Малко трудна тема....за болестта рак и борбата с него - тема №6

  • 210 073
  • 3 595
  •   2
Отговори
# 3 135
  • Мнения: 1 416
    Даниела,
Да, същият! И въобще болница Св. Иван Рилски, дори да не е Доц. Минкин, цялата неврохирургия са отлични специалисти.
Мисля, че да търсиш лъче терапия е рано.
Първо да се докаже какво е, после неврохирург да се изкаже и накрая, ако те насочат,  ще събираш мнения.

Последна редакция: вт, 19 мар 2024, 17:04 от Малечка Палечка

# 3 136
  • Мнения: 2 485
Бях на изследвания, нямам никакви находки отново!
Пиша го за разведряване на обстановката: след аденокарцином с множество далечни метастази - четвърти стадий, няколко операции,  химио- и лъчетерапия, сега почти 3 години без терапия.

Стискам палци на всички, дано да се оправят всички засегнати!
Браво, радвам се за теб! Все така!
Аз в тази връзка все се чудя моят мъж колко време ще трябва да бъде на поддържаща терапия с таблетки и на три седмици ходи за една вливка до болницата. Има два контролни пет скенера с добри резултати, но онколожката казва - продължаваме терапията. Може би аз не разбирам и тази поддържаща терапия продължава завинаги (въпреки че му причинява определени неприятности), но от темата знам, че някои потребители спират таблетките след известно време.

# 3 137
  • Мнения: 12 888
Браво, радвам се за теб! Все така!
Аз в тази връзка все се чудя моят мъж колко време ще трябва да бъде на поддържаща терапия с таблетки и на три седмици ходи за една вливка до болницата. Има два контролни пет скенера с добри резултати, но онколожката казва - продължаваме терапията. Може би аз не разбирам и тази поддържаща терапия продължава завинаги (въпреки че му причинява определени неприятности), но от темата знам, че някои потребители спират таблетките след известно време.
Аз се запознах преди време с една баба, която от 10 години беше на поддържаща терапия, мисля, че ходеше всеки месец на еднократна вливка.
Не знам какви са критериите, по които лекуващият онколог определя кога може да се спре поддържащата терапия и дали да има такава. Може би в някои случаи рискът е по-голям, така предполагам.

П.П. Благодаря за пожеланията и добрите думи! Дано повече хора имат добро развитие.

# 3 138
  • Мнения: 4 807
Uncommon, честито! Все такива скучни резултати да получаваш и да се радваш на добро здраве. Simple Smile

Здравейте,
За мое съжаление се включвам в темата, която от известно време следя, тъй като усещах какво ми се случва.
Накратко за мен - на 43 г. съм. След 9-годишно кротко съжителство с едно раче, намерено в гърдата ми през 2015 г., оперирано, без далечни метастази, преминати химиотерапия, лъчетерапия, хормонална терапия, днес ЯМР установи единична ( уж) мозъчна метастаза. Няма да казвам колко ми е тежко… Молбата ми е за помощ с информация. Какви са стъпките от тук нататък, къде първо да отида, колко мнения да взема, къде да чета, за да съм адекватно информирана за това, което ме очаква?
Знам, че има двама прекрасни, знаещи мъже в темата. Единият по спомен беше сборил две-три мозъчни метастази. Надявам се да се включите с насоки.
Благодаря!

Никой не е добре дошъл в тази тема точно, но ще се опитаме да помогнем с каквото можем.

Какви са рецептор статусите от 2014-2015г? Предполагам, че HR+ (или ER, или PR, или и двете са +), а HER2 neu e отрицателен, предвид терапията. Ако е така, според мен трябва да се започне системно лечение с CDK4/6 инхибитор - Verzenio, Kisqali или Ibrance - в комбинация с летрозол или фулвестрант (по преценка на онколога според предишната хормонална терапия и времето изминало от прекъсването ѝ). Тази терапия преминава през МКБ и има ефект в ЦНС.

Също така, трябва да се направи ПЕТ/КТ. Предполагам, че ЯМР на глава е по повод симптоми. Надявам се никъде другаде да няма вторични лезии, но тази възможност трябва да се изключи с образни изследвания. Ако случайно има други, колкото по-рано и по-малки са, толкова повече време и варианти за реакция.

Относно вторичната лезия в ЦНС, трябва да се консултирате с онколог, неврохирург и лъчетерапевт. Възможно е да подлежи на радиохирургия (предвид обема). Но…от предходното лечение е минало много време. Не съм сигурен дали с оглед на това обстоятелство, не би било по-подходящо да се премахне оперативно с цел нова хистопатология, ИХХ и евентуално генетични изследвания (PIK3CA, например). Добри варианти са проф. Герганов (Пирогов) и доц. Минкин (Иван Рилски).

