Преместване и намиране на работа в Австрия

  • 7 293
  • 46
  •   1
Отговори
  • Мнения: 2 191
Здравейте!
Приятелят ми е от Хърватия, аз съм в България
Искаме да живеем заедно и той много държи на Австрия (явно е популярна дестинации за хърватите)
Той работи в завод за автомобили в момента, но смята да работи какъвто и да е вид производство или ремонтни дейности

аз съм IT и в България имам доста добра заплата (3300 нето)

Притеснявам се, дали в Австрия мога да си намеря работа за IT , не искам да слизам на нулево ниво и да работя в хотел или завод след 6 години опит

също така как става намирането на квартира? Първо работа после квартира , или обратното?


Много ще съм благодарна за съвети

# 1
  • Мнения: 40 977
Ами пробвай първо да си намериш работа в Австрия, а после да се местиш. Сега хич не е проблем това да стане по интернет.

# 2
  • онче бонче бонбонче
  • Мнения: 16 126
Какви езици владееш?

# 3
  • Мнения: 3 341
Задължително добър немски език. После може да разучиш дали се търсят хора в твоята сфера там.

Последна редакция: ср, 29 мар 2023, 23:48 от Arielle

# 4
  • Мнения: 40 977
За програмист може би и с английски ще я вземат някъде, макар да се стесни кръгът от опции.

# 5
  • Бургас
  • Мнения: 1 232
Той много държи. А ти какво искаш?

# 6
  • Мнения: 2 191

Немски и английски

Иначе за искане на мен би ми било най добре да си остана в БГ., но пък искам да съм с него , а за него България май не предлага добри опции :/

# 7
  • Мнения: 3 341
Ориентирайте се тогава  към по-голям град. На него като му е мерак да се хваща да търси квартира докато ти си оправяш документите.
В планинските градчета наистина освен да се завреш в някой хотел друго няма какво да стане.
Като те чета хич не ти е мерак да заминаваш. Спести си пари за обратен билет обезателно.
Аз също съм в чужбина, но ако имах работа като твоята никога не бих емигрирала. Още повече заради мъж.
Искал бил... а ти искаш ли?
Да не стане да те разкара ако не можеш да си намериш работа?

# 8
  • Мнения: 12 797

Немски и английски

Иначе за искане на мен би ми било най добре да си остана в БГ., но пък искам да съм с него , а за него България май не предлага добри опции :/
Ти сигурна ли си, че сте един за друг? Изобщо живели ли сте заедно, за колко време, след като работите и в момента в различните държави? Значи и двамата ще си оставите живота и ще се пробвате, за да се опознаете? Много рисково начинание ми се струва.
По-скоро той иска да емигрира, защото не е доволен от живота си. Така че той така или иначе ще го направи. Но ти да гониш дивото... Не знам, не знам.

# 9
  • Мнения: 501
Нищо не пречи да пробваш, в България винаги може да се върнеш ако не ти хареса.
Работа ще си намериш, това не би трябвало да е проблем.
Може и първо той да се премести, да му ходиш първоначално на гости да видиш как е, дори да оставаш по-дълго и да работиш оттам ако имаш хоум офис.

# 10
  • Мнения: 3 341
От първа ръка емиграцията не е "пробване". Значи тя ще си зареже печелившата работа и ще тръгне да гони Михаля защото господина искал в Австрия. Аз не бих заминала, но авторката като иска да си натроши главата. Тука колкото и да й говорим няма да го проумее.
Това не е някаква авантюра на 18-19 годишни тепърва завършващи, а жена която иска да си зареже уреденият живот... и тя точно не знае за какво.

# 11
  • Бургас
  • Мнения: 1 232
Този да не се надява, че в Австрия ще си намериш пак добре платена работа в IT сектора и да го издържаш докато си стъпи на краката?
Според мен той няма сериозни намерения към теб. Мъжете не мислят така любовно като жените. Много е вероятно ти за него да си Билет към по-добър живот. Да си му нужна за кратко.
Ако не беше така, той щеше да иска да живее с теб в Хърватия или България, или поне щеше да иска да е там, където ТИ искаш. Ама той си е наумил Австрия.

