Малко трудна тема....за болестта рак и борбата с него - тема №6

  • 202 385
  • 3 545
  •   6
Отговори
# 3 345
  • Мнения: 14
Hope4C благодаря за коментара!Ще се борим с нещата,такива,каквито са!
Zigizagi на скенера след приключване на 8 курса ХТ  се установи една метастаза в ляв бял дроб,много близо до сърцето ,която в началото онколозите казаха ,че не е сигурно още и да чакаме 3 месеца.Но дадохме всички направени изследвания за разчитане на доц.Бочев и той беше категоричен,че е мета.Виждал я още на първия ПЕТ скенер след операцията,но е била много малка-2мм,а сега вече 7мм.И назначиха радиохирургия засега.А за друго лечение ще видим какво ще кажат другата седмица!Благодаря за коментарите!Положителните примери дават надежда на всички нас!❤️

Последна редакция: пт, 19 апр 2024, 23:28 от velveto4

# 3 346
  • Мнения: 10 693
Стискам палци! Има още много възможности пред вас!

# 3 347
  • Мнения: 48
В интерес на истината ЯМР не сме правили доста отдавна... Звъннаха за ПЕТ, ще го направят на 25.04, ноо благодаря за съвета за ЯМР .... дано не е от там.. за черния дроб, имаше доста местастази там, но на последни ПЕТ бяха писали че е напълно регресивен процеса и се надявам, да не е се е появило нещо там... Изследвания пуснахме във връзка с ПЕТ за всеки случай и чернодробни. Прикачвам ги.
Та остава ЯМР за главата. Той е най-показателен за тази област, така ли да разбирам?


Здравейте и от мен. Също отдавна не съм писала, но чета редовно. След ПЕТ скенера по Коледа, продължихме със същата схема Mekinist + Reampla и Plaquenil (не съм сигурна в изписването) . Дойде време за нов ПЕТ и пак ми стана нервно. Имахме час за 12.04 е Терапията във Варна, но звъннаха на 11  да ми кажат, че се е счупил, отменят часа и да чакам да се обадят... чакаме си, но в петък заминавам за 2 седмици извън България и се притеснявам. Имам вариант в неделя да я изпратя в Турция да го направят ( така или иначе, лечението е изписано ), но ми се искаше да не се разхожда за един скенер.. лекарствата също свършват и трябва да знаем какво правим за напред. Така де, нещо странно се е случило в Събота, за което днес ми каза. Били са седнали на кафе, когато и става отмаляло, при което се мести на съседното диванче. Губи съзнание и започва да повръща. Тъй като е била с приятелят си и баба ми, те веднага звъннали на бърза помощ. Тя се свестила докато дойдат и я извикали в кабинета да я прегледа доктора. Тя, като една дама етествено поискала първо да мине през нас да се преоблече, понеже била мокра и после отишла при доктора. Прегледал я е и е казал, че рязко е паднало кръвното. Моментото и състияние, нямало нищо общо с основното и заболяване. Прибавяме и станичните ефекти от лекарствата, които ни преследват - зачервени очи и леко подути, без секрети, но вътре кървясали. Възможно ли е наистина да е друга причината за рязкото падане на кръвно и припадък + повръщане .... Започнах да въртя всякакви сценарии и да се притеснявам. Ходи на работа, като през последните 2 дни казва, че трудно заспива, към 1 през ноща и става за работа в 6..  какво ви е мнението?? Ясно е, че след скенера ще разберем, но просто като съвет...
Възможно е и припадъка да се дължи на метастаза/и в мозъка.Магнитен резонанс там правен ли скоро/някога?
ПЕТ ,няма никаква диагностична стойност за Главен и Гръначен мозък ,т.ч не очаквайте дори и да има нещо там
да го покаже. Вместо да се чудите дали и къде другаде да направите "Спешно" и платено нов ПЕТ, направете
ЯМР на ГМ.
Възможно е също и да е чернодробна енцефалопатия - нали има метастази и в черен дроб?!
За там една бърза (и евтина)ехография на коремни органи ще даде бърз отговор, както кръвно изследване на чернодробни ензими .

# 3 348
  • гр.София
  • Мнения: 96
Здравейте. Може ли препоръка за добър химатолог ( с изключение на Дървеница )


Др Барбукова ВМА, благодарение на нея съпругът ми е в пълна ремисия

Здравейте,
Същата ли е, която в момента работи в ДКЦ Неоклиник?

https://superdoc.bg/lekar/d-r-viktoria-varbanova


Да, същата е...тя е и завеждащ отделението по хематология във ВМА

# 3 349
  • Мнения: 10 693
Stef92, да ЯМР с контраст е най-показателен за глава. Hug

# 3 350
  • Мнения: 347
Здравейте отново, искам да попитам нодули и метастази едно и също ли е? Чета разни неща и се опитвам да се ориентирам в картинката.

# 3 351
  • Мнения: 4 804
Нодул е лезия под 3см. Маса е лезия над 3см. Ако първичното огнище е под 3см, то също би попаднало в категорията нодул, без да е метастаза. Метастаза под 3см също би била описана като нодул, а над 3см като маса.

Иначе казано - нодул и маса като термини не определят дали една лезия е първична или вторична. Функция са на размера.

# 3 352
  • Мнения: 99
Между яйчници и колоректален ка има две планини разлики. Не е коректно да се правят обобщения на подобно основание. Някои солидни тумори (напр. меланом и белодробни) се лекуват основно на базата на ИХХ и генетични изследвания. Други (напр. панкреас) се лекуват основно с ХТ, съответно таргетни и имунотерапевти нямат широко приложение. При трети - като колоректалните - има случаи, в които цялата палитра от системни лечения влиза в употреба.

