Постоянен шум от асансьорно помещение

  • 2 868
  • 42
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 6 895
не вярвам.

# 16
  • Мнения: 295
Спалните не се разполагат до асансьорни шахти според Наредба 7. Или сте преустройвали жилището, или то е ателие. Ако е нормална спалня на жилище по проект, то стената между двете трябва да е по-различна, а не обикновена бетонова шайба.

# 17
  • Велики Преслав
  • Мнения: 4 757
Ако асансьора е на панелка правена до 1995 година, най-вероятно чувате трансформатора на оперативната верига на асансьора. Често като остареят, магнитопроводите им, започват да се разместват и затова бръмчи много дори когато асансьора не се движи. Трансформатора е постоянно включен.

Ако асансьора е нов, с електронни управление, най-вероятно чувате брум от електрониката, но пък е малко вероятно да е толкова силен.

Друго което ми идва наум, е асансьора да има вентилация но това е много рядко явление в нас.

# 18
  • София
  • Мнения: 16 116
Авторке, обърни се към домоуправителя. Това е човека, упълномощен да контактува с асансьорна и други фирми. Ще решат какъв е проблема, как да се реши и общо събрание трябва да вземе решение дали да се дадат пари от фонд Ремонти.
Имахме подобен случай в блока. Някаква купи апартамент от наследници. Направи голям ремонт, кърти стени. От кухнята  и мокрото помещение направи спалня и гардеробна, хола стана голяма кухня, другите 2 стаи - не знам. Но не съобрази, че асансьора е до бившото мокро и от там чува шума, като тебе. Рева пред домоуправителката, тръшка се. От асансьорната фирма дадоха оферта за обезшумяване. Но на събрание решихме, че след като е правила нерегламентирани преустройства няма да дадем общи средства за прищявките и. Не знам как се реши проблема.

# 19
  • Sofia
  • Мнения: 2 373
Звучи наистина да е от трансформатор, бубини и/или кондензатори. Като нищо може да се чува силно.
Единствения ефективен вариант е обезшумяване отвътре, в самото асансьорно помещение.
Ако шума надхвърля разрешените от закона норми (след 23ч или събота и неделя) можете да изискате от ЕС да го ремонтира. Няма значение дали е спалня или не, там където се чува.
Все едно аз да къртя в мокрото помещение в 3ч нощес и да обяснявам как не преча на никого, защото не къртя в спалнята.

Ако шума обаче е под нормата, то може да го шумоизолирате за ваша сметка. Не вярвам, да е прекалено скъпо.

Аз лично бих изолирал цялата стена в асансьорното, която е към спалнята с 7 или 10см вата, а пред нея обшивка гипсокартон.

Ако на същата стена е монтирано таблото, то със шпилки бих ги изнесал напред, за да може да има шумоизолация на цялата стена, а таблото да легне върху него.

Последна редакция: нд, 23 апр 2023, 19:53 от julian

# 20
  • Мнения: 160
Здравейте отново Simple Smile
Днес имаше раздвижване по въпросния проблем - от фирмата, която поддържа асансьора изпратиха човек. Е, трябваше два пъти да им звъня по повода, през миналата седмица, но поне реагираха сравнително бързо. С малко упорство успях да взема и ключа от вратата на помещението.

А самото сервизно помещение е... нямам думи. Техникът ме посрещна с думите как било много малко помещение, не било по стандарт, нямало място. Че няма място и аз мога да видя, но за това какви са били стандартите, когато е строен блока - представа си нямам.

