Въпроси и отговори за майчинството и новите промени III

  • 29 498
  • 418
  •   1
Отговори
# 300
  • Мнения: 832
Благодаря на ZinaSt но няма ли някакво ограничение за работния ден - тъй като основния трудов договоре за 8 ч, възможно ли е бременна да работи допълнително още 4 ч. на втори трудов договор?

# 301
  • Мнения: 480
Здравейте мацки!
Не знам дали някой е поподал в моята ситуация...
Обадих се на работа и говорих със счетоводителката ни. Казвам й, че вчера ми изтекоха тези 315 дни и че трябва да подам въпросните заявления - беше ми отговорено, че няма смисъл да подавам нищо, щяла да ми ги спести... Дали е преценила правилно или са замислили да ме ощетят нещо... ? /може и да ме тресе параноята вече/

Заплатата ми беше 160лв, сега е 180лв...

Благодаря ви предварително!!!



Ами във вашия случай, щом сте осигурена на МРЗ, за тези 315 дни ще получавате МРЗ. Ако сте в отпуск за отглеждане на дете до 2 години, отново ще получавате 180 лева. Така че за вас е абсолютно едно и също кой от двата вида отпуск ще ползвате. Можете наистина да си спестите подаването на документи, още повече щом става дума за по-малко от месец.

БЛАГОДАРЯ ТИ ЗИНА! Супер си!

# 302
  • Мнения: 1 343
Момичета днес отново ме пратиха в НОИ да попитам за тия ЯСЛИ и майчинството и там шефа на отдела които по принцип се занимава с това каза че майчинството се СПИРА. Вече незнам какво да правя . Побъркват ме тотално има ли някъде нови указания за това как се изплаща и при какви обстоятелства се спира това майчинство.
Казах му това за " Промяната е само текстова не смислова " .Отговора му беше - За мен си е точно смислова промяната в закона пише "детско заведение " не е уточнено какво следователно според мен майчинството ви ще бъде спряно .
 #2gunfire  #Cussing out ПОМАГАЙТЕЕЕЕЕЕЕЕЕ .
Счетоводителката отказва да прави нещо по въпроса докъто не се оточни това защото поемала голяма отговорност и т.н. не искала да рискува .

П.П ZinaSt онзи проблем ако се сещаш с закъснялото плащане и писмото което ми каза да пратя до бившия си работодател имаше светкавичен ефект на 11 януари ми изплати всичко до стотинка Simple Smile Благодаря имаш почерпка ако се домъкна някой ден до Сф.

# 303
  • София
  • Мнения: 12 231
  ZinaSt благодаря ти за отговора  Simple Smile Има ли възможност документите да не се попълват на място, а да се изпратят? До кога трябва да се подаде декларацията? И например да кажем за месечен доход 1000 лв примерно, каква би била върнатата сума, защото определено ми е трудно в момента да се предвижа извън София до постоянното ми местожителство и ако сумата е символична бих се отказала от това.

# 304
  • Мнения: 9 050
Благодаря на ZinaSt но няма ли някакво ограничение за работния ден - тъй като основния трудов договоре за 8 ч, възможно ли е бременна да работи допълнително още 4 ч. на втори трудов договор?

Бременна работничка или служителка не може да полага извънреден труд без нейно съгласие. Т.е., ако вие имате желание и няма предписание на здравните органи за противното - нямате проблем. Освен това, вие не сте длъжна да уведомявате официално втория работодател, че сте бременна. ( То е ясно, че ще го правите фиктивно и работодателя ще знае за какво става въпрос, но официално не е необходимо да уведомявате.)

# 305
  • Мнения: 9 050
  ZinaSt благодаря ти за отговора  Simple Smile Има ли възможност документите да не се попълват на място, а да се изпратят? До кога трябва да се подаде декларацията? И например да кажем за месечен доход 1000 лв примерно, каква би била върнатата сума, защото определено ми е трудно в момента да се предвижа извън София до постоянното ми местожителство и ако сумата е символична бих се отказала от това.

При месечен облагаем доход над 665 лева, сумата която ще ви бъде възстановена за двете деца е 187,20 лева. Това е максималната сума, която по принцип може да се възстанови за 2 деца.

Декларацията се подава в срок до 15.04.2007. Може да се подаде лично, по пощата или чрез упълномощено лице. Аз ви препоръчвам, ако няма да я подавате лично, да я подадете чрез упълномощено лице, понеже така ще имате входящ номер на документа и в последстие, ако ви забавят плащането, лесно ще можете да направите справка. Просто отидете до нотариус, заверете едно пълномощно и пратете попълнената декларация, заедно с пълномощното на някой, който да я подаде вместо вас.

# 306
  • Мнения: 9 050

П.П ZinaSt онзи проблем ако се сещаш с закъснялото плащане и писмото което ми каза да пратя до бившия си работодател имаше светкавичен ефект на 11 януари ми изплати всичко до стотинка Simple Smile Благодаря имаш почерпка ако се домъкна някой ден до Сф.

