(Био)зеленчукова градина-нашето райско кътче (тема 53)

  • 32 615
  • 763
  •   1
Отговори
# 45
  • Мнения: 1 204
ДОматите ми приличат на удавени. Ако съм права за честите и обилни поливки засуши ги и пръскай за гъби.
Аз измислих за мойте издължени да им нахлуза по една ролка от Т.Х. да допълня земя и да засаждам на дълбоко след 3_4 седмици.

# 46
  • Мнения: 4 152
Много благодря! Ще махна бурена. Семената са ръгби от жълта опаковка. Бяха добре преди да ги пресадя и напръскам с мляко, йод и вода. Мисля да ги напръскам с непреварено прясно мляко и вода без йод. Или с разтвор на сода бикарбонат. Дали да не махна болните растения и да ги сложа в градината под найлон?

# 47
  • Мнения: 1 204
А може ли да ги е изгорил йода?
Такива млади растения защо пръска с йод? Младите не се пръскат , а се поливат с разтвор на йод 1капка на 1литър вода. Без да се мокри растението. Не се и увеличава концентрацията защото ще изгори растението.

# 48
  • Мнения: 4 152
Бяха почнали да уклюмват и мислих. че ще ги подхраня. Сложих 4 капки йод, 200 мл прясно мляко и допълних до 1 л. вода

# 49
  • Мнения: 7 856
Това НЕ е за подхранване, а срещу гъби (предпазна). Но 4 капки йод на литър са много и за възрастни растения.

# 50
  • Мнения: 1 204
Пропусни и млякото. Йода убива полезните лактобактерий и де факто е само прилептител в тази комбинация. По- добре е само вода, йод и лъжица сапун за прилептител и следващо пръскане с р-р на ниско маслено мляко, цвик или калциев хлорид. Така правя аз.

# 51
  • София
  • Мнения: 1 396
Ех, какви работни уикенди имаме всички Wink Майка ми едно време (лекар е) казваше "ех, кога ще дойде понеделник, да отида на работа, да си почина" 😀
И ние вчера на село. ММ обаче за втори път за две седмици го склъцна кръста, още петък вечер. Но категорично отказа да стои в къщи. Прекара пак временните тръби за водата до фургона, върза тези от мръсната вода и ги заусти временно.
 Аз и детето пак се борихме с купчината пръст, ей, няма свършване! Много мокро, а там все си превалява. Прекопах и ягодите. От насятите през февруари и завити под тунелче средата на март, са поникнали малко репички, копър и много слабо магданоз. Бурният вятър беше отметнал найлона от едната страна, че нали отвиваме да поливаме и беше затиснат само с камъни, в резултат чесънът е оклюмал и всичко беше много изсъхнало. Поляхме и завихме пак.
Нашият район си е студен. Само на 10 км съм от Aila, на 5 по въздух и на почти същата надморска височина, иначе моите нарциси и лалета са със седмица назад. Същ оказва влияние, че сме първа къща от западна посока. Но винаги има едно студено течение, явно от Балкана.
Morkovelka, всичко иска топлина и светлина, това е.
 Доматите в коридора на блока:


Пипер, патладжан, подправки и цветя са в хола, на югоизток. На преден план бататът от магазина. Обаче в началото, за да се събуди, го бях сложила на радиатора на парното, на 2-ра степен. Заложен на 1-ви март.


Ето нарочна снимка на един сорт домати, като пикираните са под лампата. Еднаква топлина, но на тези в трелката не им стига светло и са се изтеглили.


Заложеното преди 5 дни Алено сърце още го няма. Т през деня е 22-23°, нощен 19°. А първата серия домати ги топлех на около 24.
Всичко си иска топло и светло, това е.
Много искам да успеем лятото да направим една оранжерийна. Друго си е  до късна есен и ранна пролет зеленийка да има. Направих грешка, че не ръснах спанак наесен на открито. Посятия февруари още го няма.

Последна редакция: нд, 02 апр 2023, 13:21 от sofyia

# 52
  • Мнения: 1 204
Ан съм много доволна от зимния спанак. Посях го по Димитров ден. Есента беше топла и дълга и бера от преди Н.Г. Не съм го завивала с изключение на седмица през февруари. Но в твоя район си иска наелонче.
И грах ще пръсна повече тази есен. Много обичам с мини усилие макс резултат.
Имам пет окоренени рози. Кога да ги преместя на постоянно място. Есента съм сложила пръчките.

# 53
  • София
  • Мнения: 1 396
briz, различни сортове ли са? Моите семена са на село, но на спанака беше означена сеитба 2-3-4 месец.

# 54
  • Мнения: 6 709
sofyia, ето снимки на пакетчето със спанак, който сях аз. Сях през октомври, но беше много сухо, не изникна всичкия.



Нека и морски бриз да напише за нейния, че въпросът беше конкретно към нея. Ние и преди сме сяли спанак, есенния е по-хубав. Пролетният бързо изкласява и не дава добра реколта.


П. П. Сетих се за още нещо. Вчера съседката ми каза, че когато се сеел чесън, в лехата се посипвали сол и дървесна пепел и отгоре се сеел. Това като предпазно средство срещу чеснова муха. Наесен ще пробвам.

# 55
  • Мнения: 1 204
Аз сях едър зимен. Така пишеше на пакетчето. Купих го от касата на БауМакс. Беше дребничък до нормален. Сега има много едри листа. Явно топличкото време му е подействало.

# 56
  • София
  • Мнения: 1 396
Благодаря ви, Fortuna u Моrskbriz!
Имахме и много коприва и малко лапад из двора, но със строежа почти ги изтребихме. А и хълма с полянки и горичка е наблизо, пълно е с киселец, коприва и глухарче. Но все не стига време, или много рядко.
P.S Нали се обсъждаше четири дневна работна седмица за хората над 40, какво стана?! 😁

Последна редакция: нд, 02 апр 2023, 15:53 от sofyia

# 57
  • Мнения: 4 204
На мен толкова голям пипер и без това не ми е необходим в момента, но съм изненадана от вашите снимки. Почти по едно и също време ги сяхме някои неща, а вашите са много  напред.
Някои неща от моите са в на баба ми тунелчето вече.
Черното ми чери май ще го изгубя😕 имах към 8 чашки, а сега са останали само 5, които са малки и хилави както съм си ги пикирала.

Ягодите, луфата и чубрицата не искат да ми поникват. Оранжевите рибки и те☹.

Миналата година си напръсках черитата с този бъркоч с мляко и се разболяха 😂. Тази година мисля да не си правя такива експерименти. Ще ги поливам само с мая.

# 58
  • Мнения: 1 204
Внимавай и с маята. Тя също може да им навреди, ако е с по висока концентрация. Също маята не е тор. Тя е разтежен стимулатор. Ако растенията са в подходяща почва не е ннужно да се стимулира растежа им преди изнасяне вън. Може да се полее един път с йод десетина дни преди засаждане в двора. Прекаленото обгрижване също не е добро.

# 59
  • Мнения: 7 856
Не мога да разбера защо трябва да се пръска или тори разсад, ако е засят в читав субстрат и е гледан прилично.
Изключение е поливането с рутмост след пикиране.
За маята писах - поливам веднъж, две седмици след засаждането им в градината.

Последна редакция: нд, 02 апр 2023, 16:16 от Недоволна

Общи условия

Активация на акаунт