Разширени вени- кой, как се бори с проблема? - тема 4

  • 13 942
  • 175
  •   3
Отговори
  • Мнения: 11 737
Тема 1- https://m.bg-mamma.com/?topic=197656;topicrefid=20  
Тема 2- https://m.bg-mamma.com/?topic=984318.new#new  
Тема 3 - https://m.bg-mamma.com/?topic=1319174

Тема за компресионни еластични чорапи при разширени вени, тромбофлебит и т. н. -  https://m.bg-mamma.com/?topic=1071538

# 1
  • София
  • Мнения: 4 548
Не знам как да цитирам от миналата тема, но това е за Zinaa.
Чорапи най-добре е да се купят на място. Когато съм купувала, освен че лекарят ми беше определил компресията, на място ми измериха обиколките на краката и ми подбраха нужния размер според предписаната компресия. Не са евтини и лично аз не бих рискувала с онлайн поръчки.
Купувала съм и чорапогащници от обикновени магазини с обозначение, че имат компресиращ ефект. Също вършат работа, въпреки по-ниската компресия.

# 2
  • Мнения: 10 264
Моята компресия е 20-30 mmHg, и откъдето и да купя чорапи, са си отговаряли. Имам купени от всякъде и ги чувствам по един и същ начин.

# 3
  • Мнения: 273
Отново искам да попитам - случайно да има някой, който си е правил склеротерапия при д-р Тодоров в МЦ "Имани"? Някакви мнения?
Или препоръки къде да направя склеротерапия в София?

# 4
  • Карлово
  • Мнения: 4 651
Здравейте,
Сега откривам темата. С проблемни вени съм.
Включвам се за лекарствата да споделя. Преди години пиех Детралекс по няколко месеца, да е с натрупване, но не бях доволна и ги спрях. Преди 2 години ми изписаха Флебодия. Много по-добре мисля, че се чувствам. Пия я само по месец, в най-горещото време на годината и нямам болки в краката.
Иначе и аз се чувствам най=добре с чорапи, но свалянето им ми е много неприятно и само в краен случай слагам.

# 5
  • Мнения: 393
Здравейте! Бихте ли ми препоръчали добър съдов хирург, който работи в Трета градска болница в София?

# 6
  • Hamburg
  • Мнения: 2 013
Или препоръки къде да направя склеротерапия в София?

Във ВМА, отделението по съдова хирургия, специалистите са компетентни и с професионално отношение. Баща ми прави склерозиране на повърхностни разширени вени при тях преди години и остана доволен, но не се сещам при кого точно. Лично аз бих се обадила и попитала кой в отделението им е експертът по тази процедура и при него.

# 7
  • София
  • Мнения: 702
Февруари ме оперираха във ВМА - доктор Колев. За мен всички са на ниво в това отделение.

# 8
  • Hamburg
  • Мнения: 2 013
Във ВМА повечето са много добри. Друг отличен специалист е в МВР болница - Проф. Илия Лозев.

# 9
  • Мнения: 83
Здравейте, преди една седмица ми оперираха вената на единия крак, отворена операция, "стрипинг" я наричат. Днес ми махнаха конците и превръзките, трябва да се превързвам с ластичен бинт, докато раните заздравеят и коричките паднат, след това да нося чорап. Уж за всичко питах, но ето че съм пропуснала нещо важно - и през нощта ли се спи с бинта? И после с чорапа?
Благодаря ви! Ако имате въпроси по самата операция - насреща съм.

# 10
  • Мнения: 1 907
През нощта без компресия, слага се сутринта още в леглото.

# 11
  • Hamburg
  • Мнения: 2 013
Скрит текст:
Здравейте, преди една седмица ми оперираха вената на единия крак, отворена операция, "стрипинг" я наричат. Днес ми махнаха конците и превръзките, трябва да се превързвам с ластичен бинт, докато раните заздравеят и коричките паднат, след това да нося чорап. Уж за всичко питах, но ето че съм пропуснала нещо важно - и през нощта ли се спи с бинта? И после с чорапа?
Благодаря ви! Ако имате въпроси по самата операция - насреща съм.

Здравейте,

интересувам се от операцията, тъй като е възможно и аз да получа такава, все още съм в процес на консултации със специалисти. Имам разширена повърхностна вена за отстраняване. Любопитно ми е за колко време се очаква да се възстановите напълно и защо отворена, а не лазер, например, ако е удобно да споделите?

Леко възстановяване!

# 12
  • Мнения: 83
Bizzie Lizzie, операцията за мен мина леко, въпреки че, вените ми по думите на лекарите бяха "хубаво отгледани". Предишния ден постъпих в болницата, правиха ми кръвни изследвания, ЕКГ, консулт с анестезиолог. Операцията беше със спинална упойка, продължи 1час и 50 минути. Болки не съм имала нито по време, нито след - не съм пила никакви обезболяващи. Първите часове и ден се движех с проходилка с болницата, след това два дни с патерици вкъщи, имам два шева около глезена, единия е на ахилеса и ми дърпа, затова все още не стъпвам съвсем добре. Болничния ми е за 1 месец, така че явно се очаква в рамките му да се възстановя напълно.
Ако ви интересува нещо конкретно питайте!

# 13
  • Sofia
  • Мнения: 26 386
Колко платихте?

# 14
  • El Paso/Los Angeles
  • Мнения: 2 107
Здравейте. А през топлите месеци какво носите?
Краката ми не изглеждат прекрасно...🫤

# 15
  • Мнения: 83
Операцията беше направена в държавната болница в Русе, нищо не съм плащала.

# 16
  • Hamburg
  • Мнения: 2 013
Charomatna_e, благодаря за подробния отговор и се радвам, че операцията е минала леко.

"Хубаво отгледани" вени означава ли, че сте имали много на брой разширени вени и колко всъщност извадиха? Това ли беше причината за отворена операция? Очаква ли се да имате някакви трайни последици от операцията като подуване на крака или всичко ще си бъде както преди? Кой е хирургът, ако може да попитам? ( Може и на лични, за да не е реклама).

Прощавайте за многобройните въпроси, но както споменах може би и на мен ми предстои подобна операция и използвам възможността да питам от личен опит. Аз, признавам, съм голям хипохондрик и Тома Неверни на всичкото отгоре, абе, кошмар за всеки лекар на кратко, защото търся не две, а пет мнения преди да направя нещо с тялото си.

Проблемът при мен е локацията на вената - на такова място била, че не позволявало склерозиране, голяма била, отивала разширена към бедрото. Обременена съм и от двете страни с разширени вени и с възрастта се очакват повече проблеми, при все, че млада съм уж за операция.

# 17
  • Мнения: 1 589
Операцията беше направена в държавната болница в Русе, нищо не съм плащала.


В Канев? При кой лекар ? Майка ми пътува до София,защото в Русе нямало лекар за подобни операции....

# 18
  • Мнения: 38
Здравейте!

И аз съм в процес на консултации със специалисти. По принцип съм си хипохондрик и скептик. Вие до сега с кои лекари сте се посъветвал?
Charomatna_e, благодаря за подробния отговор и се радвам, че операцията е минала леко.

"Хубаво отгледани" вени означава ли, че сте имали много на брой разширени вени и колко всъщност извадиха? Това ли беше причината за отворена операция? Очаква ли се да имате някакви трайни последици от операцията като подуване на крака или всичко ще си бъде както преди? Кой е хирургът, ако може да попитам? ( Може и на лични, за да не е реклама).

Прощавайте за многобройните въпроси, но както споменах може би и на мен ми предстои подобна операция и използвам възможността да питам от личен опит. Аз, признавам, съм голям хипохондрик и Тома Неверни на всичкото отгоре, абе, кошмар за всеки лекар на кратко, защото търся не две, а пет мнения преди да направя нещо с тялото си.

Проблемът при мен е локацията на вената - на такова място била, че не позволявало склерозиране, голяма била, отивала разширена към бедрото. Обременена съм и от двете страни с разширени вени и с възрастта се очакват повече проблеми, при все, че млада съм уж за операция.

# 19
  • Мнения: 83
Операцията ми беше направена от д-р Йовчев, препоръчвам всички лекари от отделението по Съдова хирургия в Канев. Не съм се консултирала с други лекари, проблемът ми е от години, проследяван е
и консултиран във времето с няколко лекари и още преди три години заговорихме за операция. Поради Ковид и безпричинно отлагане от моя страна се случи чак сега.
Лекарите казаха, че след пълното възстановяване не се очаква да имам отоци, болки, тежест. Дано! Времето ще покаже.
Съветът ми е да не отлагате, няма нищо страшно и болезнено. Възстановяването е леко, от третия ден напълно се върнах в домакинските задължения, излизах по малко и навън.
Сезонът обаче вече не е подходящ, вероятно знаете, че е препоръчително интервенции да се правят в студено време и заради носенето на ластичен бинт и чорап.

# 20
  • Hamburg
  • Мнения: 2 013
Благодаря много. Да, няма да отлагам, тъй като не е шега работа.
Felissity, не беше консултация, а по-скоро разговор по темата с пенсиониран съдов хирург. Препоръчаха ми за консултация Проф. Лозев, когото споменах по-горе, но винаги ми е интересно да прочета личен опит, в това отношение форумът тук и други подобни са безценни. Ще говоря и с други.

# 21
  • Мнения: 2 571
Аз имах вени като корабни въжета. Години наред. Не ми създаваха проблеми, освен крампи през нощта.
Но като прочетох за рисковете, веднагически записах час за операции. Не съм в България.
През 2015 оперираха левия, там беше трагично - склеро. 6 месеца по-късно другия. С пълна краткотрайна упойка.
След 3-4 часа излязох от болницата.
Мед. сестра идваше в продължение на месец в къщи да ми прави инжекции. Но аз постоянно се движех, дори 3 дни след операциите си тренирах в къщи на мини вело.
В продължение на месец денонощно трябваше да слагам компресиращи дълги чорапи. Дойде лято, слагах ги, но беше непоносимо. Все пак в продължение на месеци ги носех.
Сега, пу-пу, нямам никакви разширени вени, 7 и 8 години след операциите. Много добре свършена работа.
Но и вече внимавам. Преди тренирах много кардио със скокове, свърши тоз период. Като съм на дълъг път - самолет или автобус, изпъвам краката и движа стъпалата нагоре-надолу, да се възстанови циркулацията.

# 22
  • Мнения: 38
Днес бях на консултация при д-р Ангел Радев и д-р Кючуков. Мненията им се разминават и ще търся и трето мнение. Имам наследственост и след две бременности през малък интервал, резултатът е доста изпъкнали вени на ляв крак, едната стига до средата на бедрото от вътрешната страна. Та д-р Радев предлага лазерна аблация (2400) + микрофлебектомия (1200) - първи етап (няма значение сезона, разбира се 1 месец пазене от слънце). Втори етап на есен или след 3 месеца като се възстанови кракът - склеротерапия (950) на остатъчни.
Преди манипулациите - преглед от кардиолог, кръвни изследвания и тест при алерголог за лидокаин.
Д-р Кючуков предлага само лазерна аблация едновременно със склеротерапия (до колкото разбрах 2200). Нямало нужда от микрофлебектомия. Не зависи от сезона (1 месец пазене). Аз така или иначе не мога да издържам без чорап цял в момента.
И двамата ме оцениха на 2 степен. Зимата бях ходила при д-р Добромиров от Варна и той ми каза 2 степен, пак лазерна авиация (аз си го знам), но не можах да разбера защо във Варна искат пълна упойка?
Имал ли е някой подобен казус с различни мнения? Някой да си е правил микрофлебектомия? Трето мнение от кой да потърся?