# 12
  • Мнения: 1 242
Във Австрия е пълно със сърби, хървати и словенци. Там има такива хора живеещи и работещи по няколко поколения вече. Така че за него е все едно примерно един словак да се премести в Чехия.
Във някои райони има и много турци и въобще мюсюлмани, и дори с малки знания на турски език ти е достатъчно да се оправяш.
Що се отнася до австрийския немски - доста е далеч от стандартния, но повечето от надписите, особено по-старите са си разбираеми.

# 13
  • Мнения: 2 191

Немски и английски

Иначе за искане на мен би ми било най добре да си остана в БГ., но пък искам да съм с него , а за него България май не предлага добри опции :/
Ти сигурна ли си, че сте един за друг? Изобщо живели ли сте заедно, за колко време, след като работите и в момента в различните държави? Значи и двамата ще си оставите живота и ще се пробвате, за да се опознаете? Много рисково начинание ми се струва.
По-скоро той иска да емигрира, защото не е доволен от живота си. Така че той така или иначе ще го направи. Но ти да гониш дивото... Не знам, не знам.

това е риска на връзките от разстояние да. Но за сега проучвам нещата Simple Smile

Мисля си като гледам да се реша на заминаване само ако наистина намеря добро предложение за работа, няма да се хвърлям на каквото и да е.

# 14
  • СИ
  • Мнения: 4 406

това е риска на връзките от разстояние да. Но за сега проучвам нещата Simple Smile

Мисля си като гледам да се реша на заминаване само ако наистина намеря добро предложение за работа, няма да се хвърлям на каквото и да е.


Връзка от разстояние? Баси връзката... Ще живееш с него без да го познаваш поне малко? Интересна авантюра. Вземи си малко отпуск, разходи се до Хърватия. После ти го покани тук на гости. Да придобиете някаква представа. Иначе много въздухарско и хвърчащо ми звучи.

# 15
  • Мнения: 3 341
Предполага се, че го познава бегло за това всички я съветват да бие отбой. Като заживеят под един покрив и то в чужда държава и евентуално нещата не се получат тя къде ще отиде? Била съм в подобна ситуация и ми трябваше време докато намеря квартира да се махна.
Или ако не й се рискува да си намери самостоятелно жилище или стая в Австрия, но на първо време да не заживяват заедно. Казвам го като преминала през подобен ад.

# 16
  • Мнения: 2 191

това е риска на връзките от разстояние да. Но за сега проучвам нещата Simple Smile

Мисля си като гледам да се реша на заминаване само ако наистина намеря добро предложение за работа, няма да се хвърлям на каквото и да е.


Връзка от разстояние? Баси връзката... Ще живееш с него без да го познаваш поне малко? Интересна авантюра. Вземи си малко отпуск, разходи се до Хърватия. После ти го покани тук на гости. Да придобиете някаква представа. Иначе много въздухарско и хвърчащо ми звучи.

хаха разбира се че сме се виждали и всеки месец по една седмица сме заедно
интересното е че темата не е за връзката и живота ми а по-скоро се надявах хора имигрирали в Австрия да споделят опит, Ама нали трябва сеир да става Simple Smile

Връзки от разстояние се случват обикновено при хора, които като цяло общуват трудно и се привързват трудно.
И когато срещнеш човек с когото наистина се разбирате и има привличане може да кажеш “ами няма да стане” и да се върнеш към връзки с мъже , които не те интересуват много силно, или да дадеш шанс, пък ако не стане не стане

Недейте да съдите хората, не е ваша работа

# 17
  • Мнения: 3 341
Добре ето ти практически съвет от човек работил известен период в Австрия.
Език, пари на страна и осигурена работа и квартира.
За голям град нищо не мога да ти кажа защото работих в хотел в едно село и там живях.

# 18
  • Мнения: 12 797
Ако той и без това ще ходи в Австрия, тогава той ще има квартира и така ти ще можеш първо да си намериш работа и после да се местиш.
Иначе, ако трябваше да си сама, тогава първо работа, после квартира, защото за квартирата трябва да се доказват доходи.
С твоята специалност не би трябвало да е голям проблем да намериш даже работа с повече или изцяло хоум офис и тогава би могла отвсякъде да я работиш.

