Гражданство на дете, родено в Германия

  • 4 136
  • 16
  •   1
Отговори
  • Мнения: 29
Здравейте!
Предстои ми раждане в Германия. Аз живея и работя в Германия от около 7 години, бащата от 8 и повече може би. Аз съм с българско гражданство, а той е унгарец. Има ли някой запознат децата след раждането с какво гражданство ще бъдат (българско, унгарско, немско)?

Последна редакция: вт, 21 фев 2023, 17:15 от Не се сърди, човече

# 1
  • онче бонче бонбонче
  • Мнения: 15 491
Немско взема ако бащата е легален заселник там, може и българско, за унгарското не знам.

# 2
  • Мнения: 29
Немско взема ако бащата е легален заселник там, може и българско, за унгарското не знам.


A какво ще рече легален  заселник?

# 3
  • Мнения: 1 845
Бъгларско от теб взема, унгарско от бащата.
В Германия съществува т. нар. принцип на произхода. Принципът на произхода е ориентиран спрямо родителите. Родено дете на немски родители, получава автоматично немско гражданство. Същият е случаят и ако само единия родител е с немско гражданство. В много случаи тогава това дете притежава двойно гражданство въз основа на регламента за гражданството на чуждестранния родител. Това няма влияние върху немското гражданство на детето. Ако само бащата притежава немско гражданство и не е женен за майката, според немското законодателство трябва да се направи тест за установяване на бащинство. Този процес трябва да се задейства преди детето да е навършило 23 години.
В допълнение на принципа на произход от 1 януари 2000г. в Германия влиза в сила и принцип на месторождение. Според него гражданството на детето не се определя само от националността на родителите му, но и от мястото на раждане. Това значи, че дете, родено в Германия автоматично получава немско гражданство, ако родителите му са чужденци, живеещи в Германия. Принципът на месторождение се прилага, когато: поне единият родител трябва да е пребивавал законно и редовно в Германия най-малко осем години към момента на раждане на детето или да притежава неограничено разрешително за пребиваване;  поне единият родител е гражданин на страна-членка на ЕС със свободно движение респ. страна от Европейската икономическа зона. Ако горепосочените условия са изпълнени, детето автоматично получава немско гражданство при раждането си. Много често детето получава и още едно или повече гражданства, заради произхода на родителите си. При такъв случай, след навършване на 21 години, съгласно съществуващото правно положение (предстои промяна в законодателството), има правото да реши кое гражданство да приеме (т. нар. задължение за избор). Двойното гражданство е възможно само по изключение.    това намерих в нета

# 4
  • Мнения: 101
1. Детето със сигурност има българско гражданство.

2. Детето може да има и немско гражданство. Зависи вече от бащата. Подавате молба в Einbürgerungsamt и те ще ви кажат дали детето ви има и немско гражданство.

3. Детето може да има и унгарско гражданство - проверете унгарските закони.

Няма проблем детето ви да има много гражданства, стига да са от страни на ЕС. Няма и нужда на 21 да решава каквото и да е - това е за страни които не са членки на ЕС.

Аз нямам никакви проблеми с 3 европейски гражданства.

# 5
  • онче бонче бонбонче
  • Мнения: 15 491
A какво ще рече легален  заселник?
Значи като се е родило детето бащата да има тези осем години, да се е установил там постянно, там плаща данъци, регистрирал се е, застраховал се е и т.н. всичко по реда, не е там просто за лятото да поработи. Детето също трябва да си е в Германия и да учи там.

# 6
  • Мнения: 1 188
Живеете достатъчно дълго и детето ви получава немско гражданство, съответно може да му се издаде български и унгарски паспорт. Но стане ли на 18 г. не може да има повече от 2 гражданства. Презиме според българската именна система ще бъде добавено, ако му издадете български паспорт това е промяна от относително кратко време, в немските документи има име и фамилия само. Прочетете и за многоезичните актове за раждане.

