Страсти - ясли и градини в София, кампания 2023/2024 - Тема 1

  • 24 409
  • 741
  •   1
Отговори
# 75
  • Sofia
  • Мнения: 6 145
Не съм чела, но предполагам, за да се мотивират повече осиновители. Отделен въпрос, че който е решил да осинови има доста по-силна мотивация от няколко точки в градина, но предполагам е направено като допълнителен стимул към тях.
Ами то и аз така си мислех. Но ние сме многодетно семейство и получаваме 2т за това (на края на опашката - жребий), а осиновено дете - 3т (влиза директно) ! Тогава къде отива стимулирането на раждаемостта на фона на демографската криза? Не знам... Кое й е по-важно на една държава - да стимулира осиновяването или да стимулира раждаемостта?

Последна редакция: нд, 23 апр 2023, 15:57 от Brin de muguet

# 76
  • СОФИЯ
  • Мнения: 11 529
Преди много години, повече от 7, на РГ се коментираха точките за осиновени дечица. От СНБМ бяхме против, при този недостиг. Ок е че ползват отпуск осиновителите, адаптация и пр. но за прием в ДГ няма сериозни аргументи.

# 77
  • Мнения: 5 053
Е супер просто, за две от желанията ни няма свободни места. Мислех,че системата ще изпише ,ако е така . Сега ще попълвам нови желания....
А защо някъде пише примерно 7 места? Нали още няма записали се, как така има  само 7 останали ... А в моите две детски пък 0.. явно няма да има такива групи ли?

# 78
  • Sofia
  • Мнения: 6 145
Е супер просто, за две от желанията ни няма свободни места. Мислех,че системата ще изпише ,ако е така . Сега ще попълвам нови желания....
А защо някъде пише примерно 7 места? Нали още няма записали се, как така има  само 7 останали ... А в моите две детски пък 0.. явно няма да има такива групи ли?
Yan, дори да има 0 свободни места, системата ти позволява да се запишеш в списъка на чакащи. Но щом местата са 0, значи не предвиждат нова група за септември 2023г.

А за 7-те места - ако става въпрос за 1-ва ясла, често приемат много малка бройка и после ги разпределят по групи заедно с децата от  2-ра ясла, които са повече.
Например в яслата от съседния квартал са обявили 12 места за 1-ва ясла. Това не означава, че ще направят група от 12 деца набор 2022, а че ще разпределят тези 12 деца набор 2022 в другите групи с набор 2021.

# 79
  • София
  • Мнения: 1 153
Спомня ли си някой какво беше обяснението да се дадат 3т. по социални критерии за осиновено дете.
Аз нямам спомен какви мотиви са излагани по въпроса, но за мен тези деца, които са изведени от институция/приемна грижа, имат голяма нужда да бъдат социализирани и вкарани в един нормален коловоз. Част от тях са с увреждания, с дефицити и проблеми с поведението и общуването, със специални образователни потребности (макар да нямат документи за СОП и ТЕЛК) и е хубаво да бъдат интегрирани, освен в новото им семейство, също и в детска общност, с тях да се работи от страна на специалистите в градината - психолози, ресурсни, логопеди. Осиновителите обикновено се изправят пред много трудности след осиновяването - не че отглеждането на биологично дете/деца не е свързано с трудности, но при отглеждането на осиновено дете има допълнителни специфични проблеми, за решаването на които специалистите и средата в градината могат да помогнат. Разбира се, специалисти има и срещу заплащане извън общинските градините (много от осиновителите ползват услугите на такива), но ако към тези сериозни разходи за специалисти се добавят и разходите за частна градина, осиновяването ще стане достъпно само за хора със солидни доходи и би било финансово непосилно за семейства, искащи дете, но нямащи възможност да осигурят 2000 лв. месечно за частна градина, работа със специалисти, лечение/рехабилитации в зависимост от проблемите на детето. Т.е. за мен тези 3 т. правят осиновяването по-достъпно за средностатистическите семейства, включително и за хора без партньор, избрали да осиновят сами дете.

