Трудова борса и обезщетения - Тема 7

  • 36 277
  • 793
  •   1
Отговори
# 210
  • Мнения: 11
Искам да попитам на 6.06 подадох заявление в бюро по труда, служителя там ми даде да попълня и декларация за НОИ , те ги били пращали, но до момента с пик код не виждам подадено заявление. Много ли се бавят?

# 211
  • Мнения: 54 924
Е, от 06.06 до сега няма и седмица. Не са толкова бързи. Ще стане.

# 212
  • Мнения: 1 671
До 14 дни ще имаш данни
Има си срок
Обикновено към 13 -14 ден издават разпореждането

# 213
  • sofia
  • Мнения: 183
Привет и от мен🌷
Със следното питане съм към вас, момичета🌷
На 01.07 прекратявам работа по взаимно съгласие. Имам 10 месеца непрекъснат стаж, а в преди това имам август 2022,  без осигуровки ( т.е 1 месец) От 01.01 до 15.07. 2022година отново съм работила без прекъсване. Имам ли право на обезщетение? Да отида ли в 7 дневният срок да подам документи?
Предварително благодаря🫶🏻

# 214
  • Мнения: 54 924
Имаш, 4 месеца минимално обезщетение.

# 215
  • Мнения: 2 840
Здравейте, бях регистрирана в бюрото по труда, но като безработна без обезщетение.
Не успях да отида за подпис на датата, която имах записана. Автоматично отписана ли съм? Имате ли представа?
Намерих си наскоро и стаж и съответно всеки ден им звъня на бюрото, но никой не вдига и реално не знам дали съм отписана или не.

# 216
  • на земята
  • Мнения: 4 097
Здравейте,не знам дали е уместно тук да попитам.
Мъжът ми пострада от падане с тежка черепно мозъчна травмаа ,изписаха го след едномесечно лечение в болница,няма дебитна карта и никаква друга и няма как да му се преведе болничния ,а той не е в състояние да ходи по банки и да вади карта.
Какъв е варианта,може ли на моята банкова карта да се преведе или някакъв съвет ?
Благодаря

# 217
  • Мнения: 54 924
Никаква ли банкова сметка няма? Не е задължително да е тази на ДК. На Ваша няма да може, но питайте в НОИ.

# 218
  • Мнения: 386
Ако няма банкова сметка, има нотариуси, които ходят по домовете, повикайте такъв да изготви пълномощно.
Ако има банкова сметка, пак нотариус за пълномощно друг да тегли от нея.

# 219
  • Мнения: 927
Здравейте, да опиша и моят случай. Средата на Юни месец 2022 се записах на борса ( след изтичане на майчинство) имах право на 8 месеца борса, от която ползвах около 2 и почнах работа първата седмица на август във Фирма 1. Края на Ноември същата година подадох предизвестие и напуснах. На 09.01.2023 започнах нова работа, като на 30.06.23 ме освободиха по член 71. Ал.1 въпроса ми е ще имам ли право на борса, ще имам ли право на остатъка си от борса?

# 220
  • София-Младост
  • Мнения: 23 389
- Безработните лица, придобили право на парично обезщетение по чл. 54а преди изтичането на три години от предходно упражняване на правото на обезщетение за безработица, получават минималния размер на обезщетението за срок 4 месеца.

- Ако по време на получаване на паричното обезщетение лицето започне да упражнява дейност - основание за задължително осигуряване по чл. 4 или трудова дейност по законодателството на друга държава, която бъде преустановена след по-малко от 12 месеца, изплащането на паричното обезщетение се възстановява за оставащия към датата на прекратяването период, ако регистрацията на лицето в Агенцията по заетостта е направена в срок 7 работни дни от прекратяване на трудовата дейност.

Според мен сте в първия случай.

# 221
  • Мнения: 927
- Безработните лица, придобили право на парично обезщетение по чл. 54а преди изтичането на три години от предходно упражняване на правото на обезщетение за безработица, получават минималния размер на обезщетението за срок 4 месеца.

- Ако по време на получаване на паричното обезщетение лицето започне да упражнява дейност - основание за задължително осигуряване по чл. 4 или трудова дейност по законодателството на друга държава, която бъде преустановена след по-малко от 12 месеца, изплащането на паричното обезщетение се възстановява за оставащия към датата на прекратяването период, ако регистрацията на лицето в Агенцията по заетостта е направена в срок 7 работни дни от прекратяване на трудовата дейност.

Според мен сте в първия случай.

В трудовата книжка към Фирма 1 съм от 04.08 до 03.01.23 ( 5 месеца и 1 ден), Фирма 2 започвам на 09.01 и съм освободена считано от 01.07 ( 5 месеца и 22 дена)

# 222
  • София-Младост
  • Мнения: 23 389
Според мен грешно четеш втория абзац.
Започваш да получаваш обезщетение примерно от 01.06.2022 г. , изчислено е че ще го взимаш 8 месеца, т.е. до 31.01.2023. Взимаш 2 месеца и намираш работа, работиш 3 мес. и следва прекратяване на ТД. Подаваш отново документи и тогава имаш право да получиш същото обезщетение, но само до 31.01.2023...т.е. още около 3 месеца.

# 223
  • Мнения: 927
дано не е така както сте го описали. Дано е както аз го разбирам. Дефакто да имам 6 месеца да изполвам от борсата Simple Smile . Утре ще отида и ще разбера и предполагам след 2 седмици ще разбера

# 224
  • Мнения: 54 924
Според мен имаш право на остатъка.
След като е отпуснато и си ползвала част от него, имаш право да си го ползваш, ако не си работила повече от 12 месеца. Не мисля, че има краен срок за ползване.
Пиши после какво са ти казали от БТ.

Общи условия

Активация на акаунт