Защо не успяхме.....

  • 8 335
  • 195
  •   1
Отговори
# 60
  • София
  • Мнения: 39 117
В тази статия, която намерих също се отчита еничарството и че децата са отнемани от семейството и не се връщат никога в него. Даже не се броят за българско население.

# 61
  • Мнения: 12 940
Четох доста отдавна "Видрица" на поп Минчо Кънчев и "Записките" на Захари Стоянов. Доста неща съм забравила. По повод на това, което май обсъждаме - за робството - не е било много розово положението, по-низши сме били, не чак роби, естествено. Предполагам, че ако бяхме останали в Османската империя като кюрдите, сега щяхме да сме равноправни с останалите, но не е като да сме си в наша държава и сами да си решаваме. Не че много добре се справяме с решаването напоследък.
А защо не успяхме сами? В крайна сметка сме успели съвсем сами частта със Съединението, напук на всички и това много ми харесва.

# 62
  • София
  • Мнения: 39 117
Доста неща сме успели да свършим сами след Освобождението. Да измием срама.

След ВСВ Чърчил и Сталин ни прецакват жестоко, но това е друга тема.

# 63
  • Мнения: 5 289
Аз пък сега обърнах внимание, че авторката на темата е същата тази, която ми обясняваше, че на българите не са позволили да бъдат мюсюлмани, за да не плащат по-малко данъци. Уж поклон, уж уважение в първия постинг, а в следващ постинг излиза, че българите искали да ги ислямизират. Не е истина как се хванах на тази манипулативна тема, леле. Жената е искала да каже нещо съвсем различно Joy

Скрит текст:
Чак ме е яд, че си изгубих времето. "Секи сам си приценья"

# 64
  • Мнения: 11 267
Или на кратко, Османската империя не е била една и съща /непроменяща се/ през цялото си съществуване - 600 години и  би било правилно това да се отчита.
Много ясно, че би било. Та помислете за няма 150 години независима Трета българска държава колко политически системи и колко начина на живот сте сменили, и всички като вас ли живеят, или е имало и бедни, и убивани, и политически затворници (при повече от една система), и буржоазия, и аристокрация, после червена аристокрация, а накрая мутри?
Нито пък някъде другаде в Европа животът е бил един и същ от 1300 до 1900 г., даже в порядъци различен е бил, да не говорим, че в САЩ робството е премахнато много след Танзимата (реформи от 20-те и 30-те години на XIX век, които водят до значително повишаване на правата и на българите) в Османската империя.

Литературните глупости са друга работа.

# 65
  • Мнения: 15 429
Или на кратко, Османската империя не е била една и съща /непроменяща се/ през цялото си съществуване - 600 години и  би било правилно това да се отчита.
Много ясно, че би било. Та помислете за няма 150 години независима Трета българска държава колко политически системи и колко начина на живот сте сменили, и всички като вас ли живеят, или е имало и бедни, и убивани, и политически затворници (при повече от една система), и буржоазия, и аристокрация, после червена аристокрация, а накрая мутри?
Нито пък някъде другаде в Европа животът е бил един и същ от 1300 до 1900 г., даже в порядъци различен е бил, да не говорим, че в САЩ робството е премахнато много след Танзимата (реформи от 20-те и 30-те години на XIX век, които водят до значително повишаване на правата и на българите) в Османската империя.

Литературните глупости са друга работа.
Не разбирам смисъла на забележката.

# 66
  • София
  • Мнения: 6 023
Аз пък сега обърнах внимание, че авторката на темата е същата тази, която ми обясняваше, че на българите не са позволили да бъдат мюсюлмани, за да не плащат по-малко данъци. Уж поклон, уж уважение в първия постинг, а в следващ постинг излиза, че българите искали да ги ислямизират. Не е истина как се хванах на тази манипулативна тема, леле. Жената е искала да каже нещо съвсем различно Joy

Скрит текст:
Чак ме е яд, че си изгубих времето. "Секи сам си приценья"

Тя си има адженда Simple Smile На час по лъжика ги споделя нещата. Обикновено първият пост е драматичен.

# 67
  • Мнения: 11 267
Не разбирам смисъла на забележката.

Смисълът на забележката е, че сте права, по-скоро е допълнителна аргументация за други участници в темата, които не си дават сметка за тия неща.

# 68
  • Мнения: 3 256
Ех, литературата.
Сега и дядо Вазов като отречете...

# 69
  • Мнения: 11 267
Разликата между Вазов и Захари, от една страна, и Антон Дончев, от друга, е огромна. Иначе по произход аз съм от едно от тези старопланински села, за които Захари Стоянов пише, че "турски крак не е стъпвал".

# 70
  • София
  • Мнения: 39 117
Литературата е литература. Точка.

# 71
  • Мнения: 3 256
Тя и българщината трудно се имитира
Удивителен

# 72
  • на село
  • Мнения: 3 971
Щом стигнахме до там да се твърди, че еничарите подпомагали семействата си, лоша работа.
Засрамете се, за Батак едва ли някой не знае, костите още си стоят или и това е комунистическа пропаганда.

Майка ми е от Ямболските села, дядо ми- роден 1915 има дядо заклан от турците, на дръвника, бил е поп, по време на бояджишкия бунт.
Та кой в каквото иска да вярва, аз вярвам на дядо си, а не в литературата.

# 73
  • Мнения: 41 959
И все пак е хубаво истината да се казва изцяло.
Имало е Баташко клане, факт. Но не е клал редовдният турски аскер, а башибузуците. Те са били безконтролните зверове и де факто редовите бедни и прости турци...

# 74
  • Мнения: 3 256
Логиката е в основата на всичко.
Не ги е срам и не могат да изпитат срам.
Сквернят историята ни.  Що за българин трябва да си, за да правиш това?
Отговор - никакъв.

Общи условия

Активация на акаунт