Къната, билките и всичко останало за билките - Тема 18

  • 30 378
  • 729
  •   1
Отговори
# 570
  • Бургас
  • Мнения: 6 528
Интересно, защо не са ти изписали от тези лечебните шампоани за хора с проблеми, след като смятат, че е външна причината. Повечето аптечни марки имат такива, а са ти дали противопърхутни.Те са най-агресивни според мен.

# 571
  • Мнения: 53
За пърхота - при мен се оказва, че и хормоналния дисбаланс също влияе. Забелязах го след бременностите, когато хормоните ми бушуваха.
Е и все още има някакви кофти периоди де.
Аз лично си ползвам противопърхотен шампоан и поне при мен не виждам да пада по-бързо билковата боя.
А винаги към сместа може да добавите и алое на прах, което при мен оказва много приятно влияние и сърбеж при къносване рядко имам.

# 572
  • Мнения: 2 655
И според мен противопърхутните са най-лошите. Всъщност точно един такъв ми “отключи” проблема. Келуал ДС. После ми изписваха още 10 противопърхутни шампоана, ставаше от зле, по-зле. Сега се мия с един, който е за псориазис и атопичен дерматит и с един за реактивен скалп и ми е ОК.
Внимание обаче с алоето. На мен ми бяха изписали да се мажа с гел от алое Вера преди да си мия косата. Съвсем пламнах. Сега избягвам бои с алое Вера на прах (като Култиваторс) и не ме сърби толкова. Не че е задължително всеки да прояви реакция, но мой съвет - правете си patch тест за всичко ново, което пробвате върху главата си.
И да попитам - според вас може ли от тези маслени маски да ми се омазнява по-бързо косата? Аз не мажа корените, мия по 2-3 пъти с шампоан, но ето че вече ми е супер мазна само след 2 дни.
Май ще направя само още 1 - с чист мед, разтворен във вода, ето това вече със сигурност при мен действа много добре и върху скалпа и ми оправя сърбежите и т.н.

# 573
  • Бургас
  • Мнения: 6 528
Имало съм периоди, в които много бързо ми се е омазнявала косата, мисля, че беше от стрес и хормони.Не че сега издържа толкова много, но го няма това миене през ден.Поне 2, понякога и 3 с помощта на розов прах бих могла да мина.

От едно време знам, че се слага и малко алкохол/ракия, бренди,водка/ в маслените маски за да се отмиват по-лесно, но предвид дерматита едва ли е добра идея.

Мед също слагам в къната, може и жълтък, но и с него има миризма.

# 574
  • Мнения: 982
Всъщност тя ми изписа на Биотрейд себомакс - първо лосиона, после шампоана. Другите противопърхотни шампоани май на своя глава си ги пробвах, но с лоши последици.
Между другото вече втори ден след къната нямам пърхот, което цяло чудо. Добавих единствено кокосово масло към къната. От индигото леко ми щипеше в началото, но финално нямаше проблем.

# 575
  • Мнения: 2 067
Faviana,  вземи си някакъв подходящ шапоан от аптека, ама от френската лечебна козметика.Зарежи ги тия български марки, голяма е вероятността да ти влошат положението. Аз имам горчив опит с влошаване тонуса на кожата на дъщеря от лосион на Биотрейд. Не  ща да чуя за бг козметика, с изключение на Бочко.

# 576
  • Мнения: 2 655
Faviana, аз ползвам на Юсерин за сух скалп (нищо, че моя е мазен) с уреа, той е за псориазис и атопичен дерматит. Пробвай с него, лек е, без добавен аромат, това ми изписа дерматоложката на мен, иначе беше ужас.

# 577
  • Мнения: 2 067
От години ползвам балсам за тяло с уреа. Уреата наистина много, много хидратира кожата.

# 578
  • Бургас
  • Мнения: 6 528
Да се допълня за омазняването. След Ковид и след подобни вируси на два пъти ми се случва косата ми капе, омазнява се за един ден, става една вяла.Оправи се с витамини за месец-два.Тогава ми се прецакаха хормоните на ЩЖ, хемоглобина ми падна много.
Иначе в сравнение с преди години, когато се боядисвах малко по-бързо се омазнява, но според мен е нормално.Вече няма какво да изсушава корена.Понякога се къносвам и без масла, даже напоследък слагам съвсем малко количество.Има и фактор възраст, хормони, бели косми, изтъняване, бързо опадване на къната от белите косми.

Може би при хора с хубава, гъста, по-твърда и по-суха коса няма съществена  разлика и боите не се отразяват толкова зле, не им се омазнява толкова бързо, но при хора с по-тънки коси съществува този проблем с бързото омазняване на корена.

