Давате ли пари на хирурга, който ви е оперирал?

  • 2 548
  • 79
  •   1
Отговори
# 30
  • Мнения: 6 774
Лекарят не Ви прави услуга, а си върши работата, за която получава заплата. Даването на пари в плик за благодарност е всъщност вид подкуп. Но в нашата народопсихология е дълбоко застъпено, даже имам един близък, който като отиде на преглед, освен, че си плаща прегледа, дава пари на ръка на лекаря, за да е сигурен, че ще бъде добре обгрижен. Това е една ужасна практика, която подклажда корупционните схеми. Затова и тук така добре се ширят ало измамите, всеки мята пари през балкона, за да подсигури добрата грижа за пострадал в болница. Нещо неморално е прието за стандарт за благодарност.

# 31
  • Пловдив
  • Мнения: 14 609
И обяснението и на тия същите бутащи пари често е: "Нали знаете как е в България...".

# 32
  • Мнения: 6 174
Каква народопсихология. Лежи си жената прясно оперирана от рак и минава сестра и й казва, че трябва да приготви сума за благодарност. Всички останали в стаята вече са изказали благодарност, а изписването е далеч. Няма народопсихология, а страх, защото тези от които ще зависиш неизвестно колко време директно са ти поискали плик с пари. И не преди операцията, когато можеш да решиш да се оплачеш и да отидеш в друга болница, а след операцията, когато вече си напълно зависим.

# 33
  • Мнения: 6 774
Каква народопсихология. Лежи си жената прясно оперирана от рак и минава сестра и й казва, че трябва да приготви сума за благодарност. Всички останали в стаята вече са изказали благодарност, а изписването е далеч. Няма народопсихология, а страх, защото тези от които ще зависиш неизвестно колко време директно са ти поискали плик с пари. И не преди операцията, когато можеш да решиш да се оплачеш и да отидеш в друга болница, а след операцията, когато вече си напълно зависим.
Това е изнудване и е наказуемо от закона.

Авторката както и много други пациенти сами дават пари, без да са им искани, с което всъщност допринасят за подобни изнудвания.

# 34
  • Мнения: 2 909
Е , някои хора и за раждане дават пари в плик , нищо че раждането им е струвало доста .

# 35
  • Мнения: 19 104
Не са популярни делата за лекарска небрежност тук. Иначе какво, ако не даде, се очаква да убият пациента, защото не е дал пари?

# 36
  • Мнения: 5 100
Няма да го убият, ще го оставят да си умре.

# 37
  • Мнения: 19 104
Това е подсъдно.

# 38
  • Мнения: 5 100
Някой да е осъдил лекар?

# 39
  • Пловдив
  • Мнения: 14 609
Рори, не се има предвид вашият случай, разбира се.

# 40
  • Мнения: 75
Някой да е осъдил лекар?
За да се осъди лекар, лекарска комисия трябва да прегледа документацията по извършената операция или за каквото го съдите и да свидетелства къде са били грешките. Никой лекар няма да свидетелства срещу колега, защото никога не знае кога може да е на тяхно място.
Да отговоря на въпроса от темата: Не, никой никога не е давал пари на хирурга за добре свършена работа от моето семейство. Бонбони, бутилка алкохол сме давали, но много рядко.
Добавям, че никой от семейството ми не оцеля дълго след хирургичните намеси.

# 41
  • Мнения: 5 100
Затова хората са принудени да дават, за да оцелеят. Не че им са излишни.

# 42
  • Мнения: 75
Затова хората са принудени да дават, за да оцелеят. Не че им са излишни.

Не мога да обвиня лекарите  в нашите случаи, защото заболяванията на роднините ми бяха комплксни, засягащи много органи, а и в някои случаи просто  са били игнорирани с години. Майка ми беше медицинско лице, така че за съжаление ние минавахме през схемата "имам човек", а не "имам пари в плик". За съжаление и тя не е сред живите вече. При мен обаче, на няколко пъти се опитваха да ме изнудват, много мога да изпиша по темата, но никога не съм давала за моя операция каквото и да е под формата на рушвет, а съм вдигала страшни скандали. Моите наблюдения са, че като цяло всички пациенти им мълчат, докато буквално издевателстват над тях, и така си е останало от едно време. Когато майка ми лежеше в Пирогов буквално имаше продавалник на етажа в хирургията и една кутия бонбони, продавана от някоя от санитарките можеше да удари и 30-40 лв. А тази кутия бонбони често е била рушвет и така до безкрай.

# 43
  • Мнения: 5 100
Те вече не искат почерпки и подаръци, искат пари.Като им дадат парите си купуват каквото искат.Няма колега, няма медицински работник, не платиш ли, не те поглеждат.И не приемат 20-50-100 лева.

# 44
  • Мнения: 3 914
Раждала съм, оперирана съм, децата ми са оперирани, майка ми. Всички по няколко пъти. Не леки козметични процедурки. Никога, под никаква форма освен официална такава на регистратура, не сме плащали каквото и да е. Нито преди, нито след. Никъде не сме получили лошо отношение, това са множество държавни болници и една частна, нито неглижиране. Изключително впечатлена от отношение към пациента бях след последната моя операция - отворена миомектомия - по каса, в държавна болница.

Общи условия

Активация на акаунт