Как да съхраня кърмата си?

  • 1 514
  • 19
  •   1
Отговори
# 15
  • София, Младост 2
  • Мнения: 8 374
знам че в хладилника може да стой 24ч.

Точно така ! максимум 48 часа  Naughty Naughty Naughty
Това за 8 те дни в кой учебник го пише ???? Crossing Arms

Изискванията относно сроковете на съхранение са много различни за различните видове употреба на кърмата - ако са за банка за кърма, са едни; за домашно съхранение са други; за недоносено бебе са трети и т.н. В съответствие с това има големи разлики в сроковете, които са допустими. 8-те дена са споменати в инструкциите за съхранение на кърмата, давани от ЛЛЛ:
http://www.lalecheleague.org/FAQ/milkstorage.html (за който се съмнява доколко е достоверно - Асоциацията на банките за кърма в Северна Америка препоръчва ЛЛЛ като един от източниците на информация за кърменето на сайта си).
Подобни срокове - 3 до 5 дена - са в препоръките и на различни педиатрични болници, например тук:
http://www.cincinnatichildrens.org/health/info/newborn/breastfee … tmilk-storage.htm
Освен това `може` не означава `трябва` Grinning Т.е. ако човек не се чувства комфортно да използва кърма, която е преседяла повече, не е нужно да го прави. Но 24ч определено е твърде кратък срок за съхранение и не е нужно да се изхвърля кърма, която е престояла в хладилник само толкова. На стайна температура кърмата може да стои 8-10 часа (стига да не е 30 градуса в стаята Laughing).

# 16
  • Мнения: 831
ако те интересуват начините да контролираш количеството, може да ги обсъдим.
Един въпрос от здравно естество - да си изследвана за нивата на пролактин в кръвта? Такава сериозна хиперлактация може да е причинена от силно повишени нива на пролактина (дори извън състоянието на кърмене), което пък е белег за някои нарушения на функцията на хипофизата и е хубаво да се знае.
Ти си цяла енциклопедия! Аз дори не мога да запомя някои термини, които използваш!!! Възхищавам ти се!
Разбира се, че ме интересуват начините да контролирам кърмата си и ще съм ти благодарна, ако ми дадеш съвети. То за сега е добре, притеснява ме, обаче да не достигна пак рекордни количества. Лошото е, че ако не изцедя ми се втвърдяват гърдите и много ме болят...
Не съм изследвана спецялно за нива на пролактин, къде трябва да отида за такова нещо?

# 17
  • София, Младост 2
  • Мнения: 8 374
За съжаление докато кърмиш, няма как да се измерят реалните стойности на пролактина - през цялата продължителност на лактацията(т.е. в продължение на много месеци) той е по-висок от нормалното, като стойностите силно подскачат по време на кърмене на бебето и се задържат така известно време след храненето. Така че няма смисъл от изследване в момента - иначе могат да се правят във всяка лаборатория, която прави хормонални изследвания.
Един от най-простичките и ефикасни начини да избегнеш подуването и да намалиш кърмата са зелевите компреси - разточваш с точилка или бутилка лист от прясно зеле (или просто го намачкваш с ръка) и го увиваш около гърдата, като сменяш на 2-3 часа (т.е. на всяко хранене). Това се прави за около 24ч, ако човек иска само облекчение - или 2-3 дена, ако се цели по-съществено намаляване на кърмата.
Някои други възможности (напр. определени билки) са разгледани тук:
http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=83674.0


# 18
  • Мнения: 831
Още веднъж ти благодаря за пълната информация! Прочетох всичко и най-вероятно ще взема мерки за контролиране на кърмата. Имам билката Градински чай,която мога да използвам. И нея ли трябва да пиа по четвърт чаша 3 пъти дневно?
Весело посрещане на Новата година с най-добри пожелания!!!

# 19
  • София, Младост 2
  • Мнения: 8 374
Да, за същата билка става въпрос - надявам се да ти е от полза Grinning Добре е да наблюдаваш как реагира тялото ти на билковата отвара - при всеки реакциите са индивидуални, така че може ефекта да е по-бърз или по-бавен от споменатото в статията.
Весели празници, здраве и късмет през новата година на всички  bouquet

Общи условия

Активация на акаунт