За парите и големите деца

  • 2 554
  • 34
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 6 315
Аз също нямам опит с голямо детенце, но да си кажа мнението. Наистина не оценяват парите децата и това е. За жалост вече има закон, който забранява експлоатирането на деца, т.е. не могат да работят.

Моите джобни едно време идваха 1) от стипендия за успех и 2) от 16 годишна всяко лято работех и си изкарвах пари. Много е важно човек да знае цената на парите.

Флаш, не може ли да се измисли все пак нещо по тоя въпрос? В интерес на истината на мен 20 лева седмично никак не ми се виждат малко. Аз харчех по толкова когато пушех......

# 16
  • Мнения: 4 965
Моя приятелка има момиче на 16 г. Дава й по 10 лв. през работните дни (момичето закусва, обядва и вечеря вкъщи, а парите са й за кафе или за разни глезотийки. В събота вечер дават на дъщеря си още 10 или 20 лв. - момичето обикновено ходи с приятели на пицария, на кино или в някой клуб, но до 23-24 часа трябва да е вкъщи и да има кой да я изпрати. За купони я пускат да остава да спи при приятелки (оставя домашен телефон, на който може да я открият, въпреки че има мобилен - мисля, че това е начин да стане по-отговорна и да държи на думата си - щом е казала къде е, трябва наистина да е там). Когато трябва да купиподарък на приятелка, да отиде някъде на екскурзия, за нещо извънредно и т.н., й дават допълнително определена сума. На дискотека япускат, но само с по-голямата й братовчедка (момичето е на 22 г. и няма нищо против да я взема със себе си, а и на малката йхаресва).
Имат и по-малка дъщеря - на 12 г. На нея й дават същата сума пари, но тя не ходи на дискотека и на купони с преспиване, а съботното излизане есвечерен час 21 (лятото или ако е някъде на близо - вкафето пред блока или у някое съседче - 22). В събота получава 5 или 10 лв. в зависимост от това къде ще ходи.
Родителите имат финансови възможности и осигуряват на децата си всичко необходимо - храна, дрехи, обувки и т.н. Двете имат мобилни телефони с 20 безплатни минути на месец и не трябва да прекрачват лимита. Децата ходят на езикови курсове, а каката и на аеробика - плащат ги родителите.
Аз лично намирам този начин за правилен.

# 17
  • Мнения: 1 399
Цитат на: Flash*
Ох. Георги е на 15, 9ти клас.
Даваме му по 20лв на седмица/за 7те дена уж беше уговорката/....

 За всяко нещо ...трябва да му давам допълнително пари....мааму стара за какво ги харчи неговите 20 лева не знам....

Знам, че събира пари по принцип, за всеки празник купува подаръци, по Коледа беше купил и на трима ни подаръци за около 100лева от негови си пари. Обаче пак ме е яд!
Не се ядосвай, добре си е детето Grinning Ами 20 лв за седем дни, прави по около 3 лв на ден. Едно кафе е минимум 80 ст. Безалкохолното и то толкова. Така, че една кола и едно кафе - ей ги минимум 1.60 на ден. Сигурно ходят и в Интернет-клубовете да играят разни игрички..някое друго гадже да почерпи Laughing  Laughing  /не че поощрявам подобни почерпки, де  #Splat  /. Казваш, че и от тия парички си спестява по някой лев.
Така че си мисля, че 20 лв  джобни седмично за петнайсетгодишен тийнейджър си е добре /като имаш възможност, разбира се Simple Smile /. Пък за другите разходи - фитнес, курсове, дрехи, подаръци за ЧРД - отделно Laughing  Laughing .
Единствено за обяда не съм съгласна - щом има осигурен вкъщи, ама на кафенето скарата е по-вкусна - тогава да се оправя с джобните. Е, понякога може да има изключения и да го поглезиш, ама през ден  newsm78  
То и аз съм от тия без опит Laughing , ама пусто, да си кажа мнението Embarassed  Embarassed  Blush

# 18
  • Мнения: 1 264
Ами мойте са на почти 18 и 17 години джобните за седмица са им 20лв като закусват , обядват и вечерят у дома , вземат и по 50лв. степендия на месец . Ако разходите им за месеца надхвърли тези пари давам назаем и другият месец си ги удържам засега не съм имала проблеми .Сметки за телефони , дрехи, обувки , книги , уроци  и т.н. аз купувам  и плащам Grinning Но те много често купуват на брат си касети или храна за вкъщи и не искат да им възстановявам парите . Лятото работят и парите са си за тях , тази година си купиха малко дрешки , учебници и ми дадоха 100 лв. да платя някой сметки за вкъщи Grinning Мисля , че ценят парите  Grinning