# 579
  • Мнения: 387
Съвсем вярно, Гадулчо! И моята коса е много бяла и тънка и когато започнах да слагам къна и билки започна да се омазнява на всеки 2 дена. За разлика от периода с боите, когато можех да не я измия цяла седмица. Но косата ми с къна е коренно различна - лъскава, здрава, уплътнена…
Иначе да - всичко влияе на косата - хормони, вируси, години …

# 580
  • Мнения: 708
Всъщност тя ми изписа на Биотрейд себомакс - първо лосиона, после шампоана. Другите противопърхотни шампоани май на своя глава си ги пробвах, но с лоши последици.
Между другото вече втори ден след къната нямам пърхот, което цяло чудо. Добавих единствено кокосово масло към къната. От индигото леко ми щипеше в началото, но финално нямаше проблем.
Не е чудо, къната има противопърхотно действие, потиска развитието на гъбичката, която е в основата на пърхота като кожен проблем. В лосиона на Биотрейд алкохолът и триклозанът може да изсушат и сериозно да подразнят кожата, още повече, че пърхотът е сух. Шампоанът е безсулфатен, с меки пенители, но няма никакви обратноомасляващи съставки. Не са най-добрия вариант.
Повечето дерматолози все още не разбират огромното значение на кожната бариера. Понякога само нейното възстановяване решава куп кожни проблеми. А тя се нарушава от много неща - ползване на зле формулирани измивни продукти със сулфати (сулфатите не са топ проблем сами по себе си, а кофти формулата с тях, има и добри формули със сулфати), продукти със спирт, масла с висок процент олеинова киселина като зехтин и слънчогледово олио и др. Веднъж като се наруши кожната бариера, може да подействат като дразнители всякакви неща, включително перилни препарати, стилизанти, гримове, прахови частици, микроби...
Пробвай да смениш и перилния препарат с изчистен от аромати бебешки, за известно време елиминирай омекотителя, освен ако пак не е бебешки без аромат. Без парфюм по врата и косата, за къпане безсулфатен бебешки продукт за атопична кожа с балансирано рН и съставки като фосфолипиди и серамиди, както и мек безсулфатен шампоан. Балсамът да е само по дължините на косата. Следващия път може да пробваш масло от вечерна иглика вместо кокосово, спри зехтина, висок процент олеинова киселина сега повече вреди, отколкото да помага. Нека минат изследванията и още консултации с дерматолог, но този продукт е уникално добър за облекчаване на суха, раздразнена и възпалена кожа, имам предвид за врата ти:
https://shop.lillydrogerie.bg/lice-i-tjalo-150ml
И нищо друго от серията! Все забелязвам, че като препоръчам един продукт от дадена серия на някого, той - ако ми се довери - ентусиазирано си купува и други от същата. Не! Един добър продукт не означава добра серия и препоръка за един продукт не означава препоръка за серията. Всичко друго от тази серия ми е аут.

# 581
  • Мнения: 13 765
Аз май от никаква козметика не съм останала доволна от няколко неща в серия, за мен това са си техни номера да си продадат нещата... Повече занимавка е, но си ги подбирам едно по едно, а не разчитам че щом вече имам нещо добро, другите от серията и те са за мен.

Аз пък съм от хората, дето косата си им е мазна и с къна, и без къна Grinning Всъщност, разлика има точно като се къносам, тогава веднага след къносването изтрайва един ден повече. Но иначе си се омазнява за два дни, по-рядко три. Рядка и тънка коса, нямам много какво да направя. Къде да отиде този себум? На някой с два пъти повече коса от мен сигурно няма да му се налага да мие през ден. И с бои съм се боядисвала за някакви кратки периоди през годините - същата работа, само дето по дължината ставаше на метла.
А и бои в червената гама сещайте се колко издържат на миене през ден - една седмица ако се задържи първоначалният цвят, на следващата вече се е отмил до по-различен, на третата вече е оранжево дето няма нищо общо. Накрая се върнах към къната и мирясах.

Последните няколко месеца ползвам Тричуп, доволна съм от къната, а като цена и като лесно намиране пък ми е съвсем екстра. А сега си и скъсих косата едва стигаща до раменете и последно миналия ден се къносах с 60 грама къна, смятайте колко коса имам... Бях забравила колко е лесно на къса коса.

# 582
  • Мнения: 4 636
Прясно къносана със Сахара Тазарин от снощи. Yum
Обичам я тази къна!
.....

Последна редакция: чт, 07 мар 2024, 06:44 от sharpy

# 583
  • Мнения: 56
Момичета можете ли да ми кажете конкретни марки безсулфатни шампоани от които сте доволни.

# 584

Общи условия

Активация на акаунт