Постоянен шум от асансьорно помещение

  • 2 855
  • 42
  •   1
Отговори
# 30
  • Мнения: 6 767
Винаги има постоянен шум от сервизните помещения на асансьор, просто не е редно като се планира сградата, същите да граничат със спални. Но истината е, че на никой не му пука за комфорта на живеещите, важно е да има повече апартаменти и ателиета за продаване разбира се като се правят компромиси като този.
Слагайте изолация на стената и в сервизното помещение и при вас и дано има ефект, но помещението да е без никакъв шум, няма как да стане.
В предходно жилище, банята граничеше с шахтата на асансьора и още тогава си казах, че следващо жилище, гранипещо с асансьор, твърдо не, както и с открита тераса отгоре, опита учи.

# 31
  • София
  • Мнения: 3 164
И със стълбище е гадно да граничиш, има ехо и всяко шумче се чува гадно.

За съжаление асансьорът няма да става по-нов, здрав и безшумен, аз също бих изолирала за своя сметка всичко каквото може.

# 32
  • Sofia
  • Мнения: 2 368
В предходно жилище, банята граничеше с шахтата на асансьора и още тогава си казах, че следващо жилище, гранипещо с асансьор, твърдо не, както и с открита тераса отгоре, опита учи.
Чувал съм от познати за такива проблеми и истории, за това като избирах, го имах предвид това нещо!
Сега асансьора (макар и да е KONE и да е тих) е отсрещната страна на етажа, далеч от стаите.
Но, ако се налагаше по някаква причина да гранича с асансьор, 100% още при строежа щях да настоявам за изолация на шахтата, на етажа ми и още веднъц отвъре щях да изолирам Simple Smile

# 33
  • Мнения: 154
Идвам малко в заварено положение... Нито съм присъствала, когато се е строил блока, а и да бях - надали щях да се замисля чак толкова тогава. Но напоследък шумът ми се струва по-силен от преди време.
Определено се насочвам към изолация, първо в асансьорното помещение - за начало там, където липсва. После като видя дали има промяна - ще преценя дали има нужда от още изолация.

Aisha, изолирането в апартамента със сигурност ще е доста по-трудно. Почти всички мебели са ми до въпросната стена, ще падне едно местене. Гардероби и шкафове ще трябва да се изпразнят и да се местят. Освен хора за изолацията и хамали ще трябва да викам... После довършителни работи. Хич не ми се мисли. Другият минус е, че ще изгубя от квадратурата на стаята, но съм склонна да жертвам малко от нея. Обмислям го като последен вариант, ако другите не сработят.

За съжаление, много бавно върви в момента процеса по комуникация с домоуправителите, фирмата по поддръжка, търсене на оферти и т.н. Надеждите ми да има действие още тази седмица се изпариха.
Ще видя докъде ще я докарам и когато има развитие, надявам се и резултат - ще пиша тук, за да го има като информация във форума.

Radeva-87, с открита тераса отгоре какви проблеми сте имали? Оси, гълъби, други пернати, вятър?

Последна редакция: пт, 28 апр 2023, 16:02 от Sasha Fierce

# 34
  • София
  • Мнения: 16 055
Дано се разберете и изолирате.
В нашия блок новата собственичка сама си направи да и е шумно с местене на стаи, писах по-горе.
Асансьорната фирма не разрешава да се слагат изолации в помещението, независимо за чия сметка.
Откритите тераси над апарт. - освен мръсотия е много възможно да има и течове. Нарушена хидроизолация, топящ се сняг, всекидневни майски дъждове - мухъла в имота е осигурен.
А и не всеки път собственика на терасата има желание да я изолира.
За гълъбите - 6 етажа има над мене, няма открити помещения. Но външната част на прозореца е вечно оакана. Като завали -  целите прозорци са измърсени. Това е от 1 година, преди го нямаше.
Все нещо да има....