# 23
  • Hamburg
  • Мнения: 2 013
Лазерната аблация не я ли провеждат със специална тумесценц упойка, т.е. локална? Поне на мен така ми обясниха. Бих питала изрично хирурга защо се налага обща упойка, ако ми каже нещо подобно.

Относно различните мнения, поне от моя опит със специалисти по други теми повечето, дори и светила, имат различно мнение за лечението, тъй като често имат предпочитания към един метод и се усъвършенстват в него. Лично аз проучвам из основи сама (включително и личен опит на засегнати) и след това задавам въпроси по всичко, което ме интересува. В детайл. След това е въпрос на преценка на кого ще се гласува доверие.

# 24
  • Мнения: 3 367
Хъм, аз правих лазерна аблация на 30 март с местна упойка и всичко беше по здравна каса. Платих само преглед при кардиолог, бърз тест и три нощувки.

# 25
  • Мнения: 38
Кой ви извърши манипулация?


Хъм, аз правих лазерна аблация на 30 март с местна упойка и всичко беше по здравна каса. Платих само преглед при кардиолог, бърз тест и три нощувки.

# 26
  • Мнения: 3 367
д-р Милена Ангелова в Св. София

# 27
  • Мнения: 38
Пак съм аз. До колкото разбрах. Основно е лазерната аблация. Микрофлебектологията е за по-добър козметичен ефект. Те се конкурират със склеротерапията, но от статиите в дългосрочен план дава по-добри резултати микрото (изтеглят с кукички вената - разклоненията) и по хода на третиранията не може да се оцветява, пигментира кожата. А за д-р Добромиров мн не му се говореше, когато бях през зимата, но ако е мислил за микрото може и за това да ми е казал пълна упойка.
Някой има ли отзиви за д-р Анастасов (Римската стена - София) или Николай Дончев (Аспарухово)?

# 28
  • Hamburg
  • Мнения: 2 013
Да се присъединя и аз с питане за отзив за д-р Алеко Кюркчиев от ВМА? Наскоро някой дали е бил на консултация при него?

Разчетох се за него във форума и мненията от преди години не са много ласкави. Серт бил. Мен това не ме притеснява особено, стига да е добър специалист и да свърши работа, не е задъжително да гали с перце, поне за мен, но ще се радвам на по-актуален отзив, ако има някой.

Иначе днес проучвах различните терапии, за да знам какво да очаквам и какво да питам на консултациите, и като че ли най-много ми хареса лазерната аблация. Дано да не се наложи стрипинг операция за моите две вени.

Нагледно видео на аблацията. Интересно е.
Скрит текст:

# 29
  • София
  • Мнения: 702
И за мен това не е критерии, важното е да даде точна диагноза и лечение.

Аз се оперирах при доктор Колев, в същото отделение, зимата. Според мен там всички са на ниво. Завеждащия проф. Гиров е сред най-добрите в областта и според мен ги обучава много добре.

Да се присъединя и аз с питане за отзив за д-р Алеко Кюркчиев от ВМА? Наскоро някой дали е бил на консултация при него?

Разчетох се за него във форума и мненията от преди години не са много ласкави. Серт бил. Мен това не ме притеснява особено, стига да е добър специалист и да свърши работа, не е задъжително да гали с перце, поне за мен, но ще се радвам на по-актуален отзив, ако има някой.

Иначе днес проучвах различните терапии, за да знам какво да очаквам и какво да питам на консултациите, и като че ли най-много ми хареса лазерната аблация. Дано да не се наложи стрипинг операция за моите две вени.

Нагледно видео на аблацията. Интересно е.
Скрит текст:

# 30
  • Hamburg
  • Мнения: 2 013
Ray of Light, и аз съм така. По-добре серт, но адекватен и компетентен, отколкото мил и да си остави ръцете, не, че едното изключва другото. Във ВМА и аз имам доверие в лекарите.

Благодаря много за отзива и за този на лични. Смятам да отида във ВМА и при Проф. Лозев в МВР болница на първо време, две мнения.

# 31
  • София
  • Мнения: 702
Добър избор, успех и споделете какво са казали.

# 32
  • Hamburg
  • Мнения: 2 013
Обезателно! 
Благодаря.

# 33
  • Мнения: 44
Здравейте!След бременност ми се появиха разширени вени,варикозни,на места червени,на места сини.Не се виждат много,но човек като ги знае очите му са постоянно там за съжаление.Въпроса ми няма да е свързан с хирургическа намеса,а искам да попитам тези,които имат успявате ли по някакъв начин да ги прикриете лятото?Чрез бронзат или нещо подобно? Благодаря!

# 34
  • Hamburg
  • Мнения: 2 013
Да се включа още веднъж с отзив за Проф. Лозев, при когото си бях взела час и посетих за консултация за разширени повърхностни вени. Прегледа ме, направи ултразвук изследвания и препоръча лазерна аблация с местна упойка и за двете вени. Едната била на границата на диаметъра, който позволява неоперативна процедура; при другата - по-малка от вътрешната страна на сгъвката на коляното - нямало никакъв проблем. Изрази мнение, че въпреки че изглежда така, като че ли проблемът е чисто козметичен, всъщност не е, защото става въпрос за голяма вена на бедрото и с моята обремененост от майка ми и баща ми било нужно лечение. Родителите ми са получавали тромбози на млада възраст, така че за това му вярвам напълно.

Като цяло се чувствам облекчена, че не се налага операция, за която се бях притеснила. Лекарят обясни, че вената не е все още толкова разширена, та лазерът да не може да я обхване добре, но след още някоя друга година е можело и до там да се стигне. Ще обмисля още, но като че ли съм доволна от консултацията, още повече, че препорката съвпада и с моите предпочитания. Ще видя какво ще кажат на втората консултация, която предстои.

# 35
  • Мнения: 393
В момента съм бременна и веднага получих разширени вени по краката.. То си беше очаквано, защото всички в моето семейство имат.. Нямаше как на мен да ми се размине. Ходих на съдов хирург, който каза, че вената на левия ми крак, която е от вътрешната страна на бедрото и зад коляното и вече е изпъкнала, е за операция, но не каза нищо повече. Не разбрах има ли други варианти да се премахне, след като родя, или ще стане само с операция. Каза, че можело да стане по клинична пътека и да не плащам. Мисля да потърся и второ мнение, но не знам къде да отида на консултация. Исках да си запиша час при специалист в Трета градска болница, но се чака около месец, та не успях да отида с направлението.
Някой от вас може ли да ми даде повече подробности относно операцията на разширени вени, ако е минал през това? Къде в София може да се направи такава операция по клинична пътека? Колко дни е престоят в болница и като цяло как преминава операцията? Колко време се възстановяваш след това?
Трябва да си купя и дълъг чорап за левия крак. По колко часа на ден е добре да се носи, за да не се влоши положението, докато съм бременна? Бихте ли ми препоръчали от къде да го купя и може ли на място да ми вземат мерки или трябва сама да се премеря?

# 36
  • Hamburg
  • Мнения: 2 013
В момента съм бременна и веднага получих разширени вени по краката.. То си беше очаквано, защото всички в моето семейство имат.. Нямаше как на мен да ми се размине. Ходих на съдов хирург, който каза, че вената на левия ми крак, която е от вътрешната страна на бедрото и зад коляното и вече е изпъкнала, е за операция, но не каза нищо повече. Не разбрах има ли други варианти да се премахне, след като родя, или ще стане само с операция. Каза, че можело да стане по клинична пътека и да не плащам. Мисля да потърся и второ мнение, но не знам къде да отида на консултация. Исках да си запиша час при специалист в Трета градска болница, но се чака около месец, та не успях да отида с направлението.
Някой от вас може ли да ми даде повече подробности относно операцията на разширени вени, ако е минал през това? Къде в София може да се направи такава операция по клинична пътека? Колко дни е престоят в болница и като цяло как преминава операцията? Колко време се възстановяваш след това?
Трябва да си купя и дълъг чорап за левия крак. По колко часа на ден е добре да се носи, за да не се влоши положението, докато съм бременна? Бихте ли ми препоръчали от къде да го купя и може ли на място да ми вземат мерки или трябва сама да се премеря?

Прави ли Ви ултразвук, за да се установи колко точно е разширена? И на мен един съдов хирург (баща на моя приятелка) ми беше казал, че може да съм за стрипинг операция, обаче изследванията друго показаха. Доколкото разбирам, няма прекалено ранна възраст да се премахнат вените. Колкото по-рано, толкова по-добре. Лазерна аблация е възможна до определен диаметър, след това само операция, което си е под обща упойка и т.н. Аз съм на 26 години, без бременности, но смятам да обърна внимание на проблема, защото се притеснявам от тромбози.

# 37
  • Мнения: 393
В момента съм бременна и веднага получих разширени вени по краката.. То си беше очаквано, защото всички в моето семейство имат.. Нямаше как на мен да ми се размине. Ходих на съдов хирург, който каза, че вената на левия ми крак, която е от вътрешната страна на бедрото и зад коляното и вече е изпъкнала, е за операция, но не каза нищо повече. Не разбрах има ли други варианти да се премахне, след като родя, или ще стане само с операция. Каза, че можело да стане по клинична пътека и да не плащам. Мисля да потърся и второ мнение, но не знам къде да отида на консултация. Исках да си запиша час при специалист в Трета градска болница, но се чака около месец, та не успях да отида с направлението.
Някой от вас може ли да ми даде повече подробности относно операцията на разширени вени, ако е минал през това? Къде в София може да се направи такава операция по клинична пътека? Колко дни е престоят в болница и като цяло как преминава операцията? Колко време се възстановяваш след това?
Трябва да си купя и дълъг чорап за левия крак. По колко часа на ден е добре да се носи, за да не се влоши положението, докато съм бременна? Бихте ли ми препоръчали от къде да го купя и може ли на място да ми вземат мерки или трябва сама да се премеря?

Прави ли Ви ултразвук, за да се установи колко точно е разширена? И на мен един съдов хирург (баща на моя приятелка) ми беше казал, че може да съм за стрипинг операция, обаче изследванията друго показаха. Доколкото разбирам, няма прекалено ранна възраст да се премахнат вените. Колкото по-рано, толкова по-добре. Лазерна аблация е възможна до определен диаметър, след това само операция, което си е под обща упойка и т.н. Аз съм на 26 години, без бременности, но смятам да обърна внимание на проблема, защото се притеснявам от тромбози.
Да - платих си за доплер, защото направлението не го покривало.. Гледа ми всички вени на краката с този доплер и само това каза, че тази вена била за операция - без други подробности.. Затова ще търся второ мнение, ако изобщо попадна на лекар, който би ми обърнал внимание и би ми обяснил подробно какви са възможните варианти за премахване на тази вена.
Или пак трябва пациентът да е предварително информиран, да е прочел всичко по темата в интернет и да не задава много въпроси на лекаря..

