Въпроси и отговори за майчинството и новите промени III

  • 29 496
  • 418
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 9 050
На страницата на НОИ http://www.nssi.bg/ в Нормативни актове са посочени в червено "Наредба за изчисляване и изплащане на паричните обезщетения и помощи от държавното обществено осигуряване" и "Текст на Наредбата с приложенията към нея" от там могат да се изтеглят тези Приложения и да се попълнят.

От всичко, което изчетох из закони и наредби си обяснявам нещата така, моля ако греша да ме поправите:
"Отпускът поради бременност и раждане в размер 315 дни за всяко дете се ползва, както следва:
1. в размер 135 дни, от които 45 дни преди раждането - въз основа на съответен акт на здравните органи...
2. в размер на остатъка до 315 дни - въз основа на писмено заявление на майката (осиновителката) до предприятието, към което се прилага акт за раждане на детето или акт за предаване на детето за осиновяване и декларация съгласно приложение № 7; предприятието е длъжно да разреши отпуска от деня, посочен в заявлението"

т.е. от тук разбирам, че първо се подава заявление и декларация http://www.paragraf22.com/pravo/naredbi/31603.html#Приложение № 7 + копие от удостоверението за раждане на детето - това е, за да ме води работодателя, че съм в отпуск. Това е след като изтекат първите 135 дни. А не се издава нов болничен.

Отделно се попълват Приложения 1, 2 и 7, които си изтеглих от страницата на НОИ + Към декларацията по приложение № 7 се прилага копие от документ, издаден от съответната банка, с данни за личната банкова сметка. (Ако са изтекли първите 135 дни преди 01.01.07 мисля, че не се попълва приложение 1. newsm78, но моите изтичат на 03.01.07, така, че би трябвало да го подам)
Тези деклараци се попълват от мен и работодателят ги предава в НОИ.


Ако отпускът ти ( 135-те дни ) е започнал преди 01.01.2007, попълваш само заявлението, приложение № 7 към НРВПО и копие от акта за раждане на детето. В НОИ нищо не подаваш. Работодателят ти ще ти изплаща обезщетението и после ще си го тегли от НОИ.

# 16
  • София
  • Мнения: 22
ето каква е моята ситуация - до 1-12-2006 ми течеше отпуск за отглеждане на дете. детето ще навърши 2 г. през март. в момента съм бременна в 3-ти месец и от тази дата ( 1-12-2006)  съм управител във фирмата на съпруга си и се осигурявам върху 1400 лв. интересума ме как да си изчисля брутния и нетния доход. моля ви ако някой може да помогне или да ме насочи откъде да погледна как да си ги изчисля?

   

# 17
  • София
  • Мнения: 3 249
Записвам се да следя темата!

# 18
  • всъщност в Габрово, а в сърцето си в Берлин
  • Мнения: 2 975
записвам се в темата, за да я следя, въпреки, че се надявам до март месец да се канализират нещата.

# 19
  • Мнения: 169
Ако отпускът ти ( 135-те дни ) е започнал преди 01.01.2007, попълваш само заявлението, приложение № 7 към НРВПО и копие от акта за раждане на детето. В НОИ нищо не подаваш. Работодателят ти ще ти изплаща обезщетението и после ще си го тегли от НОИ.
От "Наредба за изчисляване и изплащане на паричните обезщетения и помощи от държавното обществено осигуряване" излиза, че НОИ ще ми превежда парите вече, а не работодателя:
"Чл. 23. Паричните обезщетения и помощи се изплащат от ТП на НОИ на правоимащите лица – осигурените лица, самоосигуряващите се лица и лицата по чл. 13 поотделно за всеки месец, в 30-дневен срок от представянето на документите по чл. 3 - 8, 12 и 15 по декларираните от тях лични разплащателни или спестовни безсрочни банкови сметки, въз основа на данните от декларациите по чл. 8.
 Чл. 24. (1) ТП на НОИ превежда на всяка банка веднъж седмично общата сума за всички правоимащи лица с банкови сметки в съответната банка, включени в списъка по ал. 2. Преводът се извършва по отделна, разкрита за целта, сметка на банката.
(2) За разпределяне на сумата по ал. 1 и заверяване на личните банкови сметки на правоимащите лица, ТП на НОИ изпраща на съответните банки списък на лицата, съдържащ име, ЕГН, номер на банковата сметка /IBAN/ и сума. Списъкът се изпраща на електронен носител.
(3) При закрита или несъществуваща лична сметка, по която се превежда парично обезщетение и/или помощ, банката възстановява сумата на ТП на НОИ в тридневен срок от получаването й.
Чл. 25. НОИ сключва договори с всички банки за начина на превеждане на паричните обезщетения и помощи.