П.П. Това за немския австрийски не го разбрах. Това е един и същи език, работя с швейцарски, австрийски, германски немски, има минимални разлики, недейте да твърдите такива неща. Simple Smile Малко време за свикване с местния диалект и толкова.

# 19
  • Мнения: 40 977
О, виенският немски е тотално неразбираем, обаче хубавото е, че всички виенчани говорят и прекрасен литературен немски. И понеже не им е родният немски диалект (както може да е в Германия) го говорят много ясно и разбираемо. Само трябва да им се каже, че си чужденка.  Много пъти ми се е случвало да питам някоя продавачка нещо и следва някаква абсолютно неразбираема тирада. Аз съответно се извинявам, че съм чужденка и после получавам такъв отговор на чист немски, че да ти е драго да слушаш.

# 20
  • Мнения: 12 797
О, виенският немски е тотално неразбираем, обаче хубавото е, че всички виенчани говорят и прекрасен литературен немски. И понеже не им е родният немски диалект (както може да е в Германия) го говорят много ясно и разбираемо. Само трябва да им се каже, че си чужденка.  Много пъти ми се е случвало да питам някоя продавачка нещо и следва някаква абсолютно неразбираема тирада. Аз съответно се извинявам, че съм чужденка и после получавам такъв отговор на чист немски, че да ти е драго да слушаш.
Simple Smile
Има немски диалекти, от германски провинции, които наистина са пълна драма. Както и да е, не е по темата, за мен е учудващо виенският диалект да е неразбираем, но явно е въпрос на свикване, както всичко друго.

# 21
  • Мнения: 1 242
От моя опит ( малък ) във Австрия, по-възрастните местни хора, ги разбирах доста по-добре от другите.

# 22
  • Мнения: 5 268
Джени, не е невъзможно с английски, какво точно правиш в ай-ти? Програмираш ли или си специалист в някой от софтуерите на пазара?
Скрит текст:
Имай предвид, че пазарът е тесен, не е като в Германия. Заплатите като цяло са по-ниски, а цените по-високи. Винаги говори за годишна заплата, защото в Австрия плащат 14 пъти и ако питаш за месечната, може цифрата да звучи за представите ти ниска. Също имай предвид, че говорят само в брутто. Винаги си смятай нетото, разликата е ... голяма. От данъците рядко връщат сериозна сума, някъде към 400 - 500 евро за изминала година.

Примерно месечно 4.000 евро са годишно 56.000, а netto 37.713,56. Месечно нетто 12 х 2.620, 32, 13-та и 14-та заплата: лятото 3.153,49, зимата 3.116,29

ПП
Австрийските диалекти са няколко, наистина може да бъдат неразбираеми в началото, защото целите думи са различни, а не подобни - но в градовете се старят да говорят разбираемо, тоест книжовен немски.

Последна редакция: пт, 31 мар 2023, 16:31 от Ли Лу

# 23
  • Мнения: 2 191
Ако той и без това ще ходи в Австрия, тогава той ще има квартира и така ти ще можеш първо да си намериш работа и после да се местиш.
Иначе, ако трябваше да си сама, тогава първо работа, после квартира, защото за квартирата трябва да се доказват доходи.
С твоята специалност не би трябвало да е голям проблем да намериш даже работа с повече или изцяло хоум офис и тогава би могла отвсякъде да я работиш.

П.П. Това за немския австрийски не го разбрах. Това е един и същи език, работя с швейцарски, австрийски, германски немски, има минимални разлики, недейте да твърдите такива неща. Simple Smile Малко време за свикване с местния диалект и толкова.

 аз принципно работя с всякави немскоговорящи, вкл. австрийци и не съм забелязала разлика, виж швейцарците са си друг диалект Grinning

Иначе не съм програмист, работя за Майкрософт като Office 365 Advisor
Един вид техникъл съпорт , та се надявах да си намеря работа в това
Занелязах че австрия за разлика от Германия някак IT офертите им за работа не са специализирани, аз пишат че искат малко All rounder, което ми е притеснението, аз имам опит с Office 365 и Microsoft , не Network, Server, linux, Sql и тн