# 38
  • Мнения: 312
В момента съм бременна и веднага получих разширени вени по краката.. То си беше очаквано, защото всички в моето семейство имат.. Нямаше как на мен да ми се размине. Ходих на съдов хирург, който каза, че вената на левия ми крак, която е от вътрешната страна на бедрото и зад коляното и вече е изпъкнала, е за операция, но не каза нищо повече. Не разбрах има ли други варианти да се премахне, след като родя, или ще стане само с операция. Каза, че можело да стане по клинична пътека и да не плащам. Мисля да потърся и второ мнение, но не знам къде да отида на консултация. Исках да си запиша час при специалист в Трета градска болница, но се чака около месец, та не успях да отида с направлението.
Някой от вас може ли да ми даде повече подробности относно операцията на разширени вени, ако е минал през това? Къде в София може да се направи такава операция по клинична пътека? Колко дни е престоят в болница и като цяло как преминава операцията? Колко време се възстановяваш след това?
Трябва да си купя и дълъг чорап за левия крак. По колко часа на ден е добре да се носи, за да не се влоши положението, докато съм бременна? Бихте ли ми препоръчали от къде да го купя и може ли на място да ми вземат мерки или трябва сама да се премеря?

Прави ли Ви ултразвук, за да се установи колко точно е разширена? И на мен един съдов хирург (баща на моя приятелка) ми беше казал, че може да съм за стрипинг операция, обаче изследванията друго показаха. Доколкото разбирам, няма прекалено ранна възраст да се премахнат вените. Колкото по-рано, толкова по-добре. Лазерна аблация е възможна до определен диаметър, след това само операция, което си е под обща упойка и т.н. Аз съм на 26 години, без бременности, но смятам да обърна внимание на проблема, защото се притеснявам от тромбози.

Потърси и второ мнение, но според мен ако се наложи операция след раждането не бързай. Имам дете на три години, още имам проблем с носенето, а тя е вече 14 кг. В резултат, на което ми изскочи и друга вена, та добре че не се оперирах година след раждането, защото всичко щеше да отиде на кино. Вземи под внимание и това.

# 39
  • Мнения: 452
Здравейте.  И аз имам разширени вени по наследство.  Още като ученичка ми се появи първата и на 17 години ми правиха операция в София.  Не знам точно каква е била , имам само два малки разрези, с пълна упойка и знам ,че са я изтегляли . Носих чорапи и всичко което ми беше предписано.  След 2 години ми се появи друга от вътрешната страна , после още една на другия крак на задната част на бедрото . Та сега на 36 съм с 3 - 4 вени , доста изпъкнали . Не ме болят само лятото имам тежест в краката и визуално не е красиво .   Докторите ми казаха първо да си имам деца и тогава пак да правя операция.  Имам едно и се надявам за още едно .
Та въпроса ми е какво да пия лятото.  Преди съм пила детралекс , не мога да кажа дали е имало ефект . Сега чета за нещата на аквасорс - антиоксидант и омега киселини , голяма реклама ,но дали е така ? Шуслерови соли ? И понеже аз обичам да спортувам , знам клекове и подскоци да избягвам,  но какъв спорт ? На работа нося от компресивните чорпогашници , но лятото е ад с тях . Препоръчайте от ваш опит как да процедирам лятото без да ги оперирам ?

# 40
  • Hamburg
  • Мнения: 2 013
Като добавки започнах да пия екстракт от див кестен и семена от грозде в комбинация и всяка вечер мажа двете вени с мехлем от див кестен. Задължително и си вдигам краката (на стената) за около 30-40 минути всяка вечер. Освен това, ходя доста пеша - всеки ден около час и половина разходка, тъкмо и кучето доволно. Това мога да препоръчам аз от собствен опит и от този на засегнатите ми родители. Може да е полезно на някого. Компресионни чорапи аз лично не нося редовно. Само когато се очаква да съм много дълго време на крак.

Иначе, да, знам, че при бременност е възможно отново да се появят вени, но каквото такова. Тези ще ги махна не само заради козметичния проблем, не той ме притеснява.

# 41
  • Мнения: 3 597
Подкрепям по-горното мнение . Имам детенце на 2 г. и разширена вена на корема , която се увеличи значително след раждането . Моят съдов казва , че на корем не препоръчват операция , за сметка на това ме предупреди от сега да се подготвям за операция на вени на краката , които още ги няма , но в бъдеще щели да се появят .
Аз мисля , че такива директни заключения са крайни и човек трябва да потърси и второ мнение щом се касае за операция . Аз също трябва да потърся .
А след раждане наистина е добре да се изчака , защото най-големия зор е с дете на 2-3 години .

# 42
  • Мнения: 94
Здравейте, моля някой да сподели опит колко време след склеротерапия с пяна изчезват втвърдяванията и синините по хода на вената. Нормално ли е месец след процедурата още да има болката при натиск.

# 43
  • Мнения: 452
Има ли облекчение от таблетки с див кестен и гроздови семки ? За мехлем с кестен ползвам лятото , правя и много разходки . 
Като добавки започнах да пия екстракт от див кестен и семена от грозде в комбинация и всяка вечер мажа двете вени с мехлем от див кестен. Задължително и си вдигам краката (на стената) за около 30-40 минути всяка вечер. Освен това, ходя доста пеша - всеки ден около час и половина разходка, тъкмо и кучето доволно. Това мога да препоръчам аз от собствен опит и от този на засегнатите ми родители. Може да е полезно на някого. Компресионни чорапи аз лично не нося редовно. Само когато се очаква да съм много дълго време на крак.

Иначе, да, знам, че при бременност е възможно отново да се появят вени, но каквото такова. Тези ще ги махна не само заради козметичния проблем, не той ме притеснява.

# 44
  • Hamburg
  • Мнения: 2 013
Честно казано, не мога да преценя дали има ефект, защото аз оплаквания нямам, само понякога, като стоя много дълго на крака, получавам тежест в краката, но това се случва рядко. Но се препоръчват за тониризане на вените, движението също. Друго не знам какво може да се направи, и аз бих се радвала на предложения.

# 45
  • Мнения: 3 597
Момичета , някой има ли мнение за израелския доктор Галили ?

# 46
  • Мнения: 38
Да се включа още веднъж с отзив за Проф. Лозев, при когото си бях взела час и посетих за консултация за разширени повърхностни вени. Прегледа ме, направи ултразвук изследвания и препоръча лазерна аблация с местна упойка и за двете вени. Едната била на границата на диаметъра, който позволява неоперативна процедура; при другата - по-малка от вътрешната страна на сгъвката на коляното - нямало никакъв проблем. Изрази мнение, че въпреки че изглежда така, като че ли проблемът е чисто козметичен, всъщност не е, защото става въпрос за голяма вена на бедрото и с моята обремененост от майка ми и баща ми било нужно лечение. Родителите ми са получавали тромбози на млада възраст, така че за това му вярвам напълно.

Като цяло се чувствам облекчена, че не се налага операция, за която се бях притеснила. Лекарят обясни, че вената не е все още толкова разширена, та лазерът да не може да я обхване добре, но след още някоя друга година е можело и до там да се стигне. Ще обмисля още, но като че ли съм доволна от консултацията, още повече, че препорката съвпада и с моите предпочитания. Ще видя какво ще кажат на втората консултация, която предстои.

Здравейте! Спомена ли колко мм е тази гранична вена или да е написал на листа Ви. Искам да сравня с моята, защото имам написани мм от единият съдов

# 47
  • Мнения: 240
*Мери*, дъщеря ми склерозира вена при Галили. Впечатлението й от резултат и отношение е крайно негативно.

# 48
  • Мнения: 10 264
felissity, аз птсвих лазерна аблация преди 2 години. Моята вена подходяща за тази процедура беше 9мм. Видях че питаш информативно за дебелината на увредената вена.

# 49
  • Hamburg
  • Мнения: 2 013
Скрит текст:
Да се включа още веднъж с отзив за Проф. Лозев, при когото си бях взела час и посетих за консултация за разширени повърхностни вени. Прегледа ме, направи ултразвук изследвания и препоръча лазерна аблация с местна упойка и за двете вени. Едната била на границата на диаметъра, който позволява неоперативна процедура; при другата - по-малка от вътрешната страна на сгъвката на коляното - нямало никакъв проблем. Изрази мнение, че въпреки че изглежда така, като че ли проблемът е чисто козметичен, всъщност не е, защото става въпрос за голяма вена на бедрото и с моята обремененост от майка ми и баща ми било нужно лечение. Родителите ми са получавали тромбози на млада възраст, така че за това му вярвам напълно.

Като цяло се чувствам облекчена, че не се налага операция, за която се бях притеснила. Лекарят обясни, че вената не е все още толкова разширена, та лазерът да не може да я обхване добре, но след още някоя друга година е можело и до там да се стигне. Ще обмисля още, но като че ли съм доволна от консултацията, още повече, че препорката съвпада и с моите предпочитания. Ще видя какво ще кажат на втората консултация, която предстои.

Здравейте! Спомена ли колко мм е тази гранична вена или да е написал на листа Ви. Искам да сравня с моята, защото имам написани мм от единият съдов

Извинавам се за забавения отговор - здравните теми не ги отварям всеки ден. Мисля, че беше 15 мм границата. Проблемът е, че ако е вената по-разширена, лазерът, който е като една жичка, която се изтегля по дължината на вената и я обгаря и свива, не може да я обхване хубаво. Затова има смисъл според мен човек да си обърне внимание своевременно, защото след това остава като опция само операцията, под упойка и т.н. Друго си е един лазер, поема се и от касата.

# 50
  • Мнения: 19 302
Здравейте, момичета!
Влизам в темата с питане за добър съдов хирург. Прегледах назад и виждам, че препоръчвате ВМА, но кой там и как се записват часовете?
Проблемът е псевдоаневризма на артерия и е нужно спешно да се консултираме със съдов хирург.

# 51
  • Мнения: 1 909
Здравейте,  от 2 дни имам тежест и разпъване в единия крак под прасеца,  както и леко мравунчене и лека болка. Ще ходя на лекар задължително,  но се чудя дали това са разширени вени? Външно няма нищо. Притеснявам се и за троб, защото в момента съм на хормонална терапия за киста на яйчника и го дават, като нежелана реакция при приема им.
Благодаря Ви предварително!

# 52
  • Мнения: 94
Здравейте, преди една година правих лазерна аблация на вена на единият крака и носих ластичен чорап един месец. Сега ми престои да правя склеротерапия на капиляри на другият крак, но пропуснах да попитам лекарката за чорапа дали се носи и колко време?

# 53
  • Мнения: 94
Здравейте, момичета!
Влизам в темата с питане за добър съдов хирург. Прегледах назад и виждам, че препоръчвате ВМА, но кой там и как се записват часовете?
Проблемът е псевдоаневризма на артерия и е нужно спешно да се консултираме със съдов хирург.

С добри впечатления съм от проф. Гиров.

https://www.vma.bg/%D0%95%D0%BA%D0%B8%D0%BF-10.html

# 54
  • София
  • Мнения: 702
Той е от най - добрите специалисти в България към момента.

Здравейте, момичета!
Влизам в темата с питане за добър съдов хирург. Прегледах назад и виждам, че препоръчвате ВМА, но кой там и как се записват часовете?
Проблемът е псевдоаневризма на артерия и е нужно спешно да се консултираме със съдов хирург.

С добри впечатления съм от проф. Гиров.

https://www.vma.bg/%D0%95%D0%BA%D0%B8%D0%BF-10.html

# 55
  • Sofia
  • Мнения: 26 386
Турският Дафлон добър заместител ли е на Детралекс?

# 56
  • Мнения: 228
Здравейте! Въпросът ми най- вероятно ще ви се стори глупав, но защо трябва да се носят тези чорапи за разширени вени при продължително пътуване. Знам,че стягат и помагат за кръвообращението, но какво може да стане ако не се сложи? Тромб?

# 57
  • Sofia
  • Мнения: 26 386
Аз ги слагам при пътуване,з-то ми се подуват краката от седене в една поза.
Не е приятно,особено сега е жегите.