Също и, че трябва да попълня Приложения 1,2,7 към тази наредба. http://www.nssi.bg/content/laws/07/Prilogenia.zip  Това са декларации, които лично трябва да попълня. В НОИ нищо не подавам аз, а работодателя трябва да подаде тези приложения. (както съм написала в последното изречение на постинга ми, който цитираш)
Чл. 3. ..... (3) Към болничните листове за майчинство след 42-я ден от раждането се прилага декларация за обстоятелствата за изплащане на парично обезщетение при раждане по образец съгласно приложение № 1

(болничния ми за 135 дни изтича на 03.01.07 затова, за да взема пари за 03.01.07 (01.01 и 02.01 бяха почивни дни) би трябвало да попълня Приложение 1, за което не съм много сигурна  newsm78) Тези, на които болничния им за 135 изтича преди 01.01.07 не би трябвало да го попълват  newsm78
..........
Чл. 4. Паричните обезщетения при бременност и раждане за остатъка от 135 до 315 календарни дни по чл. 50 от КСО се изплащат въз основа на молба-декларация от осигуреното лице по образец съгласно приложение № 2.
...........
Чл. 8. (1) Осигурените лица и лицата, поискали изплащане на помощите по чл. 1, ал. 1, т. 2 заявяват еднократно при първото представяне на документи за изплащане на парични обезщетения или помощи данните, свързани с личната банкова сметка за получаване на обезщетенията и помощите, с декларация по образец съгласно приложение № 7.
....... (3) Към декларацията съгласно приложение № 7 се прилага копие от документ, издаден от съответната банка, с данни за личната банкова сметка.
...........
Чл. 9. (1) Осигурените лица представят документите по чл. 3 – 5, 8 и 14 на осигурителя, който ги завежда в отделен дневник. Документите по чл. 3 – 5 и 8 се представят от осигурителя в срока по чл. 10 в съответното ТП на НОИ.

Поне аз така разбрах, като прочетох тази наредба. Ти защо смяташ, че чрез работодателя ще си получавам обезщетението?

 

Последна редакция: пт, 05 яну 2007, 22:15 от tonitta

# 20
  • София
  • Мнения: 22
вече разбрах така, че не искам да ви притеснявам, благодаря

# 21
  • Мнения: 4 978
Ти защо смяташ, че чрез работодателя ще си получавам обезщетението?

Айде малко да отменя ZinaSt, че за днес й стана много:

§ 2. (1) Паричните обезщетения на лицата, заварени в отпуск за временна неработоспособност, за трудоустрояване, за бременност и раждане и за отглеждане на малко дете към 1 януари 2007 г., неизплатените парични обезщетения и помощи, отнасящи се за периоди до тази дата, както и паричните обезщетения за бременност и раждане по § 22е от Преходните и заключителни разпоредби от КСО се изплащат по досегашния ред.

Това е от преходните и заключителни разпоредби на същата наредба

# 22
  • Откъм Варната
  • Мнения: 1 646
опа да мина и от тук

# 23
  • Бургас
  • Мнения: 10 821
Първо Честита Нова Година!
А ние,които си оставаме по досегашния ред попълваме ли някакви формуляри?

