Една купчина проблеми, водещи до системно недоспиване

  • 2 471
  • 26
  •   1
Отговори
  • Мнения: 149
Здравейте, дами!

Ще съм страшно благодарна, ако изобщо някоя отдели време да изчете това, както и ако имате каквито и да било съвети за проблемите, които ми се насъбраха от близо 2 години.

Почти всяка вечер като си легна и ми се запушва дясната ноздра. Понякога пък си заспивам, но се будя около 3ч. и е напълно запушена. Вече 2 лекаря съм посетила и този проблем не се разрешава. Единият ми каза, че било някакво раздразнение на лигавицата и ми изписа капки с кортикостероиди, от които стана още по-зле. Другият ми каза, че имам леко стеснена преграда. Като спя на лявата си страна, често се отпушва или самото запушване е много по-леко, обаче понякога друг проблем изниква - болка в ушната мида, както се получава при продължително носене на големи слушалки за уши. Сумати възглавници съм сменила - обикновени, ортопедични, какви ли не, но често ми се появява тази болка като от натъртване. Стигам до извода, че имам някакви абсурдно чувствителни уши и не знам как да се оправя с това. Rolling Eyes

Отделно от това, страдам от ходене до тоалетна през нощта. 6 от 7 нощи в седмицата се будя в 3 или +/- 15 минути и усещам, че ми се пишка, и докато не отида не мога да заспя. Сякаш организмът ми е свикнал, че по това време трябва да отиде, а спирм течностите 3 часа преди да си легна. Случайно пък, ако изпия няколко глътки вода преди лягане, ще се събудя час по-късно. Как да се отуча от това нещо, ужасно е... Sad( Има ли някакъв начин да се науча да издържам повече? Rolling Eyes

Стана ли обаче до тоалетната, първо - разсънвам се, второ - често усещам запушеният си нос, от което още повече се разсънвам. И трето - подува ми се коремът, което вече тотално ме разсънва и час и половина не мога да заспя. От миналата година ми се появи това подуване. Отивам до тоалетна така през нощта и щом си легна отново коремът ми се издува, почват едни звуци, симфонии, мърдане вътре и газове Sad( След лежане по гръб минава за около час, но това товално разбива съня ми, в комбинация с останалите проблеми + спящия като пън до мен мъж, се изнервям страшно много и понякога не мога почти до разсъмване да заспя отново. Dizzy Face

Това буквално ограбва енергията ми, често съм като парцал, а работата ми е креативна, изисква доста мислене, съсредоточаване. Да не говорим за личните отношения със съпгуга ми, които са ми още по-важни, а съм все изморена, влияе и на либидото ми, изнервена съм...

Ии така... една купчина проблеми, от които както ви става ясно, нормалният сън и наспиването са мираж за мен. Аз от години си имам проблеми със съня. От тези хора съм, при които трябва да е пълен мрак, пълна тишина и по някакво щастливо стечение да не мисля всяко дребно нещо в живота ми след лягане. В известна степен + някой друг мелатонин на периоди, успявам да се спрявам с това, но изникнаха всички тези неща, които меко казано ме влудяват. И дори нямаме още деца, което се планира за доста близко бъдеще. Поне веднъж да се наспя докато дойде и това. Hands Pray

# 1
  • Мнения: 12 755
Тествала ли си се за алергия от домашен прах? Може да има връзка с отока на лигавицата.
Скрит текст:
Имах по-рано такава алергия, ставах като някой таласъм нощем да обикалям, дано започна пак да дишам през носа. Махнахме всички килими и завеси, но станаха и други важни промени, и мина и замина, нямам я вече страшно много години, макар че вече пак сложихме завеси.
Според мен е период на изнервеност и свръхчувствителност. Какво ще стане, ако повече си почиваш активно, с разходки, или спорт, или копаене в градината Simple Smile, или нещо друго, което те натоварва физически и те изкарва на чист въздух?
Слушалки - все има някой модел, който не ти дразни ушната мида, само че не си го намерила! Simple Smile

# 2
  • София
  • Мнения: 2 565
Прилича ми на комбинация от физиологични и нервни проблеми. Какво бих пробвала :
1.За носа - има едно упражнение в интернет, потърси го. Като усетиш, че почва да се запушва едната ноздра, остави долната си челюст да виси, мисля че за няколко минути трябва.
2. За честото ходене до тоалетна - сигурна ли си, че ти е топло навсякъде? Може да идва от студени крака или ако ти е студено на кръста. Аз години наред се чудех какво ми става и защо посред лято ми е студено и ми се пишка, докато накрая един АГ ми каза, че съм с хроничен цистит. Само малко да ми е студено на краката и се започва. Затова и лятото съм спала с чорапи, кво да правя… Пробвай и сама да се настроиш, и убедиш, че тази нощ няма да станеш, защото мозъкът наистина свиква и те буди в един и същ час.
3. За стомаха - пробвала ли си нещо като дегазин?
 И много физическа активност която да те измори би ти помогнала за по-здрав сън.

