242 ентусиаст(к)и берат левурда и коприва- НЕМСКАТА тема

  • 25 183
  • 731
  •   1
Отговори
# 720
  • Germany
  • Мнения: 2 007
Не се карайте, повечето тинейджъри сега не четат, независимо в коя държава са 😉 Други са им интересите. Съучениците на моят син ползват ChatGpt да им разказва книгите, за по-лесно. Значи, можеш да четеш на ChatGpt-то преразказа, но не можеш да седнеш да прочетеш две глави на ден от книгата…😆

# 721
  • Немция
  • Мнения: 6 875
О да, това ми е болката на мен. Не какви заглавия се изучават и какви не, а навлизането на телефони и компютри в ежедневието на тийновете и изместването на книгата.
Големият ми син обаче намери романи към една любима игра и тъй като ги няма повечето на немски, започна да ги чете направо на английски, което ми изуми. Било му много лесно, твърди той(на 13 е).
Преди четеше много, но покрай медиите това доста намаля.
Ходим заедно на библиотеката, докато е възможно -доколкото мога поощрявам четене, слушане на аудиоромани, комикси дори.

Разбира се, че се пробват да четат в 1 клас.
Има деца на различно ниво, това е ясно.
Включват ги и в програма Антолин, където можеш да попълваш прочетените книги и да събираш точки, накрая на годината има и писмени свидетелства кой колко точки е събрал, както и се знае кой е на 1, 2 , 3 място.
Май от 2 клас започваше това.

Мария, и какво, като не се знаят култови заглавия?
Има толкова много литература, че е абсурд да си ги чел повечето от тях.
Аз имам немалко познанства в академични среди, имат впечатляващи богати домашни библиотеки. И не само за красота и пълнеж, а и се чете. И се пише, има много активни хора в тази област, просто не си се сблъсквала с такива.
Пишат учебници, биографични книги.
Панаирите на книгите експлодират от заглавия, пазарът е пренаситен.

Последна редакция: пт, 26 май 2023, 11:00 от Бибит

# 722
  • Мнения: 9 355
Зависи. Дъщеря ми каза, че предпочита Шилер и Брехт пред "История на къри вурста" и " Clearland". Един срок класика, един - някакъв съвременнен роман. Явно и съвременните нещо не ги нацелват в нейното училище.

# 723
  • Мнения: 6 445
Дени, то си е и до дете. Трите ми деца са изучавали едни и същи произведения в едно и също училище, и са с три различни мнения за конкретна книга. С различен вкус за книги са и с различно мнение кое е четимо и кое не.

Мария, проблемите не винаги са свързани с обучителни или други дефицити при детето. Често са заради родителско неглижиране, нисък родителски капацитет или подобни проблеми в семейството.

# 724
  • Немция
  • Мнения: 6 875
Четох някъде за Исландия, без да знам детайли, нито за коя възрастова група става дума, но училищният ден започвал с колективно четене на книга по избор- в зали, мебелирани неконвенционално с дивани, кресла,тип читалня... и след този първи час започвал училищният ден.
Тази идея много ми допадна.Heart Eyes

Между другото, при моите ученици в Грундшулето при закуска в стаята редовно им четяха от книга по избор.
Сега в гимназията понякога се случва в час по немски или свободен час да им четат от книга. Обикновено това е учителката по немски.

Последна редакция: пт, 26 май 2023, 11:21 от Бибит

# 725
  • Мнения: 973
Това да пишеш учебници и това да четеш худ. литература са две много различни неща.
Не искам да се заяждам, просто моите впечатления са напълно различни. И мъжът ми пише статии, глави от учебници, както и чат-пат чете и реферира такива. Това е научна литература, а не художествена.
Същото важи и за мен - и аз в болницата при раждането на големия започнах Баудолино, но не съм имала време вече 5 години да я прочета. Но поне слушам много аудиокниги, докато спортувам.

