Най-слънчевите мами в арабските страни #15

  • 20 173
  • 293
  •   1
Отговори
# 240
  • по пътеката
  • Мнения: 3 149
манел, ако говорим за закони, законите се променят, ако говорим за неща, които не се променят, говорим за догми, нали така? движението е от 70 те години и това, 4е не знаеш говори, 4е не се интересуваш какво мислят другите по форумите и просто не си попадала на  малко напредни4ави люде!шериата е създаден не от  бог, а от  хората, това в марокански форум се разисква до война м/у мюсюлмани? защо ли има инакомислещи, те са  по-малко добри хора, така ли? просто защото не искат  ограни4енията, които им пре4ат в реалния живот!и се раздвояват да бъдат праведни или грешници!коранът продължавам да с4итам за ръководство, не за  закон
или догма!не мисли, 4е това ,4е не съм мюсюлманка ме прави неграмотно 4етяща или неразбираща какво 4ета на три езика! и мога да сравня! знаеш, 4е даже се спори за текстовете в корана, заради разли4ните диалекти и на4ини на изписване! има много тълкувания, има доста разли4ия -сунити, шиити, за иранците  предполагам си питала мъжа си!традициите са именно на база какво е повелявала религията през 7век! и затова е трудно да се прилагат, съобразно сегашния на4ин на живот и то на разли4ни то4ки на света!както и папата(предния) направи вси4ко за да  са  възможни многото нови изисквания на живота!и разделението на държавата от религията е едно от стъпките към промяна на живота  по нашите земи, промяната в закона за брака, многоженството, развода и правото на жената да работи и и да е равноправна с мъжа, няма глава на семейството ве4е! ето ти изненада в мароко! тука си е така от години! това е промяна на мюсюлманските закони, или промяна на манталитета и традициите?или напредък!
не е нормално да не разбирам неща, които са обяснени и то достатъ4но обективно от  разбиращите  арабски, нали?дали пирамидите са  пирамиди на какъвто и език да го кажеш, това е истината! тогава ти си по-специална от нас, 4е си я разбрала! аз  не се обиждам, просто си приела защитна позиция!но на теория! аз живея сред мюсюлмани няколко десетки милиона! това мисля, 4е е доста показателно и не се притеснявам да си говорим и хубави и лоши неща за да намерим истината- не им пре4и, 4е съм християнка! гледай пак филма за мохамед, ако не си спомняш култовата реплика- м/у мене християнина и тебе мюсюлманина има само една линия!

та мисълта ми е да не я критикувате така, защото тя се опитва да погледне от човешка гледна точка на нещата, които стават в последно време.
изхода не е в промяната на Корана естествено. може би както не трябва да се критикуват хората, които от християни стават мюсюлмани, така и хората, които просто не искат да са мюсюлмани. нека и те имат честа ако искат да са атеисти или да си правят нови религии, но да оставят Корана "на мира".
религията макар и възпитание в началото, би трябвало да е избор, не принуда.
миме, то4но за конкретни житейски истории става дума , за животи, затрити заради една слабост, заради  налагане на избор, заради злословия от външни хора! какво да прави моми4е на 24, студентка, подлъгала се по обещания на младеж, никой не е от желязо, нали! моли ме помощ за доктор , който да й възстанови ципата!ами колко са престъпили закона,след годеж, който не завършва с брак, просто тя се оказва елести4на! ами, след брак поради импотентност на  мъжа и срам за нея- тя трябва да поеме вината за анулиране на брака! а те са луда любов и не искат ,но семейството!поставям то4ката за себе си !