# 19
  • Мнения: 1 017
Честно да ти кажа не знам къде е истината, Митака е още малък и не мога да ти да съвет от родителски опит, но мога да споделя личния си  Embarassed
Никога не съм била глезена, давали са ми малко джобни и после като студентка пак така.
Започнах да поработвам през ваканциите от десети клас, а в университета и не само през ваканциите, за да имам пари за глезотии.
Ами мога да те уверя, че и до ден днешен не мога да си правя сметка на парите( язък ми за счетоводната професия Embarassed )
Харча като за последно - и малко да имам и много #Puppy dog
И мъжо е същия като мен даже и по-зле!
А уж и той е ограничаван в джобните!
Абе може би трябва да се дава една сума за цял месец, та така да си правят сметката как ще я харчат, ама  пък ако свърши предварително трябва да си непреклонна.
Май не бях много полезна ама и аз да си кажа Embarassed

# 20
  • София
  • Мнения: 2 186
Чета мненията по-горе и започвам нещо да се замислям - достатъчно ли са джобните пари, които отпускаме на сина ми - на 15 год., в 9 клас?
То ние и нямаме възможност много да се разпускаме, че скоро купихме нов апартамент и още не сме погасили заемите по него.
Даваме по 10 лв. на седмица. Отделно - ако ще ходи някъде или трябва да купува подарък за рожден ден на приятел. Естествено за уроците по английски, посещенията на фитнеса, картата за транспорта и всички други подобни - пак допълнително му даваме.
До сега не се е оплакъл. Даже онзи ден разбрах, че е раздал на заем пари на някои от приятелите си! Значи човекът си управлява добре финансите Grinning !

# 21
  • София
  • Мнения: 220
Моята дъщеря сега ще стане на 11 години и джобните и пари са по левче всеки ден.Разбрали сме се каквото иска да прави с тях,ако иска да ги харчи ,ако иска да ги спестява и да си купи някоя глупост,за която няма да дадем пари.Иначе всички други разходи ние ги поемаме,естествено.Добре ,че не е капризна и претенциозна за дрехи и други такива женски истории.Предполагам ,че като стане 14-15 годишна и ние ще даваме по повече пари джобни.

# 22
  • гр.Варна
  • Мнения: 722
Flash, брат ми е на 17 години -11 клас. Майка ми му дава по 2лв на ден. Отделно е айкидото ,интернет и др... Ако излезе вечерта иска допълнително ,като и за подарък,дискотека.
Преди време той самият искаше да му дава парите за месеца. Направиха му специално карта и майка ми му превеждаше паричките в началото на месеца. Оказа се обаче ,че все свършваха по рано.Wink Май винаги им трябват за още нещо.

# 23
  • Варна
  • Мнения: 6 873
Цитат на: Milena
Flash, брат ми е на 17 години -11 клас. Майка ми му дава по 2лв на ден. Отделно е айкидото ,интернет и др... Ако излезе вечерта иска допълнително ,като и за подарък,дискотека.
Преди време той самият искаше да му дава парите за месеца. Направиха му специално карта и майка ми му превеждаше паричките в началото на месеца. Оказа се обаче ,че все свършваха по рано.Wink Май винаги им трябват за още нещо.


При нас беше до миналата година така. Обаче в един момент просто му загубвах дирите... И решихме да минем да седмична сума...и постепенно пак взех да не мога да засеча колко харчи. Neutral Face
Снощи си приказвах с баща му ама той беше в някакво настроение и каза - ти го натискай да учи, пари повече отколкото имаме не може да похарчи! Thinking  ooooh!
Иначе се сдобрихме  Laughing днес преди обяд не ме ядосва:-)))))

# 24
  • До хладилника, който обичам
  • Мнения: 22 824
Флаш, аз съм далеч от тези грижи, но една позната процедираше много хубаво със сина и дъщерята си. Джобните пари се раздаваха срещу свършена работа по домакинството. Всичко има ценоразпис - примерно, изхвърляне на боклука - 1 лв, миене чинии - 1 лв, прахосмук навсякъде - 2 лв, и така... Наложило се някои неща да бъдат преоценени по-високо, щото нямали търсене  Laughing но като цяло системата е работила много години. Така че, организирай полутрудов ден и да заработва у дома.

# 25
  • София
  • Мнения: 4 423
На дъщеря ми която е на 14год.и даваме колкото и трябват-винаги я питаме,но тя не иска повече от 1,2лв.не иска да ходи на купони,на дискотеки и др.а като я питаме защо тя ни обяснява че на такива места и е скучно и слава БОГУ защото работя в заведение посещавано от тинейджъри и знам какво става там.Ако някой има интерес мога да пусна такава тема ,като разкажа как се "забавляват"наште деца.

