До колко часа важи изтичащ международен паспорт

  • 1 140
  • 17
  •   1
Отговори
  • 1
  • 2
  • Всички
  • Мнения: 1 291
Здравейте, искаме да пътуваме по празниците до Хърватия. Международните паспорти изтичат на 17.4. Искаме да се върнем на 17.4 вечерта. До колко ли часа важат? И дали важат изобщо? Ще минаваме и през Сърбия Черна гора, евентуално Босна и Херцеговина.

# 1
  • Мнения: 25 618
Може само с лични карти, не ви трябват паспорти.

# 2
  • Мнения: 6 450
Очевидно докато е 17.4 и преди да стане 18.4 , тоест до 24 часа на 17.4.

Имайте предвид, че по границите ще ви обърнат внимание на изтичащия паспорт, може и тон да повишат и проверки по-щателни да направят. Ако пътувате със самолет вероятно е да имате проблем при чекиране.

Бърза поръчка за преиздаване на паспорт става за 24 часа.

# 3
  • Мнения: 1 291
С кола ще сме. Не разбрах последно, може ли само с лична карта през тези държави?

# 4
  • Мнения: 25 618
Цитат
От 12.06.2010 г. българските граждани могат да пътуват през територията на Република Сърбия и да престояват в страната до 90 дни, в рамките на 6 месеца с валидни паспорт или лична карта.

Цитат
Българските граждани могат да влизат многократно на територията на Босна и Херцеговина без виза за срок общо до 90 дни в рамките на 180 дни.
Валидна лична карта или международен паспорт.

Цитат
За Хърватия българските граждани пътуват с паспорт, лична карта, временен паспорт или моряшки паспорт на член на екипаж, плаващ по море. Личният документ, с който българските граждани пътуват в Хърватия, следва да бъде валиден до напускане на територията на страната.

Цитат
Гражданите на ЕС, в това число и българските граждани, имат възможност да влизат и пребивават в Черна гора с валиден задграничен паспорт или лична карта, които трябва да бъдат валидни най-малко до 3 месеца от датата на напускане на страната. Българските граждани могат да влизатт и пребивават на територията на Черна гора с лична карта за срок от 30 дни.

https://www.mfa.bg/bg/embassyinfo

# 5
  • Мнения: 12 026
Ако сте с деца под 14 години ще трябват международните им паспорти.

# 6
  • Асеновград
  • Мнения: 3 064
За паспортите има условие,за срок на валидност минимум шест месеца от дата на връщане. Възможно да не ви пуснат да излезете от България граничен контрол с изтичащи паспорти. Има такива случаи на летищата.

# 7
  • Мнения: 4 327
Здравейте, искаме да пътуваме по празниците до Хърватия. Международните паспорти изтичат на 17.4. Искаме да се върнем на 17.4 вечерта. До колко ли часа важат? И дали важат изобщо? Ще минаваме и през Сърбия Черна гора, евентуално Босна и Херцеговина.

щом изтичат на 17.7, значи важат до края на деня (23:59)
прибирал съм се в България в деня на изтичане на паспорта и всеки който го видя тоя паспорт ми обърна внимание че изтича, все едно не знам...
това за 6те месеца зависи от държавата, където отивате, не е някакво общо правило

# 8
  • Мнения: 1 332
А защо просто не си извадите нови паспорти? Така или иначе ще трябва. Рисковано е да пътувате в деня на изтичане и то вечерта. Ако има голямо задръстване, опашка на границата или по друга причина не може да се приберете на 17, са възможни усложнения. Защо да си разваляте почивката?

# 9
  • Асеновград
  • Мнения: 3 064
Здравейте, искаме да пътуваме по празниците до Хърватия. Международните паспорти изтичат на 17.4. Искаме да се върнем на 17.4 вечерта. До колко ли часа важат? И дали важат изобщо? Ще минаваме и през Сърбия Черна гора, евентуално Босна и Херцеговина.

щом изтичат на 17.7, значи важат до края на деня (23:59)
прибирал съм се в България в деня на изтичане на паспорта и всеки който го видя тоя паспорт ми обърна внимание че изтича, все едно не знам...
това за 6те месеца зависи от държавата, където отивате, не е някакво общо правило
Няма значение държавата, има правила и са на сайта на МБНР https://www.mfa.bg/bg/62

Трябва ли паспортът ми да е валиден за период, надвишаващ продължителността на пътуването ми?
Основно правило е паспортът Ви да е с валидност за най-малко 6 месеца от датата на пътуването.

