Отговори
# 705
  • Мнения: 1 336
Момичета, може нищо да не са ви казвали за шийките защото примерно я измерва коремно и ако всичко е ок, преценява, че няма смисъл от вагинално, защото си е добре. Аз знам, че ако коремно е под 2,5 см тогава е наложително да се измери и вагинално.

# 706
  • София
  • Мнения: 1 056
Значи по темата с настоящия адрес за ясла/ДГ в София, излиза че е напълно излишно дори настоящия адрес да си сменя, защото мен само затова ми трябва реално. И педиатър и личен лекар може без адрес тук, за помощите при раждане на първо дете, имам кой в Русе с генерално пълномощно да оправи нещата, така че май ще си го пишем на мой адрес живот и здраве детето и все тая, то се е видяло че яслата ще е частна…

# 707
  • Мнения: 97
Тъй стига се до извода,че ако искаш градина трябва да го водиш формално по документи ,че го е осиновил някой асъл Софиянец с корен до седмо коляно Софийско😂😂😂😂 в кръга на шегата разбира се.
Предполагам като дойде времето да се роди бебока и живот и здраве тръгнем на разходка по градинките ще ми направи впечатление ,че има деца щом 1 500 само за сега се знаят че кандидатстват за идващата година.
Само да си кажа (не че ви вълнува де) в Монтана има четири ясли (сега се не сещам градина май се водеше от 3год. на горе?)един ден реших отивам и го записвам беше на 2 г. и малко. Обиколих ги и в едната имаше място за след 10 дена ,толкова в колкото и да го подготвя с документите за яслата😂,това ми е опита с кандидатствания.Тук ще се видя в чудо явно.

# 708
  • Мнения: 1 890
И коренях софиянец да си пак не помага 😅 Синът ми е участвал в над 20 класирания до момента, а цял живот съм със софийски адрес

# 709
  • Мнения: 97
Е вие ми разбихте всички мечти направо за София,аз за да родя в Монтана някога и един лев не дадох😂да влезе в ясла също,за училище (Видин) в едно от най-добрите за града го записах без проблем нищо ,че и там се говореше ,че е трудно.
Хммм значи за късмет за София да не се надявам.Въпреки ,че се надявам за раждане да мина пак без пари😂😂😂 тук в София ,егати скръндзата съм.

# 710
  • Мнения: 393
И коренях софиянец да си пак не помага 😅 Синът ми е участвал в над 20 класирания до момента, а цял живот съм със софийски адрес
Според мен трябва да има допълнителни точки за децата на родители, които са родени в София, които цял живот са живяли тук и са плащали данъци тук. Някакси не е справедливо един ден да няма място за моето дете в яслите/градините, а да приемат децата на хора, дошли от провинцията преди 3 години или малко повече. Не искам да обидя никого с този коментар, но това е моето мнение по темата.
Преди 20+ години, когато аз бях малка, изобщо не е имало такива класирания и е имало места за всички деца. Това, което се случва сега, не е нормално, но за съжаление едва ли нещо ще се промени за нашите деца. Не знам защо е толкова трудно да построят достатъчно ясли и градини в София..

# 711
  • Мнения: 97
Еми аз не мисля ,че логично да си задължително от някъде за да има право детето ти да ходи на ясла/градина точно в този град.Мисля ,че някъде другаде се е объркало в София нещо за да се получи така,или може би е с цел за да се набутат повече деца в частни градини?За да взима някой парички.По другите големи градове как е?В Монтана също има голяма раждаемост,но места има.Поне за последните 14 год.не съм чула там да се оплаче позната,че няма място.Да Монтана не е София,но ....някъде има нещо гнило .

# 712
  • Мнения: 43
Няма как да се сравнява броя на деца в Монтана и София, когато преди 20 години в София живееха софиянци, проблем нямаше, но сега не е така и е разбираемо защо. Хората по малките градове нямат работа и затова идват тук, предполагам, че това е и причината на всички в темата и напълно го разбирам и не осъждам, но наистина не е редно, ние родени и израснали тук, нямащи къщи или роднини по други градове, за да се преместим там, да нямаме никакво право на ясли, градини и училища. От 29 години (от както съм родена) съм в тази община, учила съм и работя на нейна територия, плащала съм си данаците (не малки суми) и вече 10 класирания не приемат дъщеря ми в тази община...