но тепърва ще търся, планорано е за догодина да се види как стоят нещата

# 24
  • Мнения: 5 268
Аз сега видях, че умееш немски. Въобще не се тревожи тогава, това е чудесно!

Ако съм разбрала правилно, ти си в роля consultant/ sales. Имаш клиенти, пращаш им тест-версия на продукт на Майкрософт, после им пишеш офертата, продаваш и оставаш техния партьор за техническата поддържка. Тези позиции са много, просто не ги търси като advisor, а като Consultant, Partner или директно Vertrieb. Най-много търсят двете - и да продаваш, и да програмираш, но ти започни някъде, пък те може би ще ти допълнят профила. Има изключителна липса на администратори; ако имаш възможност - направи сертификат в България и кандидатствай като O365 Admin.

Идеално ще е, ако успееш да се преместиш чрез самия Майкрософт. За жилище без работа почти не зная дали е възможно, защото изискват документи, банкови извлечения итн. Но това, че знаеш немски, ти отваря сума сума други врати. Успех!

# 25
  • Мнения: 2 191
Аз сега видях, че умееш немски. Въобще не се тревожи тогава, това е чудесно!

Ако съм разбрала правилно, ти си в роля consultant/ sales. Имаш клиенти, пращаш им тест-версия на продукт на Майкрософт, после им пишеш офертата, продаваш и оставаш техния партьор за техническата поддържка. Тези позиции са много, просто не ги търси като advisor, а като Consultant, Partner или директно Vertrieb. Най-много търсят двете - и да продаваш, и да програмираш, но ти започни някъде, пък те може би ще ти допълнят профила. Има изключителна липса на администратори; ако имаш възможност - направи сертификат в България и кандидатствай като O365 Admin.

Идеално ще е, ако успееш да се преместиш чрез самия Майкрософт. За жилище без работа почти не зная дали е възможно, защото изискват документи, банкови извлечения итн. Но това, че знаеш немски, ти отваря сума сума други врати. Успех!

супер мерси
за съжаление Майкрософт имат офиси само в БГ, Португалия и Румъния за по високото ниво съпорт
(сигурно не им се плаща много Grinning ) Но мисля че мога да се включа в някоя компания Partner , в момента съпортвам точно администратори от такива

# 26
  • Мнения: 228
Звучиш млада и надъхана, да не кажа, че сякаш морето ти е до колене... Simple Smile Няма лошо - отиди, пробвай. Животът в чужда държава е приключение, което няма как да разбереш, докато не го изпиташ - а пък води до много сериозни ефекти. Затова - отиди! За да не съжаляваш след години. НО! Имай едно наум, че може наистина да си лесен билет, за човек без кой знае какви възможности и перспективи в живота. Бъди готова, във всеки смисъл, да бъдеш в Австрия сама! Ако заминеш - направи го за себе си и за да си изживееш своето приключение, не заради някого изобщо. Имай предвид, че обикновено заминаването и първите години навън разрушават дори дългогодишни двойки, тръгнали от (примерно) България заедно - и това е по-скоро правило, отколкото изключение.

Няколко конкретни съвета - език, език и пак език, задължително!!! Казваш, че работиш с немски, прекрасно - говори, пиши, чети колкото можеш повече на местния "диалект", това ти определя живота там!!
После - пари! Лично твои, никой друг да няма достъп до тях. Скрий ги и от себе си дори, но ги имай винаги - сума, която да ти позволи да се изнесеш на квартира сама и да живееш сама там поне за месец-два. Ще ти послужат и за връщане, когато/ако решиш.
Трето - поддържаща мрежа, в няколко различни смисъла. Единия - не си режи клоновете за наобратно! Остави си възможност да се върнеш в Бг, на старата си работа дори. Запази и се грижи за контактите си в България и за всичко, което си изградила тук, не знаеш кога ще ти потрябва! В другия смисъл - гледай да не тръгваш съвсем "на босо", без нито един лично твой познат човек там. Може да е далечен братовчед на леля ти, роднина, приятел, познат.. българи в Австрия много. Не за да виснеш на нечий врат - в никой случай! Но имай някъде един контакт, и си го обгрижвай, за в случай че нещо се скофти много. И като цяло гледай възможно най-бързо да изградиш своя мрежа от контакти, познати и близки - лично твоя, не ваша обща с приятеля ти. Твоите хора са тези, които може би ще са там за теб при нужда. Общите приятели обикновено заемат само 1 страна, не разчитай на тях да те подкрепят. (И да, може да ти се вижда смешно сега, но повярвай ми, ще имаш нужда от подкрепа).
Ако не си готова да се впуснеш в това приключение сама - помисли си добре колко е безопасно за теб да го правиш изобщо. Успех! Simple Smile