За спукани капиляри по краката има ли лек?

# 58
  • Мнения: 2 069
И аз по принцип пътувам с чорапи особено в по-студените месеци, но в момента месец пия Детралекс и сега не ми се налага да ги нося.

Моите спукани капиляри стават все повече. И аз съм в търсене на лек.

# 59
  • Мнения: 273
Аз ги слагам при пътуване,з-то ми се подуват краката от седене в една поза.
Не е приятно,особено сега е жегите.

За спукани капиляри по краката има ли лек?

Видимите капиляри по краката се третират и се повлияват много добре с лазер, но процедурата се прави на хладно време - есента и зимата.

# 60
  • Sofia
  • Мнения: 26 386
За дъщеря ми питам.
Получи ги капилярите по време на бременност.
Слаба е.Не е качила и много кг като бременна,но явно си има наследена от  мен предразположеност 🤔

# 61
  • Мнения: 83
Момичета, не е съвсем по темата, но реших, че тук е мястото да обсъдим. Имам видими вени от момиче, фамилна обремененост, след двете бременности и раждания станаха видими, през пролетта ми направиха стрипинг на голямата подкожна вена на единия крак. Но като цяло знаете, проблемът не е решен, на другия крак също са ми удебелени.
На сега... Вече съм на 40+, имам миоми, и по тази част с еднакви диагнози със сестра ми и майка ми. Три пъти вече ми се образуват фоликулярни кисти на яйчника, започнах да имам и зацапвания между циклите, обясниха го с нестабилни хормони и нужда от пиене на противозачатъчни. Ходих при няколко АГ, категорични са, че за жени с разширени вени хормоналното лечение с противозачатъчни е абсолютно нежелателно, направо забранено. А организма ми има нужда... Затворен кръг. Предлагат ми поставяне на хормонална спирала, която отделя хормоните локално в матката, а не както действат таблетките в целия организъм. Споделете вашия опит, как да съчетая двете диагнози...

# 62
  • Мнения: 131
Здравейте и от мен. Някой има ли опит с разширени вени от горната страна на ръката, частта преди пръстите. От петък чувствам болка във вената и се мажа с лиотон, като си взех хапчета троксевазин, обаче ми се струва много странно. Нагоре по ръката, преди лакътя, част от повърхностните вени вече ги нямам след предишно възпаление и тромб. Както е тръгнало в понеделник ще ходя на съдов хирург, обаче мнения изобщо няма да са ми излишни. Много благодаря на всички!

# 63
  • Мнения: 3
Здравейте, искам да попитам операцията за разширени вени поема ли се от здравната каса? Мъжа ми е с разширени вени, ходи на прегледа преди няколко дни и доктора му предложи два варианта:
1- запълване с пяна - 860 лв на крак
2- операция 750 лв на крак
Като доктора не е прегледал всички разширени вени и на око е казал колко мм е най голяма. Да добавя не му е правен доплер нито нищо. Направо му е казано за операция си ела след една седмица с направление и парите и ще ти направим операция. Също така ме интересува как стоят нещата с болничните? Благодаря на отговорилите и се извинявам за хаотичния ми пост.

# 64
  • София
  • Мнения: 6 269
При кой е ходил? Защо не отиде при някой от препоръчаните тук и да го види на доплер задължително? Не знам как така на око преценяват и това ако са цени по ЗК, думи нямам.

# 65
  • Мнения: 3
При кой е ходил? Защо не отиде при някой от препоръчаните тук и да го види на доплер задължително? Не знам как така на око преценяват и това ако са цени по ЗК, думи нямам.


При др Тенев ходи. И на мен лично ми се струват нереални цените и то със направление. Много го хвалят този доктор и ние решихме да запазим час при него.

# 66
  • София
  • Мнения: 6 269
Не го знам кой е този доктор, не казвате нито град, нито болница.
Аз лично задължително бих направила второ мнение при друг и то с доплер.

# 67
  • Г. О.
  • Мнения: 1 724
Лятото не е желателно да се прави операция на вени, не знам този лекар как така на око е преценил ситуацията и е определил толкова скорошна дата. Отидете при друг лекар за мнение и задължително преглед с доплер.

# 68
  • Мнения: 301
Здравейте. Имам от години напукани капиляри, мисля че и вени, по краката. Моля, дайте съвет за мазило или таблетки, които са подходящи за премахване или поне за предотвратяване на нови напукани капилари! Както и мнение за лекар или място където се провежда лечение с лазер? Благодаря Ви!

# 69
  • Мнения: 11 737
Новарикс или Детралекс ползвам аз 3 поредни месеца годишно, заедно с Фиброзим за 1 месец. Има още поне 10 вида таблетки с Диосмин. Избираш един вид. Най-масово се пие Детралекс.
Тази година месец пих само Кверцетин на Натурал Факторс, вместо Фиброзим.

Отделно си помагам с Наттокиназа за сърдечно-съдова система, вени... и т. н.

От мазилата има най-различни, но при мен няма видимо облекчение при ползване. Като че ли една идея ми помагат Венил гел, и немското с червени лозови листа.
Иначе Лиотон 1000, Троксевазин дуо и подобни може да опиташ.

Най-евтин вариант, но не и слабо действащ са- Пайлекс таблетки + мазило и от таблетките също Рутаскорбин.
Рутинът ми хвалеха като добавка, но не съм чела в каква дозировка е удачно.

Избираш едни хапчета и едно мазило и действаш.
Леки кардио упражнения, вело, гимнастика...

# 70
  • Мнения: 3
Не го знам кой е този доктор, не казвате нито град, нито болница.
Аз лично задължително бих направила второ мнение при друг и то с доплер.
Др Тенко Тенев, съдова хирургия Дилеро, Стара Загора.
Със сигурност ще потърсим и второ мнение. Просто искаме да сме наястно с опциите който имаме, кое минава през здравната каса и кое не, за да не ни излъжат пак със някакви космически пари.

# 71
  • Мнения: 301
Много Ви благодаря! quote author=Merelenda link=topic=1545578.msg46793393#msg46793393 date=1691477594]
Новарикс или Детралекс ползвам аз 3 поредни месеца годишно, заедно с Фиброзим за 1 месец. Има още поне 10 вида таблетки с Диосмин. Избираш един вид. Най-масово се пие Детралекс.
Тази година месец пих само Кверцетин на Натурал Факторс, вместо Фиброзим.

Отделно си помагам с Наттокиназа за сърдечно-съдова система, вени... и т. н.

От мазилата има най-различни, но при мен няма видимо облекчение при ползване. Като че ли една идея ми помагат Венил гел, и немското с червени лозови листа.
Иначе Лиотон 1000, Троксевазин дуо и подобни може да опиташ.

Най-евтин вариант, но не и слабо действащ са- Пайлекс таблетки + мазило и от таблетките също Рутаскорбин.
Рутинът ми хвалеха като добавка, но не съм чела в каква дозировка е удачно.

Избираш едни хапчета и едно мазило и действаш.
Леки кардио упражнения, вело, гимнастика...
[/quote]

# 72
  • Мнения: 306
Издравейте, изписаха ми Детралекс 500 за два месеца, моля за информация относно този медакимент. Интересува ме дали има странични ефекти, някакви противопоказания (имам и други здравословни терзания). Четох, че създава поблеми със стомаха и препоръчват Флебодия, но не бях предварително подготвена, за да отреагирам, на момента, при прегледа. Приемам и всякакви препоръки и съвети за промяна начина на живот - начин на хранене, вид спорт и всичко, което би било от полза.

Последна редакция: чт, 10 авг 2023, 21:01 от Nnaassyyttaa

# 73
  • Sofia
  • Мнения: 26 386
С малки прекъсвания го приемам целогодишно 7-8год.
Взимам по 1т.вечер.
Нямам проблеми от него.

# 74
  • Мнения: 11 737
Приемай го по време на хранене. Аз съм със стомашни и чревни проблеми и не съм имала странични реакции от приема.

Новарикс също е добро.

# 75
  • Мнения: 301
Искам да попитам следното.. На работното ми място имам поставка за крака под бюрото ми. В какво положение трябва да са краката - пръстите да сочат нагоре, а петата надоло или обратното? Кое е по-подходащо за крака, ако се работи по-дълго в седнало положение?

# 76
  • Мнения: 4 703
Пръстите нависоко и от време на време " почукваш" с пети.

# 77
  • Карлово
  • Мнения: 4 651
Най-добре е краката на бюрото по американски, ако няма други колеги в отдела.

# 78
  • София
  • Мнения: 84
Февруари ме оперираха във ВМА - доктор Колев. За мен всички са на ниво в това отделение.

Здравейте, тъй като ще ходя за второ мнение там, но операцията ще е наложителна, може ли да ми кажете колко платихте и нещо поема ли здравната каса? На частно ми казаха 2000 ще е операцията - лазерна аблация. Интервенцията наистина е по медицински причини, а не за красота в случая и според мен би следвало да се поема?

# 79
  • Мнения: 94
На много малко места се поема по здравна каса. Аз доста проучвах преди операцията.
Правила съм лазерна аблация преди повече от година при д-р Милена Ангелова работи в пета градска болница и Св. София и съм много доволна от резултата.
 Всичко беше по здравна каса с доплащане на тест и такса нощувка в болница.

# 80
  • Мнения: 83
Здравейте. Искам да попитам дали ползвате минерални басейни. Предстои ни семейна почивка и се чудя дали ще мога, макар и за кратко, да се топна в някой басейн. За информация, имам лазерна аблация на единия крак преди 3 месеца, а октомври ми предстои на другия.

# 81
  • Мнения: 2 069
Здравейте. Искам да попитам дали ползвате минерални басейни. Предстои ни семейна почивка и се чудя дали ще мога, макар и за кратко, да се топна в някой басейн. За информация, имам лазерна аблация на единия крак преди 3 месеца, а октомври ми предстои на другия.

Аз ползвам и то заради други болежки. Гледам да не стоя по много, по възможност влизам в най-хладния басейн и след излизане ако не ми е добре охлаждам краката.

# 82
  • Мнения: 83
Здравейте. Искам да попитам дали ползвате минерални басейни. Предстои ни семейна почивка и се чудя дали ще мога, макар и за кратко, да се топна в някой басейн. За информация, имам лазерна аблация на единия крак преди 3 месеца, а октомври ми предстои на другия.

Аз ползвам и то заради други болежки. Гледам да не стоя по много, по възможност влизам в най-хладния басейн и след излизане ако не ми е добре охлаждам краката.

И аз имам други болежки и отговорът Ви ми подейства успокоително. Също смятам да ползвам само по-хладните басейни.
Благодаря, че писахте!

# 83
  • Мнения: 236
Здравейте. След втора бременност получих много разширена вена на левия крак. Само на 38 съм, а изглежда ужасно Sad
Боли вечер ако нося бебето в раница.
Бихте ли препоръчали при кой др да отида. При съдов хирург ли?
Благодаря предварително.

# 84
  • Пловдив
  • Мнения: 586
Скрит текст:
Здравейте. След втора бременност получих много разширена вена на левия крак. Само на 38 съм, а изглежда ужасно Sad
Боли вечер ако нося бебето в раница.
Бихте ли препоръчали при кой др да отида. При съдов хирург ли?
Благодаря предварително.

Да трябва да отидеш при съдов хирург. Той ще направи изследване с ехограф и доплер .

