Малко трудна тема....за болестта рак и борбата с него - тема №6

  • 215 194
  • 3 672
  •   7
Отговори
# 3 225
  • Мнения: 529
Според мен би следвало да ги покрива касата, защото навремето Тимчева беше казала, че ако рестартираме имунотерапията при татко може да се мисли за такъв вариант, защото беше малко килограми.

# 3 226
  • Мнения: 104
Забравих да пиша, че Еврохоспитал в Пловдив работи с НЗОК.

# 3 227
  • Пловдив
  • Мнения: 2 093
Зиги според ситуацяита е .Аз не съм плал нищо (освен Изуствената Дура и престоя извън максималния предивиден в КП -за Дурата към 2К + още към 70лв за престоя ),НЗОК тогава не покриваш въоще ниакакъв дурален пакет -опция да направят предварително операция на бедрото с която да вземат подкожна,надускулта тъкан(ципа) ,с която да "закърпят" дупкта в дурата.  Родителите  ми вече се бяха подписали на 2 от трите места след като ме събудиха (временно) ,и моя подпис щеше д.фекто да има 1/3 тежест (представиха ми копие на което няма техите подписи ,т..ч сам съм взел решениено за се беси - Няма см. да се чакам още 3-4 дни ,да се възстановя от анестезията за операцията за вземане на биолигичен материал ,с неизвестен период на регенриране на дурата от него,както и такъв за разграждане на временната Dura Matter).
Факт е ,че НЗОК не заплаща най-модерните консумативи (тогава дори и основни такива за един куп хирургични интервении -освен кардиология/съдова хирургия(съдови шънтове и байпаси) ,и в частност(но най-евтините)) - ортопедия(подмяна на стави).
Лежах си на общо основание в нормална стая  със съквариранти(нокои от които големи дразители,някои спешни изпаднали в нещо като "делируум"). "ВИП"-едва ли щеше да е от полза за "оцеляването" ми ...до момента,а тогава си бяха мизерни условията в стационара  на клиниката по неврохиругията в "Св.Георги" .
Реално и за оператор+екип не съм плащал +Кръв (Дето Буболина реве ,че и са искали на всяка цена бележка - Майка ми е сниско кръвно ,баща ми над 60 ,брат ми с множество алергии, а аз самия - 17 години по 2 пъти годишно давах кръв преди диагноза ),та и за кръвта казаха ,че не задължително да се  престави бележка за дарена таката .Слава богу ,не се наложи да ми вливат .въпреки ,че имаше осигурена за опрацията ,2 банки.
Та според зависи от кои какви схеми си прави за "печалба" - пряка/косвена от дадена операция.
Ако Неврохирурга ,който ме оперира ,знаеше ,че преди това съм/съм бил тежък пушач - щеше да откаже на родителите ми да ме оперира.А да всъщност ме събуха и малко преди това да ме питат (подпиша ),дали имам претенции за неврохируг(водещ(Имах спомени някави бегли  за Кехайов-Баща(въоще не знаех че и сина е такъв,и че бащата не оперира поне от 10г )),защото всички които не са в момента операция/не са пратени дежурни по спешните отделения - са в операционната - вкл.нач.клиниката по Неврохирургия ,тогава доц.Желяжков(Сега е Кехайов-син(Иво)) ,въпреки ,че не оперира реално от няколко години (да помага със знания)).
  Та накратко ,"По Въпцаров - Попадна на Хора ...."),Може и не толкова титуловани ,в някоя провинциална болница,и не толкова комерсиални ,да свършат много повече за оцеляването на  даден пациент)
Тези последните - не се отнасят за теб и майчица. Благодаря ,че се включи и писа за цената на операция+консумариви(за операцията де ,защото след това пак има разходи за -примерно за торбички за коло-стомата).   

