Къната, билките и всичко останало за билките - Тема 18

  • 27 250
  • 657
  •   1
Отговори
  • Бургас
  • Мнения: 6 316
Благодарности на Лейди Брине за чудесното оформление!
Flowers Hibiscus


Привет и добре дошли в новата ни тема,  в която споделяме и коментираме естествени методи и средства за боядисване и подхранване на коса, поддържане на лице и всичко останало!


Цветове, получавани с натурални бои, с къна и други билки, в зависимост от основата:


Линкове към предишните теми:


Български сайтове, от които може да се поръчат къна и билки:
http://www.ekomama.net/
https://www.zoya.bg/
http://www.hennafox.com/

Къна

Английско име henna, ботаническо название Lawsonia Inermis – храст, виреещ в Азия и Африка, чиито листа, изсушени и смлени на прах, се използват за оцветяване на косата и рисуване по кожата. Цветът, който отдава къната варира леко между оранжев и  медночервен, до светло меднокафяв. Резултатът на косата е комбинация от цвета й преди къносване + багрилото на къната. Основната рецепта за приготвяне на къна за коса е следната: необходимото количество къна според дължината и гъстотата на косата, се смесва с вода или чай до консистенция на кисело мляко. По желание може да се добавят 3-4 суп.лъжици лимонов сок или ябълков оцет за още по-добро извличане на цвят. Получената смес се оставя да престои на стайна температура 8-12 часа. Показател за отделен цвят и готовност на сместа е потъмняването на повърхността до кафяв оттенък (самата смес е зелена). Къната се нанася на чиста коса (суха или влажна). Косата се увива със стреч-фолио и хавлия (или друг подходящ вариант за запазване на косата топла) и престоява 2-4 часа, след което се измива с вода.


Индиго

Английско име indigo, ботаническо название Indigofera Tinctoria – храст, също обитаващ Азия и Африка, от който се добива текстилна боя. Изсушено и смляно на прах, се използва за оцветяване на косата в кестеняво и черно. Индигото винаги се прилага в комбинация с къна, като възможните техники са „в една стъпка” и „в две стъпки”. В първия вариант индигото се смесва с топла вода до консистенция на гъста каша и се добавя към вече отделилата цвят, предварително подготвена къна. Сместа се нанася на косата и престоява около 2 часа. Резултатът е кестеняв цвят, по-тъмен или светъл според съотношението къна:индиго и първоначалния цвят на косата. Във втория вариант косата първо се къносва, както е описано по-горе и, след отмиването на къната, като втора стъпка се нанася само индиго, смесено с топла вода с разтворена в нея малко сол за по-добро отдаване на цвят. Тук резултатът е много тъмнокестеняв до черен цвят, главно в зависимост от престоя на индигото на косата.


Касия


Английско име cassia или neutral henna, ботаническо название Cassia Obovata – храст (отново Simple Smile), чиито листа се използват като отличен естествен кондиционер за коса. Придава блясък, плътност и обем. Касията съдържа пигмент, който придава златист оттенък на русите и русокестеняви коси. На тъмни коси не отдава цвят. Като маска за коса, касията се смесва с чай или кисело мляко, може да се добави растително масло (зехтин или бадемово) и мед. Получената кремообразна смес се нанася на косата и престоява 1-1,5 часа, след което се измива. За оцветяване на светли коси се комбинира с отвара от лайка до консистенция на кисело мляко и  престоява около 12 часа, след което се процедира както с къна.


Амла

Английско име Indian gooseberry, ботаническо название Emblica Officinalis – плод на дърво, виреещо в Индия, който се използва широко в индийските продукти за коса и кожа. Придава на косата блясък и обем, подчертава къдриците и засилва чупливостта (ако косата е вълниста или къдрава), спомага за спиране на косопад. Отличен ексфолиант за лице. Прибавена към къната, леко потъмнява и охлажда цвета, туширайки огнените оттенъци. Добър фиксатив за растителните пигменти, добавена към всички рецепти, увеличава трайността на цвета.