Последна редакция: сб, 06 яну 2007, 14:36 от margo71

# 24
  • Мнения: 4 181

        Ето и отговорите на някои често срещани въпроси:

 Arrow  за да получавате майчинство е необходимо да имате 6 месеца осигурителен стаж и към момента на излизане в болнични да се водите на трудов договор - безсрочен или срочен със срок до навършването на 2 г. възраст на детето.


Само една питанка - ако бременна в 8-месец бъде назначена на постоянен трудов договор, ще има ли право на майчинство след изтичане на болничните? Има трудов стаж няколко години, но с прекъсване, преди това. Трябва ли да се внасят осигуровките за всички осигурителни случаи за 6 месеца непрекъснато сега и след тези месеци ли ще има право на майчинство?
Ако бъде назначена преди да излезе в болничния за бременност и раждане ще си получава 2 годин майчинство да. Въпросът е да има 6 месеца осигурителен стаж, независимо кога и към момента на излизане в болнични да е на трудов договор.
В случая обаче нали знаеш, че базата която се взима, за да се излисли болничния е 6 месеца назад, тоест тя ако да речем бъде 1 месец на работа, за този месец и взимат заплатата за база, а за предишните 5 взимат МРЗ Peace

# 25
  • Мнения: 169
ZinaSt  и  Cruela D'Evil, благодаря ви за отговорите и времето!
Уж я прочетох цялата, но накрая дръпнах по диагонала  Embarassed

# 26
  • София
  • Мнения: 969
Здравейте,
много ще съм ви благодарна, ако ми отговорите на следното:
значи моя болничен за бременност и раждане 45 дни преди термин започва да тече от дата 01.01.2007 и документите, които трябва да предам на работодателя са: болничния лист, Приложение 7 и документ от банката за данните с банковата ми сметка. Проблема при мен е че ТРЗ-то ни напусна миналия месец, и вчера като бях при счетоводството ни те не знаеха какво и кога трябва да подават на НОИ. Моля да ми кажете кога трябва да ми подадат документите към НОИ - дали може и този месец или трябва да е следващия когато по принцип подават всички данни към НОИ, т.е. за януари подават данните началото на февруари. Благодаря ви предварително за отзивчивостта.
Приятен ден

# 27
Здравейте и от мен!Искам да попитам само дали съм разбрала правилно.Моите 135 дни изтекоха на 25.09.2006г.в отпуск съм за отглеждане на дете до 2г.възраст до 31.12. и от 01.01.2007г.подадох необходимите документи за ползването на остатъка от 315 дена.По мои изчисления изтичат на 24.03.2007г. така ли е ?И другия ми въпрос е каква база ще ми се вземе за изчисление на болничния по чл.163 след като преди болничният ми от 45 дена преди термин съм в болничен за общо заболяване от началото на годината.Надявам се да сте ме разбрали. 

# 28
  • Варна
  • Мнения: 365
И аз се записвам, за да следя темата Peace

# 29
  • Мнения: 9 050
Хайде да ни е честито! Всички текстове излязоха. Обаче нямам скенер и не мога да ги постна. Но пък реда вече е абсолютно ясен.

Значи, болничните започнали преди 01.01.2007 са ясни. Те са си по стария ред.

За новите важи следното. Всичко пак е на плещите на горките счетоводители, обаче какво да се прави, такава ни е работата Simple Smile
Като получите болничен лист имате само задължение да го представите на работодателя си. Оттам нататък, работодателя трябва да го представи, заедно с придружаващите дикументи в НОИ един ден след изплащането на заплатите за месеца, за който се отнася болничния. ( Не знам как едновременно подаваме данни в НАП и болнични в НОИ в един и същи ден, ама нейсе. Пак ще се клонираме Simple Smile)
От НОИ пък са длъжни да изплатят обезщетението ви в срок от 30 дни от получаване на документите.
Сумите се изплащат по банков път, като всеки е длъжен сам да си открие сметка и да даде номера и на работодателя си, за да може пък той да я представи в НОИ, заедно с болничиня ви лист.

Последна редакция: сб, 06 яну 2007, 19:14 от ZinaSt

Общи условия

Активация на акаунт