Относно първи клас

  • 1 224
  • 11
  •   1
Отговори
  • Мнения: 49
Здравейте, към родителите на вече минали първи клас. Имали родители, които сте се сблъскали със следния казус. В нашия квартал има 3 училища по район само едно ни се пада, но дъщеря ми  иска в другото, което ни е пак на 5 мин от нас, но наща улица не му се пада в района. Ако пиша само училището, което желаем, но не  е по район имали вероятност детето да не е прието. Защото познат каза ако пишеш и училището по район директно отивате там. Затова пиши едното нищо че не е в района ще сте приети

# 1
  • Мнения: 12 027
Това за кой град става въпрос?
В моя класирането се извършва по електронен път и да, ако напишете само училището, което не е по район, ще приемат детето Ви само, ако има свободни места за деца извън района на училището. Децата с уседналост над 3г са първа група, в същата група автоматично попадат и деца, чиито по-големи братя и сетри учат в училището и към 15.08 нямат навършени 12 години. Във втора група попадат деца над една година на адреса, но по-малко от три. В трета група са децата, които са по-малко от година на адрес в района на училището, а в четвърта група - деца извън района на училището. Деца с ТЕЛК и близнаци получават допълнителни точки и се приемат първи. След това системата започва да класира останалите деца по реда на групата - 1, ако останат места - 2 и накрая 3. Едва след като са класирани всички деца от района на училището от 1 до 3 група и, ако има останали свободни места се класират деца от 4 група. При повече деца от дена група отколкото са свободните места се извършва класиране съгласно допълнителни критерии (точки).
Ако едно дете не бъде прието по първо желание системата проверява дали се класира по второ, след това по трето и т.н.
Пишете на първо желание училището, което не Ви е в района, на второ място - училището по район. Така е сигурно, че детето Ви няма да остане без училище.

# 2
  • Мнения: 49
Това за кой град става въпрос?
В моя класирането се извършва по електронен път и да, ако напишете само училището, което не е по район, ще приемат детето Ви само, ако има свободни места за деца извън района на училището. Децата с уседналост над 3г са първа група, в същата група автоматично попадат и деца, чиито по-големи братя и сетри учат в училището и към 15.08 нямат навършени 12 години. Във втора група попадат деца над една година на адреса, но по-малко от три. В трета група са децата, които са по-малко от година на адрес в района на училището, а в четвърта група - деца извън района на училището. Деца с ТЕЛК и близнаци получават допълнителни точки и се приемат първи. След това системата започва да класира останалите деца по реда на групата - 1, ако останат места - 2 и накрая 3. Едва след като са класирани всички деца от района на училището от 1 до 3 група и, ако има останали свободни места се класират деца от 4 група. При повече деца от дена група отколкото са свободните места се извършва класиране съгласно допълнителни критерии (точки).
Ако едно дете не бъде прието по първо желание системата проверява дали се класира по второ, след това по трето и т.н.
Пишете на първо желание училището, което не Ви е в района, на второ място - училището по район. Така е сигурно, че детето Ви няма да остане без училище.
Варна. Но на мен ми обясниха, че ако пиша две училища, на 1 място не по регион, 2 място регион задължително на първо класиране ще е приета в училището по район, и ако не я запиша тя си губи мястото ако чакам втори и трето класиране за училището, което не ни е по регион.

Последна редакция: вт, 18 апр 2023, 18:33 от Ili EVA

# 3
  • Варна
  • Мнения: 36 605
От Варна съм. Дъщеря ми е 4 клас сега. Когато подавах документи за първи клас, на първо място сложих желаното училище (не ни се пада по район), след това още няколко други и на последно място училището, което ни е по район. На първо класиране беше приета в желаното училище, което не е по район. Но държа да уточня, че става дума за квартални училища, а не за някои от т.нар. "елитни" или по-желаните. Ако беше от тях, вероятно нямаше да е приета след като училището не ни е по район. За тези 4 години не знам дали има промени, така се случиха нещата при нас.

П.п. Много нелогично ми звучи това, което описвате - ако училището ви по район е в списъка, ако ще и на последно място, детето автоматично да се класира там. Кой ви го обясни това? Ако е някоя квартална клюка и изобщо излиза от устата на човек извън системата, бих го приела с голяма доза съмнение.

# 4
  • Мнения: 12 027
Ако пишете училището по район, детето Ви няма да остане некласирано, в случай, че не се класира за желаното училище. И още нещо, ако не го запишете където е прието, би трябвало да има опция да изчакате и второ класиране, както е при кандидатгимназистите. В този случай не се губи мястото, но трябва да заявите в училището, в което сте приети, че чакате второ класиране.

# 5
  • Мнения: 49
От Варна съм. Дъщеря ми е 4 клас сега. Когато подавах документи за първи клас, на първо място сложих желаното училище (не ни се пада по район), след това още няколко други и на последно място училището, което ни е по район. На първо класиране беше приета в желаното училище, което не е по район. Но държа да уточня, че става дума за квартални училища, а не за някои от т.нар. "елитни" или по-желаните. Ако беше от тях, вероятно нямаше да е приета след като училището не ни е по район. За тези 4 години не знам дали има промени, така се случиха нещата при нас.