Много се радвам Simple Smile

# 307
  • Мнения: 4 181
ZinaSt, виждам че сте коментирали въпроса с данъчните облекчения.
Наясно ли с това , че иамше някаква промяна май от тази година да не се подава декаларация за тези, които са на трудов договор?
Имаше нещо такова, чувала ли си?
А иначе облекчението нали си е годишно, тоест не се изплаща пропорционално за месеците в зависимост от това кога си родила?

# 308
  • Мнения: 832
Благодаря на ZinaSt но няма ли някакво ограничение за работния ден - тъй като основния трудов договоре за 8 ч, възможно ли е бременна да работи допълнително още 4 ч. на втори трудов договор?

Бременна работничка или служителка не може да полага извънреден труд без нейно съгласие. Т.е., ако вие имате желание и няма предписание на здравните органи за противното - нямате проблем. Освен това, вие не сте длъжна да уведомявате официално втория работодател, че сте бременна. ( То е ясно, че ще го правите фиктивно и работодателя ще знае за какво става въпрос, но официално не е необходимо да уведомявате.)

Сърдечно благодаря за помощта,  bouquet ще хващам за яката счетводителката в другата фирма да не се офлянква, че не можело...

# 309
  • Мнения: 9 050
ZinaSt, виждам че сте коментирали въпроса с данъчните облекчения.
Наясно ли с това , че иамше някаква промяна май от тази година да не се подава декаларация за тези, които са на трудов договор?
Имаше нещо такова, чувала ли си?
А иначе облекчението нали си е годишно, тоест не се изплаща пропорционално за месеците в зависимост от това кога си родила?

Има промени да. Промените са първо, че срока за подаване на декларациите става 30.04, а не 15-04, както беше до сега. Второ, променя се и самото облекчение от 360 лева за едно дете се променя на 420 лева за едно дете ( за 2, 3 и повече деца също са по-високи облекченията ). Третата промяна е, че работещите по трудово правоотношение ще могат да ползват това облекчение чрез работодателя. Т.е. работодателя, при годишното изравняване на ДОД ще приспада и тези облекчения и ще възстановява сумите. Така работещите само по трудово правоотношение няма да подават данъчни декларации.

Всички тези промени обаче влизат в сила от 01.01.2007, което значи, че се отнасят за доходите от 01.01.2007 г. нататък. Т.е. реално тези неща ще се ползват догодина, когато се изравняват данъците за 2007-ма. Сега, когато се ползват облекченията за 2006-та, се процедира по стария закон.

Иначе, облекчението се ползва в пълния размер, независимо от това кога е родено детето. Не се смята пропорционално. И на 30.12.2006 - та да е родено детето, родителите имат право да ползват пълния размер на данъчното облекчение.

# 310
  • Мнения: 1 343
Момичета звънях на 02 / 926 19 39 да видя дали в София ще ми дадат друго тълкуване за "детско заведение " е не ми дадоха г-цата ми заяви в прав текст , че да спира ми се майчинството. Моля някоя мама която е по наясно с нещата да ми пише на лични . Моля защото вече няма мърдане ... искам  да знам за какво става дума ... общо взето така ли ще е или не да знам да спирам ли Денис от ясла или не. Идва ми да гръмна някой.

# 311
  • Anywhere
  • Мнения: 1 092
Здравейте моми4ета!
Зина, бих искала да те попитам, ако знаеш как стои въпроса с размера на обещетението и после на майчинството, ако докато ги ползвам ми прекратят трудовия договор( който е за заместване на колежка в майчинство). В страницата на министерството на труда и соц. политика ми отговориха, че докато съм в майчинство и колежката се върне ще ми прекратят договора без предизвестие. Какво става с майчинството ми тогава, имам повече от 6 мес. трудов стаж.
Малко дълго и объркано стана, сопи #Crazy

Здравей и на теб. Щом договорът е по заместване, той се прекратява, когато лицето, което замествате се завърне на работа.
Ако към този момент вече сте излязла в болничен за бременност и раждане, договорът ще се прекрати след изтичането на 315-те дни. След това обаче, ако искате да ползвате отпуск за отглеждане на дете до 2 години, трябва да намерите някой да ви назначи на трудов договор.
Благодаря ти Зина за бързия отговор!

# 312
  • Мнения: 2 730
Здравеите момичета,полезни сте много на всички.Моля ако мойете да ми отговорите ,заштото незнам какво да правя.Имам фирма ЕТ сама работя нямам служители,ще излеза болнични по маичинство средата на март месец,от декември сам в болнични ,съответно фирмата няма деиност няма и да има в този случай трябва ли да се подава патентна декларация.Благодаря предва рително

# 313
  • Все още в къщи, но скоро може и в лудницата
  • Мнения: 8 231
Трябва да подадете патентна декларация само в случай, че имате такава дейност през 2007 г. Ако ще работи фирмата трябва да назначите някои иначе няма да можете да ползвате отпуските които ви се полагат за бременност и раждане

# 314
  • Мнения: 2 336
Здравейте, записвам се да следя темата, но много се надявам до юни нещата да се оправят и да станат по-ясни

Общи условия

Активация на акаунт