# 27
  • Мнения: 2 191
Звучиш млада и надъхана, да не кажа, че сякаш морето ти е до колене... Simple Smile Няма лошо - отиди, пробвай. Животът в чужда държава е приключение, което няма как да разбереш, докато не го изпиташ - а пък води до много сериозни ефекти. Затова - отиди! За да не съжаляваш след години. НО! Имай едно наум, че може наистина да си лесен билет, за човек без кой знае какви възможности и перспективи в живота. Бъди готова, във всеки смисъл, да бъдеш в Австрия сама! Ако заминеш - направи го за себе си и за да си изживееш своето приключение, не заради някого изобщо. Имай предвид, че обикновено заминаването и първите години навън разрушават дори дългогодишни двойки, тръгнали от (примерно) България заедно - и това е по-скоро правило, отколкото изключение.

Няколко конкретни съвета - език, език и пак език, задължително!!! Казваш, че работиш с немски, прекрасно - говори, пиши, чети колкото можеш повече на местния "диалект", това ти определя живота там!!
После - пари! Лично твои, никой друг да няма достъп до тях. Скрий ги и от себе си дори, но ги имай винаги - сума, която да ти позволи да се изнесеш на квартира сама и да живееш сама там поне за месец-два. Ще ти послужат и за връщане, когато/ако решиш.
Трето - поддържаща мрежа, в няколко различни смисъла. Единия - не си режи клоновете за наобратно! Остави си възможност да се върнеш в Бг, на старата си работа дори. Запази и се грижи за контактите си в България и за всичко, което си изградила тук, не знаеш кога ще ти потрябва! В другия смисъл - гледай да не тръгваш съвсем "на босо", без нито един лично твой познат човек там. Може да е далечен братовчед на леля ти, роднина, приятел, познат.. българи в Австрия много. Не за да виснеш на нечий врат - в никой случай! Но имай някъде един контакт, и си го обгрижвай, за в случай че нещо се скофти много. И като цяло гледай възможно най-бързо да изградиш своя мрежа от контакти, познати и близки - лично твоя, не ваша обща с приятеля ти. Твоите хора са тези, които може би ще са там за теб при нужда. Общите приятели обикновено заемат само 1 страна, не разчитай на тях да те подкрепят. (И да, може да ти се вижда смешно сега, но повярвай ми, ще имаш нужда от подкрепа).
Ако не си готова да се впуснеш в това приключение сама - помисли си добре колко е безопасно за теб да го правиш изобщо. Успех! Simple Smile
Благодаря
честно казано като почетох тук по форума определено ще съм много предпазлива, няма да се хвана на каква да е работа и никакви компромиси със себе си заради мъже
Пък както каза някой, ако не ме устройва там, ако човек наистина те обича и в България може

# 28
  • Мнения: 1 332
Голяма е крачката за теб, не само в личен, но и в професионален план. Предполагам той има познати и някаква подкрепа в Австрия, но ти започваш от нулата, така да се каже. Информирай се добре за града, ккъдето ще сте.
А къде по-точно иска да живеете, Виена или някъде другаде? Защото Виена не е Австрия и е трудно приспособяването в отдалечените региони. Където съм аз, например.

# 29
  • Мнения: 2 191
Голяма е крачката за теб, не само в личен, но и в професионален план. Предполагам той има познати и някаква подкрепа в Австрия, но ти започваш от нулата, така да се каже. Информирай се добре за града, ккъдето ще сте.
А къде по-точно иска да живеете, Виена или някъде другаде? Защото Виена не е Австрия и е трудно приспособяването в отдалечените региони. Където съм аз, например.
Още не сме сигурни, като цяло не бързаме и реших да проуча от по-рано какво се предлага
За моята работа разбира се е  голям град, но търся нещо с частично Хоум Офис
Иначе най-добрия вариант би бил да се живее в малък град до голям град, за да се избегнат големите разходи
А неговите познати живеят в Грац

аз като цяло се притеснявам например ако си намеря работа за колко време се намира квартира
То в София в момента е много мъкнене и е трудно, та за Австрия не знам

а някой може ли ориентировъчно да каже наеми на квартири , във Виена, в по-малки градове?
И доколкото знам искат 3 наема отначало?