Шумът определено идва от таблото, което е разположено на стената, която граничи със съседите, но истината е, че аз го чувам все едно съм там.
Вижда се изолация (стиропор, около 5 см), която е поставяна допълнително - оригинално стаичката не е конструирана така. Направи ми впечатление, че изолация е имало и на стената, която граничи с моя апартамент, но в последствие е махната, като не се знае причина за махането. Прикачвам снимки в скрита част: 1. Стената, която граничи с моя апартамент и където изолацията е махната; 2. Таблото, от което идва шума; 3. По-общ изглед на помещението.
Скрит текст:



Разговорът с човека от фирмата не беше много лесен... Първо ми пусна тезата, че нямало какво да направят, както и че не било тяхна работа да изолират или обезшумяват. След доста мои въпроси и убеждаване - предложи да сменят някаква част - трансформатор или нещо общо с него - като не бил сигурен, че щяло да има ефект.
Разбрахме се да предложат оферта за тази част, а пък аз ще потърся варианти за шумоизолация на стената, която е към мен, понеже само там няма (е свалена) изолацията...

Чух се и с домоуправителя (фирма), по-късно през седмицата ще дойдат техни техници, да погледнат помещението, за второ мнение. Смятам и тях да питам за изолация и части за самото табло.

Познали сте, че в момента живея в ателие/едностаен апартамент. Макар да е временно решение, считам, че проблемът ми има нужда от решение.
Благодаря за интереса към темата, радвам се, че много хора откликнахте на питанията ми. Ако имате още предложения, предвид обяснението и снимките, моля споделете.

# 21
  • Sofia
  • Мнения: 2 373
Казвате временно решение - ако е ваш имота, аз бих сложил това, което ви споделих. Голям плюс е, че таблото не е на вашата стена - т.е. никакви сложни операции по временно сваляне на таблото и изнасянето му напред. Вижда се, че за другата стена - не са си направили труда да изолират зад таблото.

Ако не е ваше мястото - бих директно сменил квартирата. Смяната на трансформатора според мен има голяма вероятност да не реши проблема. А и е прав работника - такъв тип шумове, в тези помещения е много, много трудно да се отстранят и не е точно тяхна работа да изолират сградата. Дори и да се подобри положението с ремонт на таблото, то след време пак ще стане същото.

Само с качествено изолиране ще станат нещата. Това, шумоизолиране с пенополистирол ми се струва като някакво мега сиромашко решение.

# 22
  • Велики Преслав
  • Мнения: 4 757
Това си е соц асансьор. Най-вероятно е трансформатора. Всъщност на 99%. Никой няма да го смени докато работи, а те обикновено трудно изгарят. Ако са заплатите смяната му, може да се съгласят. Да шумоизолират таблото едвали. Първо, за да го направят, трябва да си отворят толкова излишна работа, второ асансьора ще бъде спрян за дълго, съмнявам се съседите да са доволни.

# 23
  • Мнения: 41 413
То единственото нещо, което постоянно е включено, е трафът. Та и аз смятам, че е той. И според мен шумът се предава по стената, а не е въздушен шум. И за да се изолира трябва не стиропор по стените, а да се сложи нещо между таблото и стената. Но не вярвам някой да си играе да маха табло, да изолира и пак да слага. Освен ако не му се плати за това, ама кой ще плати за нещо, което не е задължително?

# 24
  • Sofia
  • Мнения: 2 373
Да и аз смятам, че е трафът, то е ясно. Но няма да се реши проблема със смяната му. Точно, поради това, което написа Василев - това е соц асаньор и каквото и да сложат ще е модел от преди 30 години. Не очаквам да е на Сименс или Бош модел 2022ра примерно. Дори да е малко по-тихо, след година-две пак ще се чува. Бонус: с изолация ще се понамали и шума от самото използване на асансьора.

А, шума, че е от е вибрация, вибрация е, но не е толкова брутална, че да премине от съседната стена - според мен е точно по въздушен път и лесно се предава поради твърдите повръхности навсякъде и няма къде звука да затихне. Пространството е малко и вероятно направо си кънти.