Шикакай и сапунени ядки


На анлийски съответно shikakai и soap nuts, ботанически названия Acacia Concinna и Sapindus Mukorossi – смлени на прах плодове на две индийски дървета, с високо съдържание на сапонини и оттам – с добро измивно действие. Традиционно използвани в Индия за измиване на косата и поддържане на скалпа в добро състояние. Помагат за контрол над омазняването и косопада, премахват пърхот. Оригинална рецепта за естествен шампоан и балсам е следната смес: шикакай 2 части, сапунени ядки 2 части, амла 1 част, смесени с топла вода на каша, която се нанася директно, или на запарка (с повече вода), която се прецежда и с получената течност се мие косата. Кашата е вариант за мазна коса, а отварата за нормална и суха коса.


Глос с къна/индиго

Глосът е тониране на косата с цел по-слабо/светло оцветяване или освежаване на цвета между две цялостни къносвания, както и кондициониращ ефект. Разликата между глос и пълна апликация е в по-малкото количество къна или индиго и по-краткия престой на сместа по косата. Основните съставки са паста от къна или индиго и балсам в приблизително съотношение 1 част паста към 3 части балсам. Оцветяващото растение се приготвя по начина, посочен по-горе за всеки вид. Къната престоява, за да отдели цвят, което налага да се приготви около 8-12 часа преди глоса (или да се използва замразена отпреди), а индигото се приготвя непосредствено преди смесването с балсам. Количеството на сместа зависи от това дали ще се оцветяват само корени или цяла коса, както и от дължината и гъстотата на косата във втория случай. За коса до раменете 2-3 суп.лъжици къна или индиго + 9 суп.лъжици балсам са ориентировъчно количество. За по-светъл/слаб цвят количеството на къната или индигото може да се намали, а за по-интензивен – да се завиши. Глосът се нанася на чиста суха (може и влажна) коса и престоява между 20-40 минути. По-дългият престой задълбочава цвета.


Чимен
  


Чименът (methi)като семена или смлян на прах се прилага на кожата на главата от индийските жени като превенция на пърхот и подобряване състоянието на косата по естествен път.
Чименът съдържа лецитин, емулгиращ вещество. Когато семената са накиснати във вода, те отделя лепкаво, хлъзгащо вещество, което дава косата приплъзване и блясък. Това го прави ценно допълнение към други смеси като балсам, а може да се използва и самостоятелно. В комбинация с къна и амла позволява по-лесното им нанасяне.
Как се приготвя и прилага - Има няколко начина да се приготви чимен като балсам. След накисване могат да бъдат смлени на паста, или смлени на прах да бъдат накиснати, или да се използва слузестата част от накиснатите зърна. Накиснете цели или смлени зърна, като се налива достатъчно вряща вода да ги покрие и да постои за няколко часа. Когато зърната се усещат мазни на пипане, те са готови за употреба. Нанесете сместа първо до кожата на главата и корените, а след това по дължината на косата. Оставете на косата 5-10 мин и изплакнете само с вода.

Чимен (подправка използвана за пастърма) се продава на някои сергии с много подправки по пазарите. Продава се и в магазинчето за подправки на ул. "Иван Асен II" №9 в София. Има го на зърна и смлян на прах.


Масло за коса с хрян от dragon8

Изпитана, абсолютно ефективна рецепта против косопад и за стимулиране растежа на косата:
Пресен корен от хрян се измива, обелва и настъргва. Изсипва в буркан (количеството трябва да е достатъчно за напълване до половината на компотен буркан) и се долива зехтин до ръба на буркана. Затваря се с капачка и се оставя на слънце 10 дни. След това се прецежда и се съхранява в хладилник. Веднъж седмично се прави маслена баня на косата с малко количество от маслото, затоплено до телесна температура. Втрива се в корените и с разресване се разнася по дължината. По желание може да се добавят етерични масла като розмарин, мащерка, салвия, кедър, лавандула, иланг-иланг - всичките са подходящи за стимулиране растежа на косата и регулиране на омазняването. НЕ може да се съчетават повече от 5 масла в сместа обаче и общия брой капки трябва да е равен като цифра на 1/2 от милилитрите на базовото масло. Например на 50 мл. базисно масло се прибавят максимум 25 броя капки общо от маслата. Може и да се добави Деавит (вит.А+вит.D) от аптека или прословутият тривитаминол. Стои се 1-2 часа и се отмива с шампоан. Рецептата за хряново масло си адаптирах от тази книга:
http://www.book.store.bg/p2777/biblia-na-aromaterapiata-daniel-riman.html
Вместо с етерично масло от хрян, каквото едва ли бих намерила, реших да използвам пресен корен. Резултатът е отличен, но се иска упоритост в прилагането поне 2 месеца.