# 3
  • Мнения: 4 565
Като родите, това няма да ви се струват проблеми със съня Simple Smile

Това с ноздрите не знам, идете на специалист. Като цяло оплакванията ви ми изглеждат повече психологически и въпрос на навици, отколкото реални. Не се обиждайте.

За ухото - имах същия проблем. Смешно е, изглежда дреболия, ама - адски досадно. Нямам спомен как точно изчезна (може и пак да се появи), но помня периода, в който беше най-силно и дразнещо и мисля, че се дължеше на неудобните възглавници и легло у бивше гадже. Мекичка, удобна възглавница от синтетичен пух, която не се деформира лесно и няма проблем.

Не си ограничавайте течностите преди лягане. Пийте колкото искате (е, в нормални количества), а непосредствено преди да легнете минете през тоалетната. От опит да ви кажа - по-добре да легнеш, да се събудиш след час и после да спиш още 6 часа е по-добре, отколкото да се будиш на три часа и да се въртиш посред нощ.

Пробвайте чай от маточина с мед вечер, топло мляко с мед.

# 4
  • Мнения: 1 992
Спазвате ли хранителен режим?
Това с газовете със сигурност е непоносимост към някоя храна.

# 5
  • Мнения: 1 911
Майка ми също има проблеми със съня. Всяка вечер става около 2 3 и си ляга чак вечерта .
Моя съвет е да не мислите за всяко нещо , започнете да пиете билкови чайчета преди лягане. Ментата успокоява . А за запушения нос опитайте да спите на висока възглавница . А газовете може да са от някоя храна или проблем с червата .

# 6
  • Мнения: 149
Тествала ли си се за алергия от домашен прах? Може да има връзка с отока на лигавицата.
Скрит текст:
Имах по-рано такава алергия, ставах като някой таласъм нощем да обикалям, дано започна пак да дишам през носа. Махнахме всички килими и завеси, но станаха и други важни промени, и мина и замина, нямам я вече страшно много години, макар че вече пак сложихме завеси.
Според мен е период на изнервеност и свръхчувствителност. Какво ще стане, ако повече си почиваш активно, с разходки, или спорт, или копаене в градината Simple Smile, или нещо друго, което те натоварва физически и те изкарва на чист въздух?
Слушалки - все има някой модел, който не ти дразни ушната мида, само че не си го намерила! Simple Smile

Не съм си правила тест за алергия от прах, благодаря за идеята. Simple Smile Като цяло нямаме килими, само едни леки завеси. Мъжът ми е чувствителен на прах, поради което редовно се чисти, проветрява, имаме и пречиствател за въздух, който всяка вечер се пуска преди лягане. След него пък включвам дифузер с ароматни масла, подходящи за дишане и сън - лавандула, евкалипт, мента.

Иначе съм абсолютно съгласна, че вероятно имам и свръхчувствителност. Като цяло и най-малките неща нощем могат да ме докарат до истерия и неспане. Не си го искам Disappointed Със сигурност имам нужда и от повече почивка, просто рядко успявам да си я осигуря. Разходки правим във всеки възможен момент. Смених скоро и работата, от което режимът ми се промени, губя двойно повече време в път и тотално не ми остава време през седмицата за каквато и да е почивка.


Прилича ми на комбинация от физиологични и нервни проблеми. Какво бих пробвала :
1.За носа - има едно упражнение в интернет, потърси го. Като усетиш, че почва да се запушва едната ноздра, остави долната си челюст да виси, мисля че за няколко минути трябва.
2. За честото ходене до тоалетна - сигурна ли си, че ти е топло навсякъде? Може да идва от студени крака или ако ти е студено на кръста. Аз години наред се чудех какво ми става и защо посред лято ми е студено и ми се пишка, докато накрая един АГ ми каза, че съм с хроничен цистит. Само малко да ми е студено на краката и се започва. Затова и лятото съм спала с чорапи, кво да правя… Пробвай и сама да се настроиш, и убедиш, че тази нощ няма да станеш, защото мозъкът наистина свиква и те буди в един и същ час.
3. За стомаха - пробвала ли си нещо като дегазин?
 И много физическа активност която да те измори би ти помогнала за по-здрав сън.