# 35
  • Sofia
  • Мнения: 2 368
Интересно е, защо ЕС не изби зъбите на "Асансьорната фирма"?
В крайна сметка това помещение би трябвало да е на ЕС и да си правите каквото прецените като собственици.

Не мога да си представя, че ще дойде "асансьорната фирма" и ще ми каже какво да правя - по-скоро с шутове ще бъде изгонена и сменена.

Ако има притеснения от пожароопасност - има си институции, а и както предложих по-горе - изолация не се прави с полистирол (както правят топлоизолация), а се прави със стъклена минерална вата и конструкция от негорими материали.

А, като са толкова отворени - защо не направят безшумен асаньора?

Да допълня и това, че някаква женица си е направила спалня, примерно до мокрото помещение, това не отменя изискванията на закона за излъчване на шум в жилищни сгради - ако е над 30-40 децибела въпросния шум през нощта - то трябва да бъде отстранен.

# 36
  • Мнения: 41 019
Интересно е, защо ЕС не изби зъбите на "Асансьорната фирма"?
В крайна сметка това помещение би трябвало да е на ЕС и да си правите каквото прецените като собственици.
Не е баш така, защото не става дума за дограмата на стълбището или входната врата. Асансьорите са с по-особен режим на надзор и контрол и фирмата може да забрани и даже да спре асансьора да не се ползва, ако не отговаря на изискваният. Това е така, защото иначе те носят отговорност ако нещо стане.
Не мога да си представя, че ще дойде "асансьорната фирма" и ще ми каже какво да правя - по-скоро с шутове ще бъде изгонена и сменена.
Както казах, може да казва какво да бъде. Но си прав за другото - може да бъде сменена, ама ако и другата каже същото?
Ако има притеснения от пожароопасност - има си институции, а и както предложих по-горе - изолация не се прави с полистирол (както правят топлоизолация), а се прави със стъклена минерална вата и конструкция от негорими материали.

А, като са толкова отворени - защо не направят безшумен асаньора?
Този въпрос е все едно защо не направят Ладата на съседа икономична и динамична като модерна кола. Стар асансьор си е стар асансьор и задължение на формата е само да го поддържа в изправност. Ако ЕС иска модерен и тих - събират пари и си купуват, но не могат да искат фирмата за поддръжка да го направи като нов.

Да допълня и това, че някаква женица си е направила спалня, примерно до мокрото помещение, това не отменя изискванията на закона за излъчване на шум в жилищни сгради - ако е над 30-40 децибела въпросния шум през нощта - то трябва да бъде отстранен.
Тук вече не знам дали важи това изискване. Ако беше абсолютно трябва да се махне и трамваят, и самолетите, и тряскащите се врати... Но според мен ако за дадено съоръжение е нормално да шуми, когато е изправно, не може да има претенции. А и да има са към проектанта, производителя и строителя, не към поддръжката. Но може асансьорът да бъде спрян, разбира се. За поправка - ЕС да събира пари и да си сключи договор.

# 37
  • Sofia
  • Мнения: 2 368
Със сигурност има изисквания за асаньорните помещения - няма как да ги ползваш за други цели или да се нанесеш да живееш вътре, да си пуснеш ВиК и т.н., но тук говорим за стена и за предстенна обшивка. Ако е направена според изискванията на противопожарната  безопасност, не нарушава нито едно от изискванията на машинното отделение. Дори като се замислиш - това е банален ремонт - нито е преустройство, нито е бутане на стени, нито е къртене.

За смяната на асансьорната фирма - махат я, правят ремонт, наемат друга - тя няма да разбере, че дори е правен ремонт.

За обезшумяването на асаньора - това беше риторичен въпрос. Естествено, че няма да го направят безшумен - за това и да не се правят на интересни.