# 7
  • Мнения: 4 730
Живеете достатъчно дълго и детето ви получава немско гражданство, съответно може да му се издаде български и унгарски паспорт. Но стане ли на 18 г. не може да има повече от 2 гражданства. Презиме според българската именна система ще бъде добавено, ако му издадете български паспорт това е промяна от относително кратко време, в немските документи има име и фамилия само. Прочетете и за многоезичните актове за раждане.

Презиме в българските документи не се добавя, ако няма такова в чуждестранните. Синът ми е роден в Белгия и българското удостоверение за раждане е издадено въз основа на белгийското, където презиме няма. Съоветно детето има само име и фамилия. Както са записани имената в удостоверението, издадено при раждането, така ще бъдат записани и в българското.

# 8
  • Мнения: 29
Благодаря на всички за отговорите. Оказва се, че бащата ще направи 8 години тук в Германия малко след раждането. Затова най-вероятно децата ще са с българско и унгарско гражданство

# 9
  • Мнения: 1 188
Живеете достатъчно дълго и детето ви получава немско гражданство, съответно може да му се издаде български и унгарски паспорт. Но стане ли на 18 г. не може да има повече от 2 гражданства. Презиме според българската именна система ще бъде добавено, ако му издадете български паспорт това е промяна от относително кратко време, в немските документи има име и фамилия само. Прочетете и за многоезичните актове за раждане.

Презиме в българските документи не се добавя, ако няма такова в чуждестранните. Синът ми е роден в Белгия и българското удостоверение за раждане е издадено въз основа на белгийското, където презиме няма. Съоветно детето има само име и фамилия. Както са записани имената в удостоверението, издадено при раждането, така ще бъдат записани и в българското.
Вече се добавя, ако сте прочели внимателно, съм писала, че това е новост. Закона е променен във връзка с преодоляването на този проблем. Преди това беше невъзможно,защото се третираше от закона, като двойна самоличност.
Ето и линк, за повече информация във връзка с промяната:
https://yurukov.net/blog/2017/bashtino-ime/

# 10
  • Мнения: 4 730
Живеете достатъчно дълго и детето ви получава немско гражданство, съответно може да му се издаде български и унгарски паспорт. Но стане ли на 18 г. не може да има повече от 2 гражданства. Презиме според българската именна система ще бъде добавено, ако му издадете български паспорт това е промяна от относително кратко време, в немските документи има име и фамилия само. Прочетете и за многоезичните актове за раждане.

Презиме в българските документи не се добавя, ако няма такова в чуждестранните. Синът ми е роден в Белгия и българското удостоверение за раждане е издадено въз основа на белгийското, където презиме няма. Съоветно детето има само име и фамилия. Както са записани имената в удостоверението, издадено при раждането, така ще бъдат записани и в българското.
Вече се добавя, ако сте прочели внимателно, съм писала, че това е новост. Закона е променен във връзка с преодоляването на този проблем. Преди това беше невъзможно,защото се третираше от закона, като двойна самоличност.
Ето и линк, за повече информация във връзка с промяната:
https://yurukov.net/blog/2017/bashtino-ime/

Права сте, извинявам се.

Добре че синът ми е минал по старата процедура. 😉

# 11
  • Мнения: 1 188
Няма за какво да се извинявате, важно е да има взаимопомощ и актуална информация 🙂

# 12
  • Мнения: 1 845
А как го форулират това "бащино " име, например в САЩ имаш 2 първи имена и Фамилия.
Емили Роуз Филипс. Бащата се казва например Джон. Как  в БГ ще го сътворят.МОже би между първите 2 имена ще сложат тире ли.В БГ май 2ни имена без тире не е позволено. Не е реален случай просто информативно питам.

# 13
  • Мнения: 1 188
Може 2 имена с тире, за презимето ако бащата е Джон, би било редно бащиното име да остане Джон, но чиновниците дописват законите и слагат "ов", и не бих се учудила да го напишат Джонов, като на Иванов примерно. Знам за случай, когато бащиното име остава същото без окончание, но истината е, че си правят каквото си искат.

# 14
  • Мнения: 1 845
Sephora Благодаря ти за отговора.

Общи условия

Активация на акаунт