения: 7 091
Най-вероятно е била стара пуйката, за това не е е станала.
Аз всяка година правя ( поне на Деня на Благодарността) поне по веднъж. Тукашните са по 7-8 кг. Миналата година точно 8 кг пекох. Никога не съм я пекла повече от 3.5часа ( толкова се дава като нормално за пуешкото месо , а и винаги гледам с термометъра за месо дали е изпечена), винаги е ставала страшно крехка. Но!
Аз правя задължително 2 неща:
- размразявам 4 дни (преди деня, в който ще я готвя) в хладилник
- мариновам минимум 18 часа преди самия ден ( маринатата съм я писала няколко пъти тук, с алкохол, портокали, карамфил, лук, сол и т.н.)
Никога не ми е ставала на подметка, според мен тайната се крие и в мариноването.
Ето тук може да видиш две от добичетата ( аз не можех да я нося, за това карах мъжо, толкова беше тежка, а при мариноването как съм я обръщала не е истина просто  ooooh! hahaha)




Последна редакция: ср, 27 дек 2006, 21:35 от Tandoori

# 28
  • София
  • Мнения: 18 679
Евалата, мацко, те т'ва ми е идеала за пуйка newsm20
Догодина, догодина, ще им видя сметката на всички пуйки аз smile3508

# 29
  • София
  • Мнения: 581
лично на мен пуешкото месо не ми харесва много ми е сухо затова от 2-3год. си взимам една по голяма кокошка и става  невероятно вкусна и леко мазничка без особени приготовления
 

Общи условия

Активация на акаунт