Проблем при летене.

  • 840
  • 15
  •   1
Отговори
  • Мнения: 15
Привет! Имам следния проблем, мисля, че се нарича "болест на движението" - та нещо ми става в главата, когато се возя в мощен автомобил, който те залепя за седалката примерно, същото ми става на лифт, на виенско колело, в стъклен асансьор. Не мога да го обясня точно какво се случва, но ти става гадно в главата, потъваш, свят ти се вие, губиш ориентация, като че ти се пълни главата с нещо, някакви такива усещания, абе отврат. Та въпросът ми е дали ще мога да литна със самолет, ако примерно стоя на най-вътрешната седалка и не гледам навън? Да подчертая, че не ме е страх от катастрофа или падане на самолета, а ме е страх да не взема да искам да слизам, ако ми стане шеметно. Защото съм и с много тежко паническо разстройство, на антидепресанти от дълги години и при нужда вземам Кс@накс. По принцип съм летяла, но преди мнооого години, 25+, когато бях 10 клас, даже и с малко безмоторно самолетче съм летяла, и нямам много спомени да съм изпитала нещо неприятно, но нещата се промениха и не знам как ще ми понесе сега. Някой ако има подобни усещания и се е справил някак, или пък знае към какъв лекар или какво хапче да взема, ще бъда много благодарна. Когато пътувам с автомобил, и трасето е много завойчесто, вземам Дименхидрин@т.
Поздрави и вие сте ми надеждата да ми дадете кураж и съвет.

# 1
  • Мнения: 406
Имам подобен проблем,но никога не съм пила каквото и да било,за да ти препоръчам.Когато пътувам със самолет гледам да седна от вътрешната страна и докато набере височина съм с наведена глава напред и затворени очи,после вече се пооправям докато самолета е високо горе.На мен също ми става лошо от всичко на което се возя,даже и градски транспорт,много е неприятно,а толкова да обичам да пътувам.

# 2
  • Мнения: 15
Имам подобен проблем,но никога не съм пила каквото и да било,за да ти препоръчам.Когато пътувам със самолет гледам да седна от вътрешната страна и докато набере височина съм с наведена глава напред и затворени очи,после вече се пооправям докато самолета е високо горе.На мен също ми става лошо от всичко на което се возя,даже и градски транспорт,много е неприятно,а толкова да обичам да пътувам.
Много ли се усеща издигането и кацането? Като на виенско колело ли е? Знам, че много зависи и от пилота, де, но все пак ...

# 3
  • София
  • Мнения: 1 616
Зависи какъв самолет ще се падне.  С големия боинг  почти нищо не се усеща по време на целия полет, дори при турболенция е доста стабилен, но съм пътувала с по-малки самолети при които ако има турболенция  си е приключение.

# 4
  • онче бонче бонбонче
  • Мнения: 16 073
Ами отиваш в аптеката и искаш хапче, че ти става лошо в кола,  самолет и т.н. те си знаят какво точно. Преди пътуване яж нещо, на празен стомах се усеща по-зле, после вътре като седнеш не навеждай глава, не чети, облегни се назад, пусни си свеж въздух има копче, ако ти заглъхват ушите преглъщай няколко пъти, ще се отпушат. Усеща се като дръпне малко скоростта, но е за кратко. Непременно говори с лекар да ти препоръча хапчета и да знае какво друго пиеш, че да не се обърка нещо.

# 5
  • Мнения: 8 804
та нещо ми става в главата, когато се возя в мощен автомобил, който те залепя за седалката примерно, същото ми става на лифт, на виенско колело, в стъклен асансьор.
Защото съм и с много тежко паническо разстройство, на антидепресанти от дълги години и при нужда вземам Кс@накс.
 Когато пътувам с автомобил, и трасето е много завойчесто, вземам Дименхидрин@т.
"Нещо, което те залепя на седалката в мощния автомобил" в резултат от рязко ускоряване на автомобила, подобна сила има, когато самолетът ускорява на пистата до момента на отлепването от земята. И пътника усеща сякаш нещо го бута назад към седалката, но чак неприятно не е.
А движенията на виенското колело са съвсем други, на лифта - трети, а на асансьора - четвърти. Но си писала стъклен асансьор. Да разбираме ли, че ако не е стъклен, не ти става лошо? Само във  вертикален лифт лити става лошо, или и на хоризонтален, да кажем лифт в планината, който се движи бавно по въжето? На виенското колело, кога в кой момент ти е лошо, при издигане само? Или като гледаш кум земята?

# 6
  • Мнения: 401
Вертиго хийл под езика. Хомеопатично лекарство е без странични ефекти. Помага на хора с по-чувствителен вестибуларен апарат и им става бързо лошо в превозни средства. Вертиго Хийл може да се приема и на 15 мин и на 30 мин. Тоест час преди полета на всеки 30 мин и точно преди излитането под езика 1 тб. Веднага се поема от тялото и ефектът е бърз и кратък. Мисля, че е подходящо.
пп. Или половин таблетка от стария добър Дименхидринат 30 минути преди полета. Прави чудеса, няма замаяност, няма гадене.

