Трудова борса и обезщетения - Тема 7

  • 33 796
  • 736
  •   1
Отговори
# 195
  • София
  • Мнения: 16 113
Защо да не може?
Да, получава се.

# 196
  • Мнения: 196
Благодаря за отговора! Тъй като е вид помощ не бях сигурна дали се вземат предвид други доходи.

# 197
  • Мнения: 54 658
Това не е помощ, а обезщетение на база осигуровки. Няма пречка и наем да получаваш.

# 198
  • Мнения: 22
Здравейте, имам следния казус, като не съм сигурна, че е за тази тема, но не знам къде другаде е по-подходящо:

Жена е била на трудовата борса 5 месеца, получавала е максималното обезщетение. Вече е назначена на работа и работи от 6 месеца, но наскоро разбира, че е бременна. Можете ли да кажете как ще се формира майчинството в случая, след като има 5 месеца борса преди това?
Осигурявана е на максималния осиг. доход и преди и сега. Какво майчинство би получавала през първата година?

Искрено благодаря, ако някой запознат отговори. Моля ви, без нападки, който иска нека помогне, който не просто да подмине.

# 199
  • Мнения: 13 196
В сайта на НОИ има калкулатор и за това обезщетение, не само за прогнозна пенсия. Най-коректно би видяла там според мен. Трябва да има ПИК за целта, за две минути става ако до сега не си е извадила.

# 200
  • София-Младост
  • Мнения: 23 377
Месеците на борсата се смятат на база МРЗ.

# 201
  • София
  • Мнения: 8 940
А жената ще продължи ли да работи във фирмата? Защото и това има значение.

# 202
  • Мнения: 22
А жената ще продължи ли да работи във фирмата? Защото и това има значение.

Да, продължава да си работи докато дойде време да излезе в майчинство. (Разбира се ще си работи до края ако бременността протича нормално и няма проблем да работи)

# 203
  • Мнения: 13 196
Да влезе най-добре в сайта на НОИ и да отвори калкулатора, там ще получи най-коректна информация. Те вече имат информацията до момента кога какви доходи е имала, попълва си кога е терминът и какви доходи се очаква да има до тогава и директно излиза размер на обезщетението сметнат.
Сигурна съм че и тук ще получи добри съвети при толкова майки пишещи във форума, но просто така ще е по-лесно и ще е сигурна че информацията е актуална.

# 204
  • Пловдив
  • Мнения: 5 028
Как се смята пълното обезщетение за безработица при наличие на едномесечно прекъсване в трудовия стаж?
Прекъсването е между единият и следващият трудов договор. Имах регистрация в БТ, но изчаках с регистрацията в НОИ за обезщетение, и няма такова, поради започване на новата работа.
Сега (три месеца по-късно), ако отида на борсата, ще има ли проблем с липсата на осигуровки за този един месец?

# 205
  • Мнения: 54 658
Като осигуровки 0. Т.е. пада ти базата от 24 на 23 месеца реално.

# 206
  • Мнения: 12
Здравейте! Върнах се на работа след майчинство. При предварителния разговор работодателите ми казаха, че не толерират болничните. Детето ми започна да ходи на ясла и много често боледува. Всеки месец съм болничен. След поредния болничен колежка, отговорник на отдела ми писа, че за съжаление не може да разчитат на мен поради честите боледувания на детето. В същото време се опитват да ме изкарат, че работя бавно. Ако работодателя реши, че не желае повече да съм част от фирмата има ли начин да ме съкратят и да получавам 60 процента от брутото. На постоянен трудов договор съм. Благодаря!

# 207
  • Мнения: 29 767
До 3 г на детето си защитена от КТ и не могат да те махнат, т.е. много е трудно и едва ли ще го направят. Затова се опитват да те накарат сама да напуснеш

# 208
  • Мнения: 12
До 3 г на детето си защитена от КТ и не могат да те махнат, т.е. много е трудно и едва ли ще го направят. Затова се опитват да те накарат сама да напуснеш

Детето е над 3 години.

# 209
  • Мнения: 29 767
Могат да се съкратят, но за тях е неизгодно. Вероятно за това те притискат, че си вземаш болничен или че си бавна - за да си напуснеш сама. Пусни си въпроса тук: https://www.bg-mamma.com/?topic=1551983.msg46554433#msg46554433 , ще получиш добри съвети.

Общи условия

Активация на акаунт