Дразнят ли ви чуждиците?

  • 6 800
  • 125
  •   1
Отговори
# 15
  • Варна
  • Мнения: 567
Най-много ме дразнят чуждици, когато си имаме точна българска дума, например килър вместо убиец!
И се сещам за кой ли път: " О, неразумни юроде..."

# 16
  • София
  • Мнения: 6 999
Ох, ooooh!като чуя думата СПА и падам...
На шампоани,прахове и къде ли не я печатат
спа спа спа.............спа процедури
                                спа секс....

Вярно се прекалява последно време със "СПА", но с коя дума предлагаш да заменят това? СПА е съкращение на латинския израз: Здраве чрез вода. /Sanno per aqua/ Не може да бъде преведено. Поне аз не се сещам с какво може да се замени  newsm78

По темата: Дразнят ме някои, когато има използваема БГ дума. Повече ме дразнят изрази клиешета като: "В публичното пространство", "Публична личност" са ми фаворит. Винаги, когато някой ги използва в разговор с мен го моля да ми обясни какво има предвид.  Thinking Никой не е успял  Mr. Green

# 17
  • Мнения: 811
Като гледам бг новини и си викам Добре,4е знам испански,4е да разбера за какво става въпрос Joy.Когато свекърва ми беШе на гости ,я питахме постоянно за тази или онази думи4ка...ами жената не ги знаеШе.СеЩам се сега то4но за Фрустрирал....Но има хиляди примери.Ужасно е ,4е навлизат ,но оЩе по ужасно е,когато хората ги употребяват без да знаят зна4ението,ей така за тежест,ни в клин ни в ръкав.
СлуШам преводи в ефир...ами превода4ите не си правят труда да преведат и 50 процента ,побългаряват си останалото,как няма да навлизат  #Cussing out

# 18
  • out of space
  • Мнения: 8 573
Убийте ме, но не знам какво е дименсия  Rolling Eyes

# 19
  • Мнения: 14 490
Убийте ме, но не знам какво е дименсия  Rolling Eyes

нещо като измерение според мен  newsm78

# 20
  • Мнения: 391
                                спа секс....

А! Това къде го предлагат?

# 21
  • Мнения: 25 620
Вярно се прекалява последно време със "СПА", но с коя дума предлагаш да заменят това? СПА е съкращение на латинския израз: Здраве чрез вода. /Sanno per aqua/ Не може да бъде преведено. Поне аз не се сещам с какво може да се замени  newsm78

Ами с думи, които бяха широко разпространени, преди да излезе тази мода (между другото Спа е и град, известен с минералните си извори) - като балнеолечение, водолечение, водни процедури и др. подобни.  Laughing
Какво ли са употребявали наистина по нашите земи, когато римските императори са идвали да си топят болните кокали в нашенските минерални гьолове, защото още не са били чували за курорта Спа?  newsm78
Но пък как звучи само - прах за пране СПАААААААААА!  hahaha
А лично мен най-много ме изприщва думата "касая", вм. отнасям се.
Компютърните термини обаче си ги карам на английски, нямам български уиндоус и не знам как са решили да ги преведат.  Wink
Пък и са станали международни, така че...

# 22
  • Ямбол
  • Мнения: 28 236
Уф, искате да кажете, че ви е по-удобно да кажете даунлоудвам(запецвам докато я кажа тази дума), отколкото свалям(колко бързо се казва), или дилейтвам, или конектвам и много други. Ясно ми е, че някои са незаменими.

# 23
  • Мнения: 25 620
Не, свалям си, но си и копирам, свързвам се, но и си пействам. Проверява ми паролата, но и си подреждам файловете в папки. И имам иконки по монитора. Или дисплея беше по-правилното?  newsm78  Wink Laughing
Напълно нормално е да има някакъв професионален жаргон и да се използва по предназначение. Смешно или дразнещо става, когато този жаргон се пренесе в друга сфера.
Напр. лафът за чипа на българина ми звучи нормално, но на майка ми например нищо не й говори. На баба Пена от село пък съвсем.  Laughing

# 24
  • Ямбол
  • Мнения: 28 236
Не, свалям си, но си и копирам, свързвам се, но и си пействам. Проверява ми паролата, но и си подреждам файловете в папки. И имам иконки по монитора. Или дисплея беше по-правилното?  newsm78  Wink Laughing
А, десктопа, бре, как Simple Smile (их, колко запетайки наредих)

# 25
  • Мнения: 5 393
Дразни ме употребата на чуждици, когато си има съвсем точна дума на български език. CloseИначе може-неизбежно е да се ползват. Tired

# 26
  • Мнения: 7 716
Иван Звездев с този "дресинг" направо ме вбесява. То бива, бива, ама чак пък толкова превземки. Не си погледне иначе пернишкия диалект.

# 27
  • Варна
  • Мнения: 917
Сещате ли се за постановката "Криворазбраната цивилизация" , където използваха думи на френски в разговорите си. Е, същото е сега само че ин инглиш.

# 28
  • Мнения: 2 784
Дразни ме употребата на чуждици, когато си има съвсем точна дума на български език. CloseИначе може-неизбежно е да се ползват. Tired
И мен. Навремето се употребяваха руски чуждици, някои и досега ги употребяват, като тоже, например, сега английски... Българският език съвсем ще изчезне.

# 29
  • Мнения: 97
В момента правя пипълметрия на визитинга на шоурума , а после брифинг за вдигане на рейтинга !

Общи условия

Активация на акаунт