Платен отпуск след майчинство

  • 455
  • 8
  •   1
Отговори
  • Мнения: 9
Здравейте наскоро попълних молба за платен отпуск за две години 40 дни въпроса ми е по банков път ли ще ги пуснат и кога се заплащат с месец назад ли.. Защото от работа не ми обесниха и колко трябва да получа... Благодаря предварително

# 1
  • Мнения: 149
Бг мама няма как да знае, питай си работодателя.

# 2
  • Мнения: 658
Аз не съм много сигурна, че ти разбирам въпроса?
Върнала си се на работа от майчинство и веднага си излязла в платен отпуск 40 дни, така ли?
В този случай ще получиш възнаграждение, посочено в трудовия ти договор и ще те третират като всеки друг служител в отпуск. А кога и как, зависи принципно как се  изплащат заплатите във фирмата.

# 3
  • София
  • Мнения: 13 145
Отпуските се изплащат на датите,на които се изплащат и заплатите. Размерът се изчислява според размера на заплатата.

# 4
  • Мнения: 9
Не съм се връщала на работа и не ме викат щот ми е далече... Попълних молба за отпуската и такава молба че след това напускам

# 5
  • София
  • Мнения: 13 145
Т.е. майчинството ти е свършило и си попълнила предизвестие, което да тече през време на отпуската ти.
Както ти написах по-рано, отпуската ще ти я плащат, когато плащат заплатите на всички във фирмата. Няма значение дали си се връщала. С изтичане на предизвестието отиди да си вземеш документите.

# 6
  • Мнения: 9
Мн благодаря на всички

# 7
  • Мнения: 1
Здравейте! Моля за малко информация, тъй като не успявам да намеря или не търся правилно. Става въпрос за ползване на натрупаният отпуск по време на двете години майчинство плюс годината преди това, тъй като бях в болнични и нямах възможност да я използвам. Учител съм и отпуската за всяка от тези години е 56 дни или близо 170 за трите години. Каква давност има тази отпуска? Бих искала да я взема накуп при изтичане на майчинството ми през август. Работодателят и счетоводителят ме увериха, че тази отпуска няма давност и мога да я влача кажи речи до пенсия, в което не съм убедена. Благодаря предварително !

# 8
  • Sofia
  • Мнения: 5 941
За пръв път чувам платен отпуск да няма давност, било то и натрупан по време на майчинство.

Ето какво пише в Кодекса на труда :

Чл. 176а.
(2) Когато платеният годишен отпуск е отложен (в случая поради майчинство), правото на служителя на ползването му се погасява по давност след изтичане на две години от края на годината, в която е отпаднала причината за неползването му.

Тоест, ако майчинството приключва през 2024г, платеният отпуск може да се ползва до 31-ви декември 2026.

И също :
Чл. 176а. (1) Когато платеният годишен отпуск или част от него не е ползван до изтичане на две години от края на годината, за която се полага, независимо от причините за това, правото на ползването му се погасява по давност.

Тоест, (при майчинство приключило през 2024) ако не сте си използвали платения отпуск до 31-ви декември 2026, губите правото си да го ползвате.

Общи условия

Активация на акаунт