Име за момиче

  • 4 209
  • 52
  •   1
Отговори
  • Мнения: 10
Здравейте, лятото сме в очакване на второто ни детенце, което ще е момиче. Имаме си вече един батко Христо. С таткото сме на различни мнения относно име. Той държи да е Неда, съчетани срички от имената на двете баби. Аз се колебая между Елица и Белослава.
Ще се радвам да гласувате в анкетата, лично на вас кое ви допада? Малко допълнителна помощ не е излишна Simple Smile

# 1
  • Мнения: 6 256
Глас за Неда.

# 2
  • София
  • Мнения: 3 011
От трите Белослава най-много ми харесва.

# 3
  • Мнения: 1 372
Гласувах за Елица.

# 4
  • Мнения: 2 757
Белослава

# 5
# 6
  • Мнения: 6 150
И от мен глас за Неда.

# 7
  • Мнения: 1 433
Белослава! Леко раждане 🙂

# 8
# 9
  • Мнения: 8 819
Авторке, а детето Христо на кого е кръстено?

# 10
  • София
  • Мнения: 1 133
Белослава и Неда ми харесват; Елица, заради звука "ц", ми е много спънато въпреки хубавото значение на името. Гласувах за Белослава заради чудесното галено Бела.

# 11
  • Мнения: 8 819
на мен Белослава не ми харесва, защото завършва на 'слава'

# 12
  • Down south
  • Мнения: 7 682
От трите предложения, за мен, Белослава звучи най-красиво.
Има история и силно очарование в това име.
Леко раждане!

ПП Виждам, че в темите често се търсят галени имена, Бела, би могло да бъде Вашето.

# 13
  • Мнения: 24 349
Неда и двете баби да се радват

# 14
  • Мнения: 10
Авторке, а детето Христо на кого е кръстено?

На баща си.

# 15
  • Мнения: 1 916
И аз съм за Неда.

# 16
  • Мнения: 2 405
Глас от мен за Белослава.

# 17
  • Мнения: 12 790
И трите наистина много ми харесват. Все пак гласувах за Елица, без да подценявам останалите варианти.

# 18
  • Мнения: 18 562
Белослава. Много краиво име. Другите просто бледнеят пред него.

# 19
  • Крайбрежен район
  • Мнения: 2 201
Гласувах за Елица. Много е крсиво и има хубаво значение. Христо и Елица звучат много добре.
Всъщност и трите имена са много хубави. Вие трябва да помислите дали искате да е кратко, средно или дълго, дали виждате дъщерия си като Неди, Ели или Бела, какво значение искате да носи името и.

Неда - според първата версия името е краткия вариант на славянското име Неделя, което означава седмица. Според втората версия Неда е съставена от думата за отрицание не и нейната противоположност - да. В миналото това име се е давало на деца, които са се родили много трудно. Има имен ден на 7 юли.
Елица - това име се дава на момичето с пожелание да бъде стройна и красива като ела. Празнува имен ден на Цветница.
Белослава - славянско име, което означава "бяла слава". Празнува имен ден на 14 декември.

# 20
  • Най-красивата страна
  • Мнения: 12 282
Елица много ми харесва.Галеното Ели е хубаво.
Ще има имен ден.
Христо има,нека и момичето да има.

Белослава също ми харесва.
Неда -не.Архаично ми се струва.

# 21
  • Мнения: 5 340
Белослава.

# 22
  • Русе
  • Мнения: 408
Елица ми звучи най - цветно, най
- лятно. Инъче може би за Белослава щях да гласувам.

# 23
  • Мнения: 8 819
Авторке, а детето Христо на кого е кръстено?

На баща си.
попитах, защото двете деца после ще се питат как си им измислила името, едното на двете баби, ако Христо беше на дядо си, другят дядо може да се обиди
А сега, остава другото да е на майка си, някак да е равностойно, не е задължително.
Щом давате по една сричка на всяка баба, тази с първата сричка е по-облагодетелствана.

# 24
  • Мнения: 889
Неда не ми харесва особено, Надя, Надежда са по-добри варианти с тези срички/букви. Иначе гласувах за Елица, но и Белослава е много хубаво.

# 25
  • Мнения: 3 033
Гласувах за Елица. Останалите не са лоши, но не ги предпочитам.

# 26
  • Мнения: 339
Гласувах за Белослава, много красиво име. Единственото име, завършващо на -слава, което ми харесва.
Елица също е хубаво, именият ден е на голям празник.
Неда ми звучи грубо.

# 27
  • Мнения: 490
Гласувах за Белослава- красиво име, а на галено Бела е прекрасно ! Елица не ми допада много , но е 1000 пъти по- добре от Неда. Никоя сила на Света, не би ме накарала да си кръстя детето Не/Да.

Последна редакция: нд, 12 мар 2023, 22:23 от AК47

# 28
  • Мнения: 18 562
Да, Неда е много остаряло име.
А не е и хубаво, грубичко е.
Елица също не ми харесва, защото има ц. А и като цяло не ми е сред любимите.

# 29
  • Мнения: 555
А не може ли да размените сричките? Вместо Неда да е Дани - Даная, Даниела, Деница или друго подобно.
От анкетата гласувах за Елица.

# 30
  • Мнения: 14 635
И аз съм за Белослава.

# 31
  • Мнения: 375
От трите предложени Елица ми е най-симпатично. Неда е остаряло и грубо, а имената, завършващи на -слава, не ми са благозвучни. Пък и си представям децата как римуват "Бела - Дебела" или нарочно наричат детето Славка. Елица е по-трудно за изговаряне от чужденците, но пък детето ще си има и имен ден, и хубаво галено име.