Явно в последно време, се следи за това, и на летищата граничен контрол не позволява излизане от България с паспорти на български граждани с по малък срок на валидност. Относно личните карти обаче няма такова изискване.

# 10
  • Мнения: 4 327
Ами това просто не е вярно. Всяка държава си е различно, а там просто е написано с едно изречение. Ако човек го мързи да се информира, да, добре е да спазва 6те месеца, за да не се вкара в беля.

# 11
  • Асеновград
  • Мнения: 3 064
Ами това просто не е вярно. Всяка държава си е различно, а там просто е написано с едно изречение. Ако човек го мързи да се информира, да, добре е да спазва 6те месеца, за да не се вкара в беля.
Научете се да четете с разбиране!
Правилото за валидност шест месеца важи за напускане на български граждани на държавата България.
Граничните власти на другите държави, ще ви направят проблем само ако са изтекли документите.
Българските гранични власти обаче имат правомощията да не ви разрешат да напуснете страната ако паспорта е с по малка валидност. Дали ще рискувате си е ваша отговорност и проблем.

# 12
  • София
  • Мнения: 1 690
Моля посочете в кой нормативен акт е записано това правило, защото аз не го откривам и не смятам, че има такова изобщо. По вашата логика паспортът излиза неизползваем през последните 6 месеца, което не може да е вярно. Наскоро пътувах с дъщеря ми, чийто паспорт изтича началото на юни и никой не ми каза нищо. Аз знам, че в ЕС документите са валидни до последния ден.

# 13
  • Мнения: 4 327
И според мен няма такова нещо или ако се изисква, то е неправомерно... Но не ми се спори.
Ако не съм търсен от закона няма как да ми забранят да изляза, щом документа ми е валиден. Дали ще ме пуснат отсреща е друга бира, но това никога не го проверява българската гранична полиция на излизане.

# 14
  • Мнения: 12 026
За мен това изискване има логика - ако се случи нещо, което да възпрепятства човек да се върне обратно в планираното време и до изтичане на валидността на документа. Никой не планира катастрофи, болести и военни конфликти, да не говорим за други неприятности като загуба на карти, пари, билети, арест и т.н., ама току-виж се случило на някого. Най-баналното е да попаднеш в катастрофа или да влезеш в болница заради инфаркт, инсулт, апандисит... и не можеш да се върнеш според плана до деня на изтичане на валидността на документа. Какво става с теб тогава? Как се процедира? Интересно ми е, не го приемайте като заяждане. За екскурзии в чужбина чрез туроператор редовно виждам изискване за валиден паспорт (за дете или страна извън ЕС) най-малко още шест месеца.

# 15
  • Мнения: 4 327
По принцип и с 6 месеца преди изтичането ако ходиш някъде пак може да си останеш...
Оправяш се, вадиш паспорт в посолството, ако ти откраднат паспорта какво правиш?

# 16
  • Мнения: 12 026
Обаче имаш едни шест месеца да не си с изтекли документи в чужда страна.
Чисто практически - почиваш на Малдивите, Сейшелите, Карибите и трябва да се върнеш последния ден от изтичане на паспорта, но нещо непредвидено се случва и не можеш да излетиш. На практика оставаш в страната с изтекли документи. Това не води ли проблеми? Ами ако там, където си, няма Българско посолство как ще си извадиш нови документи или поне пасаван да се прибереш?
В САЩ например, има Българско посолство, но колко време ще отнеме издаването на нов паспорт? Как ще напуснеш страната? Къде ще останеш през това време?

# 17
  • Мнения: 4 327
вероятно ще си имаш някакви проблеми, но тези проблеми ще имаш и ако ти откраднат паспорта, дори да е с 5 години валидност.
доколкото знам, при липса на българско посолство функциите му се изпълняват от посолство на страна от ЕС.
При загубен паспорт се издава временен, отне около 3-4 дена да си го получа (това преди доста години).

Изобщо не окуражавам никого да пътува в деня на изтичане на паспорта или нещо подобно, всеки си има глава на раменете и си взима решения. Аз лично веднъж пътувах точно в деня на изтичане на паспорта и си беше валиден, естествено. В интерес на истината не съм се сещал да се тревожа какво ще правя ако полетите закъснеят заради стачка или снежна буря...

Общи условия

Активация на акаунт