# 25
  • Мнения: 160
julian, интересна ми е идеята ви от първия коментар, където споменавате по-солидна изолация. И мисля да се насоча към такова решение или част от решението да е такова.
Като варианти виждам:
- просто да се добави изолация там, където липсва;
- да се махне сегашната изолация, да се свали таблото и да се придвижи напред, да се сложи изолация на всички стени, както и под самото табло.
Няколко неща ме притесняват - до стената, която е откъм мен, където няма изолация в момента има още един "уред" около който не съм сигурна дали може да се поставя изолация. Много близко до стената е.
Като цяло, помещението е доста малко и 7-10 см изолация не знам дали са постижими.
Сякаш и в двата варианта ми се вижда по-удачно таблото да се изнесе напред и да има изолация под него.

Не съм на квартира, от тази гледна точка ми е "изгодно" да живея тук. Евентуално изнасяне може да се случи скоро или след няколко години, зависи от обстоятелствата. Бих искала дотогава да си осигуря спокойно пребиваване. Освен това след години имам надеждата да продам или отдавам под наем, за което би било от полза да няма такъв шум.

Понеже малко ме съмнява съседите да желаят да си поделим евентуалните разходи (освен съседите отдясно, но те са под наем) - аз съм готова да инвестирам в спокойствието си и в добри условия за битуване, стига сумата да е в разумни граници. А представа си нямам колко би струвала такава изолация.
В момента разглеждам материали за изолация - каменни, стъклени вати - поне да добия представа за цените на квадрат материал.

Предстои втори преглед след няколко дни, надявам се тогава да дискутираме варианти за изолация, цени и т.н.

Сегашното изолиране не би ме учудило да е компромисно, то май всичко тук е. До скоро имаше огромни проблеми със самия асансьор, постоянно спиране. Миналото лято - за период от 10 дни - спираше през ден/два. С много разговори от поддръжката смениха някаква част. Бил стар асансьора, бил евтин, трудно се намирала... Загрявала се някаква част при движение и от летните жеги, и се раздувала, и нещо се прецаквало. Laughing

Последна редакция: пн, 24 апр 2023, 23:41 от Sasha Fierce

# 26
  • Мнения: 6 895
и аз мисля зад него да има изолация . резонанса и по стените .

# 27
  • Sofia
  • Мнения: 2 373
Мен лично ме притеснява повече, това, че полистирола който са сложили навсякъде е лесно запалим, а това е помещение под напрежение и не се прави така.

Това да се изнесе напред таблото - може да се направи, но не и от вас. Ще е нужен някой електричар и като цяло е игрчка, но във вашия случай бих пробвал първо по-простото решение, защото вероятно ще ви донесе добър резултат. А, ако още се чува нещо и ви дразни, то тогава може да се мисли и за този вариант. Но аз лично не мисля, че във вашия случай има чак таква нужда, след като е на съседна стена.

Направо да ви спестя търсенето: Isover Akusto 75мм - това нещо съм ползвал във вкъщи за изолация на шум тоалетна и канализация. Препоръчвам два слоя - става безшумно. Последно го купувах в Баухаус, беше около 55-60лв ролото за 10кв.м
Вие преценете колко е голяма стената.

Гипскартон, от розовия (той е пожароустойчив), примерно Гипсокартон Rigips RF 19лв за 2.4кв.м

Като материали със сигурност ще влезете в 150-200лв. Отделен въпрос е кой точно ще се наеме да ги положи Simple Smile

# 28
  • София
  • Мнения: 16 116
А няма ли да е по-лесно да се направи вътрешна  изолация на апартамента? Щом е твой - правиш си всичко както трябва, избираш най-добрите материали. С работниците е малко трудно, но не е невъзможно.
Едва ли от блока ще се съгласят да влагат пари в изолация на асансьорното. Писах по-горе за в моя блок.

# 29
  • Sofia
  • Мнения: 2 373
Вътре в твоя апартамент е впъти по-неефективно. Шума вече ще е преминал през стената. Най-добре и лесно се решава там където е източника.

Общи условия

Активация на акаунт