# 26
  • Мнения: 6 323
Моята щерка е в междинната група - вече има дневен бюджет, защото ходи на училище, но не се вписва в групата на "големите".
За ден и даваме по 1 лв., като закуската и обяда в училище ги плащаме отделно.
Парите са и за сок и закуска следобяд и за разни глезотийки.
С изключение на първия ден, в който си направих експеримент и й дадох повече пари (2 лв) без да й казвам нищо и тя ги изхарчи, повече "харчлъци" не е имало.
Обясних й, че не е нужно да изхарчва всичко за един ден и с паричките да си купува само каквото е необходимо.
Обяснила съм и че съм против купуването на зрънчовци и т.н. и че това не е закуска.
Вечер като я вземем тя ми разказва за училище и междудругото ми казва и колко пари и за какво е изхарчила (аз не искам отчет, тя сама си споделя).
Освен закуски си купува и разни моливчета, блестящи химикалки и разни други джунджурийки от книжарницата. Леко ме изненада със закупуването на тебешири (за да имало с какво да си рисува по дъската през междучасието без да й се карат, че изхабява тебеширите на учителката, а и да имало "да  услужи на госпожата", когато нейния свършел.)
Вечер ни помага в магазина и съпреживява всеки път колко пари имаме, дали са ни платили, има ли с какво да купим нещо за вечеря и т.н. Достатъчно голяма е и може би не съвсем точно, но разбира важността на парите, уважава ги и това ме радва.

Относно по-големите деца - мога да разкажа как беше при мен.
От 9-ти клас нашите ми даваха парите за целия месец на 1-ви.
Аз си правех план - колко за какво ще са ми нужни - за ежедневни кафенца и прочие, за подаръци за рождени дни (все пак знаех кой кога има рожден ден), за други разходи (червилца, пудрилца, кино и т.н.).
След това представях списъка с калкулациите на баща ми (от време на време той ми орязваше нещо от бюджета, което счете за ненужно, излишно или прекалено) и той ми даваше парите за месеца. Оттам нататък си беше мой проблемът как и за какво ще ги харча, но нямах право да искам повече пари, освен за инцидентни допълнителни разходи (ако събират пари в училище за нещо, ако се организира екскурзия или пък непредвиден празник/рожден ден).
Случвало се е, разбира се, да си изхарча парите още в началото на месеца, но както писах - нямах право да искам допълнителни.
Постепенно си свикнах да си разпределям парите и съм много благодарна на родителите ми, че ми дадоха тази възможност - още от ученическа възраст да си правя сама сметката за това колко пари са ми нужни и че не правеха изключения да ми дават допълнителни когато се случеше да профукам парите бързо (тогава естествено се цупех, но сега го оценявам).

# 27
  • usa
  • Мнения: 2 113
хм, накара ме да се замисля  Thinking ... на нашите още не им даваме джобни пари, те не ходят никъде без нас, а може би е време да им отпуснем бюджет, че да се учат да си го разпределят. ама за какво ли ще го харчат като така или иначе до магазин не могат да отидат без нас?
парите за фитнес, книги и прочие полезни неща, които ти иска, аз не бих ги броила ако мога да ги отпускам над джобните пари. виж за глезотии, подаръци и ресторантски обяди нека си се вмества бюджета, права си да се дразниш.
аз лично съм против заплащането на домакинския труд. всеки в къщи трябва да има задължения и да си ги върши защото така улеснява живота на другите в семейството, не защото очаква възнаграждение. как така ще им плащам като пуснат прахосмукачката? те на мен плащат ли ми като им пера гащите или ги закарвам до приятелчетата им?
на нощна дискотека като те чета как се разбирате и разговаряте, аз бих го пуснала. останала съм с впечатление, че си имате доверие. а ако доверието се клати периодично, нищо не ти пречи да направиш някоя и друга тайна проверка с кой е и дали наистина е там където ти казва. все има начини да го направиш без да го излагаш.

# 28
  • До хладилника, който обичам
  • Мнения: 22 824
Миз, съвсем съм съгласна с изказването ти, просто споделям как е процедирала тази жена.
Със сестра ми вкъщи съвсем безплатно ги вършехме тези неща Wink Мисля, че идеята е по-скоро - ако не помагат достатъчно по къщата, да не очакват пари ей-така, именно защото  всеки си има домакински задължения, които трябва да изпълни.

# 29
  • Sofia
  • Мнения: 3 566
Всъщност Воо ти ме връщаш доста години назад, защото моите родители процедираха по същият начин като твоята позната. Имам сестра която е с една година по-голяма от мене и парите ни бяха общи, защото излизахме все заедно. Домакинските задължения в къщи си имаха цена, но ние винаги ги изпълнявахме с голямо желание, защото все събирахме пари за нещо.
За ризите на баща ми които му гладех получавах по 2лв. на риза. Измити чинии бяха на същата цена, прахосмуча също.
Със сестра ми си разпределяхме задълженията и накрая си деляхме паричките и всички бяха доволни.
За гримове и подобни глезотийки пари не давахме, защото майка ми имаше в изобилие и ни отпускаше месечно по едно червило да си се мацотим. За дрехи също не давахме това си беше грижа на нашите.
Но все си мисля, че тази схема малко трудно би могла да проработи при момчетата.
Мисля, че и аз бих подтиквала дъщеря ми да върши такива неща срещу заплащане, естествено ако има желание в противен случей не бих я насилвала.

Общи условия

Активация на акаунт