"Време Разделно"- за гледалите го.

  • 3 310
  • 77
  •   1
Отговори
# 30
  • Мнения: 2 070
Торбалане,
жената, майката винаги мисли за живота.
Това е мое право и задължение.
Това, че някой приема религията, като опитва буквално да я прилага,тълкува, използва и изкилифинчва, както на него му е изгодно, не означава, че аз ще се съглася с него.
Най-искрено пожелавам да ти дойде акълът.  bouquet


 Joy  Joy  Joy

Ама първо му пожелявам дете в най-скоро време, пък тогава да коментира.
Те войните и затова се водят от мъже уж пак заради някви идеи и пари и други глупости.

# 31
  • Мнения: 1 312
И аз смятам, че времената и ценностите са били други, човешкият живот тогава не е бил такава ценност, децата са се раждали, умирали са от болести или глад -някои още в л'лката, не казвам че не са си обичали децата, но някак по- философски са приемали смъртта /прадядо ми е имал 16 братя и сестри - все от една майка и един баща/. Хората са били много по-сурови и към себе си и към околните.

Не бих го нарекла философски.Според мен са приемали живота и смъртта много по-първично,по-елементарно,простовато дори:(
А по темата-да,бих си сменила религията заради детето си,дупедавец ако ще да ме наречете.А и в тези времена някой може ли да ми каже заради чия идея или за коя светла личност си струва да умра-Волен Сидеров или другаря Станишев newsm78

Определено времената са били други Peace

# 32
  • Мнения: 7 474
Други са били времената , не мога да предположа как бих реагирала тогава Thinking По-религиозни са били хората, по-първични-друго е. 
Ако говорим от днешна гледна точка, детето е на първо място Stop

# 33
  • по пътеката
  • Мнения: 3 149
гледала съм и филма няколко пъти и книгата съм 4ела пак доста пъти, винаги намирам някой детайл, който придава нещо ново или допълва. харесват ми- за мене по-силни и драмати4ни моменти след  аспарух като филм едва ли има. времето е било друго за вси4ко и ценностите разли4ни, но аз съм за живота и за детето като наследовател, но пък имам много сърцат и бунтовен род  в миналото, като им знам историята и ми се иска да отстоявам вси4ко онова, за което са изоставили децата си пелена4ета, завързани по дърветата, за да не ги издадат по пътя към заветна бг! има клю4ови реплики в книгата, които дават много отговори по темата! на поп4ето!
за сегашно време с това омесване на нации, раси и религии едва ли може да има подобна дилема, освен в 4астни слу4аи.

# 34
  • Мнения: 2 784
... като им знам историята и ми се иска да отстоявам вси4ко онова, за което са изоставили децата си пелена4ета, завързани по дърветата, за да не ги издадат по пътя към заветна бг!
Marsy,припомни ми моята семейна история. Прапрабаба ми била пеленаче, когато родът и бягал след едно от възстанията, за да се засели в Добруджа. Пътували нощем, денем се криели, а детето плачело. Та дядо и отишъл при майка и и и наредил да я остави в гората, за да не ги издаде. На жената не и дало сърце и я завързала до гърдите си, за да суче, когато се събуди и да мълчи. Така не само доживяла да стигне до Добруджа, но и живяла до дълбоки старини.

# 35
  • София
  • Мнения: 6 999
Винаги ще си бъда българин и християнин!
А дупедавците никой не ги обича - нито тези, които са предали, нито онези, на които се подлагат. Пример - помаците.

Голям залък хапни, голяма дума не казвай  Wink

Че на думи е лесно, ама иначе точно такива като теб яростни и крайни най-лесно се прекършват. Да не дава Бог точно това изпитание да ти сложи на пътя, но виждам по всички въпроси си краен... Та на такива хора Бог най-обича да показва, че трябва да са по-смирени.  Peace

# 36
  • София
  • Мнения: 6 999
Тогава времената са били различни и смяната на вярата е означавала тотална смяна на ежедневни практики, ритуали и т.н. Затова не е било толкова лесно за тези хора.