и Също ми е интересно, колко пари отиват месечно за основните разходи, Храна, Ток и тн

Искам да си направя сметка дали си заслужава смяната на страната, защото ако заплатата е по-голяма и разходите по-големи и накрая оставаш със същите пари, по-добре да си седим в БГ

# 30
  • Мнения: 1 332
Щом владееш немски, разгледай сайтовете за работа, за недвижими имоти, свържи се с агенция и кажи какво търсиш. Цените се променят непрекъснато и то само нагоре. Мисля, че от април беше увеличението на наеми. А скоро чух, че и големите мобилни опреатори също вдигат цените. Винаги трябва да сте готови за непредвидени разходи. Колкото повече отлагате, толкова по-скъпо става.
С точност никой не може да ти каже. Всеки случай е различен. Дългогодишните наематели имае един наем, вие като новопростигнали - друг. При заплатите е същото.

# 31
  • Мнения: 5 268
До другата година цените и заплатите ще бъдат сигурно още по-различни, на мен също ми е трудно да кажа. В крайна сметка добре е на човек наемът да не е половината заплата. За Грац нямам никаква представа, а и той ще е по-запознат, след като има приятели там. Бих казала грубо, че след наем и режийни едно хиляда евро чисто на човек е добре да остават на разположение, а, ако са повече, още по-добре, разбира се Simple Smile

# 32
  • Мнения: 14 871
Не видях някой да пише - а вариант да останеш на сегашната си работа дистанционно поне в началото?
Иначе във връзки от разстояние имам дългогодишен негативен опит в рамките на страната и с хора, повечето пъти с близко до моето социално-образователно ниво. При вас всичко е различно, освен може би финансите... не съм оптимист.

# 33
  • Мнения: 2 191
Не видях някой да пише - а вариант да останеш на сегашната си работа дистанционно поне в началото?
Иначе във връзки от разстояние имам дългогодишен негативен опит в рамките на страната и с хора, повечето пъти с близко до моето социално-образователно ниво. При вас всичко е различно, освен може би финансите... не съм оптимист.

ами проблема е, че никой няма да се навие от гледна точка на закона
един вид ще трябва да плащат такси за друга държава, сложно е
Ох и аз съм имала вече 2 други връзки от разстояние с лош край, но до сега мъжете просто се отказваха и не им се занимаваше да правят нещо за продължаването на такава връзка
за първи път ми се случва и отсрещната страна да иска да направи крачка

Но реших да не го мисля, аз съм много негативно мислещ човек и винаги се готвя за най лошото

# 34
  • Мнения: 14 871
Ти пробва ли да питаш дали ще се навият? Ние сме доста малка бтлгарска фирма, пък имаме такива служители.
За крачката, оставам с впечатление, че той си я прави за себе си, ти просто тичаш в паралелната лента. Ако не отидеш в Австрия, той няма да се върне в Хърватия.

# 35
  • Мнения: 2 191
Ти пробва ли да питаш дали ще се навият? Ние сме доста малка бтлгарска фирма, пък имаме такива служители.
За крачката, оставам с впечатление, че той си я прави за себе си, ти просто тичаш в паралелната лента. Ако не отидеш в Австрия, той няма да се върне в Хърватия.

ами ние мислехме и в крайна сметка вариантите са България, Хърватия и чужбина

В Хърватия честно казано нямах за сега голям успех с търсенето на работа, в БГ IT Индустрията  е доста по-добре по мое скромно мнение
Поне тук непрекъснато валят предложения за работа.

Обаче в България той пък ще е една крачка назад по заплата доколкото проучих, затова ми се струва, че е най честно да се пробваме в Европа.