П.п. Много нелогично ми звучи това, което описвате - ако училището ви по район е в списъка, ако ще и на последно място, детето автоматично да се класира там. Кой ви го обясни това? Ако е някоя квартална клюка и изобщо излиза от устата на човек извън системата, бих го приела с голяма доза съмнение.
Училището е квартално не е от елитните Това ми обясни майка, която миналата година е кандидатствала на първо място е сложила не по ройон на второ по район детето в нито едно от класиранията не е прието в училището на първо място. Но май ще отида в училището и ще питам как стоят нещата за най сигурно

# 6
  • Мнения: 12 027
В училище, което не Ви е по район може да бъдете приети само след като са приети кандидатстващите от района на училището. На което и място да го пишете, щом не ви е район чакате да останат свободни места.

# 7
  • Мнения: 618
Авторке, на база на един-единствен пример и единичните разсъждения на Вашата позната ли си създадохте тази теория?
Не съм от Варна, но веднага ми хрумна да се замисля, примерно, дали заедно с познатата Ви е имало други кандидатстващи за същото училище и в подобна ситуация, които да са се класирали благодарение на непоставянето на училището по район в желанията? Защо тя смята, че ако не е писала училището по район, е щяло детето да се класира в желаното училище? Защо изключва другата алтернатива - че е можело да не се класира никъде? Да, възможно е! Виждала съм го при познати (едната майка даже 5 училища извън района беше писала, и детето не беше класирано никъде на първо класиране). Не знам дали във Вашия град има такива примери, но системите за класиране нямат  функционалност задължително да намерят място на дете в тесните рамки на посочените желания.
От личен опит нямам какво да кажа, тъй като не виждам полза да давам примери от друго време и в друг град. Но на Ваше място бих събрала ако може повечко преки впечатления от познати или пък от интернет (дано Ви пишат повече хора и тук) и бих се опитала да разуча как работи електронната система, с която ще си имам работа. Може в сайта на самата система да има разписан документ, който да Ви даде отговор на някои въпроси. Като например дали можете между отделните класирания да добавяте или размествате желания? Дали сте задължени да се запишете след първо класиране, или има процедура, при която да участвате в следващи класирания? И т.н.

# 8
  • Мнения: 14
Здравейте аз съм от Русе относно кандидатстването за първи клас и ние сме в същото положение училищата които са ни по район не ни харесват особено но от това което знам е че всеки може да кандидатства за което училище реши но първо се класират децата по раьон и след това всички останали   но има шанс дори да не те приемат на първо класиране

# 9
  • Мнения: 1 194
Пишете си на първо място училището, в което искате, а след него сложете и това, което е по район. Ако не ви приемат по първо желание, ще ви приемат по второ, и след това можете да чакате второ класиране за желаното училище.
Системите са електронни и никой няма да го е грижа, ако пишете само 1 желание и детето остане некласирано. Тъй като няма как да остане незаписано, накрая ще ви насочат към училище, в което има свободни места, а това може даже не е това в района ви, а някое съвсем компромисно и неудобно като местоположение.

# 10
  • Пловдив
  • Мнения: 14 422
Предполагам, че познатият ти не е прав. Всяка община си определя правилата сама, но няма логика да връзват децата към район, идеята поначало е просто АКО детето иска, да може да се класира в района гарантирано. Да имаш гарантирано място в училището по район, но не да си задължително изпратен там, без оглед дали в другото, предпочитано от теб, има място и за теб/точките ти са достатъчни за него.
Ние сме в Пловдив и училището на дъщерята се пада в съседен район. Поне при нас няма значение дали и на кое място си посочил училището по район - ако ти стигат точките за първото желание, отиваш там. Ако не ти стигат - второто, и така нататък. Моята дъщеря имаше повече точки за училището по район, посочено второ, но отиде в другото, защото в него имаше място след изчерпване на децата с адреси в района и го бяхме посочили първо.

Първо се класират децата по район - това означава, че се класират за това училище първо децата от неговия район. За училището Х класират най-напред децата от района, но не - за детето Х класират най-напред училището от района.

Цитат
Това ми обясни майка, която миналата година е кандидатствала на първо място е сложила не по ройон на второ по район детето в нито едно от класиранията не е прието в училището на първо място.
Ми нормално - нямало е най-вероятно места в училището, пожелано на първо място. И при нас беше така, останаха деца извън класирането. И да бяха писали само това училище, пак извън класирането щяха да останат.
Ако само от това е направила извода, че е по-добре да не пишеш в молбата изобщо училището по район - да и имам изводите.

Последна редакция: пн, 24 апр 2023, 16:04 от Магдена

# 11
  • Мнения: 67
А има ли родители, който в момента децата и са в Никола Вапцаров- вЪЗРАЖДАНЕ .
Много се колебая, защото ни е районно училище, но не чувам никакви добри отзиви или да рискувам с Гео Милев ?

Общи условия

Активация на акаунт