Изискването за нивата на шум в жилищни сгради си ги има и е съвсем нормално да се прилагат. Това, че дадена нормативна уредба е влезла в сила преди 10 година, а асансьора е на 40 години си е проблем на ЕС. Да си го сменят, АКО не искат да го ремонтират/заменят или поне да позволят обезшумяването на машинното помещение.

# 38
  • Мнения: 41 019
Именно, проблем на ЕС, а не на фирмата, която поддържа асансьора.

# 39
  • София
  • Мнения: 16 055

За смяната на асансьорната фирма - махат я, правят ремонт, наемат друга - тя няма да разбере, че дори е правен ремонт.

   
Това няма как да се случи. Има изисквания - за постоянен абонамент към асансьорна фирма.
От деня на махането на първата - втората трябва да застъпи.
Едва ли домоуправител ще се съгласи да носи  отговорност  при аварии дори и за 2 - 3 дни.

# 40
  • Sofia
  • Мнения: 2 368
Не, спира се асансьора - кой нормален ще прави ремонт, докато работи асансьора?!?!

# 41
  • Мнения: 68 710
Здравейте отново Simple Smile
Днес имаше раздвижване по въпросния проблем - от фирмата, която поддържа асансьора изпратиха човек. Е, трябваше два пъти да им звъня по повода, през миналата седмица, но поне реагираха сравнително бързо. С малко упорство успях да взема и ключа от вратата на помещението.

А самото сервизно помещение е... нямам думи. Техникът ме посрещна с думите как било много малко помещение, не било по стандарт, нямало място. Че няма място и аз мога да видя, но за това какви са били стандартите, когато е строен блока - представа си нямам.

Шумът определено идва от таблото, което е разположено на стената, която граничи със съседите, но истината е, че аз го чувам все едно съм там.
Вижда се изолация (стиропор, около 5 см), която е поставяна допълнително - оригинално стаичката не е конструирана така. Направи ми впечатление, че изолация е имало и на стената, която граничи с моя апартамент, но в последствие е махната, като не се знае причина за махането. Прикачвам снимки в скрита част: 1. Стената, която граничи с моя апартамент и където изолацията е махната; 2. Таблото, от което идва шума; 3. По-общ изглед на помещението.
Скрит текст:



Разговорът с човека от фирмата не беше много лесен... Първо ми пусна тезата, че нямало какво да направят, както и че не било тяхна работа да изолират или обезшумяват. След доста мои въпроси и убеждаване - предложи да сменят някаква част - трансформатор или нещо общо с него - като не бил сигурен, че щяло да има ефект.
Разбрахме се да предложат оферта за тази част, а пък аз ще потърся варианти за шумоизолация на стената, която е към мен, понеже само там няма (е свалена) изолацията...

Чух се и с домоуправителя (фирма), по-късно през седмицата ще дойдат техни техници, да погледнат помещението, за второ мнение. Смятам и тях да питам за изолация и части за самото табло.

Познали сте, че в момента живея в ателие/едностаен апартамент. Макар да е временно решение, считам, че проблемът ми има нужда от решение.
Благодаря за интереса към темата, радвам се, че много хора откликнахте на питанията ми. Ако имате още предложения, предвид обяснението и снимките, моля споделете.

Бих се консултирала аз с компетентният контролен орган . Ще звънна, обясня, поразпитам..не пречи, не губите нищо.
https://www.damtn.government.bg/vaprosi-i-otgovori/

# 42
  • Мнения: 154
Здравейте,
време е да ви ъпдейтна с развитието на събитията.

От месец-два насам, постоянният шум изчезна. От фирмата, която поддържа асансьора твърдят, че са сменили някаква част.
Труден и муден процес, идваха няколко техника да видят за какво става въпрос. Имаше няколко разговора с фирмата, както и с домоуправителя, който допълнително е комуникирал с тях.

Към този момент съм окей с резултата, без да изолирам стената (моята или на самото помещение).
Благодаря на всички за съветите, определено се чувствах по-сигурна след всички ваши коментари.

Общи условия

Активация на акаунт