Разбира се е риск, но аз няма да се бутам на лоша работа , пък ако не си намеря тогава ще зависи от него дали иска да дойде при мен или не,
В най-лошия случай ще се разделим, което разбира се доста ще ме нарани, но пък не мисля че мога да направя компромис със себе си и да започна някоя нискоквалифицирана работа и да се надявам на мъжа до мен да ме издържа.

# 36
  • Мнения: 14 871
Той в България със заплатата ще е назад, а с разходите? Българските наеми със сигурност са по-ниски от австрийските, почти сигурно и от хърватските. В Австрия договорът му ще е нагоре, обаче и разходите също.

# 37
  • Мнения: 5 268
Явно човекът работи в индистрията и наистина в западните държави поне условията за работещите на смени са по-добри. Тоест, нормално той да не иска да е във фабрика в Хърватска, а да се насочва към други държави. А TheSickn3ss е в по-гъвкава сфера, а и знанията и са търсени на всеки работен пазар, аз за нея не виждам проблеми, тя дори и езика знае.

ПП Сикнес, погледни, ако искаш, тези две фабрики в Австрия - klick, klick, така или иначе други в автомобилната индустрия няма. А за теб примерно Support Microsoft Office 365, но ти с един "open to work" стикер в Linkedin бързо ще добиеш представа какво и къде се търси, защото рекрутерите купуват tool там и 90% от active sourcing им минава през тази мрежа. С две думи - те ще те намерят. Четири думи всъщност Simple Smile

Последна редакция: пн, 17 апр 2023, 08:58 от Ли Лу

# 38
  • Мнения: 25 757
Изначално е сбъркана идеята тук.
Според мен мъжа, на който не му е комфортно в Хърватска трябва да проучи всички възможности. А не да натоварва авторката психически и емоционално.
Да отиде пича в Австиря, да уреди квартира и работа за себе си, и чак тогава да моли българското момиче, което си има работа и живот уредени в Бг да го следва.

# 39
  • Мнения: 2 191
Изначално е сбъркана идеята тук.
Според мен мъжа, на който не му е комфортно в Хърватска трябва да проучи всички възможности. А не да натоварва авторката психически и емоционално.
Да отиде пича в Австиря, да уреди квартира и работа за себе си, и чак тогава да моли българското момиче, което си има работа и живот уредени в Бг да го следва.

То въпросът е по-скоро, че ние търсим начин да живеем заедно
Иначе щяхме да си седим по държавите

Освен това мен ме притеснява ако той си намери работа някъде, пък аз не мога точно в този град да си намеря какво става…

Доста е сложна цялата работа с връзка от разстояние

Аз като супер негативен човек все още едва вярвам, че ще се получат нещата

# 40
  • Бургас
  • Мнения: 1 232
На теб ще ти се получат нещата, но да не стане така, че ти да го издържаш или като се установите, като се успокои той и осефери, да те остави.
Но знаеш ли... понякога връзки, които изглеждат обречени, се оказват здрави и устояват на всичките атаки в живота. И обратно.

# 41
  • Мнения: 2 191
На теб ще ти се получат нещата, но да не стане така, че ти да го издържаш или като се установите, като се успокои той и осефери, да те остави.
Но знаеш ли... понякога връзки, които изглеждат обречени, се оказват здрави и устояват на всичките атаки в живота. И обратно.


ха, ако реши аз да го издържам не е познал

Мислела съм си за такива варианти, и ако ме остави не знам
Зависи дали ми хареса в чужбина, винаги мога да се върна в България

# 42
  • Бургас
  • Мнения: 1 232
Ами какво да ти кажа... Звучиш ми като умно и работливо момиче, което ще се справи и там, и тук. С него или без него, желая ти успех! Да са ти отворени вратите към добрите възможности!

# 43
  • Мнения: 25 757
Изначално е сбъркана идеята тук.
Според мен мъжа, на който не му е комфортно в Хърватска трябва да проучи всички възможности. А не да натоварва авторката психически и емоционално.
Да отиде пича в Австиря, да уреди квартира и работа за себе си, и чак тогава да моли българското момиче, което си има работа и живот уредени в Бг да го следва.

