(Био)зеленчукова градина-нашето райско кътче (тема 53)

  • 32 612
  • 763
  •   1
Отговори
# 750
  • София
  • Мнения: 12 228
Марко, сорта е Детройт и го дават 5-7 см в диаметър. Ще докладвам какво ще излезе накрая Simple Smile

# 751
  • Мнения: 96
Ако правилно се ориентирам има 30-35 см между растенията,ако не . . .,образува много листа и ще си пречат едно на друго,но имаш плюса от капковото Simple Smile
Малко извън отговора : има възможност да се вкарват торове(не говоря за всекидневни поливки,а веднъж на една-две седмици) като тези на кристалите,като такива неща за които говори Ивайло от 'храна от село' и доста по-тривиални като калиев нитрат(примерно).През инжектори,но е сложничко за практическо реализиране,особено за малка площ.Ако е интересно за някой мога да опитам да споделя малкото си опит Simple Smile

Последна редакция: ср, 17 май 2023, 23:02 от марко7

# 752
  • Русе
  • Мнения: 385
@morkovelka, моите крставички също растат много бавно. Онзи ден беше 25гр, вчера 29гр и само за тези два дни доматито е порастнало с 5см. Направо се е съживило. Пиперът също пуска нови, зелени листенца. Всички останали са лилави и жълтеникави от студовете. Ягодите ни вече зреят активно.
Днес обаче цял ден е под 15гр. Мрачно, мокро цял ден. Накрая нищо не валя кой знае и само лигави…остава сухо.

# 753
  • София
  • Мнения: 12 228
За тор ако се сетя и реша, че искам аз лично просто сипвам в контейнерите за капково напояване каквото съм решила, често течна биотор и по този начин лесно и бързо стига до всяко растение.
П. П Цвеклото е много на гъсто. Под 10 см между коренчетата. Ще докладвам за резултати.
Ники супер при вас поне няколко дни е било топло. Дано сега повали.
Тук в София продължава да е мрачно, студено и дъждовно.
Дори в оранжерията е по-студено отколкото преди месеци в студа, защото няма слънце.

Последна редакция: чт, 18 май 2023, 13:32 от Aila

# 754
  • Мнения: 4 204
Много е студено 😟. Аз май месец имам рожден ден(мина вече) и не си спомням на моя рожден ден да съм била със зимно яке някоя година. Тази обаче бях 😂, че даже и ботушки можеше да си сложа и никой нямаше да ме гледа страно, че май месец съм с ботуши🤣. То цял ден беше тъмно, мрачно, студено, валежно все едно е февруари.
Не знам, аз съм ви казвала, че нищо не разбирам от земеделие, но някак ми е нереално да са толкова малки тези краставици, а да са на 2 месеца. Тия дни ще купя и късоплодни. Като нищо може да изпреварят тези в градината.

# 755
  • Мнения: 6 708
Ходих до село вчера. И там беше валяло, кално беше, но отворих тунелчето, за да видя доматите. Гадното попово прасе изгризало 7 корена 😔. Полях останалите, добре изглеждаха.
Морковите растат, но не виждам целината и пащърнакът да са изникнали.
Чесънът се е стабилизирал, ще имам (надявам се) глави.

# 756
  • Мнения: 9 903
В тоди дъжд само манголдът, кориандърът и копърът вървят страхотно. Поне си отяждаме на салати. За ягодите се притеснявам, че няма да пораснат и узреят добре.

# 757
  • Бургас
  • Мнения: 1 986
Каквото и да си пишем тук, не можем да се изненадаме взаимно. Навсякъде е мокро, студ, голи охлюви  и заинатили се разсади.Тук , в Странджата, на пазара всеки вторник и четвъртък е лудница-продават се разсади, купуват се разсади, като че ли е март и хората тепърва започват да садят. А вашите снимки са  все едно- моите зеленчуци. Дори оранжерията не съм отваряла няколко дни. И наистина разсадите в кофичките стоят на едно положение и се инатят. /Днес съм изловила 130 голи охлюва около прясно посадените черита./

# 758
  • Мнения: 7 856
Аз гадните голи охлюви из тревата не ги лова, а ликвидира - ходя с един нож и ги трепя. Зеленчуците се опитвам да опазва с Ферамол (безвреден за всичко останало биопрепарат - железен фосфат, който за съжаление не се внася у нас и го поръчвам от Германия). Не ползвам гадни отрови за тях, защото пазя краставите жабки и всички останали животинки и не искам да тровя почвата. При това отровата излиза по-скъпо...
Ако не се забави много есента и ранните слани при мене няма да има нищо тази година. Доматите страдат в къщи, а като гледам прогнозата, май ще ги садя най-рано в края на месеца...
Пълна отврат тази пролет.

# 759
  • Мнения: 3 876
Недоволна, преди няколко дни по БНТ имаше разговор с метеоролог, който обясни, че взиско се дължи на Ла Ниня и Ел Ниньо, студената и дълга пролет ще е последвана от дълга и топла есен- чак до края на ноември. Миналата година от мързел не оскубах домата през октомври и брахме още,  но ние не орем и не бързаме с разчистването на градината
Доматите ми 10 корена, които сях под тунел,  се канят да цъфтят от две седмици, но студеното време не им позволява..
Май само на бурените не им пречи студеното време..

Сериозно събирам мнения за ПТИЦЕГОН

# 760
  • Мнения: 6 444
Днес беше последния ден с ниски нощни температури - 4 градуса. Доматите са добре, цъфтят, а прозорци и по една врата на оранжерията са отворени. Краставичките страдат, дано дръпнат като се затопли тоя уикенд. Пипера е жив, дано и той дръпне. Дано наистина есента е дълга и топла.

# 761
  • София
  • Мнения: 1 396
скаридка, аз съм публикувала и преди - хвърчило с граблива птица Simple Smile
Скрит текст:
https://www.emag.bg/hawk-kite-birdscarer-votton-r-1-40-m-protiv- … 73&scenario_ID=49
Скъпичко е, защото е по-здраво и така да се каже професионално. Има и детски такива, също вършат работа. И плашило също.
Разчетох се и аз за Ел Ниньо и Ла Ниня. Общо взето, не видях да има точно обяснение. Но Ел Ниньо ще повиши Т в Южна и Северна Америка, което обуславяло хладно и дъждовно време в Европа. Но пък пише, че лято 2022 било с рекордни жеги в Европа за 7-годишният период, през който се проявява Ел Ниньо, а неговият пик ще е през лято 2023.

Последна редакция: чт, 18 май 2023, 12:32 от sofyia

# 762
  • Мнения: 69
Нова тема , моля!

# 763

Общи условия

Активация на акаунт