Нашите орхидеи – тема 41

  • 34 086
  • 741
  •   1
Отговори
# 495
  • Мнения: 6 293
Дайте съвет какво да го правя това чудо🤪
Цветоноса някак е уж тръгнал отстрани, под листото, увъртял се е някак и е излязъл отгоре при новото листенце 👀

# 496
  • Мнения: 8 077
Да цепнеш малко върха на листенцето Thinking
На централен ми прилича, обаче...
Една офисна орхидея имаме (в друга стая, но стана моя грижа някак си Simple Smile ) беше с централен и втори цветонос... Страничня го засуши, централния се разклони три пъти (цъфтя над 3 години почти без прекъсване), после направи кейка на цветоноса. 3 месеца след като го махнах засуши цветоноса и изкара кейка на стеблото. Кейкитата растат бързо, здрави голями масивни растения, майката избива нов корен...
Вкъщи една прави кейки на цветонос... поне 6 месеца до първо коренче, зачатък на коренче по-скоро, с едни мъъъънички листенца, които само по снимки мога да видя, че са пораснали... Чакам я с надежда Simple Smile Обичам да ги гледам от бебета поне до цъфтеж Wink

# 497
  • Мнения: 6 293
Отстрани излиза, под долното листо и после се шмугва някак си. затова снимах и странично. И аз си помислих да цепя , ама то ще е повече от едно в случая Sad ще наблюдавам , да видим какво ще излезе накрая. изобщо съм я изпуснала, когато е тръгнал...

# 498
  • Мнения: 2 846
Точно сутринта отчупех един напорист и дезориентиран корен, който е направил обратен завой от средата на саксията, излязъл в близост до стъблото и успял да прободе два листа в основата, опрял в трети и аха да пробие и него. Simple Smile

# 499
  • Мнения: 36 487
Аз съм имала такъв крив цветонос (но беше по-отстрани). Оставих го да си цъфне.
А на булбестата веднъж цветоносът се беше извил точно наобратно (на примка) и съответно изсъхна между листата. Ако го бях видяла навреме, щях да го насоча нагоре, или поне щях да опитам.

# 500
  • София
  • Мнения: 3 910
На second кривундела няма какво да се прави, освен ако заради него не жертва два листа. Аз бих го оставила както е. Късно е за въздействие, а и няма гаранция, че е нямало да се счупи при насочването. Единственото което ми хрумва, е да свали саксията, така че светлината да идва отгоре. Това с цел малко да се удължи цветоноса.

# 501
  • Мадрид / София
  • Мнения: 5 996
За вандата - съвета ми е да е закачена и да си виси с корените свободно. При мен този метод най-работи и контрола е по-добър. Обаче ще се налага често мокрене на корените. Листата гледай да не ги мокриш, че не им понася добре мокренето. Пожълтяват и окапват.

# 502
  • Мнения: 251
Благодаря 🤗
И на мен така ми се иска да виси.
Обаче се чудя...щеше ми се да я оставя в офиса, за да си я гледам максимално.
Но пък събота и неделя няма кой да я пръска 🤔


 
За вандата - съвета ми е да е закачена и да си виси с корените свободно. При мен този метод най-работи и контрола е по-добър. Обаче ще се налага често мокрене на корените. Листата гледай да не ги мокриш, че не им понася добре мокренето. Пожълтяват и окапват.

# 503
  • на последния етаж
  • Мнения: 8 755
Досега купувах интересни орхидеи от магазина в Младост - цветята бяха здрави.
Какви са възможностите сега - онлайн магазинът във Враца ли само?

# 504
  • Мнения: 36 487
Аз съм най-доволна от борсата за екзотични цветя и орхидеи и от тази група:
https://www.facebook.com/groups/743884625739614/posts/6006121282 … p_comment_mention

Нямам много накупени растения (по 2-3 са ми от двете места), но всичко беше супер.
Останалите са ми от Кауфланд, Лидл и Хоуммакс (имам и подарени - ако броя тези вкъщи, в работата и при майка ми общо, сигурно са към 30-тина)
А харесвам и сайта за екзотични орхидеи (откъдето взех Белината), но там са по-скъпички и са много мънички. Ако тази Белина се развие и цъфне, ще поръчам още от там (стига да съществуват, докато стане това).

# 505
  • Мнения: 2 730
Ето как се развива орхидея та ми с изгнилите корени. Това са корените, след изрязването, листата продължават да се спаружват

Въпреки това се появи това, предполагам е спяща пъпка

И тези две израстъчета на стеблото


Дали да изрежа всичко и да пробвам да накисна самите листа във вода, за да се стимулира образуването на корени?

# 506
  • Мадрид / София
  • Мнения: 5 996
Тези израстъчета на стеблото са нови коренчета, а другото на цветоноса ми се струва кейки. Бих резнала корените над черното от първата снимка, но след като ще имаме нови коренчета и кейки - не прави нищо и действай по обичайния начин на отглеждане.

# 507
  • Мнения: 8 077
Щом изкарва коренче, спри да я "ръчкаш" и да мокриш сухото стебло (не виждам да е "гнило", но все пак няма нужда все да е мокро). Не бих рязала корените "над черното", защото то други няма, те са на практика "под черното" стебло Hands V
Сложи я в кори (бих поливала проточно), тя ще си пусне коренчета и ще изкара ново листо. Меките няма как да станат отново стегнати и лъскави твърди.

# 508
  • Мнения: 2 730
Аngela, това звучи обещаващо. Само да спомена, че последните 4-5 дни корените стояха на прекъснато потопени във вода/може и да е грешка, не знам/ сега пак ги поставих в кори. А тази кейка не трябва ли да я отрежда или така да я оставя да се развива?

# 509
  • Мадрид / София
  • Мнения: 5 996
Аngela, това звучи обещаващо. Само да спомена, че последните 4-5 дни корените стояха на прекъснато потопени във вода/може и да е грешка, не знам/ сега пак ги поставих в кори. А тази кейка не трябва ли да я отрежда или така да я оставя да се развива?
Нищо не прави повече. Остави ги така докато се развият. Кейкито е твърде малко. Ако го отрежеш, ще загине. Сега се храни от растението майка. Новите корени когато пораснат ще поемат функцията си. Кейкито трябва да развие поне 3 листа и три корена дълги лъм 5 см за да може да се отдели. До тогава никакво отделяне. Отнема време и търпение. И кисненето във вода е добре да се избягва. Сложи растението в кори или сфагнум и поддържай леко влажно, но не мокро. Спаружените листа така ще си останат. Важни са нови да покарат и да са здрави и изпънати.

Общи условия

Активация на акаунт