Това е основното според мен. В края на краищата някой от вас знаели аз каква религия изповядвам? Не - нали? Това никой не интересува /Може би само Бай Торбалан/ Просто религията не е от такава важност в днешно време.

# 37
  • Мнения: 4 473
Ерика, скоро ли го гледа или сега просто го коментирате?
В локалният ни сървър го има - близо 5 часа е (288мин в 4 части). Гледала съм го, но бях твърде малка, ще повторя.

# 38
  • Мнения: 5 370
Ех, като ви чета - ако, недай Боже, сега ни окупират ония с чалмите, не след 500 години, ами след една седмица само 90% от населението ще се води мюсюлманско  Sad
Добре поне, че предците ни не са били дупедавци като някои днешни "майки юнашки"!
Когато в следващия си живот бъдеш жена, успееш да забременееш, износиш след немалко проблеми , след това родиш-ама нормално-имаш думата.
Също и по-милостивия вариант-поне се ожени, направи си отроче , твоя кръв, пък после го вади големия, да ме прощават другите за острия език.
По темата-за мене религиите са измислени единствено с цел да се налага своего рода контрол над човечеството и да се въздейства на страха му от възмездие. А вашият спор е времево неточен......поне според мен.

# 39
  • Мнения: 704
 „Дошло е време разделно - един отляво, друг отдясно. Няма никой да остане по средата или никъде. Отляво или отдясно... Отляво или отдясно...“

„Помни още какво ти казах преди. Дошло е време разделно и всеки ще застане отляво или отдясно. Къде ще застанеш ти?“

---------------------------------------------------------

Мисля, че съм от тези, които ще тръгнат по левия поток - към дръвника...

# 40
  • Мнения: 2 070
Стрелче, по-добре прочети книгата, там много повече е казано, филма е доста подбран, тенденциозен и т.н., колкото и да е красив, малко представя нещата в черно и бяло, а в книгата не е така. Наистина разсъжденията на попа, особено накрая, са много показателни.

Ох едно време я четах тая книга поне по веднъж в годината, в най-добрите случаи пролет и есен... За мен никога не е бил акцента на това, което тук коментираме, има толкова по-дълбоки и важни неща за обсъждане по нея...
Пак ще си я попрегледам, ама като нямам време...

# 41
  • София
  • Мнения: 2 623
Сега се сетих и една случка олицетворяваща
мисленето на по-старото поколение, пък да не
говорим за предците ни. На близка приятелка
бебенцето почина няколко дни след раждането
от малформация. Всички знаем какво изпитва
една жена в такъв момент. Скоро отидохме на
селото на моя приятелка и бабата от съседната
къща попита дали е родила въпросната жена.
Казахме й какво се е случило, а дори усмивката
й не помръкна. Каза: " Еееее здраве да е !
Умрело дете, счупено каче. Ше си роди друго.
Нема страшно."
Аз естествено останах втрещена и се заговорихме
и тя ми разкажа, че едно време смъртта на дете
пък особено на бебе, била нещо нормално, а и те
като имали по 10-12 не било кой знае какво.
Та може би затова и толкова лесно са ги жертвали
в името на Вярата. Поне така мисля.

# 42
  • Мнения: 2 237
Аз също всичко бих направила за да спася детето си.Дори да приема чужда вяра.Но да я приема само привидно,в сърцето си винаги ще съм християнка . Grinning Там никой не може да надникне....

# 43
  • Пловдив / София
  • Мнения: 1 287
Erica, мисля, че спорът ви е мн. краен?
Не може така да се категоризира, поне според мен.
Освен това говорим за епохи и истор. обстоятелства, които са коренно различни.

# 44
  • Мнения: 3 491

По темата - никакви колебания. Никаква етническа или религиозна принадлежност не ценя повече от близките си. Че семейството ако не е родина, кое е?
И аз така. Поставянето пред такава дилема не ме притеснява ни най-малко. Това да е, дай боже друг избор да не ми се случва да правя, "изборът на Софи" от едноименния филм например, дори не искам да назовавам що за избор е, суеверна съм.

Общи условия

Активация на акаунт