# 241
  • Мнения: 590
Ислям - това са религия и начин на живот, съобразно заповедите на Аллах, които се съдържат в Свещения Коран /Кур’ан/ и  Свещеният Коран - това е Книгата на Аллах /Китаб Аллах/, изпратена чрез последния от неговите Пророци Мохамед/мир и благословение за него/. Всеки мюсюлманин е длъжен да гради живота си според изискванията на Корана и Сунната. По този начин той е длъжен, при всяка своя стъпка, да спазва различието между правилното, разрешеното /халал/ и неправилното , неразрешеното /харам/. От тук е видно колко е необходимо и важно за него запознаването с основните закони на Исляма /Шериат/Шари’ат - арабска дума, която означава път, който трябва да следваш.Цялата мюсюлманска умма живее според Шериата, на който е длъжен да се подчинява всеки нейн член, а върховното владичество принадлежи единствено на АллахИзпълнителните функции, съгласно Шериата, принадлежат на справедлив държавен ръководител или група от такива хора, които назначават свои представители, които отговарят само пред Шериата в лицето на съвет от юристи /улеми и факихи/, на които принадлежи законодателна функция - да постановяват закони на основата на Книгата на Аллах и Сунна. Новите закони, в съответствие с изискванията на времето и обстоятелствата, се създават само от тези хора, избрани от народни събрания от множество от хора, запознати с Шериата, на основание образованост и разбиране на нуждите на народа, първият източник на Шериата е Свещения Коран. Вторият източник - Сунна, или деянията на Пророк Мохамед/мир и благословение за него/, който справедливо е казал:
“Оставям ви две вещи. Никога няма да объркате пътя ако твърдо се придържате към тях. Това са Книгата на Аллах и Сунна на Неговия Пророк”.
Третият източник включва “иджма”, или единодушното мнение на улемите, и “кийас”-съждение по аналогия,основано на подробното изучаване на Корана и Сунна, обхващащо неизброимо количество проблеми, възникващи през човешкия живот.
В същност Шериатът се явява - идеален кодекс за поведение или светъл образ на живот. Неговите мащаби и цели са много по-широки от обичайна юридическа система, в западния смисъл на този термин. Шериатът се стреми към регулиране на отношенията между хората и между човека и Аллах. Ето защо закона на Шериата не може да се отдели от Ислямската етика. Процесът на изпращането на различните предписания /ахкам/ в Корана показва, че откровението се е случвало тогава, когато е възниквала някаква социална, морална или религиозна потребност, или когато някой от сподвижниците се е съветвал с Пророка по различни важни въпроси, които са имали голямо влияние върху живота на мюсюлманите.
 УРФ И АДАТ - ОБИЧАИ
Урф, създаване на ред, и адат, или обичаи, се признават в качеството на допълнителни източници от всички школи за юриспруденция. Школата на маликити придава по-голямо значение на обичая от другите школи. Но обичаите действат дотолкова, доколкото по даден въпрос отсъстват предписания на Корана и Сунна.
 Ислямското право не признава обичаи, които противоречат на което и да е правило на Шериата.

Марси,това е което мисля по въпроса!По изчерпателно-няма смисъл Peace
Кой, колко езици ползва няма значение.За мен това е истината,изброенте от теб неща са от Корана-догми,закони както искаш ги наричай ,че искал някой да ги променя негова работа.Инакомислещите има ,срещала съм какво ли не, за теб напредничави за мен -инакомислещи.Не те мисля за неграмотно нечетяща Stop,но не мисли,че съм длъжна да се съглася с теб.Промяна на закона в държавата е различно от промяна на Корана.Правото на жената да работи -съществува в Исляма,това,че някъде Държавата не го признава е друго.Къде видя,че се притеснявам да говоря за "лощите"и "добрите"неща от живота.И без да гледам филми съм наясно,че истинското християнство и исляма са ужасно близки.До тук бях с приказките по принцип.
За конкретни случаи има шериат-той решава конкретни случаи.Той търпи промени в зависимост от много обстоятелства в самия конкретен случай.
Марси,това,че с държавен закон е забранена полигамията говори едно,че не е ислямски закон.За теб напредничаво,за мен ограничаване правата на мюсюлманите.

# 242
  • Мнения: 920
При съвременната информация и глобализация няма начин нещата да не се променят. Което не значи, че ще се пренаписва Корана. Корана, както и Библията винаги са тълкувани различно в интерес на мъжете, на управляващите, на конкретната ситуация. Никоя религия не одобрява избиването на хора, но колко войни са се водили в името на религията.
Когато момичетата са се омъжвали на 13 е нормално да са девствени. Но сега, когато учат, работят - за мен не е нормално на 28 г. да е девствена. Което изобщо не значи безразборен секс.

# 243
  • Мнения: 590
При съвременната информация и глобализация няма начин нещата да не се променят. Което не значи, че ще се пренаписва Корана. Корана, както и Библията винаги са тълкувани различно в интерес на мъжете, на управляващите, на конкретната ситуация. Никоя религия не одобрява избиването на хора, но колко войни са се водили в името на религията.
Когато момичетата са се омъжвали на 13 е нормално да са девствени. Но сега, когато учат, работят - за мен не е нормално на 28 г. да е девствена. Което изобщо не значи безразборен секс.


Това е според теб Peace
Учих/а,работех и се омъжих девствена на 20г-може и да не е нормално за теб,но за мен е.Дадох ти прмер със себе си -още повече съм в не мюсюлманска държава-въпрос на приоритети,убеждение,възпитание,желание.Можех и на 14 да спя с мъж ми или друг мъж,но така прецених. Сега като мюсюлманка въпрос на вяра.

