До колко часа важи изтичащ международен паспорт

  • 1 096
  • 17
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 4 234
По принцип и с 6 месеца преди изтичането ако ходиш някъде пак може да си останеш...
Оправяш се, вадиш паспорт в посолството, ако ти откраднат паспорта какво правиш?

# 16
  • Мнения: 11 737
Обаче имаш едни шест месеца да не си с изтекли документи в чужда страна.
Чисто практически - почиваш на Малдивите, Сейшелите, Карибите и трябва да се върнеш последния ден от изтичане на паспорта, но нещо непредвидено се случва и не можеш да излетиш. На практика оставаш в страната с изтекли документи. Това не води ли проблеми? Ами ако там, където си, няма Българско посолство как ще си извадиш нови документи или поне пасаван да се прибереш?
В САЩ например, има Българско посолство, но колко време ще отнеме издаването на нов паспорт? Как ще напуснеш страната? Къде ще останеш през това време?

# 17
  • Мнения: 4 234
вероятно ще си имаш някакви проблеми, но тези проблеми ще имаш и ако ти откраднат паспорта, дори да е с 5 години валидност.
доколкото знам, при липса на българско посолство функциите му се изпълняват от посолство на страна от ЕС.
При загубен паспорт се издава временен, отне около 3-4 дена да си го получа (това преди доста години).

Изобщо не окуражавам никого да пътува в деня на изтичане на паспорта или нещо подобно, всеки си има глава на раменете и си взима решения. Аз лично веднъж пътувах точно в деня на изтичане на паспорта и си беше валиден, естествено. В интерес на истината не съм се сещал да се тревожа какво ще правя ако полетите закъснеят заради стачка или снежна буря...

Общи условия

Активация на акаунт