Кой дава болничните при 315 дни?

  • 3 314
  • 50
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 9 050
Сега, аз не съм съвсем на ясно, но се включвам, понеже темата я заджвакахме днес в работата.
По-точно счетоводителката ни се въртеше като муха без глава и ровеше в ДВ, дали е излязла някаква си допълнителна разпоредба, която трябва да уточнява точно това - молбата (или каквото е) до работодателя и начина на изплащане от НОИ. Доколкото разбрах въпросната подзаконова разпоредба още не обнародвана (въобще не ми стана ясно, дали изобщо е изготвена от МС), така че неяснотата май остава...

Ох, чакайте малко, че съвсем се забатачихте.
Това, към което има линк, се отнася САМО за тези, които ще излязат в болничен за бременност и раждане СЛЕД 01.01.2007!!!!!!
Не знам дали тези удивителни стигат, за да ви накарам да прочетете.

Phil, това, за което говори счетоводителката ви иобщо не е този текст. На нея и трябват промените в наредбата за работното време, почивките и отпуските, както и промяната в чл.22 от преходните и заключителните разпоредби на КСО. Те са обнародвани в бр. 105 на ДВ. Там да ги търси.

А иначе, това приложение №2, цитирано в тази наредба, далеч не е единствения документ за подаване. Значи, ако болничния ви се изплаща от НОИ, естествено вие трябва да пуснете молба до НОИ. Отделно обаче не може да останете само с тази молба. НОИ няма задължение да се обажда на работодателите и да ги уведомява, че техен служител излиза в майчинство. Значи освен молба до НОИ, вие имате задължение да уведомите и работодателя си. Което се прави също с молба, свободен текст.

Но повтарям, всичко това важи само за тези майки, чиито болничен за бременност и раждане започва от 01.01.2007 нататък. Останалите ще получават обезщетението си чрез работодателя си, както до сега и съответно подават молба само до работодателя!!!.

# 16
  • Русе
  • Мнения: 170
http://club.biberonbg.com/read.php?9,345954
тук има малко информация по въпроса, както и копие на тази декларация към работодателя Peace

# 17
ZinaSt, това за което има линк се отнася за всички ( и при родили скоро, и при изтекли 135 дни), прочети параграф 22е от КСО и параграф 2 ал.1 от наредбата, която коментираме тук!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!


 Струва ми се , че става въпрос за това, че молбите декларации са адресирани до НОИ, но се подават чрез работодателя, както е било и с болничните преди това. И така при родилите преди 2007г. парите може да се взимат пак от касиера на работодателя, а не от някаква друга сметка ( това ще го уточним после), но тези пари пак идват от НОИ, незвисимо дали е 5,135,235 или 315 ден,нали за това са осигуровките. Не знам, трябва да почета още , но утре на по-мъдро утро,, че заднес кашата е пълна.

# 18
А знае ли се вече дали тази молба- заявление ще бъде свободен текст? И какво точно трябва да се пише в нея?
А изясниха ли вече когато искаш да прекратиш болничния- тези 180 оставащи дни, за да се върнеш на работа може да се прехвърли майчинството на член от семейството? Благодаря за отговора!

# 19
  • София
  • Мнения: 1 244
Danielle_n, влез в дадения от Мария линк, върни малко назад - има линк с приложения - номер 2 е декларацията, не е свободен текст, по образец е, пише си и какво се прилага към нея.

# 20
  • Мнения: 9 050
ZinaSt, това за което има линк се отнася за всички ( и при родили скоро, и при изтекли 135 дни), прочети параграф 22е от КСО и параграф 2 ал.1 от наредбата, която коментираме тук!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!


 Струва ми се , че става въпрос за това, че молбите декларации са адресирани до НОИ, но се подават чрез работодателя, както е било и с болничните преди това. И така при родилите преди 2007г. парите може да се взимат пак от касиера на работодателя, а не от някаква друга сметка ( това ще го уточним после), но тези пари пак идват от НОИ, незвисимо дали е 5,135,235 или 315 ден,нали за това са осигуровките. Не знам, трябва да почета още , но утре на по-мъдро утро,, че заднес кашата е пълна.

Естествено, че парите идват от НОИ. Нали са обезщетения! Въпроса е, че ако сте излезли в болничен, ще си получавате парите, както до сега. От НОИ, но чрез работодателя. А ако излезете в болничен след 01.01.2007, ще си получавате парите директно от НОИ, без работодателя да посредничи.
До се га работодателя теглеше парите от НОИ и ги изплащаше. Сега вече НОИ ще превежда сумите директно на служителите.

Аз се опитвам да ви помогна, ти ще ме удушиш още малк. Понеже аз това работя и за мен вече всичко е ясно, затова се опитвам да ви обясня и на вас. Ако искате сами да си умувате - добре! Само кажете.

Ако все пак още ви е каша, кажете какво не ви е ясно и ще ви го обясня.

# 21
  • Мнения: 199
Аз да попитам следното:сега съм в болничен и съм в 4 месец.От кого трябва да си взема парите от НОИ или от работодателя както досега или това важи само за майчинството.И как НОИ ще ми изплаща болничния .Ще ми се издаде карта ли и от кого трябва да си я взема.Питам защото в фирмата в която работя като нищо ще ме изпързалят и ще продължат да ме влачат с парите.Немога да си взема болничните за ноември и ще ми е по-удобно ако направо НОИ ми ги изплаща.