Последна редакция: чт, 25 яну 2007, 09:21 от manel

# 244
  • Мнения: 920
Естествено, че според мен. Уважавам твоето решение, както бих искала и ти да уважаваш моето.

# 245
  • Мнения: 1 184
Ето ме и мен най-после  Hug. Изчезнах за малко, че по едно време бях се разписала толкова много и ме достраша да не ме изритате от тук  Twisted Evil.
Честит Рожден Ден на малката Фатима на патерици!!! Да расте весело и жизнено дете за радост на мама и тати.   bouquet

Добре дошла на Деси.   bouquet

Миленка, днес по-добре ли сте??? Как е Кхалид? Дано по-скоро се възстановите  Praynig.

Еее, днес никой ли няма да почерпи с кафенце, че не мога още да се събудя  Party. Или страстите са все още много нагорещени от развихрилата се дискусия? Отивам да ви изчета от където ви оставих, че да мога и аз да се включа със скромното си мнение  Grinning.

# 246
  • Мнения: 1 728
Добро утро момичета! И на мен ми липсва сутрешното кафенце на Люба  Wink

Аз тълкувания на исляма не мога да правя, не съм достатъчно запозната с тази религия, но ме интересуват две неща, първо наистина не е ли отживелица многоженството, преди е имало смисъл...много войни, мъжете са загивали, нямало е кой да се грижи за овдовялата жена и децата и.., но сега? Не е ли един начин, просто да си "узакониш" любовницата, тъй като извънбрачните връзки са забранени. И второто въпросче, ми е защо в емирствата и съседните им държави, традиционният цвят на абаята е черен, не е ли малко непрактично за този регион, знаем че черния цвят доста привлича слънцето. Надявам, се да не счетете въпросите за глупави или обидни.

# 247
  • Мнения: 462
[/ЧЕСТИТ РОЖДЕН ДЕН НА ФАТИМА!]

Пожелавам и да е здрава и много щастлива! А....и да хапе по-малко и слуша Самира! Laughing Честито и на Дани, която я гледа толкова добре ! Ето един букет:     bouquet

Последна редакция: чт, 25 яну 2007, 10:14 от snowflake

# 248
  • Мнения: 341
Привет и от мен момичета!!!
Честит рожден на Фатима!Нека расте весело и щастливо дете! /малко със закъснение ми е честитката,но от сърце/
Гледам за религия говорите и ми е много интересно да ви чета,но Исляма не го познавам тъй че не мога да взема отношение по въпроса.
Не съм ви забравила момичета Hug,но на работа компютъра ми се развали но иначе вечер като се прибера у дома текущо се усведомявам какво става с вас.Сега като колетна пратка ме размотават от стая по стая да не би много да се залежа. Всеки ми намисля по някоя задачка за да не скучая.Хубаво че днес колегата е в командировка,че да се разпиша и аз.Миналата седмица седмица пратих документи за работа и сега седя и чакам включване.Ако стане хубаво,ако не -нещо друго ще търся.
Дани и на теб късмет ти пожелавам с намирането на работа.
Добре дошла на Деси при нас  bouquet
Лек ден  newsm51

# 249
  • Мнения: 462
доколкото знам Марси не е мюсюлманка, въпреки че спазва някои закони от Исляма.
и аз не съм съгласна с "новите вълни" и тенденция за промяна на Корана, защото "нямал приложение в днешно време". ти , аз сме направили избора си съзнателно, след като сме опитали и другия живот. това ни различава много от другите на които понякога им се налагат някои неща, които или не харесват или нямат нищо общо с Корана. от там идват и извръщенията.
 знам  пример от реалния живот на много свестно момиче, вече 28. страшно религиозна и образована. не знам дали от хормоните както го описва Марси, но един доста красив и влиятелен мъж успя да й завърти главата и стигна до леглото. целия й живот сега е надолу с главата заради 1 час слабост.
та мисълта ми е да не я критикувате така, защото тя се опитва да погледне от човешка гледна точка на нещата, които стават в последно време.
изхода не е в промяната на Корана естествено. може би както не трябва да се критикуват хората, които от християни стават мюсюлмани, така и хората, които просто не искат да са мюсюлмани. нека и те имат честа ако искат да са атеисти или да си правят нови религии, но да оставят Корана "на мира".
религията макар и възпитание в началото, би трябвало да е избор, не принуда.