В спалнята е доста топло кат цяло. Аз съм често със студени крака през зимата, но не и вечер като си легна. Дори и да съм, човечето ми ги стопля за минути и нямам повече проблеми. Simple Smile Иначе се опитвам да се настройвам, че няма да стана, после се будя и всичко заминава на кино. 1-2 пъти обаче от яд си казах, че няма да стана и се опитах да заспя пак. В интерес на истината успях и се събудих към 7 и вече със спешна нужда да стана за тоалетна.

Пробвала съм Еспумизан и имаше доста малък ефект. Аз си имам и проблеми с подут стомах, за който и на лекар съм ходила, правила съм изследвания, и не ми откриха проблем.
Много благодаря за съветите! Ще потърся и упражнението за носа със сигурност. Не бях чувала за такова.


Като родите, това няма да ви се струват проблеми със съня Simple Smile

Това с ноздрите не знам, идете на специалист. Като цяло оплакванията ви ми изглеждат повече психологически и въпрос на навици, отколкото реални. Не се обиждайте.

За ухото - имах същия проблем. Смешно е, изглежда дреболия, ама - адски досадно. Нямам спомен как точно изчезна (може и пак да се появи), но помня периода, в който беше най-силно и дразнещо и мисля, че се дължеше на неудобните възглавници и легло у бивше гадже. Мекичка, удобна възглавница от синтетичен пух, която не се деформира лесно и няма проблем.

Не си ограничавайте течностите преди лягане. Пийте колкото искате (е, в нормални количества), а непосредствено преди да легнете минете през тоалетната. От опит да ви кажа - по-добре да легнеш, да се събудиш след час и после да спиш още 6 часа е по-добре, отколкото да се будиш на три часа и да се въртиш посред нощ.

Пробвайте чай от маточина с мед вечер, топло мляко с мед.

Абсолютно не се обиждам и благодаря за коментара! Simple Smile Сигурна съм, че имам проблем и в главата. Почивката е трудна, още по-трудно успявам и да приспя ума вечер. Тези проблеми са по-малки, когато сме на вила или лятото при по-ведра обстановка.

Колкото до течностите, бях си казала няколко пъти и аз така - че няма да се ограничавам и си пих преди да легна. Ефектът беше, че ставам по 3 пъти нощем. Pensive


Спазвате ли хранителен режим?
Това с газовете със сигурност е непоносимост към някоя храна.


Майка ми също има проблеми със съня. Всяка вечер става около 2 3 и си ляга чак вечерта .
Моя съвет е да не мислите за всяко нещо , започнете да пиете билкови чайчета преди лягане. Ментата успокоява . А за запушения нос опитайте да спите на висока възглавница . А газовете може да са от някоя храна или проблем с червата .


Не спазвам хранителен режим и това е нещо, за което тези дни мислех. Дори съм се хванала да потърся някой диетолог, който да ми изготви такъв. Често страдам от подуване на стомаха/лениви черва, за което ходих и на гастроентеролог. Ограничих силно сладкото и за мое огромно съжаление виното преди лягане, и вече се подувам по-малко.

Колкото до високата възглавните, от нея почва много да ме боли врата и тотално не мога да заспя, ако ми е висока.


Много благодаря за всички коментари и отделеното време! Blue Heart
Със сигурност на нервна почва също оказва влияние. Липсата на почивка, напрежение, нова работа, дразнеща свекърва... Smiley
Но все си мисля, че ако намеря решение на запушването, ще ми се отрази доста по-благоприятно. Просто не издържам да усещам, че нещо ми нарушава дишането дори и в лека степен.

# 7
  • Мнения: 884
Не, че мога да помогна, но тъй като имам донякъде сходни проблеми, реших да пиша.
Подуването в коя част на корема е и твърд ли е? При мен е в най-долната и е като погълната топка (и е твърдо).
Имаш ли задържане на течности в цялото тяло, усещане за такова?
"Просто не издържам да усещам... " - точно така казано за мен важи за подуването - това е нещото, което по никакъв начин не мога да приема (свикна).  
При мен подуването абсолютно никога не е изчезвало за последните три години, но имам известно облекчение 1-2 дни от цикъла (първите). Ех, как спя тогава... И менструални болки да имам - хич не ми е - заспивам като пън, като го няма усещането за подуване на тялото. Това е единственото нещо, което не мога да понасям. Спя 2-3 часа, будя се, раздвижвам се, после може да заспя, а може и да не мога, като ми се насъберат 5-6 дена заспивам от изтощение, но пак се будя малко като наваксам.  
Ходенето по малка нужда като честота, количество, "неадекватно" на приема на течности, говори за дисбаланс там. За това питам - имаш ли задържане на такива - това може да стане и при излишък, и при недостиг.
Запушването на носа целогодишно ли е, зависи ли от сезона например? Също и през деня имаш ли дразнене, секрет, които нощем да се стичат? В дните когато получаваш запушване в легнало положение имам предвид.