# 85
  • Мнения: 236
Благодаря!

Скрит текст:
Здравейте. След втора бременност получих много разширена вена на левия крак. Само на 38 съм, а изглежда ужасно Sad
Боли вечер ако нося бебето в раница.
Бихте ли препоръчали при кой др да отида. При съдов хирург ли?
Благодаря предварително.

Да трябва да отидеш при съдов хирург. Той ще направи изследване с ехограф и доплер .

# 86
  • Мнения: 16
Здравейте. След втора бременност получих много разширена вена на левия крак. Само на 38 съм, а изглежда ужасно Sad
Боли вечер ако нося бебето в раница.
Бихте ли препоръчали при кой др да отида. При съдов хирург ли?
Благодаря предварително.

Важно е да си дадете време след бременността и кърменето за възстановяване, а не да бързате да се оперирате. Движение, почивка, да не вдигате тежко и да носите компресиращи чорапогащници (трябва да се препоръчат от лекар). Доплер разбира се за всеки случай е хубаво да се направи. Аз имах страхотни болки във вените месеци наред докато кърмех, насочваха ме за операция, за щастие ме разубеди лекарката, при която ходя на акупунктура. Според традиционната китайска медицина кърменето изтощава далака и това е свързано с отслабване на вените, но има начин да се подсилят с билки, акупунктура за подобряване на кръвообращението и разбира се най-вече подходящ спорт, примерно плуване, пилатес. Също и хомеопатия съм ползвала, но китайската фармакопея действа по-мощно. Операция се препоръчва само когато вече е критично положението. На тази възраст е важно да вземете мерки да си съхраните вените. В София за традиционна китайска медицина препоръчвам д-р Ван.

# 87
  • Sofia
  • Мнения: 26 386
Има ли тънки стягащи чорапи или всички са плътни?
Тези дни пътувах с кола няколко пъти за по 3-4ч.и бях решила ,че ще си ги сложа,но толкова запарващи и стягащи ми се видяха,че не ги изтраях и бях без тях 🥵

# 88
  • Мнения: 16
Има ли тънки стягащи чорапи или всички са плътни?
Тези дни пътувах с кола няколко пъти за по 3-4ч.и бях решила ,че ще си ги сложа,но толкова запарващи и стягащи ми се видяха,че не ги изтраях и бях без тях 🥵
Има принципно и тънки и с отворени пръсти, но не знам кои марки се предлагат в България.

# 89
  • Euskal Herria
  • Мнения: 28 839
Какво бихте ми препоръчали - за мазане и  таблетки? Имам проблем с вените, предстои ни отпуска, но не знам дали ще ми стигне времето, за да отида на съдов хирург в България. Тукашното джипи ми препоръчва хладки бани и да вдигам краката на високо. Неща, които правя и без това. И да си купя от аптеката стягащи чорапи. И толкова.  Имам планиран доплер за края на ноември тук.

# 90
  • Мнения: 3 841
Какво бихте ми препоръчали - за мазане и  таблетки? Имам проблем с вените, предстои ни отпуска, но не знам дали ще ми стигне времето, за да отида на съдов хирург в България. Тукашното джипи ми препоръчва хладки бани и да вдигам краката на високо. Неща, които правя и без това. И да си купя от аптеката стягащи чорапи. И толкова.  Имам планиран доплер за края на ноември тук.
Аз съм много доволна от тези

# 91
  • Мнения: 2 069
Има ли тънки стягащи чорапи или всички са плътни?
Тези дни пътувах с кола няколко пъти за по 3-4ч.и бях решила ,че ще си ги сложа,но толкова запарващи и стягащи ми се видяха,че не ги изтраях и бях без тях 🥵
аз имам тънък чорапогащник 1ва компресия, продават и чорапи.

# 92
  • Мнения: 16
Какво бихте ми препоръчали - за мазане и  таблетки? Имам проблем с вените, предстои ни отпуска, но не знам дали ще ми стигне времето, за да отида на съдов хирург в България. Тукашното джипи ми препоръчва хладки бани и да вдигам краката на високо. Неща, които правя и без това. И да си купя от аптеката стягащи чорапи. И толкова.  Имам планиран доплер за края на ноември тук.
Venadoron на Weleda и мазане на краката с Pistacia lentiscus етерично масмо, разтворено в маслен извлек от Arnica montana примерно или друго растително масло, или пък масло Calophyllum, разредено по-сухо растително масло, понеже това е мазно и зелено, но да, плуване или бани в по-студена вода, движение, и чорапи.

# 93
  • Hamburg
  • Мнения: 2 013
Бърз ъпдейт. Моят лазер е насрочен за месец октомври, когато краката не отичат от жегите и се носят дълги панталони. Избрах да е при Лозев, светило в областта.

# 94
  • Мнения: 2 820
И на мен са ми изписали Дих макс, а за мазане съм си взела един крем на 911. Докторът ми каза, че няма смисъл от мазане, а само студен душ.

# 95
  • В царството на игрите:)
  • Мнения: 4 003
Здравейте, моля да ми препоръчате съдов хирург, кйто да работи със здравната каса за профилактичен преглед. Благодаря предварителн.

# 96
  • Цюрих
  • Мнения: 409
Здравейте!
Не знам дали точно тук е мястото, където мога да попитам, но може би някой е препатил същото и ще сподели мнение.
Преди 2-3дни мъжът ми, изправяйки се,стъпи силно върху металната стойка на въртящия се стол и сводът го заболя. От натиска се образува малко синьо топченце. Това точно е  извитата част на стъпалото отвътре, отдолу, в средата почти, на 4 пръста преди петата, меката част, където има най-много малки венички. Отначало беше много видимо синьо и твърдо, с лек червен ореол. Започна да пие детралекс 2х1 и маже постоянно с Лиотон 1000гел.Не е ходил на лекар, в момента няма тази възможност. Консултирахме се с лекарка и тя каза че това достатъчно. Днес няма червенина, но топчето си стои. Не го боли така силно, почти не го усеща вече, а само при натиск.Една трета е намалило размера си. Но аз много се притеснявам.Има също някакъв блед, едва видим отпечатък от правоъгълния прът на рамката на  стола и явно там, където е топчето е било ръбчето.
На някой случвало ли му се в такова нещо? Колко време отнема това топче да изчезне и колко време се пие детралекса и колко пъти се маже Лиотона? Не ни казаха, нанасяме 2-3 пъти дебело.
Извинявам се, ако въпросите ми са тъпи, но наистина се тревожа.

# 97
  • София
  • Мнения: 84
Здравейте, в крайна сметка ще правя моята аблация при д-р Колев във ВМА. Разкажете за възстановяването моля? Ако има трениращи, кога може да се влиза във фитнеса пак?
Иначе минава уж по НЗОК, но реално ми излиза пак доста, избор на екип и консумативи, пас около 1800 ще бъде.

# 98
  • Мнения: 10 264
Щом си с аблация, нищо кой знае какво не е.  Болка няма. За 2-3 седмици ще си ок. Тренировките ги върнах аз в зала бързо. Първо само кардио вървене. Лека полека почнах тежестите. Но винаги и само с чорап. Независимо дали горна или долна част правя. И така до ден днешен. Така ми каза докторката и се придържам, че хич не ми се минава пак през това, а и вени з махане няма повече. Крака гледам да ме правя много като преди. И да клякам, само раздвижвам. В началото избягвай стъпала ако ползваш уреда. Само на пътеката и върви. Недей бяга. За понататък го остави.

# 99
  • Мнения: 2 069
Здравейте, след много обмисляне реших да сменя лекаря. Направих консултация в Сити клиник и мнението на последния лекар беше, че трябва да направя Радиофрективна аблация на вена в горната част на крака + стрипинг(класическа операция) на долната част и в началото на октомври си записах ден за прием. Малко ми е притеснено, защото не очаквах да съм стигнала до операция. Относно финансовата страна, самата процедурата минава по здравна каса, заплащат се консумативи, екип и административни такси около 2000 лв.

# 100
  • София
  • Мнения: 6 269
Страшни са, ей. На частно е 2000 лв. с 2 безплатни прегледа след това, а по ЗК пак толкова, за консумативи и екип 😆 Яко точене на ЗК.

# 101
  • Мнения: 548
Здравейте! След втора тромбоза и то високо горе, към инвагиналната гънка, най-после се реших да се разправя радикално с разширените си вени поне на единия крак. Информирах се старателно с помощта на гугъл Grinning и се подготвих психически за някаква аблация с /лазер или радиофреквента/. Вчера бях на преглед при проф. Гиров във ВМА и съм напълно объркана. Първо, оказа се че при мен не била засегната голямата вена /вена сафена магма/, а някаква, която върви успоредно на нея и се влива в нея. Лекарят каза, че незасягането на голямата вена е странно. Като че ли /не съм сигурна/ това означава по-малък риск от попадане на тромба директно в дълбоките вени и от евентуална емболия, което е голямото ми притеснение. За разрешаване на проблема, обаче, ми предлага единствено "варицектомия БЕЗ стрипинг" /стрипинг е изтеглянето на вената/, защото стриперът нямало да може да мине през накъдрената вена. Доколкото разбирам това означава кълцане начесто и вадене на парчетата,  а това ме свари напълно неподготвена. Дотолкова, че въобще не успях да поразпитам по-подробно за хода на операцията, продължителност, възстановяване, рискове. Както и за вероятността след някоя и друга година голямата вена да се окаже в същото състояние. Иска ми се да направя още една консултация /моля за препоръки - за София/, не само, за да чуя още едно мнение, но и за да съм адекватна с въпроси. Така че, ще съм благодарна, ако някой е минал през подобен тип операция и през махане само на страничната вена да сподели. Благодаря ви предварително!

# 102
  • София
  • Мнения: 4 548
Здравейте! След втора тромбоза и то високо горе, към инвагиналната гънка, най-после се реших да се разправя радикално с разширените си вени поне на единия крак. Информирах се старателно с помощта на гугъл Grinning и се подготвих психически за някаква аблация с /лазер или радиофреквента/. Вчера бях на преглед при проф. Гиров във ВМА и съм напълно объркана. Първо, оказа се че при мен не била засегната голямата вена /вена сафена магма/, а някаква, която върви успоредно на нея и се влива в нея. Лекарят каза, че незасягането на голямата вена е странно. Като че ли /не съм сигурна/ това означава по-малък риск от попадане на тромба директно в дълбоките вени и от евентуална емболия, което е голямото ми притеснение. За разрешаване на проблема, обаче, ми предлага единствено "варицектомия БЕЗ стрипинг" /стрипинг е изтеглянето на вената/, защото стриперът нямало да може да мине през накъдрената вена. Доколкото разбирам това означава кълцане начесто и вадене на парчетата,  а това ме свари напълно неподготвена. Дотолкова, че въобще не успях да поразпитам по-подробно за хода на операцията, продължителност, възстановяване, рискове. Както и за вероятността след някоя и друга година голямата вена да се окаже в същото състояние. Иска ми се да направя още една консултация /моля за препоръки - за София/, не само, за да чуя още едно мнение, но и за да съм адекватна с въпроси. Така че, ще съм благодарна, ако някой е минал през подобен тип операция и през махане само на страничната вена да сподели. Благодаря ви предварително!
Първата ми операция беше точно такава. Голяма изпъкнала вена отстрани на левия прасец. Имам 8 разреза, дълги по около 1 см. Трябваше да отида да ми свалят конците. Беше по ЗК, предполагам затова така я направиха (във ВМА при колега на Гиров). Не са ми и предлагали друг вариант. Казаха само, че е дебела за склерозиране. Възстановяването е бързо. Поисках си болничен само за 20 дни, а ми се полагаше месец. За мен най-рисковото беше упойката (спинална), но не съм медицинско лице, за да преценя правилно, все пак. По отношение на възможностите за рецидив, да, има такива, защото явно сте предразположена към образуването на разширени вени.

