Обръщане на спестявания от лева в евро? Как?

  • 2 336
  • 7
  •   1
Отговори
  • Мнения: 1 130
Как мога да обърна спестяванията си в лева в евро без да загубя или по най-добрия начин?
Имам банкова сметка в лева.

# 1
  • София
  • Мнения: 261
Как мога да обърна спестяванията си в лева в евро без да загубя или по най-добрия начин?
Имам банкова сметка в лева.

Правите си банкова сметка в евро и превалутирате левовете в евро по курса за деня. Обикновено, заради фиксирания курс на лева към еврото следствие от Валутния борд в България този курс на банките не е много волатилен. Изберете банката с най-добър курс-съотношение евро/лев. Бъдете и внимателни. Винаги ще имате известна загуба и зависи от това кога ще ви потрябват парите и в каква валута ще ги харчите. Ако ги харчите в лева, ще губите всеки път, когато превръщате вече еврата отново в левове. Така се губи от разликата на курс купува/продава.

Съветът ми да прехвърлите в евра само сумите, които няма да ви трябва да харчите скоро. А най-добре е да закупите със спестяванията си активи, а не отново пари, пък били и евро.

Но това е една друга тема.

Последна редакция: чт, 06 апр 2023, 20:09 от mariangeorgiev

# 2
  • София
  • Мнения: 125
Как мога да обърна спестяванията си в лева в евро без да загубя или по най-добрия начин?
Имам банкова сметка в лева.

Какво пък ще загубиш толкова? Да не си милионерка? Sweat Smile

# 3
  • Мнения: 12 725
Как мога да обърна спестяванията си в лева в евро без да загубя или по най-добрия начин?
Имам банкова сметка в лева.
Зависи каква е причината да искаш тази смяна.
Ако просто искаш да платиш по някоя еврова сметка, или да си ползваш левовете в чужбина за изолирано пътуване, няма нужда да сменяш, защото от левовата сметка можеш да си платиш евровия разход, и с левовата карта можеш да си плащаш в чужбина.
А ако се местиш в чужбина, това е друго.

# 4
  • Мнения: 29 274
В момента сме във валутен борд, така че левът е с постоянен курс спрямо еврото. Ако е само от някакъв страх, просто ще загубиш от курс купува-продава. Ако ще се местиш в страна с евро, просто превалутираш в дадената банка и това е. Сметката с лева се закрива, откриваш си в евро. Зависи с какви суми разполагаш, но ще загубиш поне стотинка на лев при обръщане лев-евро.

# 5
  • СИ
  • Мнения: 4 406
Как мога да обърна спестяванията си в лева в евро без да загубя или по най-добрия начин?
Имам банкова сметка в лева.

Откриваш си сметка в евро, най-добре в същата банка където ти е сметката в лева. После прехвърляш от една сметка в друга. Поне при еврото разликите за превалутиране са минимални.
Друг е въпроса, че отдавна трябваше да сме приели еврото и да сме забравили.

# 6
  • Мнения: 54 346
Виж кои банки предлагат депозити в евро. Аз имам в ТБИ.
Ако не искаш да ги затваряш и мислиш, че ще ти трябват скоро - просто си открий сметка в евро и ги прехвърли в нея. ТБИ предлага ДК Неон, без такса обслужване, с 2 сметки - в лева и евро.

# 7
  • Мнения: 1 130
Как мога да обърна спестяванията си в лева в евро без да загубя или по най-добрия начин?
Имам банкова сметка в лева.
Зависи каква е причината да искаш тази смяна.
Ако просто искаш да платиш по някоя еврова сметка, или да си ползваш левовете в чужбина за изолирано пътуване, няма нужда да сменяш, защото от левовата сметка можеш да си платиш евровия разход, и с левовата карта можеш да си плащаш в чужбина.
А ако се местиш в чужбина, това е друго.

А за плащане в чужбина с левова сметка 1:1 по курса ли се превалутират парите, или има, макар и малки загуби?

Общи условия

Активация на акаунт