Нашите орхидеи – тема 41

  • 34 080
  • 741
  •   1
Отговори
# 465
  • Варна
  • Мнения: 25 242
Ами аз с препарати не съм поливала никога, не ми се е налагало. Тор слагам 2-3 пъти годишно, така че и там няма разход Laughing

# 466
  • Мнения: 2 846
Реших си проблема с торенето с едни комбинирани пръчици. Набила съм по една и не торя. Микроелементите и те са ми на гранули с бавно освобождаване, тях ги слагам като ги пресаждам заедно с въглена в корите. От време на време като се сетя забъркам янтарна киселина и това е всичко.
А, и веднъж годишно минават профилактика с блед разтвор на калиев перманганат или йод. Simple Smile
Смених корите на всички с новозеландски и съм много доволна. Разкошни са - здрави, пречистени и много дълготрайни.
Скрит текст:

Последна редакция: нд, 28 май 2023, 18:45 от Sysly

# 467
  • София
  • Мнения: 1 180
Аз имам над 30 орхидеи, които поливам с чешмяна вода. Пълня саксийките, чакам час два и изливам. Лятото отсъстваме доста и си стоят с вода постоянно. Поне моите орхидеи не се влияят от това да са във вода. Торя с листен тор, който се пръска. С увеличаване на броя им обаче грижите ми нарастват, но пък когото ще цъфтят - удоволствието е голямо. Една ванда, която чакам от повече от година

Катлеята ми и та дава признаци на живот;

И проблемните:
Най- вероятно трипси:

Пръскам всички с моспилан, имам и котка. Трябва да ги изкарам на терасата, за колко време стоят там?
И една нова, която много импулсивно купих онзи ден, без да я огледам (беше опакована в един цветарски магазин). Тя най ме притеснява. Карантинирана е, но за колко? С какво да я третирам и как да позная дали е вирус. Защото не ми се иска да ми умори, колекцията събирана с години


Иначе е голяма красота

# 468
  • Мадрид / София
  • Мнения: 5 995
TEREZA83 не е вирус. Вируса влияе и на цветовете, стават на петна, при твойта го няма това. Виж как изглежда вирусова орхидея:

# 469
  • Мнения: 79
И аз поливам с вода от чешмата. Слагам щипка бял кристалон на два литра вода - така бързо пускат клонки и пъпки. Най-много орхидеи са ми умирали, когато ги преполея. Обичат влага и "светла" сянка, но не и да киснат във вода с дни.

Тези ми цъфтят в момента:

# 470
  • Мнения: 36 486
Горният цвят на лиодорото се отвори и прилича на миналогодишните, но не мирише, а долните два миришат на парфюм:



Снимките са такива, защото отвън е много облачно.

# 471
  • Мнения: 233
Подкрепям Анджи. Виждат се зелени корени, т.е. наскоро е поливана, но листата са дехидратирани.
Нека видим снимки на корените през стените на саксията, отстрани.

Опитах да снимам корените.
Скрит текст:

Скрит текст:

Скрит текст:

Тъй като цветята опадаха, цветоносите да ги отрежа ли?

# 472
  • Мнения: 2 846
В тази саксия си имаш "коте в чувал". Simple Smile
Бих отрязала цветоносите и почистила всички стърчащи сухи корени, до здраво или до дъно. В момента, в който започне да активира връхчетата и избие ново листо, бих пресадила без да се замисля.
Но ако до листата не достига вода, има проблем и не бих чакала и секунда (пропуснала съм предишните ти снимки). Ревизия - почистване - разтвор за дезинфекция и подхранване, нови кори и прозрачна саксия.

Последна редакция: пн, 29 май 2023, 11:37 от Sysly

# 473
  • Мнения: 8 077
Аз даже сега бих пресадила... по същия ред на действие Hands V

# 474
  • Мнения: 233
Благодаря ви, момичета Yellow Heart

Довечера или утре сутрин ще действам. А с какъв разтвор за дезифнекция? И следващия глупав - въпрос корите ли да пръскам,  саксията или корените? И саксията и корите да ги оставя ли същите?

# 475
  • Мнения: 2 846
Прозрачна саксия ти трябва. За да виждаш какво се случва вътре.
Като я извадиш и почистиш я покажи за да се прецени как да процедираш нататък.

# 476
  • Мнения: 39 356
Тъкмо на време се включвам да чуя съветите ви.

# 477
  • Мадрид / София
  • Мнения: 5 995
Благодаря ви, момичета Yellow Heart

Довечера или утре сутрин ще действам. А с какъв разтвор за дезифнекция? И следващия глупав - въпрос корите ли да пръскам,  саксията или корените? И саксията и корите да ги оставя ли същите?
Смени саксията с прозрачна (това вече се каза) и субстрата го смени изцяло след дезинфекцията. Винаги се пръска растението и се поставя в нова саксия и субстрат за да се избегне максимално следващо загниване. В старите има множество болестотворни бактерии и гъбички, които трудно се премахват, затова аз процедирам със замяна с нови.

Тъкмо на време се включвам да чуя съветите ви.

Напръскай корените с дезинфектант и ги почисти ако има нужда.

# 478
  • Мнения: 39 356
Благодаря. Утре ще купя и ще действам!

# 479
  • Мнения: 8 077
"дезинфектант"?
Аз оставям да поизсъхнат след измиването, оглеждам внимателно и намазвам "съмнителни" места с фунгицид или накисвам корените в разтвор и слага в сухи кори... или направо накисвам с корите в разтвора...
Очевидно питанията са от начинаещи, така че съветите трябва да са конкретни Hands V Да не вземе някой да накисне корените в дезинфектант на спиртна основа...

Общи условия

Активация на акаунт