Трудова борса и обезщетения - Тема 7

  • 31 773
  • 668
  •   1
Отговори
# 180
  • Мнения: 25
Здравейте! За първи път ми се налага да се регистрирам за обещетение за безработица и бих помолила за съдействие..подадох онлайн заявление за регистрация в БТ според инструкциите от първа страница, въпросът ми е да ходя ли с необходимите документи в НОИ или да чакам някакъв отговор, че заявлението ми е одобрено? Благодаря!

# 181
  • Мнения: 224
Когато се ходи лично в БТ,и се подават на място документите,се попълва и една допълнителна декларация за НОИ ,която се изпраща от служителите от БТ,с цел хората да не се разкарват,както беше преди.В случай,че сте пуснали заявление он -лайн ,на него пишеше ли нещо във връзка ,да се посочват вашите данни и целите на  НоИ ,ако си спомняте..
Има телефон,национален :02/980 8719Агенция по заетостта ,за всякакви въпроси и питайте .

# 182
  • Мнения: 14
Жена е била записана и е получавала обезщетение (60%, била е съкратена) от 14.04.2020 година до 14.09.2020 година, от тогава си работи без прекъсване. Към момента има 9-10 години общ трудов стаж.
От кога се броят 3 години от последното обезщетение, предполагам от септември, когато е бил последния превод на пари, който реално е бил за част от август, защото от 20.08 е започнала работа.
Също така вярно ли е, че след изтичането на тези три години ако се запише отново на борсата няма да може да се възползва от 8 месеца обещетение, а от 4?

# 183
  • София-Младост
  • Мнения: 23 363
Безработните лица, придобили право на парично обезщетение по чл. 54а преди изтичането на три години от предходно упражняване на правото на обезщетение за безработица, получават минималния размер на обезщетението за срок 4 месеца.

За начална дата на периода се приема датата на отпускане на предходното обезщетение за безработица.

# 184
  • Мнения: 1 671
Да разбирам, че начална дата е датата на получаване на разпореждането за безработица ли?!
А не края, когато ти е свършила
Пример
1.1. 2022 е дата на разпореждане
Борса приключва 12.12.2022
Датата е 1.1.2022 от нея се броят 3 г ли ?

# 185
  • Мнения: 54 525
Три години се броят от датата на отпускане, а не от приключване на обезщетението.
В твоя случай е 01.01.2022.

# 186
  • Варна/Амстердам
  • Мнения: 1 213
Здравейте!

Някой има ли представа дали мога да се откажа от обезщетение за безработица?

# 187
  • Мнения: 54 525
Защо да се отказваш? То не е задължително. Просто не подаваш документи в НОИ.

# 188
  • Варна/Амстердам
  • Мнения: 1 213
Проблемът е, че вече имам решение. И понеже не си позволих да се разровя предварително, чак сега като си видях решението осъзнах, че подлежа на минимално, тъй като си мислих, че е три години лт подаването на документите, а не от получаването на обезщетението.
Предполагам, че не е възможно вече да се върна назад.

# 189
  • Мнения: 54 525
Питай ги. Според мен не може, но не съм се интересувала.
Значи 3 години от последното обезщетение ли се смята? Thinking

# 190
  • Варна/Амстердам
  • Мнения: 1 213
Ами явно, защото иначе щях да взема максимално.
Благодаря все пак за отговора! 😉

# 191
  • Мнения: 54 525
А как ти е прекратен ТД?

# 192
  • Варна/Амстердам
  • Мнения: 1 213
Изтече ми договора, работих в чужбина.

# 193
  • Мнения: 12 957
Да не би да не са взети предвид осигуровките от там?

# 194
  • Мнения: 194
Здравейте! Моля , ако има запознати да дадат информация дали може да се получава пълно обезщетение (60 %), ако се получават допълнителни доходи от отдаване на имот под наем.

Общи условия

Активация на акаунт