# 103
  • Мнения: 548
Благодаря за отговора! Тези 8 разреза само на прасеца ли бяха или на цялата вена - и по бедрото? Кой те оперира и доволна ли си? Колко продължи операцията и какво усещаше т.е. болеше ли по време и след нея? Не те ли приспаха, въпреки че си със спинална упойка? И колко време измина след операцията и как се чувстваш? Извини ме за многото въпроси, но очевадно ме е страх

# 104
  • София
  • Мнения: 4 548
Само под коляното са белезите. Операцията беше около час и половина. Говорех си с лекарите през цялото време, но не се усеща нищо освен подръпване. После има някакво усещане, но не и силна болка. Не помня името на хирурга.

# 105
  • Мнения: 9 441
Записвам се и аз в тази тема. От месец и нещо усещам болка в левия крак. От години има разширена вена на този крак, но болка не съм изпитвала. Явно вече съм се докарала до сериозно състояние, след като дори нощем, докато спя изпитвам болки като стрела.
Прилагам и снимки, поне да ви чуя мнението. Ясно е, че ще се търси лекар, но представа си нямам към кой да се обърна. Градът за мен няма значение, важното е да е читав лекар и да не съм му опитно зайче в ръцете.


# 106
  • Мнения: 548
Преди 2 седмици операцията /микрофлебектомия, без стрипинг/ мина. Не болеше! Имам много синини, които постепенно се разнасят. Но, вчера за пръв път си опипах вената, след като махнаха лепенките, конците и разрешиха да се изкъпя.  Напипах по хода й подкожни втвърдявания /бучки, плаки - не знам как да го обясня/. Някои са малки, две са с около 6-8 см в "диаметър" (не са кръгли) и излизат и извън синините. Та се притесних. Нося си стриктно ластичния чорап. Антикоагулантите бяха само за 12 дни. Естествено ще опитам да ги покажа на лекаря, но има ли някой с подобен опит? Как се развиха нещата?

# 107
  • Мнения: 2 069
Привет, на мен преди 18 дни ми направиха РФА, микрофлебектомия и прекъсване на артериовенозна фистула. Процедурата не беше приятна, но веднага след това бях на крак. Синините почти изчезнаха. Всичко изглежда наред. Нямам бучки, плаки....само 6 малки разреза с коричка, които вероятно няма изобщо да се виждат. Все още крака започва да ме боли когато стоя повече време на едно място, но се надявам и това скоро да се промени.

# 108
  • Мнения: 83
Преди 2 седмици операцията /микрофлебектомия, без стрипинг/ мина. Не болеше! Имам много синини, които постепенно се разнасят. Но, вчера за пръв път си опипах вената, след като махнаха лепенките, конците и разрешиха да се изкъпя.  Напипах по хода й подкожни втвърдявания /бучки, плаки - не знам как да го обясня/. Някои са малки, две са с около 6-8 см в "диаметър" (не са кръгли) и излизат и извън синините. Та се притесних. Нося си стриктно ластичния чорап. Антикоагулантите бяха само за 12 дни. Естествено ще опитам да ги покажа на лекаря, но има ли някой с подобен опит? Как се развиха нещата?

Здравейте. Аз също имах подобни бучици след лазерна аблация. Лекарят ми обясни, че на тези места има задържана кръв и се резорбира с времето. Изтегли ми я със спринцовка и направи превръзка. Много бързо изчезнаха след манипулацията.

# 109
  • Мнения: 9 441
Колко пари ви струваше цялата процедура и къде?
Въпросът ми е към последните коментирали потребители?

# 110
  • Мнения: 94
Здравейте,  и аз имах след лазерна аблация, лекарката ми даде волтарен гел за мазане и диклак на пиене за няколко дни и с една спринцовка изтегли по голямото. Това беше на контролен преглед и не съм заплащала.

# 111
  • Мнения: 548
Кристал, микрофлебектомия - ВМА, 900 лв за избор на екип и 70 лв за консултация с анестезиолог, която не беше по мое желание и със сигурност се  покрива по клинична пътека, но може да се окаже доста болезнено ако  спориш в тази ситуация Simple Smile.   40 лв за предварително тестване за упойки - с направление по каса, но всяка "чертичка" е по 5 лв. Два предварителни прегледа при хирурзи, докато си харесам опериращ и се реша на операция - съответно 100 и 80 лв. Два нови ластични чорапа  по 65 лв и 10 инжекции с антикоагулант - 90 лв. А, и флебодия. Това е всичко.

# 112
  • Мнения: 2 069
Кристал, на мен ми струваше 2100 лв в Сити клиник, като това е цена по клинична пътека. В тази цена влизат избор на екип 900 лв, катетър за Радиофрективната аблация 400 лв, той не се поема от касата и две допълнителни такси на болницата за 800 лв. Това са екстрите Simple Smile за друго не съм плащала в болницата. Чорапа ми струваше 55 лв.

Приеха ме сутринта гладна и жадна. След това ми взеха кръв, направиха ми кардиограма, консултация с кардиолог и анестезиолог и отново доплер. Лекарите си набелязаха с един маркер вените върху, които ще работят и след обяда ме приготвиха за операционната. Всичко продължи точно 2 часа. След края ми сложиха ластичен бинт, който на другия ден махнаха. Както казах по-рано веднага след това бях на крак. Куцайки се придвижвах на кратки разстояния. След около 10 дни ми свалиха конците. Утре вероятно ще махна чорапа. Като цяло мисля, че наистина е бързо възстановяването, но за момента все още не чувствам крака оздравял на 100%. Болка се появява при стоене на едно място, качване на стълби и топлина.

# 113
  • Sofia
  • Мнения: 26 386
Доста са завишили цените 🤔

# 114
  • варна
  • Мнения: 1 228
Здравейте ,реших да се пресъединя към вашата група ,да видя дали има такива луди като мен.
Имам разширени вени и на двата крака ,като в определени периоди на месеца ме боли единия крак само ,не самите вени ,но крака ме боли .
С целия си акъл реши да тръгна на фитнес ,с интруктор ,който да ми показва упражнения щадящи долната част на краката ,понеже ,вените са там.Целта ми е не да осталабвам ,аз съм 57 кг ,а да се постегна малко .
Ходя със спортни ,компресиращи чорапи ,и наистина не усещам дискомфорт .Пия детралекс и се мажа с троксевазин .
Какви са опасностите и има ли други които тренират въпреки тези проблеми ?

# 115
  • Мнения: 10 264
Всяко натоварване с тежести, товари вените по цялото тяло. Дори и горна част да правите, пак се товарят краката. Тренирайте с компресиращи чорапи винаги. Докато сте с тях, не би трябвало да има проблем според моята лекарка. Но след като вече имате съществуващ проблем, трябва да се консултирате с лекар отностно тренировките и вашето конкретно състояние.

# 116
  • Мнения: 173
Здравейте, момичета!
Изчетох мненията и виждам, че всички сте доволни от проф. Гиров.
Дали все пак имате впечатления от някой съдов хирург в Токуда или друга частна болница?

# 117
  • Мнения: 548
Във ВМА избрах д-р Колев - в сравнение с проф. Гиров ми препоръча по-щадяща откъм упойка и белези операция. Но пък за другия ми крак проф. Гиров препоръчва склеротерапия, а д-р Колев не прави такава. При ровенето в нета си бях харесала д-р Неделин Николов в бившата трета градска, сега май се води национална кардиологична болница, но трябваше доста да чакам за него.  Обмислях и д-р Николай Вълчев от Токуда, но имам лош опит с болницата.

# 118
  • Мнения: 94
Здравейте, аз съм много доволна от съдов хирург д-р Милена Ангелова, преглежда в пета градска болница. Лазерната аблация ми направи в частната болница Св.София с добри условия, по здравна каса и без допълнително заплащане.
Препоръчвам на мои приятели и всички с хубави впечатления от нея.

# 119
  • Мнения: 50
Здравейте!А как записвате час за съдов хирург във ВМА?На посочените телефони?Не виждам в супердок.

# 120
  • Мнения: 548
 Във ВМА по здравна каса те изпращат в кабинет на партера, в който /без да съм съвсем сигурна/ мисля, че преглежда само д-р Кюркчиев. За проф. Гиров се записвате на дадения на страницата на ВМА телефон, но преглежда /срещу 100 лв/ в частен център на партера във ВМА. Д-р Колев /срещу 80 лв/ преглежда в Неоклиник. https://superdoc.bg/lekar/nikola-kolev Бъдете здрава и весело посрещане на НГ!

# 121
  • Мнения: 173
Здравейте!
Някой дали е правил скоро аблация с пяносклеротерапия? Опитвам се да се ориентирам в цените - не виждам да се покрива от НЗОК, застрахователите също не го покриват.

# 122
  • София
  • Мнения: 6 269
Здравейте!
Някой дали е правил скоро аблация с пяносклеротерапия? Опитвам се да се ориентирам в цените - не виждам да се покрива от НЗОК, застрахователите също не го покриват.

Това не са ли различи неща?
На мен Кючуков ми направи лазерна аблация със склерозиране с пяна на един път. Защо не отидеш на преглед и да питаш? Така или иначе докторът трябва д акаже какво точно ще се направи.

# 123
  • Мнения: 173
Да, да, две отделни неща са реално, но и двете са необходими. Мъжът ми е с проблем, отиде на две менения в рамките на миналата година и всички препоръчват това - аблация със склерозиране с пяна и на двата крака. Проблемът е, че лекарят каза, че според него се покриват от допълнително здравно осигуряване, но от застрохователя казаха, че няма такова нещо и да си плащаме Simple Smile Ние ще звъннем на лекаря, който избрахме пак, за да разберем колко би струвало всичко, просто се опитвам да се подготвя психически.

# 124
  • София
  • Мнения: 6 269
Аха, ясно. При мен не можа с лазера да мине през нагънатите вени на прасеца и там склерозира, а нагоре вената до ингвиналната гънка бе с аблация. Ох, кога я правих, забравила съм вече, 2-3 години, платих 1800 лв. После беше вдигнал на 2000 лв. Сега сигурно е още нагоре.

# 125
  • Мнения: 173
Аха, ясно. При мен не можа с лазера да мине през нагънатите вени на прасеца и там склерозира, а нагоре вената до ингвиналната гънка бе с аблация. Ох, кога я правих, забравила съм вече, 2-3 години, платих 1800 лв. После беше вдигнал на 2000 лв. Сега сигурно е още нагоре.
Благодаря, catty m! Като разбера нещо за цените, ще пиша, поне да има някаква база за сравнение за останалите Simple Smile

# 126
  • Мнения: 2 069
По повод допълнителното здравно и възстановяването на разходите, просто да знаете. Радиофрективната аблация която ми направиха имаше катетър, който по принцип се заплаща от застрахователя, но за съжаление номера на клиничната пътека не беше написан в епикризата и заради това не ми бяха възстановени разходите за него. От болница не пожелаха да го добавят въпреки, че беше описана самата процедура.

Между другото крака от два дни отново започна да ме боли.

# 127
  • Мнения: 50
Здравейте!Моля за мнения за лечебни заведения за операция на разширени вени в София,която да се поема от здравната каса.

