Трудно ми е да реша

  • 2 204
  • 35
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 7 716
незнам виждала ли си тежко болен, умиращ човек Sad

Виждала съм, но с очите и разумът на възрастна.
Децата не гледат така на нещата.

Обаче ако детето се дърпа или отказва в никакъв случай не трябва да се настоява. Тук говорим за доброволност на  срещата.
Всъщност става дума дали Касиди да предложи посещението.

Последна редакция: вт, 02 яну 2007, 14:18 от Lali

# 16
  • Мнения: 7 474
Аз мисля, че първо трябва да говориш с детето , да и объясниш какво е положението , какво ще види и да я питаш дали иска да отиде, за да не се шокира , ако все пак решиш да я заведеш.

# 17
  • Мнения: 1 058
Баба ме е гледала много. Когато беше на смъртно легло отидох да я видя. Тя беше в кома и въобще не разбра че съм там, а аз никога няма да забравя гледката. Когато се сетя за нея я виждам как пъшка и се мъчи. Мисля че не е подходящо едно дете да вижда умиращ човек. Помисли си много.

# 18
  • Мнения: 4 965
Зависи от състоянието на баба ти, защото аз бях малко по-голяма от дъщеря ти, когато почина бабата на моята майка. Преди това аз държах да я видя и нашите ме заведоха, но любимата ми прабаба (която преди това ме гледаше, обожаваше и угаждаше) вече беше в деменция - не помнеше никого, не ни позна, гонеше ни от стаята и т.н. Преживяването беше кошмарно и досега съжалявам, че отидох, вместо да запазя само хубави спомени.
Ако баба ти е на себе си и просто е стара, болна и изморена, но с акъла си, заведи детето. Заслужава си да се простят.
Моят дядо също е на легло вече няколко години и е много възрастен и болен - над 90 годишен е, има изкарани 3 инсулта, почти напълно неподвижен е, но разсъждава трезво, познава всички, може да проведе разговор и не разрешава да му занемаряват външния вид. Далеч и ходим при него едва 2-3 пъти в годината, но с удоволствие водя и децата, защото виждам колко много им се радва, а и децата знаят, че имат "стар дядо".
Т.е. прецени според ситуацията.

# 19
  • Някъде на път....
  • Мнения: 10 351
Аз мисля, че първо трябва да говориш с детето , да и объясниш какво е положението , какво ще види и да я питаш дали иска да отиде, за да не се шокира , ако все пак решиш да я заведеш.
И аз така смятам, че е най-добре!

# 20
  • Мнения: 7 716
Това, че болният не дава видими признаци, че те познал, не означава че не те познава.
Неведоми са пътищата на съзнанието.

# 21
  • Мнения: 4 965
Това, че болният не дава видими признаци, че те познал, не означава че не те познава.
Неведоми са пътищата на съзнанието.

Ако е със склероза или нещо подобно, за него може да си напълно непознат и да е настроен враждебно.
Поне случая с моята прабаба беше точно такъв. Тя викаше "Какви са тези деца! Аз нямам деца! Махнете ги оттук!" и подобни.
 Cry

# 22
  • Мнения: 7 474
Може би не е лошо да отидеш първо сама и да видиш все пак как е жената и след това да прецениш дали за детето е добре да ходи  Thinking

# 23
  • Мнения: 7 716


Ако е със склероза или нещо подобно, за него може да си напълно непознат и да е настроен враждебно.
Поне случая с моята прабаба беше точно такъв. Тя викаше "Какви са тези деца! Аз нямам деца! Махнете ги оттук!" и подобни.
 Cry

Точно, ако е със склероза има светли моменти - може да имаш късмет и да улучиш такъв. /Както при мен се случи наскоро/.
Или дори в момента тя да не ви познае, считай, че в един момент има просветляване и тя ще си спомни, че децата и са били при нея.
Наистина са неведоми пътищата и възможносттите на съзнанието.
Обобщавам опита на съпруга ми, който е реаниматор.

# 24
  • София
  • Мнения: 6 999
Моето мнение е малко по-различно. Аз бих завела /да не дава Бог/ дъщеря ми и при болна баба и на погребение също. Смятам, че децата са пълноценни хора и освен ако те самите не желаят следва да присъстват в живота на семейството, а не да им се показват само 'хубави гледки'. Кому е нужно това всъщност? В живота има и болести и смърт и лоши неща. Дори заведох същеря си на гробище /годишнина от смърта/ още когато беше на 2 месеца.

За това и, Касиди, питай дъщеря си иска ли като й обясни, че бабата може да не я познае, че ще е различна и прочие... Ако детето пожелае - го заведи.

Самата аз не съжалявам, че ходих да виждам до последно умиращия си от рак любим дядо, когато бях на 9, както бях и на погребението му. Съжалявам, че не отидох на погребението на прабаба си, която почина точно в деня на сватбата на сестра ми/бях на 15/ и родителите ни ни го спестиха. Сякаш не се сбогувах с нея. Cry

# 25
  • Мнения: 377
Съгласна съм с Isa, че е най-добре да говориш с детето, да му обясниш ситуацията и да го оставиш само да реши.
Родителите ми ни спестиха новината за болестта на баба ми и въпреки, че си отиде много бързо, след 2 седмици в кома и досега се чувствам гадно, че не успях да я видя за последно.  Cry

# 26
  • Варна
  • Мнения: 178
Аз не бих се двуумила.Едва ли това ще е  най-светлия спомен на твоето детенце  за неговата баба.Едва ли има най-подходяща възраст за такива събития-болест и сбогувания,но съдейки по себе си  и това което съм преживяла като дете не бих ги препоръчала и за 9-годишната ти дъщеричка.Не зная как се чувства някой,който си отива, но надали би желал да го запомнят немощен и болен.

# 27
  • Мнения: 5 317
Може би бих я завела.

# 28
  • Мнения: 1 731
Аз мисля, че първо трябва да говориш с детето , да и объясниш какво е положението , какво ще види и да я питаш дали иска да отиде, за да не се шокира , ако все пак решиш да я заведеш.
И аз така смятам, че е най-добре!

# 29
  • с/у ОколоМръсТното
  • Мнения: 19 148
Децата си водя навсякъде... Живота не е само цветя и рози и не желая "стерилни" откъм живот деца.
Кас, заведи си щерката.

Общи условия

Активация на акаунт