Подробни рецепти с точни пропорции и указания в блога на HennaFox:
http://blog.hennafox.com/

# 1
  • Мнения: 39 309
Благодаря за темата. Може да пробвам маслото от хрян от първия пост.

# 2
  • Мнения: 415
И аз бих пробвала маска с масло от хрян.Има ли някой опит с това масло?

# 3
  • Мнения: 704
Опит с маслото от хрян имам в излишък, обаче ще ви е трудно да си намерите корен от хрян по това време на годината, мисля. За какво ви трябва - косопад?

# 4
  • Мнения: 415
Да, за хормонален косопад

# 5
  • Бургас
  • Мнения: 6 316
Малсо от канела, канела в къната също влияе по подобен начин, стимулира растежа.

Като казахте хрян се сетих за популярната по едно време маска с горчица на прах от руските магазини.Тя стимулира растеж на коса.

В Ихерб съм чела коментари за магнезиево олио, че също стимулира скалпа.

# 6
  • Мнения: 2 464
Оле, не си слагайте магнезиево олио директно на скалпа.
Или поне първо пробвайте на някоя друга част на тялото, за да видите как ви е.
То пари и щипе, мен лично даже ме зачервява, въпреки че очевидно аз не съм супер критерий, защото правя реакция от много неща.
Но като цяло, не само на мен ми пари и щипе, това е често срещано.
Аз го ползвам за неврологични болки, има супер ефект, обачееее… на сутринта цялата съм на червени петна.
Тъй че тест задължително.

# 7
  • Бургас
  • Мнения: 6 316
Да щипе, но това бил стимулиращия ефект на косъма, така пишеха в кометарите.
Аз го ползвам на краката и с подложка отдолу от някое масло и щипането е за кратко, но ми изсушава кожата ако го ползвам често.

# 8
  • Мнения: 704
Да, за хормонален косопад
Какъв хормонален косопад - андрогенен от проблем с поликистозни яйчници примерно, инсулинова резистентност, или от хипофункция на щитовидната жлеза? Подходите са малко различни. При андрогенния може да се повлияе външно повече, защото много билки потискат дихидротестостерона, но при хипотиреоидизъм и Хашимото работата е много трудна.
Така или иначе, хрянът действа като засилва локалното кръвообращение, предизвиква прилив на кръв и затопляне и така космената луковица се храни по-добре. За рецептата обаче трябва пресен корен, а той се събира есенно време, сушен корен не върши работа. Заместител може да е синап на прах (горчица на прах), за който е споменала Галчудо, има го в Берьозка. Малко синап на прах може да се добавя в къната, но не повече от 1/2 кафеена лъжичка (не чаена), щипе и пари, ако се прекали и трудно се издържа няколко часа. Синапено масло също помага. Може да се смесят двете - на 100 мл. масло 1 чаена лъжичка синап на прах, престоява седмица и маслото се прецежда и прилага както това от хрян. Може да се добавят етерични масла - розмарин, кедър, мащерка, салвия, лавандула. Синапено масло си вземам от Здравница, има го на доста места реално.
Аз харесвам много маслото за коса на Тричуп, а освен него си правя и домашно масло с ратанджот. В сайта на Хенафокс се води алкана на прах. Това реално е синя айважива, имаме си я тази билка и у нас, продава се като изсушен корен доста по-евтино. Смесва се с масло по избор, кокосово, зехтин, бадемово, каквото ви хареса, 1 супена лъжица на 100 мл. масло и сместа се загрява, докато започне да става червена на цвят, 10-15 минути макс. После се оставя за няколко дни да престои, прецежда се и се ползва за масаж на скалпа. Пак може да се добавят етерични масла. Стимулира растежа, помага при косопад, силен антиоксидант.
Като споменавате магнезиево олио, за коса може да се замести с поморийска луга, тя е много богата на магнезиеви соли, може да се нанесе директно по скалпа 1/2 час преди миене, не дразни. Много мирише обаче.
И аз не мога да се отърва напълно от сърбежа при къносване, но малко тулси и масло от чаено дърво и лайка помагат да се намали. Измиване после с шампоан против сърбеж на скалпа на Арома Здраве форте също помага.
Трапезица беше питала за изсветляване след къна - тук има полезно инфо, явно е възможно:
http://www.tapdancinglizard.com/lightening-your-hennaed-hair/
За проба трябва да се събират паднали косми след ресане, сушене и т.н. и просто да се опита с обезцветяващ продукт и после с боя какъв ще е резултатът.
Изобщо, блогът в този сайт и безплатната е-книга са много полезни. Както и всички материали на hennasooq.