# 128
  • Мнения: 1 692
Здравейте, моля за препоръка за лекар относно профилактичен преглед. Четох и се обърках от препоръки вече.

Конкретните оплаквания са ми тежест и изтръпване на единия крак, наследствен фактор за разширени вени, тромбофилия. Работя седнала , което знам е рисков фактор, имам и винаги студени крайници. Та, след първо раждане мисля, че вече е крайно време(даже съм закъсняла зашото минаха 3 години от тогава) да отида на профилактичен преглед и да взема превантивни мерки докато е време.
На мен по препоръки и мнения от форуми и групи ми се наби на очи една млада лекарка д-р Милена Ангелова. Допълнително останах и с добро впечатление, че доста се хвали екипа на ВМА - лично аз май се спрях на д-р Светозар Марангозов. Та сега се появи една дилема, която надявам се ще ми помогнете да реша. Благодаря ви и хубав ден!

# 129
  • Мнения: 548
Gear, мисля че във всички големи болници /МБАЛ/ оперират по каса. Не знам, обаче, дали поемат всички по-нови методи /май се плаща електрода, който е скъп консуматив/. Също така мисля, че не правят склерозиране с пяна по каса. И, разбира се, не можеш да си избереш лекар. Със сигурност във ВМА и бившата 3-та градска можеш да минеш по каса.

Medissa, за профилактичен преглед бих се насочила към ангиолог.  Мисля, че всеки съвестен и с опит /виж препоръки, мнения/ би могъл да прецени състоянието ти. Ако те насочат към операция, бих потърсила поне 2 мнения от съдови хирурзи.

# 130
  • Мнения: 1 692
A може ли препоръки за ангиолог?

# 131
  • Мнения: 548
проф. Детелина Луканова - бях преди години при нея, мисля че можеше по каса https://www.hearthospital.bg/staff/doctors/detelina-lukanova/
д-р Лили Кацарска - попаднахме случайно при нея, по спешност - помогна много. Впоследствие в кардиологичната болница се довериха напълно на мнението й - изглежда е работила преди при тях. https://superdoc.bg/lekar/d-r-lili-katsarska-6019

# 132
  • Мнения: 312
Здравейте! Бих искала да попитам в Бургас къде и при кой лекар може да яде направи стрипинг? За операция съм си. При много лекари съм ходила и всички казват едно и също. От Варна съм, но тук няма читав лекар за този вид операция. Моля да дадете мнение за лекарите в Бургас. Не ми се бие път чак до София. Благодаря!

# 133
  • Euskal Herria
  • Мнения: 28 839
Нужен ми е съвет за компресионните чорапи. Погледнах нарочната тема, но последният отговор е от 2020 година, затова тук питам.
След направен доплер личната лекарка ми изписа чорапи(чорапогащи), които трябва да нося на работа (най-вече). В аптеката измерват обиколката на глезена ти и според това ти дават нужния размер. До тук добре, обаче чорапите така притискат глезените ми, че след свалянето буквално се виждаше следа. Да не споменавам и че се свличаха и набираха около коляното (все едно чорап имам обут). Не знам така ли трябва да бъде, или да търся друг размер?
Това е, което предлагат в аптеките:
Скрит текст:


 

Не съм в България.

# 134
  • Sofia
  • Мнения: 26 386
Много се свличат,затова аз нося в/у тях и тънко клинче.

# 135
  • Мнения: 548
И аз трудно се спогаждам с чорапите. Така и не свикнах да ги нося редовно. В БГ мерят обиколка при глезена, прасеца и бедрото. Поне в моя случай не попадам в стандартните граници по трите измерения - тънък глезен и дебело бедро, така че, въпреки че компресията трябва да е най-голяма долу, аз дискомфорт имам горе. Виждам, че на твоите чорапи има измервания при глезена и прасеца - в един и същи размер ли попадаш и по двете измервания? При някои марки има размери и в зависимост от ръста. Несъответствието би могло да е причина за свличането - както ако чорапът е къс,така и ако е прекалено дълъг.Лекарката тази степен на компресия ли ти препоръча? 30-40 mm Hg  ми се вижда висока - на мен са ми изписвали само втора степен, което е 22-34 mm Hg. 34-46  e трета степен. Обувай още в леглото, преди ставане.

# 136
  • Euskal Herria
  • Мнения: 28 839
Благодаря ви!
Явно това е изписано, защото в аптеката това ми дадоха. Тук сме с електронни карти, не е хартиена рецепта. На всеки три месеца мога да взимам по два чифта.
В две аптеки търсих, и в двете мериха само глезена. Доста трудно ги обух, а уж е голям размер. Ще опитам вкъщи  сама наново да измеря прасец и глезен.

# 137
  • Мнения: 548
Така и трябва - да се обуват трудно. Нали трябва да стягат.  В аптеката ме посъветваха да слагам на ръцете дебели гумени домакински ръкавици, за да не ги скъсам с някой нокът

# 138
  • Мнения: 50
Здравейте!Моля за отзиви за микрофлебектомия.Силна ли е болката,бързо ли се възстановите,рецидивира ли след това.Всяка информация ще ми е от полза.

# 139
  • Мнения: 548
Аз съм с микрофлебектомия - от преди 4 месеца. Не знам каква упойка ми сложиха - местна, но и явно леко ме седираха. Не съм заспивала. Болка нямаше! Никаква! Нито по време на операцията, нито след това. Станах 2-3 часа след нея /с чорап, който не свалях денонощно 5 дни/, но все пак ми препоръчаха да не ходя много. След това - чорап през деня за 1 месец. Плюс антикоагуланти и флебодия.
Имах доста синини, които все още не са избледнели напълно. По-скоро са като кафеникави петна, вече. Това, което ме притеснява е наличието на бучки /плаки/ на места по хода на вената. Някои като че ли се разнасят, но засега -не напълно. Според опериращия лекар - всичко е ОК /не че ме е виждал повече от веднъж след операцията/. Според лекаря в приемното на първия месец - бучките са от неизвадени части от вената. Нямало опасност от тромби, но можело да правя възпаления.
Та така - чувствата ми са смесени. Надявам се първият лекар да е прав.

Сега видях,че въпросът ти е стар. Сигурно е минала операцията. Как си?

# 140
  • Мнения: 11 344
Днес бях при съдия хирург. Ще се наложи операция премахване на централна вена на десния крак.

Някой може ли да сподели дали си е махал вени някъде във Варна, къде и при кого?
Мнения търся за д-р Добромиров.

# 141
  • Мнения: 38
Здравейте! На 29-ти си направих лазерна аблация и минифлебектомия във Варикс клиник. Не ме боля, само вчера малко куцах, защото е на сгъвката и се дразни мястото. Пия Новарикс и Ксарелто за разреждане на кръвта. Но имам изписани два крема за мазане тип венотоници, но не са евтини. Вие мазахте ли се с нещо след това? Разбира се 5 денонощия ще съм с чорапа и след това само през деня за около месец общо.

# 142
  • Мнения: 2 069
Здравейте! На 29-ти си направих лазерна аблация и минифлебектомия във Варикс клиник. Не ме боля, само вчера малко куцах, защото е на сгъвката и се дразни мястото. Пия Новарикс и Ксарелто за разреждане на кръвта. Но имам изписани два крема за мазане тип венотоници, но не са евтини. Вие мазахте ли се с нещо след това? Разбира се 5 денонощия ще съм с чорапа и след това само през деня за около месец общо.

Аз се мазах с Хепароид и пих три месеца Новарикс.

# 143
  • Мнения: 118
Здравейте момичета! Търся препоръки къде да направя лазерна аблация или склеротерапия. Насочила се бях към Варикс клиник ,но там цените ми се струват най-високи. Имам операция на единия крак, но не ми се подлага пак на същото...А и вените на крака, който искам сега да лекувам са в доста по-добро състояние от предходния.Благодаря ви

# 144
  • София
  • Мнения: 6 269
Здравейте момичета! Търся препоръки къде да направя лазерна аблация или склеротерапия. Насочила се бях към Варикс клиник ,но там цените ми се струват най-високи. Имам операция на единия крак, но не ми се подлага пак на същото...А и вените на крака, който искам сега да лекувам са в доста по-добро състояние от предходния.Благодаря ви

Kючуков. Не знам вече какви са цените при него, преди години беше малко по-евтино от Варикс, цената включваше 1-2 безплатни прегледа след това, а на мен и локацията ми беше удобна.
Колко е сега във Варикс?

# 145
  • Мнения: 118
Здравейте момичета! Търся препоръки къде да направя лазерна аблация или склеротерапия. Насочила се бях към Варикс клиник ,но там цените ми се струват най-високи. Имам операция на единия крак, но не ми се подлага пак на същото...А и вените на крака, който искам сега да лекувам са в доста по-добро състояние от предходния.Благодаря ви

Kючуков. Не знам вече какви са цените при него, преди години беше малко по-евтино от Варикс, цената включваше 1-2 безплатни прегледа след това, а на мен и локацията ми беше удобна.
Колко е сега във Варикс?
Благодаря!

# 146
  • Мнения: 13
Здравейте, вчера имах лазерна аблация +скеротерапия+мини флебектомии. Мина много лесно.


Забравих да попитам кога ли може да се изкъпя ?

# 147
  • Мнения: 2 069
Здравейте, вчера имах лазерна аблация +скеротерапия+мини флебектомии. Мина много лесно.


Забравих да попитам кога ли може да се изкъпя ?
След склеротерапията не помня да е имало някакви ограничения освен, че на същия ден не е добре да се къпеш. След РФА и флебектомиите на следващия ден мисля се изкъпах. Тогава увих целия крак с фолио за да не мокря раните. Така правех всеки път докато не свалиха конците.

Успех, бързо възстановяване.

Къде ги направи?

# 148
  • Мнения: 13
Здравейте, вчера имах лазерна аблация +скеротерапия+мини флебектомии. Мина много лесно.


Забравих да попитам кога ли може да се изкъпя ?
След склеротерапията не помня да е имало някакви ограничения освен, че на същия ден не е добре да се къпеш. След РФА и флебектомиите на следващия ден мисля се изкъпах. Тогава увих целия крак с фолио за да не мокря раните. Така правех всеки път докато не свалиха конците.

Успех, бързо възстановяване.

Къде ги направи?


Благодаря ❣️Унихоспитал, ако някои е в процес на търсене препоръчвам с 100 ръце. Прекрасни лекари отношение.

Мен ме залепи за да нямам шевове.

# 149
  • Варна
  • Мнения: 2 768
Днес бях при съдия хирург. Ще се наложи операция премахване на централна вена на десния крак.

Някой може ли да сподели дали си е махал вени някъде във Варна, къде и при кого?
Мнения търся за д-р Добромиров.
при кой д-р ходи Рея?
За Добромиров чух един добър отзив, не аз не съм била  лично при него.
Искам да запиша час, но и аз се чудя при кого?

# 150
  • Мнения: 730
Здравейте, момичета! Нова съм в темата, та ще имам много въпроси, но първо ще изчета линковете, които сте сложили най-отпред.
За съжаление, направих тромб на повърхностна вена и не знам защо, много се уплаших. Доста болеше, сега не чак толкова, но това, което искам да ви попитам - чувствате ли крака си различен, усещам го различен в сравнение с другия, прерязват ме различни болки и придърпвания на различни места. Много е неприятно. В процес съм на купуване и на компресивен чорапогащник, та както се казва: Добре съм дошла в отбора.