От назначените изследвания личи ясно, че лекуващият онколог знае какво прави. В списъка с изследвани гени фигурират MSI, MMR, BRAF, ERBB2, RAS, nTRK, RET, които имат пряко отношение към лечението. Ако имаше аберация на специфично място в някое от тях, лечението щеше да изглежда различно.

Таргетируеми мутации, уви, няма, което не е задължително лошо. Да, таргетните терапевти са по-щадящи и често с по-добри резултати в началото. Но в някакъв момент се стига до рефакторна (резистентна) болест, която е трудна за овладяване, особено в отсъствието на следващо поколение биологично лечение.

Накратко, резултатите са каквито са. Не са “хубави” или “лоши” и ще са полезни на онколога при определянето как да продължи системното лечение. В случая - без имуно или таргетна терапия, а с ХТ/цитостатици.

Това написах аз: “Аз съм с рак на яйчник. Лекуващият онколог е д-р Колева в болница Св София. Никога не е искала изследване на мутирали гени от Трансхеликс. Вероятно е много скъпо, не се знае до колко е точно и коректно, това са много сложни изследвания. Съмнявам се в коректността му. Аз си изследвах BRCA1 и BRCA2, беше в Александровска и беше спонсорирано. И само на тези популярни 2 гени, за които методът за изследване отдавна е установен.
И онкологът дали е запознат с мутациите в посочените гени и дали знае как да определи точното лечение съобразно с тях. Съмнявам се.
Но нищо, направили сте ги. Ако онкологът има познания и знае как да ги използва, много добре, от голяма полза е!”

Hope, като пишете, че обобщавам, всъщност вие обобщавате защото аз не обобщавам. И не съм сравнявала рак на яйчник с рак на дебело черво, има разлика, но от гледна точка на причинителя: генна мутация, няма разлика. Писах, че не бих се доверила на резултатите от изследванията на ТРАНХЕЛИКС и мисля че са с голяма вероятност некоректни. И още писах, че науката онкология още не е установила как да използва знанията за мутации в гените за определяне на лечение на рак.

Последна редакция: сб, 20 апр 2024, 18:42 от Следа

# 3 353
  • Мнения: 4 215
nodulus преведено от латински на български значи възел.

# 3 354
  • Мнения: 99
В стадирането на тумора N е за лимфни възли.

# 3 355
  • Мнения: 2 011
Мили хора,
Дайте мнение за постоперативно облъчване след отстраняване на мозъчна мета.
Не съм запозната с апаратите. Къде да отида и защо точно там?
Нямам адекватен онколог. Тоест нямам никакъв.
Още чакам хистологията.
И да, знам “Всичко е загубено, отиде ли в мозъка”. Достатъчно често го чувам, но имам две деца, заради които ще открадна, колкото мога време.
Благодаря предварително за всяка насока.

# 3 356
  • Мнения: 447
Д-р Николай Недев от Сити клиник е отличен  вариант! Изключителн специалист,  апаратурата е добра.   
Мили хора,
Дайте мнение за постоперативно облъчване след отстраняване на мозъчна мета.
Не съм запозната с апаратите. Къде да отида и защо точно там?
Нямам адекватен онколог. Тоест нямам никакъв.
Още чакам хистологията.
И да, знам “Всичко е загубено, отиде ли в мозъка”. Достатъчно често го чувам, но имам две деца, заради които ще открадна, колкото мога време.
Благодаря предварително за всяка насока.

# 3 357
  • Мнения: 10 693
Даниела,
Ние го направихме в Дървеница, при доктор Димчо Георгиев. Беше ни препоръчан от лекари и пациенти.
За бял дроб сме били при Недев 2021 и 2023 и определено има разлика в отношението и обслужването на пациентите в отделението в посока влошаване.
В Дървеница всички бяха много мили. Ама наистина мили и човечни.
Апаратите им също са нови, както и цялото отделение, което е пълно с цветя и има стъклен покрив.

# 3 358
  • Мнения: 4 804
Мили хора,
Дайте мнение за постоперативно облъчване след отстраняване на мозъчна мета.
Не съм запозната с апаратите. Къде да отида и защо точно там?
Нямам адекватен онколог. Тоест нямам никакъв.
Още чакам хистологията.
И да, знам “Всичко е загубено, отиде ли в мозъка”. Достатъчно често го чувам, но имам две деца, заради които ще открадна, колкото мога време.
Благодаря предварително за всяка насока.

Няма такова нещо. Преди 10 години може и да е било така, в момента не е. Основният проблем на вторичните лезии в ЦНС е, че то до тях трудно достигат системни лечения, защото кръвно-мозъчната бариера пази мозъка много ефективно. Ако за традиционните химиотерапевти е било на практика невъзможно да достигнат лезии в ЦНС, то за множество съвременни лечения не е. Извинявам се за допускането, но подозирам, че в случая говорим за РМЖ - където и за HER2 neu/ERBB2+, и за хормонозависимите има таргетни терапевти с пенетрация в ЦНС. Ако желаете, споделете повече да ви насочим и към лекари/лечения.

За ЛТ на глава - 1) Димчо Георгиев в УСБАЛО и 2) д-р Николай Недев в Сити. Ние имаме опит с първия и бих поверил здравето си на него при необходимост. Не се лъжете по това, че едната болница е държавна, а другата частна - преди няколко години цялото отделение по лъчелечение в УСБАЛО беше реновирано и имат всичката необходима техника, за да помогнат.

Успех, ще си спечелите още много години с децата.

# 3 359
  • Мнения: 10 693
Даниела, нищо не е загубено!
 Адекватни онколози и лекари има навсякъде, дори да не са толкова много, колкото ни се иска!
Надежда има, докато има възможност за операция и лечение! А при теб явно има!

Общи условия

Активация на акаунт