Как се спавяте с майка ти тези дни.Изпуснал съм момента в който се е влошила. Sad

Хоуп,Божури,
НЗОК все пще не реимурсира схема за дозировка на кг.
Хоуп предполагам знае,та само за Божури -от PD1/PD-L1 ,нежеланите реакции не са дозозвисими ,за разлика CTLA-4  чекпоинт инхибиторите , а и нямат комулативен ефект ..повечето,Кейтруда като модифициран IgG4 не се излиминара чрез свързване с елементи от комплементарната част на имунната с-ма -затова е и са най-редки имономедиирани те нежелани реакции .Остналите Имуноглобулени(освен IgG4) ,понеже  при отсъстие на антиген с който да се свържат  антителата се елиминират чрез определени   елементи на комплемета -C3 ,C5 - Предизвикват повече,по-чести и по-тежки имуномедоирани нежелани реакции. Всички чекпоинт инхибитори се елиминират чрез "кетаболитен процес" - директно свързане с антиген,с изключение на igG4 - останалите при отсъствие на антиген (не достаъчно количество) - се елиминират чрез свързване с елементи от колмплементарната имууна с-ма - нарущават баланса им и се проявяват "косвени" имунодеиирани НЛР.   

Последна редакция: пн, 01 апр 2024, 23:00 от whitefang

# 3 228
  • Мнения: 16
Подкрепям "Следа" ,пробваите при Белев (не само за Пловдив ,със сигурност за цяла Южна БГ,че и югоизрична), друг вариант в Стз болница "Тракия" ,има добър коремен хирург (изскочи ми името в момента от кратуната)-Първия който прилага HIPEC в БГ след абдоминална хирургична циторедуктивна интервенция ,и електро-аблация на чернодробни метастази. Май Юлианов беше .ама не мога се сетя в момента  
А ,пък в Ив.Рилски тая цена дето са ви казали за операцията ...НЗОК поема цената на КП ,евентуално без някои консумативи  - съшиватели ,стома(по "джудани"-basic-a ги покрива) ...,но едва ли е толкова цената им (на тези които не покрива)
Зиги ,и другите с близки с колоректален да кажат ориентировъчно колко са "доплатили" за тези консумативи + "избор на опратор/екип",евентуално "ВИП стая" при операцията.
Със сигурност има и други добри коремни хирурзи в провинцията ,Разгледайте и темата за Рак на дебелото черво.

Миналия юни оперираха майка ми от колоректален рак,без стома е,лапароскопски,ВМА ВАРНА при проф.Костов- доплатихме 5000лв.за консумативи,които не се поемат от здравната каса.И ние дейсвахве по спешност,защото беше пред илиус. Доколкото разбрах,ако е "отворена"операция не се доплаща(за самата операция).

# 3 229
  • Пловдив
  • Мнения: 2 093
Не точно ,за лапаро - и роботизирани  в коремна(Да неговорим в торакс) област не плаща НЗОК пълната-ст на операцията,(без ст-стта на консумативите)а май и никакви косумативи(при роботизирана)...А и зависи кои,каква сума си е надписал над стойстта на КП . Моя опит е от 2018 (които споделих ),самата операция - неврохиругична (в мозъка) ,освен скъшиския консуматив .които НЗОК не плаща (а специално за неврохирургия са малко тези които плаща -освен за кърпенте на кръвоносни съдеве при хемарогичен инсулт ..почти няма ).
Цялата с-ст на най-високотехнологичата операция по това време "краниотомия с интра-оперативна невронавигация" +образните преди и след операцията ,я плати касата.Само за консуматива за които НЗОК не плаща ,предложиха "безплатен" вариант-да вземат материал от някое от бедрата ми .Което щеше да забави и вече спешната необходимост от неврохирургична намеса.

# 3 230
  • Мнения: 146
При съпруга ми операцията на дебелото черво ( беше пред запушване) струваше 3400 лв 2022г, ВМА, лапароскопска .900 лв от които избор на екип, останалите за ушивател, клипси и за друго не помня какво още

# 3 231
  • гр.София
  • Мнения: 4 175
2023-та при Такоров във ВМА , рак на дебелото черво, лапароскопска - 5 000. На много близка .
Аз,на хранопровода, отворена операция, друга болница, платих два комплекта ушиватели, третият го пое НЗОК ( по 1.300). Избор на екип ми спестиха, незнайно как.