# 9
  • Мнения: 415
Dragon, много благодаря за изчерпателният отговор, информацията ми е много полезна.
Да, андрогенен е косопада при мен и ще пробвам маски с тези масла.Какво ли не съм мазала...

# 10
  • Стара Загора
  • Мнения: 1 755
Благодаря за новата тема. Ще следя публикациите, аз за сега си продължавам на пепелната на Кхади. Спирам с експериментите, явно този е моят цвят.

# 11
  • Мнения: 4 433
Аз отмивам с шампоан и балсам, защото само с вода, ме сърби скалпа поне до трето измиване.

# 12
  • Мнения: 704
Dragon, много благодаря за изчерпателният отговор, информацията ми е много полезна.
Да, андрогенен е косопада при мен и ще пробвам маски с тези масла.Какво ли не съм мазала...
gyga, задължително с масаж, маслата без масаж не дават и 1/2 положителен резултат.
Щом е андрогенен, ако не си ползвала, пробвай маска с брингараж, тулси, портокалова кора на прах. Аз добавям и копривено брашно (коприва на прах), макар и да е малко по-едро смляно. Има на Dragon foods и други. Смесвам ги с отвара от розмарин, корен от репей, хвощ и цариче, докато стане удобна за нанасяне каша, мажа на мръсна коса, увивам с найлоново фолио и шапка, стоя 1-2 часа и измивам с шампоан. Трябва много постоянство, но след 3 месеца има куп нови косъмчета. Правя маска веднъж седмично и масаж с масло пак веднъж седмично. Има две серии, които са с топ съставки за андрогенен косопад - Revalid стимулиращ шампоан с Redensyl и Chi Power plus шампоан, балсам и спрей с Capixyl. И други продукти ги съдържат, но не са ми толкова добри като цялостен състав. Revalid има и серум към шампоана, не го препоръчвам. Скъпи са и двете серии, обаче безусловно работят, особено Chi. И през лятото пази косата от слънчевите лъчи, УВ лъчите са главния виновник за есенния косопад.

# 13
  • Мнения: 2 464
За косопад аз не съм писала в тази тема май, но много ми помага отвара от корен от репей. А и намалява гадния сърбеж ☺.
Та, вечерта преди да си мия косата варя 1 с.л. корен от репей в 1 ч.ч. вода, докато заври водата котлона на макс, след това 15  м. на 1.
Прецеждам и с тази гадост си мажа корените с тампон за грим. Изсушавам и така спя. Мия на другия ден, че иначе косата е на клечки и мирише гадно.
Но ефект има, правя го вече няколко месеца.

# 14
  • Мнения: 415
Много, много ви благодаря за идеите!Вече се бях изчерпала от възможности, та ми дадохте път напред!Записах си и всичко ще пробвам, искам си косицата, не перука..

Общи условия

Активация на акаунт