Да ги похваля немците, това, което масово правят повече от българите, е да спортуват, младите рядко пушат. А това също е много важно!  В България също има много спортни хора, но те са малко на брой. Сред моите колеги в Германия всички бяха хубавци и наистина мн спортни, обикаляха Исландия на колело и тн. На разните летни школи, основният организатор професор на над 70 г не се весваше, защото караше планинското си колело и правеше виа ферата. На връх  нова година пък майка ми беше шокирана, че басейнът беше пълен с "баби", спортуващи възрастни жени. Та това много ми харесва поне в моята част от Германия.
С четенето, нашата реалност в Германия не позволява сериозно четене на непрофесионална литература. Може би, ако бяхме в някоя хуманитарна специалност. Но мъжът ми и колегите ми немци и като млади не са чели толкова, колкото моите познати българи/латиноамериканци/източноевропейци.
Друго, което много ми харесва в Германия е, че ограничават на ранна възраст електронните пособия на децата. В България на 3-5 години масово са пред таблети/телефони, тук не е така и навсякъде в препоръките на родителите пише максимум 30 мин на ден за 5 г дете. Това също мн ми допада и се надявам да допринесе за желание за четене.
За съвремените младежи нямам наблюдения. Аз на моите деца много им чета, заради езиците. Дано четат като пораснат и не ги мързи...

# 726
  • Немция
  • Мнения: 6 875
А защо непременно трябва да е художествена литературата? Много хора не ги привлича.
Мъжът ми например предпочита научнопопулярни книги, публицистика на съвременни и исторически теми, но не и романи.
Всеки с вкуса си, но това не го прави по-малко начетен.

# 727
  • Мнения: 973
Бибит, да, така е. Не казвам, че е непременно, п6росто говорихме за  художествена литература, поне аз. Аз консумацията на специализирана литература, директно свързана и потребна за професията ти, не го броя за начетеност, нито за любов към литературата. Всеки специалист е длъжен да има богата библиотека от книги по специалността си и да чете и учи непрестанно.
 По параграф тясна специализация и професионална отдаденост няма как да имам забележки Simple Smile))

# 728
  • Мнения: 9 152
Според мен, хубавото на  системата тук е, че дава свобода детето да си избере според предпочитанията и наклоностите какво да чете и как да се развива. Залага се на усвояване на навици и получаване на грамотност. Още помня лезекетето на сина ми!
Не съм го изхвърлила, седи си закачено в кухнята. Получи добри навици за четене и учене и отлична грамотност. Дали изучава класика, и коя, не ми е приоритет. Дай Боже, чете и занапред. Четенето е духовна храна, с нея обогатяваме душата си. Това е процес, който не става в училището.
Каквото съм чела като задължителна литература в училище е било само началото. Имах период, в който съжалявах, че не съм изучавала определени трудове. Че не бяха заложени във възпитанието и учебната ни програма. После обаче се замислих, че ако тогава съм била попаднала на тях, е много възможно нищо или почти нищо да не съм разбрала от тях. И дори да съм ги отрекла в сърцето си. Което е по- лошо и можеше да ми навреди, вместо да ми е от полза.

# 729
  • Мнения: 6 691
В тъмен див комунизъм и пр. съвременни определения учихме световна класика, освен българска и пр. Учихме какво ли не . И ги четохме ваканциите книгите. Тук съм пазарувала по искане на училището само разни около 2 рата световна война и след нея, Крабат, и едно друго малко книжле  при по-голямото вече за 11 клас  ...
Но ние литературата си я учихме както според мен си трябва.

Математиката ... не е така като да не я учат. Вервайте ми . Съвсем съм сериозна защото гледам за какво става дума още в 11 клас.

Катерица  всяко препрочитане след години е през новата призма на развитието ти през тези години. Т.е. всеки прочит е различн.Simple Smile

# 730
  • Germany
  • Мнения: 2 007
Аз като бях тинейджър четях много класика, ама много ви казвам. Явно съм си мислела, че съм много интересна и интелигентна с пубертетския си мозък 😉 Скоро препрочитах “Името на розата” и се питах с какъв акъл 15-16 годишното ми аз е чело тази книга. Чета всяка вечер преди да заспя, може да е 20 мин. преди да отнеса плувката, но установих, че така спя много добре.
При синът ми учат доста литература, че и пишат постоянно разни неща. Но тя и гимназията им е такава, което не знам дали е добре за него, защото не е такъв тип, но поне е установил, че писател няма да стане 🤣

# 731
  • Немция
  • Мнения: 6 875
Мария, научнопопулярната тематика може да няма нищо общо с професията.

Като цяло ми прави впечатление, че трудността на материала (в гимназия) нараства в горните класове, а ако избереш Leistungskurs, става още по/сериозно.

Изказах се, а сега иде ред на НОВАТА ТЕМА.
Събирайте си мислите и да запеем старата песен на нов глас. Wink

Общи условия

Активация на акаунт