Това е и моето мнение ! Но много ми е интересно написаното от вас и с наслада го чета !
И..още нещо не мисля, че която и да е жена би искала да има още 1-2-3 наравно с нея  Wink
За девствеността се въздържам от коментар, защото всеки има различно мнение и то важи лично за него и не смятам да не го уважавам  Peace

Радвам се, че ви виждам отново - ЛЮБС, ЕЛИ И ГАЛЯ   bouquet  Hug
Стискам ти палци, Гале - за работата   Praynig
Лек ден от дъждовна София !

# 250
  • Мнения: 920
Всъщност девствеността изобщо не е приоритет само на Исляма.

# 251
  • Мнения: 1 599
Dobro utro Simple Smile

Мерси за отговорите за дрешките  Hug
Искам да ви питам какви са цените, горе долу де, на летните колички при вас?
Реших от тук да взема лятна, а не да си мъкнем сегашната и после да я хвърлям там. Но все пак като модели и цени какво ще ми кажете? Много ли се различават?
Хубав ден и болните да се оправят!!!
Ади вече е с по-малко сополки, но такъв ужас е махането на сополките и капането на капки, че направо ужас.
Днес ми е ден за аеробика, стискайте палци да не ме домързи  Joy

# 252
  • Мнения: 1 655
Здравейте и от мен!
Мног интересния разяснения за исляма за обичаите, за законите!
Аз това което знам за мнгогоженството има определени правила,може да си вземе втора жена ако првата първо позволи,и ако първата не може да има деца!
Е добре защо да я оставя като са били 10 години заедно а не могат да си имат детенце, взима си втора и се гледат всички заедно,това е истинскалюбов според мен,лично мнение!
Марис не знам каква количкаискаш нов нета можеш дапровериш за цени,има ефтини има и скъпи!Аз разлика в цените виждам много голяма само в гракото,тука са го надули фантастично!Иначе мисля че другите марки са на същите цени като в българия-чико,куини,мадъркер не мога дакажа дали са по скъпи тук!Мъжа ми донеси няколко дрешки и едни обувки, ами обувките са 40лв,и не е скъпо според мен при положение че колев и колев са дори повече!а цените варират според марктата и разпродажбата, например от зара съм вземала блузкас гълго ръкавче за 7лв,а от деберхамс-джуниърса за 60лв!
Дани успех в търсенето, аз все още чакам за това интервю, нещо вече взеха да ме съмняват!Но ще ви информирам кога ще е да ми стискате палци!
а ето и сутрешното кафенце за кои каквото го пие!

# 253
  • Мнения: 590
Корана - сура /ан-ниса/
Цитат
3. А ако ви е страх, че няма да сте справедливи към сираците, [ако се ожените за тях,] встъпвайте в брак с онези от жените, които харесвате - две и три, и четири. А ако ви е страх, че няма да сте справедливи - с една или с [пленнички] владени от десницата ви. Това е най-малкото, за да не се отклоните.


никой не казва да се пренапише корана, а да се променят традициите  произлизащи от религията!шарията е едно от тях!многоженството и тн!но прогресът и проблемите м/у духовното и това, което е реално, материално и си иска  4овек няма да утихнат лили, много добре познавам  корана, касаещ многоженството! не съм фен и няма да намериш много арабки, дето са  го приели лесно!ве4е тука е премахнато със закон
Ако се променят така наречените от теб "традици "е равносилно на пренаписване/промяна на Корана.Право дадено от Господ на мъжете мюсюлмани,да се забрани?Кой има това право, да забранява нещо разрешено от Господ?Държавата?
Хубаво, приема се държавен закон и ?Мюсюлманите дружно ще се съгласят,защото Държавата е техния Господ?Кой/какво застава на страната направото на отмяна на това право?След,като не се се признават Шериата-кой е този на когото мюсюлманите ще повярват?На какво онование приеха този закон,на религиозно ли?Искам да разбера,ако имаш желание да ми отговориш.Има нещо ,което на мен ми липсва,явно като информация.
Всичко това е като се абстрахирам за момента,че Шериат не е признат-примерно.
Абстрахирай се,ако можеш от това,че не си фен на многоженството и помисли от гледна точко на вярващите това нормално ли е.

# 254
  • Мнения: 920
Манел, ти би ли приела мъжът ти да има още 1,2 или 3 жени?
И азщо точно 4 са разрешени?
В Корана е написано, че трябва да се отнася еднакво към тях - въмможно ли е?

Може да има пленници, наложници и не знам как още се казват.

Последна редакция: чт, 25 яну 2007, 12:25 от Г-жа Смутена-Засрамена

Общи условия

Активация на акаунт