# 3 232
  • Мнения: 221
Да споделя и аз за операция на дебелото черво, по точно на сигмата. Правихме я във ВМА 2017г. при Васил Михайлов, сега е доцент Михайлов, отворена операция само срещу 900 лв, които така или иначе болницата изисква.
При вашия приятел, с разсейки в черен дроб и незнайно още къде, лапароскопска операция е неприложима, ако го оперират ще бъде отворена операция, защото ще има доста неща за чистене. Обикновено в никоя болница не желаят трудните пациенти, предполагам само в държавните.
Преди повече от 20г баща ми беше в такова положение, подпушване на дебелото черво с много разсейки. Оперираха го в Бургаския онкодиспансер, доктора не се посвени да вземе допълнителни парички от майка ми, правите черва не проработиха и си почина в болницата. Но не може без операция, а след това само Господ знае дали ще оцелее.
Успех ви желая и да намерите добър хирург за болния.
Аз от доктор, вече доцент Михайлов съм много доволна, беше ми дал личен телефон и ми е давал информация когато съм го търсила.

# 3 233
  • София
  • Мнения: 12 786
Лобектомия на бял дроб с Да Винчи при Минчев в Токуда 2021-ва 8000 лв доплащане, след като комисия от Здравна каса одобри операцията. Две години по-рано изобщо не се е поемала тази операция.
Но нещата за последните 10-15 години доста са се променили в положителна посока. 2007-ма оперираха братовчед ми от рак на стомаха по каса, но ни казаха да ходи по дискотеки докато може и след около три месеца ще умре. Наложи се да го лекуваме във Франция. Тук нямаше нито пет скен, нито препаратите за химиотерапия, нито желание 19 годишно дете да бъде обгрижено, дори срещу пари. За петте години, в които живя след операцията имаше лек напредък тук, но и като почина през 2012-та още нещата бяха на ниво трагедия.
 Сега, за жалост, отново имам близка с рак, този път бял дроб, и виждам как има почти всичко тук, не се налага за всяко нещо да се ходи в чужбина. Някои неща се плащат частично, но нищо общо с десетките хиляди, които се искаха преди, защото тук нямаше нищо.

# 3 234
  • Мнения: 3 980
Баща ми го оперираха във вма декември 2021, рак на дебелото черво. Не е имал стома. Плати само 900 лв за избор на екип.
Сега за дъщеря ми не съм плащала нищо, лечението й беше напълно безплатно, като лекуват по протоколи, които се прилагат и в Европа.

# 3 235
  • София
  • Мнения: 126
Здравейте, каква е разликата му скенер, ЯМР и пет скенер.
Ако на скенер и ЯМР са видели лезии и за момента не се прави биопсия. Пет скенера какво повече ще покаже?
Благодаря ви

# 3 236
  • Мнения: 4 825
Скенер = компютърна томография, което е рентгеново изследване с множество нарези (представете си го като множество наложени рентгенови снимки с по-добри детайли). Има облъчване. Лъчите минават през тялото и така се генерира образът.

ЯМР е магнитно-резонансна томография, при която облъчване няма. Образът се генерира посредством много силни магнити, които водят до специфично подреждане на водните молекули.

ПЕТ е позитронно емисионна томография, при която в тялото се въвежда радиофармацевтик. Образът се съставя от излъчването на този радиофармацевтик. На местата, на които се натрупа повече, “свети” повече.

ЯМР и КТ могат да дадат информация само относно морфологичния вид на дадено образувание (как изглежда, вкл. размери, плътност, разположение). ПЕТ дава информация относно метаболитната активност - най-общо - колкото по-висока е спрямо нормалната за дадена тъкан, толкова по-вероятно е да се касае за нещо злокачествено.

# 3 237
  • Мнения: 16
Здравейте отново, някой може ли да препоръча системи и/или лекарства които да подсилят организма преди ХТ и след ЛТ на малък таз и в момента на прешлени?

# 3 238
  • Мнения: 12 923
Здравейте отново, някой може ли да препоръча системи и/или лекарства които да подсилят организма преди ХТ и след ЛТ на малък таз и в момента на прешлени?
След ЛТ не са ми казвали да има нужда от специално хранене.
Преди ХТ ми казаха да наблягам на ядки, дроб, всякакви протеини.

# 3 239
  • Мнения: 16
Здравейте отново, някой може ли да препоръча системи и/или лекарства които да подсилят организма преди ХТ и след ЛТ на малък таз и в момента на прешлени?
След ЛТ не са ми казвали да има нужда от специално хранене.
Преди ХТ ми казаха да наблягам на ядки, дроб, всякакви протеини.

Теглото е паднало с повече от 20% и храненето върви трудно, съпроводено с постоянна умора и обездвижване.

Общи условия

Активация на акаунт