Последна редакция: ср, 05 апр 2023, 20:26 от Liliq0325

# 8
  • София
  • Мнения: 16 193
Със запушването на едната ноздра го имам и аз, при мен е 100% алергичен ринит. И ухото ме "стрелка" от алергията.

При ММ подобно запушване се оказа причинено от джоб във венеца около стара коронка на кътник. Извадиха му зъба, направиха пластика на челюстната кост, сложиха имплант, сега остана да му сложат и нова коронка. Но след изваждането на корена хремата спря. Ако някой ми беше казал, че от зъб може да се запушва нос, никога нямаше да повярвам...

# 9
  • Мнения: 10 796
За съня мога да дам съвет. ИмаХ същите проблеми с години, пих какво ли не. Чайове преди сън не става, защото водят до още повече позиви за тоалетна Grinning Четох много из форума и си взех магнезиев цитрат. Всяка вечер час преди лягане по едни хапче. С натрупване е. Нямаше ефект в началото, но после взех да се "трупясвам" бързо и да не се будя нощем. Имала съм периоди, в които все в 2 се будех, все в 4, все в 5 и после абсурд да заспя... знам колко е изнервящо. Друго, което правя - никакви екрани преди сън, поне час. Вечер се гледат лежерни неща, не някакви драми, екшъни, убийства. И също ми помага да чета преди сън. Пия един магнезиев цитрат, чета 10-20 минутки и заспивам до сутринта. Четенето ме успокоява и ме кара да се изключа от мислите и битовизмите от деня. Пробвай, може да ти помогне.

Ето това пия за съня.

# 10
  • Мнения: 11 337
Ели-Мели , в групите, които следя се пише, че последните проучвания показват, че цитрата активира тумори. Ето това може да ти е по-полезно :*

# 11
  • Варна
  • Мнения: 4 108
Моето решение са режим на хранене, изготвен от професионалист, заедно с фитнес с инструктор.
По-същия начин се тормозех от лични тегоби, служебни кахъри, емоционален товар от особености в семейството и не можех да спя.
Режимът на хранене ми дава усещане, че се грижа за себе си, а фитнесът ми регулира хормоните, които дават усещането за стрес.
Нещо важно, което проумях и вече не правя - не гледам генерално на целта си да ликвидирам всички тревоги от раз. Гледам да си спазвам режима, обирам си хубавите коментари на околните и си ходя на спорт, като гледам да не пропускам всяка тренировка сама по себе си.
Факт е, че в 3.14 ч. сутринта всички тревоги имат гигантски размери и изглеждат нерешими. Преди режима на хранене и спорта, посред нощ ми помагаше Милена Голева, има канал в ютуб с видеа на всякакви теми. Има уникален тембър и видеа, които са адекватни за всякакви състояния и мисли. Наистина я препоръчвам. Имам нейни медитации за безсъние и хранене. Тази за безсъние ме приспиваше за 15 минути, препоръчвам да видите този канал и изпращам голяма прегръдка Simple Smile

# 12
  • Мнения: 10 796
Ели-Мели , в групите, които следя се пише, че последните проучвания показват, че цитрата активира тумори. Ето това може да ти е по-полезно :*


Идвам да кажа, че днес ми откриха железен дефицит. Предната година по това време ми е било 15, а сега е 4, при минимум 6. Дорис, голямо благодаря за тази информация. Щях да се чудя защо е така драстично паднало желязото... Значи трябва да се внимава с магнезиевия цитрат. Спирам го!

# 13
  • Мнения: 6 764
Според мен страдате от хронична тревожност, която се проявява с описаните физически неразположения. Погрижете се за психичното си здраве и останалите физиологични прояви ще изчезнат. Успех

# 14
  • София
  • Мнения: 23
Здравей,
Спри ако пиеш прясно мляко и храни с мляко въобще. След една седмица пиши, ще чакам да разбера резултата! Simple Smile

Общи условия

Активация на акаунт