Последна редакция: нд, 23 апр 2023, 16:20 от *Lorena*

# 80
  • Sofia
  • Мнения: 6 145
Lorena, много ти благодаря! Точно това ме интересуваше, защото изобщо не съм запозната с трудностите и спецификите при осиновяването.
🤗

# 81
  • СОФИЯ
  • Мнения: 11 529
Можеше да се приемат през РГ, при специфични проблеми, в случай че има такива. И самотни хора осиновяват. Самият акт на осиновяване не е аргумент за предимство. Имаше предложение за повече точки на деца на разведени родители. Също не считам, че е аргумент за предимство.

# 82
  • Мнения: X
Аз съм за някакви точки за осиновяването, сега колко точно трябва да бъдат не се наемам да преценям, но това е положителен стимул, т.е. стимулира осиновяването на дете. За точки за разведени, не. Ей сега ще се разведат половината семейства за спорта. А и това е отрицателе стимул, какво стимулира -раздяла на родителите? Малко като новопоявилите се точки за родители ученици? Какво се стимулира - раждаемост преди пълнолетие? Някак не е редно, стимулът трябва да е с положителна насоченост, както осиновяването. Така поне виждам аз нещата.

# 83
  • Sofia
  • Мнения: 6 145
И аз това се чудех - всичките осиновени деца ли са деца с проблеми? Не е ли по-редно да се дава предимството при установен проблем, а не защото детето административно е осиновено?

# 84
  • СОФИЯ
  • Мнения: 11 529
Раждането на дете, осиновяване и развод са лични решения. Положителен и отрицателни стимули са много разтегливи понятия. Положително е, че родител собственик на няколко недвижими имота плаща повече данъци и такси на СО, но това не носи предимство. Също неплатени местни данъци не влияят. Правата на деца не могат да се ограничават заради задължения на родителите. Заболявания и СОП са нещо съвсем различно.

# 85
  • Мнения: X
Е, специално за разводите, всички знаем какво ще се случи, ако се дават точки за разведени родители, нали Grinning Риторичен въпрос, бас ловя, че няма да са малко новоразведените на хартия Grinning

# 86
  • СОФИЯ
  • Мнения: 11 529
Аз пък съм на мнение че  МДТ е справедливо и стимулиращо, ама не е законосъобразно. Laughing
Развода...много двойки изобщо не са сключили граждански брак, а стигнем ли до фактическо съжителство всеки ще посочва в системата каквото реши и няма доказване на това обстоятелството, днес съжителство утре не.

# 87
  • Мнения: 1 407
Чак пък някой да се разведе за едното място…. не ми се вярва, то и разводът струва пари 😂 Истината е, че когато местата са в пъти по-малко от нужните, всяка година се приемат нови и нови критерии, някои от които несправедливи или направо абсурдни, но това си е с извинение преместване от единия крачол в другия. Докато не се осигурят места за всички няма да има справедлив прием! Отдавна обществото или поне софиянци трябваше да са се надигнали, но явно на хората не им пречи толкова.

# 88
  • Мнения: 4 079
О, ще се разведат и още как 😂 Една частна ясла е минимум 900 лв. месечно и то може би вече най-евтината. Може би и аз бих се развела 😂

# 89
  • Мнения: 2 515
Почти нищо не струва развод по взаимно съгласие, а и знам за случай, в който се "разведоха", защото при женитбата жената не взела името на мъжа си, пък после размислила и цената на развод и нов брак била по-ниска от дело за смяна на фамилията.

Тази постоянна смяна на критерии е просто прах в очите. Да има там някакво обсъждане на поредните глупости, за да се отвлича вниманието и да мине и тази кампания, пък за следващата - нещо друго.

Общи условия

Активация на акаунт