То въпросът е по-скоро, че ние търсим начин да живеем заедно
Иначе щяхме да си седим по държавите

Освен това мен ме притеснява ако той си намери работа някъде, пък аз не мога точно в този град да си намеря какво става…

Доста е сложна цялата работа с връзка от разстояние

Аз като супер негативен човек все още едва вярвам, че ще се получат нещата
Аз мога да ти дам милион съвети, но ти си млада и влюбена и няма да ме чуеш. Simple Smile
Със негативизъм само ще привличаш негативизъм. Смени си настройката. Имаш хубава специалност, винаги ще намериш работа около тази професия. Мисли позитивно.
 Освен това тоя твой възлюбен трябва да те носи на ръце. За теб да е готов и на Марс да се пресели! За такъв тип се праят жертви. Запомни го.
Като жена, може да се наложи да въртиш къща и деца. Мъжа да осигурява материалната страна,  поне за известно време.
Не искам да съм аз негативната, ама тук усещам, че ти драпаш за тази връзка.
Не казвам, да не опиташ, напротив. Но си имай едно на ум.

# 44
  • Мнения: 2 191
Изначално е сбъркана идеята тук.
Според мен мъжа, на който не му е комфортно в Хърватска трябва да проучи всички възможности. А не да натоварва авторката психически и емоционално.
Да отиде пича в Австиря, да уреди квартира и работа за себе си, и чак тогава да моли българското момиче, което си има работа и живот уредени в Бг да го следва.

То въпросът е по-скоро, че ние търсим начин да живеем заедно
Иначе щяхме да си седим по държавите

Освен това мен ме притеснява ако той си намери работа някъде, пък аз не мога точно в този град да си намеря какво става…

Доста е сложна цялата работа с връзка от разстояние

Аз като супер негативен човек все още едва вярвам, че ще се получат нещата
Аз мога да ти дам милион съвети, но ти си млада и влюбена и няма да ме чуеш. Simple Smile
Със негативизъм само ще привличаш негативизъм. Смени си настройката. Имаш хубава специалност, винаги ще намериш работа около тази професия. Мисли позитивно.
 Освен това тоя твой възлюбен трябва да те носи на ръце. За теб да е готов и на Марс да се пресели! За такъв тип се праят жертви. Запомни го.
Като жена, може да се наложи да въртиш къща и деца. Мъжа да осигурява материалната страна,  поне за известно време.
Не искам да съм аз негативната, ама тук усещам, че ти драпаш за тази връзка.
Не казвам, да не опиташ, напротив. Но си имай едно на ум.

Ох може би просто толкова съм свикнала да се оправям сама, че някак ме е страх да се доверя на мъжа да ме гледа
Но това е резултат от досегашният ми опит с мъжете, все попадах на някакви дето не ме носеха на ръце


С този изглежда различно, поне от досегашните ни отношения, но знае ли човек какво ще стане, все пак не живеем заедно през цялото време.
Само мога да се надявам,че го познавам и наистина е така
Вече имам чувството, че само да се събереш с някой мъж и той си показва рогата, толкова истории чух и четох
Но ако не го поема този риск сигурно цял живот ще се питам какво щеше да стане

# 45
  • Мнения: 5 268
TheSickn3ss, браншът ти е много бързоразвиващ и според мен е добре така или иначе да останеш "на топката". Ти дай предимство на себе си и какво ще е твоето развитие, какво ти искаш.. Много хубаво правиш, че разчиташ на себе си. Ако ти се носиш на ръце, другият и той ще трябва - по дифолт Hug

Скрит текст:
Младежът ще се справи, има си приятели тук, а и хърватите в Австрия са си като вкъщи. Тоест не мисля, че ще остане без работа, ако не го мързи. Може би не е лошо и той да научи езика, за да има и други шансове, а не само по фабриките. Техническото образование е много силен коз. Който няма такова, но попадне на фирма, която да заложи на него, ще бъде образован на място. Има програми за развитие, има фирми с големи бюджети за какви ли не курсове.. Иска ли да върви нагоре, и той ще успее.

Но в крайна сметка ти мисли предимно себе си Flowers Four Leaf Clover

# 46
  • Мнения: 2
Здравейте. Някой да знае как се процедира със зъболекарите и най вече със спешната помощ от тях?

Общи условия

Активация на акаунт