За мен редът е този: 1) Онколог за направление за ПЕТ/КТ, обсъждане на системното лечение и план за лезията в ЦНС; 2) ПЕТ/КТ; 3) неврохирург и 4) лъчетерапевт. Стъпки 2, 3, 4 могат да се случват едновременно.

Варианти със сигурност има и Ви желая успешно лечение.

# 3 139
  • Мнения: 529
uncommon, все така да е занапред!

# 3 140
  • Мнения: 2 011
Hope4C, благодаря за отговора!

Позна за характеристиките на тумора. По онова време даваха резултата в %.
ER 50%, PR 20%, HER2- , G3
До месец май 2023 г. бях на Золадекс+Нолвадекс. Спряха ги, тъй като минаха близо 8 години с тях.
Последният PET скенер е от юни 2023г. Беше чист. Дано не ми откажат ново направление.
ЯМР направих поради изтръпване в лявата ръка.
Благодаря за ясно посочените стъпки! Огромна помощ в такъв стресов момент!

Uncommon , радваш! Все така да е!

# 3 141
  • Мнения: 4 218
Може да е нов първичен мозъчен. Проф. Златарева-  добър неврорентгенолог, МА.

# 3 142
  • София
  • Мнения: 113
Zigizagi, хващам се за думите ти и, с риск да оспамя темата, моля да ми да дадете препоръка за добър невролог или неврохирург. Писах и в темата за дисковата херния, казаха Иван Рилски. Но невролог никой не препоръчва. Аз минах петима, без резултат. Няма да обяснявам какви са ми проблемите, че темата е друга. Но много ме боли.
Моят мъж ходи в неврологията в Пирогов, там му правиха изследвания. Проверете там. И в Окръжна са добри

Някой чувал ли е за билките на Мария Требен? Дадоха ми една торба, за моят мъж да пие, за прочистване. Не че имам вяра, ама пък няма да навреди. Прилага ли се при онкологични заболявания.

Последна редакция: ср, 20 мар 2024, 16:42 от Nikolina-Pikolina

# 3 143
  • Мнения: 1 416
Nikolina-Pikolina,
 Ако е на активно лечение в момента, много внимателно с билките! Жълт кантарион не трябва да се приема по време на химиотерапия, вероятно и други билки са противопоказани.
Най-добре питайте лекуващия лекар.

# 3 144
  • София
  • Мнения: 113
Nikolina-Pikolina,
 Ако е на активно лечение в момента, много внимателно с билките! Жълт кантарион не трябва да се приема по време на химиотерапия, вероятно и други билки са противопоказани.
Най-добре питайте лекуващия лекар.
При него още няма диагноза. Само на СК се видяха лезии и надути лимфи.  И не се знае дали не е от счупване на ребра. Това е за прочистване и е невен, коприва и бял равнец

# 3 145
  • Мнения: 350
Здравейте, може въпросът ми да е глупав, но искам да попитам - ако примерно се открие рак на бъбрек и после се открият (при скенер след отстраняване на тумора или в последствие след година две) петна в друг орган като мозък, бял дроб и тн и това като разсейка на от бъбрека ли се води или е нов рак примерно глиобластом?

# 3 146
  • Пловдив
  • Мнения: 40 928
Някой да е на терапия с Пазопаниб?

# 3 147
  • Мнения: 14
Здравейте на всички, днес направихме и скенера на татко. Ще помоля, някой да се включи с мнение докъто се видим с пулмолог. Чакаме още и биопсията от простатата.

# 3 148
  • Мнения: 41
Здравейте! Бяхме до момента в очакване на хистологията на нодула в бял дроб. Най-накрая е готова, оказва се метастаза от малигнен меланом. Т.е. в момента тате е с два вида рак, единият от които рядък явно, но пък и напреднал.

Утре сме така или иначе в УСБАЛО, води се, че ще го изписват след като са го приели за ЯМР. По принцип бях говорила с Консулова да го поеме, ама в сряд а като беше за ЯМР, тя май го е прехвърлила на друг лекар, който се занимава с простата - Герасимов. Утре ще видя с кого ще успеем да говорим и да проверя как да минем при Гавраилова.

В момента съм в ужас. Не знам как да се събера, като се прибере след малко голямото дете. Бебето ме усеща, но поне не разбира.

Дайте някакви насоки, поне утре да разпитвам по-конкретно. Благодаря!

# 3 149
  • Мнения: 10 744
Leieli, много съжалявам за лошите новини.
А само едно мнение ли имате за хидрологията? Добре е да я повторите другаде.

Общи условия

Активация на акаунт