# 22
  • София
  • Мнения: 1 570
Да попитам, че нещо не виждам дали е уточнено. Аз съм от "завареното положение". 135 дни ми изтекоха на 19.12.2006. Подадох заявление за отпуск по майчинство и сега фактически съм в майчинство. Сега за продължението до 315 дни (отпуск ли е , какво е ...) от 1.1.2007, има ли образец на заявление, който се попълва или как стоят нещата?
Мерси предварително!

# 23
  • Мнения: 9 050
Аз да попитам следното:сега съм в болничен и съм в 4 месец.От кого трябва да си взема парите от НОИ или от работодателя както досега или това важи само за майчинството.И как НОИ ще ми изплаща болничния .Ще ми се издаде карта ли и от кого трябва да си я взема.Питам защото в фирмата в която работя като нищо ще ме изпързалят и ще продължат да ме влачат с парите.Немога да си взема болничните за ноември и ще ми е по-удобно ако направо НОИ ми ги изплаща.

За болничните до тук, парите ще си получиш от работодателя. От тук нататък, ако ти издават болнични листове, които са продължение на предишните, ще си получаваш парите пак от работодателя. Ако предпочиташ да получаваш парите си от НОИ, трябва да прекъснеш болничните за поне един работен ден. След това, издадения нов болничен вече няма да е продължение на предходния и ще ти се изплаща от НОИ.

# 24
  • Sofia
  • Мнения: 849
Записвам се и аз в темата.
За завареното положение  при нас се прилага чл.45, ал.1, т.2 от Наредбата за РВПО.
Чл. 45.
(1) Отпускът поради бременност и раждане се ползува въз основа на съответен акт на здравните органи, а отпускът поради осиновяване - въз основа на акт на здравните органи и акт за предаване на детето за осиновяване.
(1) (Изм., ДВ, бр. 96 от 2006 г. – в сила от 01.01.2007 г.) Отпускът поради бременност и раждане в размер 315 дни за всяко дете се ползва, както следва:
1. в размер 135 дни, от които 45 дни преди раждането - въз основа на съответен акт на здравните органи, издаден по реда на чл. 26, ал. 1 от Наредбата за медицинската експертиза на работоспособността, приета с Постановление № 99 на Министерския съвет от 2005 г. (обн., ДВ, бр. 47 от 2005 г.; изм., бр. 96 от 2005 г.), а отпускът поради осиновяване за остатъка до 135 дни - въз основа на съответния акт на здравните органи и акта за предаване на детето за осиновяване;
2. в размер на остатъка до 315 дни - въз основа на писмено заявление на майката (осиновителката) до предприятието, към което се прилага акт за раждане на детето или акт за предаване на детето за осиновяване и декларация съгласно приложение № 7; предприятието е длъжно да разреши отпуска от деня, посочен в заявлението.

Доколкото разбирам все още няма образец на заявлението, така че май ще го пишем със свободен текст.
Декларация по Приложение №7 тук

# 25
  • София
  • Мнения: 1 570
Елиона, мерси!  bouquet

# 26
  • Мнения: 1 264
Аз питах в МТСП има ли специална форма заявлението, което се подава до работодателя и отговора беше - не, пише се в свободен текст.
Да питам, че нещо се обърках като почнах да чета коментарите: Моите 135 дни изничат на 11.01.2007. Подадох заявление, декларация по образец и копие от акта за раждане на детето до работодателя си. Трябва ли да подавам нещо и в НОИ???

# 27
  • Мнения: 9 050
Аз питах в МТСП има ли специална форма заявлението, което се подава до работодателя и отговора беше - не, пише се в свободен текст.
Да питам, че нещо се обърках като почнах да чета коментарите: Моите 135 дни изничат на 11.01.2007. Подадох заявление, декларация по образец и копие от акта за раждане на детето до работодателя си. Трябва ли да подавам нещо и в НОИ???

Не. Нищо не подавате в НОИ.

И пак за всички. Ако болничните ви започват след 01.01.2007г., тогава попълвате въпросното приложение №2, което подавате в НОИ и обезщетението ви се изплаща от НОИ.
Ако болничните ви са започнали преди 01.01.2007, тогава подавате молба свободен текст до работодателя, придружена от декларацията, спомената в чл.45 от НРВПО. Обезщетението ви се изплаща от работодателя и нищо не носите в НОИ.

# 28
  • Няма такава държава!
  • Мнения: 1 308
ZinaSt, дали може да попитам нещо малко встрани от темата, но все пак свързано с нея? В момента съм в отпуск за отглеждане на малко дете до 2 год., който ще прекъсна утре, защото напускам предишната си работа и от понеделник започвам на ново място. Въпросът ми е за половината от обезщетението, което трябва да ми се изплаща, докато детето стане на 2 год. - от къде трябва да го поискам - от новия си работодател или от НОИ? Мерси.

# 29
  • Мнения: 1 264
Благодаря ти ZinaSt!  Hug

Общи условия

Активация на акаунт