Заекване, мигане при 3-годишно момченце

  • 1 087
  • 5
  •   1
Отговори
  • Мнения: 109
Здравейте всички,

Бих искала да се допитам до вас, тъй като в последния месец да кажем ми е притеснено това, което се случва с моето 3-годишно момченце.
Искам да отбележа, че по принцип е здраво дете, нямали сме каквито и да било проблеми с него от здравословен характер. Посещава ясла от 2 години, познава всички деца там, има си най-добър приятел, с когото постоянно се търсят. Той е едно детенце, първото за мен и баща му, не сме разведени, смятам, че имаме нормален семеен живот. И двамата с баща му много го обичаме и отделяме максимум време за него.
Малкият е доста приказлив, аз самата съм такава, обожавам книгите и филмите и от малка възраст му купувам всякакви книжки и обожавам да му чета на глас. Той говори доста добре, притежава добър речников запас, дори бих казала е доста напреднал в тази област. Емоционален е и понякога иска бързо да се изкаже в емоцията си, например като иска да ми разкаже как си е изкарал, ако татко му го е завел на някакво интересно място.
Преди месец се случи една събота забелязах, че докато му четях книжките той искаше да казва текста преди мен и запъваше на първата буква. След това през целия уикенд ми правеше впечатление, че често запъваше и то на думи, които знае много добре. Излишно е да казвам, че се стреснах при положение, че нямаме такива данни в рода. Още на следващия ден го заведох при специалист, но интересно, че точно в този ден вече това заекване бе напълно изчезнало. Специалистът ме увери, че такъв вид заекване е свързан с етапите на развитие на речта, когато едно дете започне от отделните думи да прави изречения. Оттогава това заекване не се е повтаряло, тоест всичко на всичко беше само за 2-3 дни. Но от около 2 седмици забелязах, че започна да мига с очите си по-особено, малко като стискане на очите. В началото не реагирах, смятах, че ще отмине, но до ден днешен не е отминало. Дори персоналът в яслата ме информира, че са забелязали това мигане/стискане на очите и ме посъветваха да потърсим лекар. Водих го на офталмолог, който потвърди, че няма проблем със зрението. Водих го и при личен лекар, който каза, че е нервен тик - не било страшно, но можело да се свържем с детски психолог или психиатър за консултация. Забелязала съм, че мигането зачестява, когато е изморен или когато се налага да се съсредоточи. Когато му чета книга, той се опитва сякаш да се съсредоточи и започва а мига по този начин.

Наистина не знам какво да направя. Още чакаме час за детски психолог, доста са заети в страната, в която живея и нямат много освободни часове. От гледна точка на стреса - спи си спокойно, непробудно, не е плашливо дете.

Благодаря ви предварително за вниманието

# 1
  • Мнения: 2 722
За коя държава става дума? Много добре сте постъпили, минавайки през консултации, аз бих добавила детски невролог. Психиатър и психолог са ми нелогични.

# 2
  • Мнения: 353
Имаме подобна ситуация с девойката вкъщи, която също е на 3г. Заради това, че детето е здраво и не е имало някакви притеснения в развитието до сега, директно се свързах с психолог.
Това, което тя ми обясни е, че в интервала 3-5г. Е нормално да се случи да заеква. Това е когато има разминаване между фактическата възраст на детето и менталната му такава (може и при силни емоции и по-значителни промени). Т.е биологично детето е на 3, но се държи и мисли като на 4 най-грубо казано. Така на нервната система и мозъка им трябва време да наваксат и се получават "бъгове в системата". Това при нормални условия не би трябвало да продължи повече от месец-месец и половина и би трябвало да затихва. Тук уточнението ми е, че говорехме за заекване, защото това е при нас. Мигането не знам дали влиза в тази графа.
При всички случай трябва много спокойствие и подкрепа от ваша страна. Оставете малко детето да си почине - без допълнителни занимания след градина и нека той самия да избира какво да правите. Екраните ги спрете или сведете до минимум, защото това товари доста нервната система.
Отделно, това пред детето не се коментира по никакъв начин. То не трябва да има усещането, че му има нещо. За това е добре да предопредите и хората, които се грижат за него и са забелязали разликата. Вие само наблюдавате какво и кога се случва и има ли затихване. При нужда - консултация със съответния специалист.
Не знам в коя държава сте, но в България има доста възможности за онлайн консултации. Ако твърде много време имате до преглед, вижте в superdoc и healee за онлайн консултации.
Психолозите не са само да "си излееш мъките". Особено когато става въпрос за деца, много добре са запознати с развитието, всякакви етапи и прочие. При нужда те насочват към конкретен лекар. За това бих ви препоръчала това да е следващият специалист, с който да говорите.

# 3
  • Мнения: 6 933
И аз мисля че по скоро трябва консултация с невролог.

# 4
  • Мнения: 251
Племеницата ми започна да заеква така на същата възраст. Изследваха витамини, мисля б12 и други. Бяха казали, че не е за логопед(или са ги неглижирали) на около 5 престана да заеква.

# 5
  • Мнения: 2 081
Психиатър и психолог са ми нелогични.

Абсолютно логични са + невролог и логопед .

Общи условия

Активация на акаунт