Преместване и намиране на работа в Австрия

  • 7 007
  • 46
  •   1
Отговори
  • Мнения: 2 189
Здравейте!
Приятелят ми е от Хърватия, аз съм в България
Искаме да живеем заедно и той много държи на Австрия (явно е популярна дестинации за хърватите)
Той работи в завод за автомобили в момента, но смята да работи какъвто и да е вид производство или ремонтни дейности

аз съм IT и в България имам доста добра заплата (3300 нето)

Притеснявам се, дали в Австрия мога да си намеря работа за IT , не искам да слизам на нулево ниво и да работя в хотел или завод след 6 години опит

също така как става намирането на квартира? Първо работа после квартира , или обратното?


Много ще съм благодарна за съвети

# 1
  • Мнения: 40 725
Ами пробвай първо да си намериш работа в Австрия, а после да се местиш. Сега хич не е проблем това да стане по интернет.

# 2
  • онче бонче бонбонче
  • Мнения: 15 893
Какви езици владееш?

# 3
  • Мнения: 3 277
Задължително добър немски език. После може да разучиш дали се търсят хора в твоята сфера там.

Последна редакция: ср, 29 мар 2023, 23:48 от Arielle

# 4
  • Мнения: 40 725
За програмист може би и с английски ще я вземат някъде, макар да се стесни кръгът от опции.

# 5
  • Бургас
  • Мнения: 1 222
Той много държи. А ти какво искаш?

# 6
  • Мнения: 2 189

Немски и английски

Иначе за искане на мен би ми било най добре да си остана в БГ., но пък искам да съм с него , а за него България май не предлага добри опции :/

# 7
  • Мнения: 3 277
Ориентирайте се тогава  към по-голям град. На него като му е мерак да се хваща да търси квартира докато ти си оправяш документите.
В планинските градчета наистина освен да се завреш в някой хотел друго няма какво да стане.
Като те чета хич не ти е мерак да заминаваш. Спести си пари за обратен билет обезателно.
Аз също съм в чужбина, но ако имах работа като твоята никога не бих емигрирала. Още повече заради мъж.
Искал бил... а ти искаш ли?
Да не стане да те разкара ако не можеш да си намериш работа?

# 8
  • Мнения: 12 720

Немски и английски

Иначе за искане на мен би ми било най добре да си остана в БГ., но пък искам да съм с него , а за него България май не предлага добри опции :/
Ти сигурна ли си, че сте един за друг? Изобщо живели ли сте заедно, за колко време, след като работите и в момента в различните държави? Значи и двамата ще си оставите живота и ще се пробвате, за да се опознаете? Много рисково начинание ми се струва.
По-скоро той иска да емигрира, защото не е доволен от живота си. Така че той така или иначе ще го направи. Но ти да гониш дивото... Не знам, не знам.

# 9
  • Мнения: 499
Нищо не пречи да пробваш, в България винаги може да се върнеш ако не ти хареса.
Работа ще си намериш, това не би трябвало да е проблем.
Може и първо той да се премести, да му ходиш първоначално на гости да видиш как е, дори да оставаш по-дълго и да работиш оттам ако имаш хоум офис.

# 10
  • Мнения: 3 277
От първа ръка емиграцията не е "пробване". Значи тя ще си зареже печелившата работа и ще тръгне да гони Михаля защото господина искал в Австрия. Аз не бих заминала, но авторката като иска да си натроши главата. Тука колкото и да й говорим няма да го проумее.
Това не е някаква авантюра на 18-19 годишни тепърва завършващи, а жена която иска да си зареже уреденият живот... и тя точно не знае за какво.

# 11
  • Бургас
  • Мнения: 1 222
Този да не се надява, че в Австрия ще си намериш пак добре платена работа в IT сектора и да го издържаш докато си стъпи на краката?
Според мен той няма сериозни намерения към теб. Мъжете не мислят така любовно като жените. Много е вероятно ти за него да си Билет към по-добър живот. Да си му нужна за кратко.
Ако не беше така, той щеше да иска да живее с теб в Хърватия или България, или поне щеше да иска да е там, където ТИ искаш. Ама той си е наумил Австрия.

# 12
  • Мнения: 1 234
Във Австрия е пълно със сърби, хървати и словенци. Там има такива хора живеещи и работещи по няколко поколения вече. Така че за него е все едно примерно един словак да се премести в Чехия.
Във някои райони има и много турци и въобще мюсюлмани, и дори с малки знания на турски език ти е достатъчно да се оправяш.
Що се отнася до австрийския немски - доста е далеч от стандартния, но повечето от надписите, особено по-старите са си разбираеми.

# 13
  • Мнения: 2 189

Немски и английски

Иначе за искане на мен би ми било най добре да си остана в БГ., но пък искам да съм с него , а за него България май не предлага добри опции :/
Ти сигурна ли си, че сте един за друг? Изобщо живели ли сте заедно, за колко време, след като работите и в момента в различните държави? Значи и двамата ще си оставите живота и ще се пробвате, за да се опознаете? Много рисково начинание ми се струва.
По-скоро той иска да емигрира, защото не е доволен от живота си. Така че той така или иначе ще го направи. Но ти да гониш дивото... Не знам, не знам.

това е риска на връзките от разстояние да. Но за сега проучвам нещата Simple Smile

Мисля си като гледам да се реша на заминаване само ако наистина намеря добро предложение за работа, няма да се хвърлям на каквото и да е.

# 14
  • СИ
  • Мнения: 4 406

това е риска на връзките от разстояние да. Но за сега проучвам нещата Simple Smile

Мисля си като гледам да се реша на заминаване само ако наистина намеря добро предложение за работа, няма да се хвърлям на каквото и да е.


Връзка от разстояние? Баси връзката... Ще живееш с него без да го познаваш поне малко? Интересна авантюра. Вземи си малко отпуск, разходи се до Хърватия. После ти го покани тук на гости. Да придобиете някаква представа. Иначе много въздухарско и хвърчащо ми звучи.

Общи условия

Активация на акаунт