# 151
  • Мнения: 11 344
don domat, ходих при д-р Добромиров, той не работи по каса. 80 лева е прегледа. Гледа на доплер. Той ми предложи операция в Сити клиник - 1 280 лв, защото вече не съм за склерозиране. Всеки вторник правил там операциите с местна упойка или ако държи пациента леко го преспиват. После става и тръгва.
След това за да мога да си ползвам направлението си записах час при д-р Драгнева. Тя работи по каса в ДКЦ Чайка (в Майчин дом е кеш). Минах на преглед който също включваше доплер. Каза ми, че вената ми е такава, че няма да умра от нея и не е необходимо да правя операция ако не искам. Каза, че няма да получа запушване и подобни. Аз разбира се само това чаках да чуя. За сега се отказвам от операцията. Като се навия може нови методи да са измислили. Laughing
За Варна тези доктори се коментират във ФБ групите.
Имам познат съдов хирург и той ми предложи операция, но аз и на него отказах, че той е в болница, а не виждам смисъл да влизам за това в болница.

# 152
  • Някаде там
  • Мнения: 244
Здравейте, предстои ми премахване на разширени вени на десния крак във ВМА. Ще се радвам ако някой сподели как протича самата операция,колко дни е престоя в болницата и как протича възстановяването след това. Казаха ми,че болничният е един месец.

# 153
  • Мнения: 548
Може би зависи от вида на операцията. Аз бях с микрофлебектомия . във ВМА. 3 дни престой. Беше абсолютно безболезнена, с местна упойка и , може би, допълнително седиране.  След това - стегната с чорап денонощно за 5 дни /други в отделението - с ластичен бинт/, на антикоагуланти. Носех чорапа още месец през деня. Болничен не ми трябваше.

Бях с избор на екип, като допълнително трябваше да доплатя и за консултация с анестезиолог. Та не знам доколко пълното обезболяване не  беше свързано и с това.

# 154
  • Варна
  • Мнения: 2 768
don domat, ходих при д-р Добромиров, той не работи по каса. 80 лева е прегледа. Гледа на доплер. Той ми предложи операция в Сити клиник - 1 280 лв, защото вече не съм за склерозиране. Всеки вторник правил там операциите с местна упойка или ако държи пациента леко го преспиват. После става и тръгва.
След това за да мога да си ползвам направлението си записах час при д-р Драгнева. Тя работи по каса в ДКЦ Чайка (в Майчин дом е кеш). Минах на преглед който също включваше доплер. Каза ми, че вената ми е такава, че няма да умра от нея и не е необходимо да правя операция ако не искам. Каза, че няма да получа запушване и подобни. Аз разбира се само това чаках да чуя. За сега се отказвам от операцията. Като се навия може нови методи да са измислили. Laughing
За Варна тези доктори се коментират във ФБ групите.
Имам познат съдов хирург и той ми предложи операция, но аз и на него отказах, че той е в болница, а не виждам смисъл да влизам за това в болница.
Благодаря ти Реа. д-р Добромиров  на голям доплер гледа нали, не на портативен.
Много ми е наложително вече за преглед.

# 155
  • Мнения: 11 344
Не знам как изглеждат големия и малкия доплер. Този който той има е като ехограф-а. Екран на малък телевизор например.
don domat, действай не отлагай повече. Ако искаш мини и при двамата като мен, при единия с направление, а при другия без.

# 156
  • Мнения: 204
Здравейте! Искам да се допитам до вас за моя проблем, който все повече започва да ме притеснява и комплексира. Миналото лято изведнъж започнаха да ми се надуват и изпъкват вените на ръцете. Не знам какво го причини, тогава бях хванала нещо и в най-големите жеги бях болна, отделно от това се мажех по това време с крема на аквасорс муунрайз с прогестерон, като мажех и от вътрешната страна на ръцете. И преди това съм забелязвала една от вените ми по-издута на моменти, но от миналото лято насам вените ми по цялата ръка, като се започне от една която се спуска от предмишницата, надолу до пръстите всичко се издува, особено като ми е горещо или напрегнато. На краката забелязвам само една точно над кокалчето на глезена се издува, в горната част на ходилото преди пръстите също, зад едното ми коляно  леко синеят, а на места кожата прозира и синеят, но без да са надути или изпъкнали , но нищо общо с тези на ръцете.. Ходих при ангиолог Лили Кацарска, прави ми доплер, и ми каза, че няма запушване, нищо притеснително, изглеждат здрави, и са леко разширени, което не знам как да разбирам, това беше миналото лято. Наскоро посетих и съдов хирург доц. Наделин Николов, който май ме гледа само на ехограф, преслушва ги, каза че няма запушване, всичко изглежда нормално, и не били разширени, нямало разширени вени на ръцете, и пак не разбрах каква е причината, обясних че, като си вдигна ръцете нагоре се оправят, но надолу ли са, започват да се надуват и изпъкват. Не тренирам, не вдигам тежести, понякога гимнастика, колело, по леки неща. Изписа ми детралекс и ми каза ако искам скенер, да се видят дълбоките вени в гръдния кош, да го потърся. И не знам какво да правя и какъв точно е проблема. Баща ми е с много надути вени и по ръцете, и по краката, но той пуши много, работата му е не лека, и не се пази от слънце. Мислех си, дали не е наследствено нещо, но пък защо така изведнъж ще ми изпъкнат, и то на ръцете... Много искам да си реша проблема, не знам какво да предприема, пия детралекса.. Доктора каза че не препоръчва операция и че досега не е правил на ръцете подобна, само на по - възрастни жени и то в горната част на дланта преди пръстите.. И не мога да разбера как ангиоложката ми каза че са леко разширени, а съдовият хирург ми казва че не са и че всичко изглежда наред..

# 157
  • Мнения: 50
Здравейте,мина и моята микрофлебектомия.Доста си усещах и ме болеше.Нося чорап за 1 месец,синините избледняват.Единствено изпитвам лека трудност при качване по стълби.Вече съм със смесени чувства,дали изобщо трябваше да я пипам тази вена.В болницата казаха,че някой са се връщали по 4,5 пъти за половин година.Малко ме напрягат такива случай,мислих че се решава проблема поне за години напред.

# 158
  • Мнения: 118
Здравейте момичета.  Вчера и днес ми правиха минифлебектомия и склеротерапия в  Св.София. Който има нужда от информация да не се притеснява да пита. И аз благодарение на едно момиче от тук се свързах с болницата и много бързо се организирах и  направих процедурите. Правят и лазерна аблация за по- големите вени. Работят със здравна каса, въпреки че болницата е частна. Платих 50 лв за ковид тест и кръвна група, а утре при изписването таксата за престой.

# 159
  • Мнения: 99
Здравейте,имам разширени вени на десният крак.Не съм наясно от къде да почна.Много моля някой със съвет при какъв доктор да отидя първоначално.

# 160
  • Мнения: 118
Здравейте,имам разширени вени на десният крак.Не съм наясно от къде да почна.Много моля някой със съвет при какъв доктор да отидя първоначално.
  Здравейте,  първо трябва да отидете на съдов хирург.  Писано е много в темата. Вижте горния ми пост.

# 161
  • Мнения: 548
Аз бих започнала с преглед при ангиолог. Ангиолозите също преглеждат  с доплер. Могат да препоръчат операция. Вече за избор на вида на операцията - съдов хирург.
Струва ми се, че така намалява шансът да те засилят за операция поради финансов интерес.

# 162
  • Мнения: 118
Момичета,  някой с минифлебектомия? И да е имал подутина на някоя от дупчиците. При мен на една е подуто, одебелено и леко болезнено.

# 163
  • Мнения: 1 907
Момичета,  някой с минифлебектомия? И да е имал подутина на някоя от дупчиците. При мен на една е подуто, одебелено и леко болезнено.
Аз. Също имам такива одебелявания, особено там, където кожата е по-нежна. Хирургът каза, че е нормално, но нямам болка.

# 164
  • Мнения: 548
Аз си имах големи бучки/плаки  на няколко места. Постепенно се разнасят  / минаха вече 7 месеца/, но все още се опипват бучици, а на места остават избледняващи синини /по-скоро са кафеникави/. 1 месец след операцията лекарят каза, че било нормално. Повече не съм ходила - не виждам какво би могло да се направи. Болки нямам.

# 165
  • Мнения: 13
Момичета,  някой с минифлебектомия? И да е имал подутина на някоя от дупчиците. При мен на една е подуто, одебелено и леко болезнено.


Нямам подутини, нито болка. Минаха почти 3 седмици - от мини флебектомията. Почти нямам синини . Само от слеротерапията още вените ми са по тъмни.... дано скоро минат, станаха твърди ...

Последна редакция: пн, 08 апр 2024, 23:56 от RRaadosstt

# 166
  • Мнения: 118
Момичета,  някой с минифлебектомия? И да е имал подутина на някоя от дупчиците. При мен на една е подуто, одебелено и леко болезнено.


Нямам подутини, нито болка. Минаха почти 3 седмици - от мини флебектомията. Почти нямам синини . Само от слеротерапията още вените ми са по тъмни.... дано скоро минат, станаха твърди ...
Здравейте,  след колко време махнахте лепенките и се къпахте свободно. Аз увивам с фолио крака, днес е девети ден от флебектомията.

# 167
  • Мнения: 13
Момичета,  някой с минифлебектомия? И да е имал подутина на някоя от дупчиците. При мен на една е подуто, одебелено и леко болезнено.


Нямам подутини, нито болка. Минаха почти 3 седмици - от мини флебектомията. Почти нямам синини . Само от слеротерапията още вените ми са по тъмни.... дано скоро минат, станаха твърди ...
Здравейте,  след колко време махнахте лепенките и се къпахте свободно. Аз увивам с фолио крака, днес е девети ден от флебектомията.


На 7 ден ми ги магнаха. След 7ми ден веднага се изкъпах. Има големи лепенки в аптеката с водна защита. С тях се къпах от ден 2. Не пропускат и са страхотни. Кога ще ви ги махат знаете ли ?

# 168
  • Мнения: 38
Здравейте! Аз също съм след лазерна аблация и минифлебектомия преди месец и половина. Интересуваме кога тенът на третирането вени се изравнява с останалата част (стоят леко кафяви)

# 169
  • Sofia
  • Мнения: 26 386
Ще избледнеят.

Някой да е мазал вени или спукани капиляри с Йодасепт или друго подобно мазило с йод?
Гледам в нета разни клипчета,че помагало 🤔

# 170
  • София
  • Мнения: 1 365
Утре съм на доплер за пръв път. Нужна ли е някаква специална подготовка? Предполагам не трябва да мажа краката с нищо.

# 171
# 172
  • Мнения: 2
Здравейте! Отскоро имам проблем с вените и ми изписаха компресионни чорапи, останах доволна от ефекта, изчезва ми боката, отока,..но имам някакъв проблем и мисля че е от тях...започнах да чувствам задух и нещо като налягане в главата в сърцето...и сега не ги нося...трябва да питам лекаря какво се случва
Някой имал ли е подобни усещания като ги сложи? Благодаря😊

# 173
  • Мнения: 211
Здравейте!
Другия месец ще ми правят склеротерапия, а 6 дни след това имам кратко служебно пътуване. Ще мога ли да шофирам?
Ще попитам и лекаря при първа възможност, но ако някой може да сподели личен опит, ще съм благодарна.

# 174
  • София
  • Мнения: 6 269
Не виждам проблем. Ще си с чорап, но това поне на мен не ми пречеше.

# 175
  • Мнения: 2
Здравейте! Някой има ли наблюдения за Варикс клиник?

Общи условия

Активация на акаунт