# 713
  • Мнения: 685
И коренях софиянец да си пак не помага 😅 Синът ми е участвал в над 20 класирания до момента, а цял живот съм със софийски адрес
Според мен трябва да има допълнителни точки за децата на родители, които са родени в София, които цял живот са живяли тук и са плащали данъци тук. Някакси не е справедливо един ден да няма място за моето дете в яслите/градините, а да приемат децата на хора, дошли от провинцията преди 3 години или малко повече. Не искам да обидя никого с този коментар, но това е моето мнение по темата.
Преди 20+ години, когато аз бях малка, изобщо не е имало такива класирания и е имало места за всички деца. Това, което се случва сега, не е нормално, но за съжаление едва ли нещо ще се промени за нашите деца. Не знам защо е толкова трудно да построят достатъчно ясли и градини в София..

Изцяло споделям това мнение. Едно време майка ми просто е отишла да ме запише в градината, а моето едва сега го приеха. Като цяло София се презастрои…не е вече приятно място за живеене

# 714
  • Мнения: 97
О не ,абсолютно не сравнявам София с Монтана ,но може да се сравни с квартал според броя население и пак излиза,че в София(този квартал) си има проблем.И въпроса е кой ги решава тези проблеми и как?Или може би никак не се решават.А не толкова че хората търсят по големи доходи и се местят семейно.Ако някой се премести в друга държава?Няма да има място за детето му защото не е живял там?
И да щом се строй значи млади хора предимно ще купят ,значи ще имат деца.Еми да спрат строежите ,като няма жилище ,няма никой да дойде .

# 715
  • Мнения: 393
Еми аз не мисля ,че логично да си задължително от някъде за да има право детето ти да ходи на ясла/градина точно в този град.Мисля ,че някъде другаде се е объркало в София нещо за да се получи така,или може би е с цел за да се набутат повече деца в частни градини?За да взима някой парички.По другите големи градове как е?В Монтана също има голяма раждаемост,но места има.Поне за последните 14 год.не съм чула там да се оплаче позната,че няма място.Да Монтана не е София,но ....някъде има нещо гнило .
За мен си е напълно логично, защото цял живот плащаш данъци в този град, а не в някой друг. Не би било логично аз да отида да живея например в Пловдив и да съм с предимство пред хората, които цял живот живеят там. Тези 3 години жителство, които ти дават някакви точки, са смешни и вероятно почти всеки родител ги има.
Просто в София стана пренаселено през последните 10-20 години. Не може да се сравнява населението на нито един град с това на София. Каквото е построено навремето, това е останало и то не стига за всички деца в днешно време, а нови ясли и градини почти не се строят. Държавата е виновна като цяло. Иначе и това с частните градини може би е някакъв фактор да не се строят държавни.

# 716
  • Мнения: 238
Ето ме с ентерококи след серклажа 😡 АГ пусна контролна МБ и резултата е ентерококус фекалис. Сега чакам отговор от доктора, но много ме притеснява това да не навреди на серклажа или на бебето. Чета, че е упорит и не минава изобщо лесно. Абе да не ти е мирна главата....
Лидия, и мен за това много ми говориха. Още от сряда вечерта слагам Клион-Д, независимо какви са резултатите от микробиологията. И после не знам какво се прави след серклажа да се пазиш. Стискаш палци ли?

# 717
  • Мнения: 77
Здравейте, момичета,

днес бях на ФМ при друг лекар за още едно мнение. Вместо да се успокоя обаче получих противоречива информация. Тук се оказа, че бебчето изостава с 8 дни, би трябвало да съм в 21г.с + 5, а по параметри плодът отговаря на 20г.с. + 2. Това, което истински ме притесни е че при измерванията с Доплер се установиха завишени стойности на PI (1,63) и RI (0,81). Попита ме дали са ми правили изследване за тромбофилия и докторът остана доста изненадан, че не сме изследвали. Освен това досега според следящия ни лекар бебето отговаря на седмицата.
Ще съм благодарна, ако споделите опит, защото в момента съм доста объркана. Понеже не знам колко спешни мерки изисква ситуацията...

# 718
  • София
  • Мнения: 1 056
Nevena, трябва да се посети още един ФМ според мен. Къде сте правили ФМ до сега? От София ли сте?

# 719
  • Мнения: 77
Nevena, трябва да се посети още един ФМ според мен. Къде сте правили ФМ до сега? От София ли сте?

От Варна съм. Първата ФМ я правих при следящия лекар в Майчин дом, а втората при проф. Балев. До колкото чета коментари от момичета ФМ в нашия град се оказва проблем, мненията за повечето са противоречиви.

Общи условия

Активация на акаунт