# 32
  • Мнения: 10
Чак пък такива представи с Бела-Дебела не съм си и позволила да имам.  Какви са тези асоциации?!? Или пък примерът със Славка? Мисля, че това си е само във вашата глава. И все пак ви благодаря за мнението.
От трите предложени Елица ми е най-симпатично. Неда е остаряло и грубо, а имената, завършващи на -слава, не ми са благозвучни. Пък и си представям децата как римуват "Бела - Дебела" или нарочно наричат детето Славка. Елица е по-трудно за изговаряне от чужденците, но пък детето ще си има и имен ден, и хубаво галено име.

# 33
  • Мнения: 8 892
Белослава от трите, макар само Бела да ми харесва повече. Елица също ми е хубаво, докато Неда, поне за моя вкус, е грубичко.

# 34
  • Мнения: 2 607
Белослава е любимото ми българско име за момиче и ако живеех в България, щеше да е поне в топ 3. Красиво, елегантно, замечтано, но и здраво стъпило на земята. Хем тежко, хем феерично заради ,,бело"-тата му. Буквално си представям жена обгърната с бели воали.
 Неда изобщо не ми харесва. Грубо ми е. Елица е готино. Има нещо приятелско, весело, закачливо в него. Може би ц-то. Пред Белослава бледнее малко, но също създава филми в главата ми, което за мен е знак, че е специално. Важното е вие да го харесвате.

# 35
  • Мнения: 375
Чак пък такива представи с Бела-Дебела не съм си и позволила да имам.  Какви са тези асоциации?!? Или пък примерът със Славка? Мисля, че това си е само във вашата глава. И все пак ви благодаря за мнението.
От трите предложени Елица ми е най-симпатично. Неда е остаряло и грубо, а имената, завършващи на -слава, не ми са благозвучни. Пък и си представям децата как римуват "Бела - Дебела" или нарочно наричат детето Славка. Елица е по-трудно за изговаряне от чужденците, но пък детето ще си има и имен ден, и хубаво галено име.

О, не, не е в моята глава определено. Защото това са реални примери за ситуации с реални хора, които познавам. И за да не съм голословна - Станислава лесно се превръщаше в СтаниСлавке или само Славкееее, когато искаш нарочно да жегнеш някого. Децата понякога могат да бъдат много изобретателни и неща, които не биха хрумнали никога на нас, са в "техните глави". Което и име да изберете в крайна сметка е важно накрая и момиченцето да си го харесва.

# 36
  • Мнения: 889
На почти всяко (а вероятно на всяко) име може да се измисли "нещо".

# 37
  • Най-красивата страна
  • Мнения: 12 282
Да,децата могат да измислят подигравки за всяко име.
Правят го ,когато не харесват някое дете.
Те могат да приемат даже и Пенка нормално,а да се подиграват на име като Патрисия примерно...

# 38
  • на последния етаж
  • Мнения: 8 756
И трите са много хубави, но гласувах за Елица.

# 39
  • София
  • Мнения: 8 649
И трите са хубави имена, на мен лично са ми малко безразлични, затова не мога да кажа някое повече да ми харесва или по-малко от тях.
Може би Елица все пак.

# 40
  • Мнения: 1 459
Гласувах за Белослава, харесвам по-дългите имена. Елица също е хубаво, но Белослава ми харесва повече.

# 41
  • София
  • Мнения: 4 588
Елица бих избрала от трите.

# 42
  • Мнения: 6 293

Те могат да приемат даже и Пенка нормално,а да се подиграват на име като Патрисия примерно...
Ми то на Патрисия и аз бих.. особено в БГ.
Гласувах за Неда. Чисто, българско, истинско име, на Света Неделя.
Белослава може да е мноооого модерно, но никак не ме грабва. Елица ми навява асоциации за нещо недовършено, недорасло.

# 43
  • Мнения: 496
Гласувах за Елица.
От известно време съм му "хвърлила " око и ако не си променя мнението в бъдеще ,ако има е дъщеря бих я кръстила така . Звучи ми много нежно, много изчистено .

# 44
  • SF
  • Мнения: 21 226
И трите имена не харесвам, но най не ми е звучно Неда. А и е малко старичко. И твърдичко.

# 45
# 46
  • Мнения: 4 020
Не за Неда.
Гласувах за Елица

# 47
  • Мнения: 646
Глас за Неда, харесва ми.

# 48
  • Мнения: 513
Гласувах за Белослава.
Много харесвам името, а и познавам една чаровна госпожица с това име.
Елица също ми харесва, Неда -никак.

# 49
  • Мнения: 2 741
Неда е старо име, но последните 10-12 години се дава това име на деца

Белослава също исторически е старо, дъщеря на Иван Асен ||,  така  съм чувала актрисата Анета Сотирова харесва името по време на снимките на филма и го дава на дъщеря си - Белослава

Елица е нежно и красиво

И трите имена са хубави

# 50
  • Мнения: 10
Много благодаря на всички отговорили и гласували. Засега се спряхме на името Белослава.

# 51
  • SF
  • Мнения: 21 226
Неда е старо име, но последните 10-12 години се дава това име на деца

Да. Но аз хич не ги харесвам тези имена: Рада, Дона, Неда, Кера, Гана.

# 52
  • Мнения: 2 741
Хахах, сложно е с избирането на име, особено ако се търси чуждо одобрение, колкото хора - толкова мнения

И Рада имаше популярност по едно време, звучи ми строго от Рада Госпожина.
Другата форма Рая е съименичка на доста кучета
Не са за всички такъв тип кратки имена, модните - Тея, Дея... са орязани от нещо по-дълго и са ми непонятни

Общи условия

Активация на акаунт