# 7
  • Мнения: 406
Имам подобен проблем,но никога не съм пила каквото и да било,за да ти препоръчам.Когато пътувам със самолет гледам да седна от вътрешната страна и докато набере височина съм с наведена глава напред и затворени очи,после вече се пооправям докато самолета е високо горе.На мен също ми става лошо от всичко на което се возя,даже и градски транспорт,много е неприятно,а толкова да обичам да пътувам.
Много ли се усеща издигането и кацането? Като на виенско колело ли е? Знам, че много зависи и от пилота, де, но все пак ...
За мен се усеща много особено излитането,докато кацането не толкова,но пък тогава ми заглъхват ушите и пак ми е кофти.Вземи си нещо,което ще ти препоръчат от аптеката и не го мисли толкова.Аз онзи ден пътувах в автобуса на обратна седалка и едва не повърнах,докато сляза.На виенско колело пък ми става ужасно зле и затова не се и качвам вече.Като бях млада,обаче пробвах от много атракции(да не се мина случайно) ами не е за мен тая работа.

# 8
  • Мнения: 15
та нещо ми става в главата, когато се возя в мощен автомобил, който те залепя за седалката примерно, същото ми става на лифт, на виенско колело, в стъклен асансьор.
Защото съм и с много тежко паническо разстройство, на антидепресанти от дълги години и при нужда вземам Кс@накс.
 Когато пътувам с автомобил, и трасето е много завойчесто, вземам Дименхидрин@т.
"Нещо, което те залепя на седалката в мощния автомобил" в резултат от рязко ускоряване на автомобила, подобна сила има, когато самолетът ускорява на пистата до момента на отлепването от земята. И пътника усеща сякаш нещо го бута назад към седалката, но чак неприятно не е.
А движенията на виенското колело са съвсем други, на лифта - трети, а на асансьора - четвърти. Но си писала стъклен асансьор. Да разбираме ли, че ако не е стъклен, не ти става лошо? Само във  вертикален лифт лити става лошо, или и на хоризонтален, да кажем лифт в планината, който се движи бавно по въжето? На виенското колело, кога в кой момент ти е лошо, при издигане само? Или като гледаш кум земята?
Става ми зле и на лифт в планината, хоризонтален, не ми е лошо да повръщам, а на главата ми става шемет. В затворен асансьор също усещам движението при тръгване нагоре/надолу, но не е толкова гадно, както в стъклен и гледам навън. За виенско да не говорим - то червата ми се обръщат, то главата ми се замайва, нагоре/надолу, няма значение, отврат е.

# 9
  • Мнения: 8 804
Ти си по-чувствителна, щом усещаш всяко движение,  но ще се справиш в самолета.
Сегашните самолети не са като преди 25 г, много е по-приятно, вземи си място до пътеката и гледай стюардесите какво сервират, какво продават, ти, разбира се не яж, не чети книга, ами се старай да останеш неподвижна, даже не си върти много и главата. Не ставай да се разхождаш или до тоалетна. Хапчетата вършат работа, има специални хапчета, взимат се 30 мин преди полета, в аптеките знаят, нещата са се променили за тези години. Само не знам с другите ти хапчета дали нещо да са несвъместими, най-добре питай лекаря.
В самолета ще се чувстваш най-добре на първите редове и до средата. На опашката се усеща повече движение. Автобус повече се клати от самолет в повечето случаи.
Когато самолетът набира височина или се спуска за кацане, ще усещаш разликата във височините, всъщност разликата в налягането, ти вътре не можеш да прецениш височината. Затова си отваряш устата, можеш да говориш с някой до теб, или да дъвчеш дъвка. Бебетата затова плачат на излитане и кацане. А в Останалото време спят.
Сегашните самолети много бързо стигат нужната височина, няма и 10-15 мин. На кацане като, че ли се бавят повече, понякога забавят над съответния град, докато ги пуснат да кацнат. Няма какво да гледаш надолу. Гледаш си само вътрешността на самолета, тя изглежда неподвижна, все едно си в кафето.
Колкото повече пътуваш, толкова повече свикваш и няма да ти е лошо, и за колата важи. В самолета няма завои - кара само напред, в кола и на завои е много по гадно, и на вътрележка е много гадно, а в самолет не е.
Лифтът в планината, сигурно е имало вятър и е клатил кабинката.  Или си гледала през стъклото и си се панирала. Но скоростта на планинския лифт е нищожна. Там не би трявало да ти е гадно,

В стъклен асансьор и да те изстреля силно нагоре, може и да се замаеш, и това е от отправната точка, балерините си имат винаги една въображаема точка която си следват при въртене, и ти така прави, набележи си една точка и само в нея гледай, ако те пртеснява стълкото, може да е някой ъгъл на кабинката. Твоето тяло ще мисли, че си в покой, защото няма да получава информация от очите, че нещо се движи и няма да ти е лошо, пробвай го.

На виенско колело или още по-лошо въртележка, или такива, които сменят равнината на въртене, не се качваш и толкова. Това не е твоето нещо. Пък и не е важно.


# 10
  • Мнения: 3 122
И аз имам такъв проблем, но много се промени. Дори изчезна почти през повечето време вече след проведена вестибуларна терапия.
Поискай направление и направи такава терапия. Помага.

# 11
  • София
  • Мнения: 1 616
При едно летене, жена в самолета получи паник атака, стюардесите знаят как да се справят. Пуснаха й маска с кислород, не защото й трябваше, а за да се успокои, че може да диша. Едната стюардеса седя до нея, държеше й ръката докато се успокои, тихичко й говореше нещо.  Остави й маската,  да е спокойна, че ако отново й стане лошо, ще има кислород. 

# 12
  • Мнения: 8 804
Издислав, каква е тази терапия?

# 13
# 14
  • Мнения: 15
Много полезна информация. От прочетеното, познах себе си в заболяването "кинетоза".

Общи условия

Активация на акаунт