Отдаване и наемане на имоти - какво се случва реално? - ТЕМА 33

  • 32 261
  • 805
  •   1
Отговори
  • Варна
  • Мнения: 5 182
Добре дошли в тема 33 за обмяна на опит и информация, свързана с наемния пазар на недвижими имоти. Отново с пожелание за успешни и дългосрочни договорни отношения между всички наематели и наемодатели!

линк към старата тема:  https://www.bg-mamma.com/?topic=1580992.840

# 1
  • Бургас
  • Мнения: 6 022
Благодаря за новата тема. Моите наематели горките се оказаха с повредена фурна. Хем я пусках след предишните - работеше. Сега им падал бушонът, оказа се повреден реотан.
Керамичният плот евтин беше, и той се повредил - бъгва се нещо електрониката, майсторът направо ме посъветва да купя нов.
Ще търся с копчета, че тези с тъч скрийна явно не издържат дълго, ако са евтини.

# 2
  • Варна
  • Мнения: 5 182
Моите пък от този месец вече плащат актуализиран наем със 100 лева отгоре. Предполагам, че са се огледали и сами са видяли, че дори и така, пак са на много изгодна оферта и няма друго по-хубаво за по-малко пари. Това - старите наематели. А новите в апартамента на мъжа ми мръннаха само за интернета, че бил бавен и им вдигнахме скоростта. Питаха колко да доплатят, но за 5 лева отгоре няма да им променям наема.

# 3
  • София
  • Мнения: 351
Здравейте,
Вчера разбрах че роднина отдава многостаен в Манастирски ливади на ул. Майстор Павел от Кримин за 800лв., което според мен е абсурдно. Апартаментът е  на 4ет, южно изложение, частично обзаведен. Кухня с трапезария, 4 спални, две бани с тоалетна, отделна тоалетна. Само кухнята е обзаведена с хладилник, телевизор, пералня, сушилня, фурна, котлони, като техниката е висок клас. Проблем е липсата на асансьор.
 Според вас какъв наем да търси и тъй като не е от София как да търси наематели.
  Благодаря!

# 4
  • Мнения: 29 344
Дай повече инфо, снимки, ако има. 800 лв. обзаведен двустаен (холокухня + спалня) или необзаведен тристаен. Така описан ми звучи като на 1300+ лв. Може да го даде на 4 души, които да си делят наема.

# 5
  • София
  • Мнения: 5 138
ta-ra, толкова големи апартаменти по-трудно се отдават, че и в ливадите.
Разбира се, че цената е абсурдно ниска. Поне 40% отгоре. Брокер ви е опцията след като не сте в София, вероятно ще се наложат повече огледи. Мястото не е достатъчно комуникативно за да се групират наематели.
След като вече го отдава за 800, то да преговаря с настоящите наематели първо - те би трябвало да са наясно че са на подпазарен наем. Ако те са съвестни, бих се съгласил на отстъпки, защото, както казах това там, с празните стаи и без асансьор не го виждам лесно.

# 6
  • София
  • Мнения: 2 404
Много малко информация, за да се даде адекватно мнение. Как е сградата? Поддържа ли се?

И щом не е от София, брокер или доверен познат човек за огледи и избор на наематели.

На практика се отдава необзаведен апартамент. 800 е малко, но колко повече може да се вземе е трудно да се каже, без да се знаят повече подробности. Като цяло май няма много търсещи големи, необзаведени апартаменти. Че и без асансьор. В кьошето на Ливадите...

# 7
  • София
  • Мнения: 351
Аз съм от София, но не смея да се ангажирам с подбора. Сградата е ок според мен, гледах я с гугъл, пропуснала съм номера-7а.

# 8
  • Бургас
  • Мнения: 6 022
Тя сградата може да е ОК, ама инфраструктура няма. Има ли наблизо добри транспортни връзки? Градини, училища?
Липсата на асансьор автоматично отхвърля таргет наематели с малки деца.
Остават или такива с големи деца, ама там идва трудността с транспорта. Или да се дели наемът от съквартиранти-студенти.
Обзаведен се отдава по-лесно и на по-висок наем. Обаче обзавеждането е функция от таргета наематели.
Фирма за управление, брокер или познат - така се търсят наематели.

# 9
  • София
  • Мнения: 351
Благодаря! Сигурно ще търси брокер или ще обзаведе. Явно за необзаведен е трудно да търси по-висок наем.

# 10
  • Мнения: 1 731
Ако е ок с наемателите, изобщо да не си помисля да ги маха, да купува мебели тепърва и да ги избива с по-висок наем. Може да се опита да вдигне настоящия наем. Другото е гонене на вятърни мелници.

# 11
  • София
  • Мнения: 16 036
Това е и моето мнение.
Ако сегашните са свестни не бих им вдигала наема.
Все пак е на непривлекателно място, голям е.
Ако вложи пари в мебели кой знае на какви измекяри ще попадне.
Я вземе наем, я остане в преразход.
Подозирам второто, щом човека не е в града и не е много в час.
И да намерите брокер - той/тя ще бърза да препоръча първите съгласили се.
Все пак % комисионно гони.

# 12
  • Мнения: 348
Привет, изкушавам се да питам нещо и ще рискувам: ако разполагате с малък, много малък неизползваем към момента бюджет до 40 000 евро, в какъв тип имот бихте инвестирали - малко студио на морето, селска къща около София тотал щета, парцел, земеделска земя, гараж? Други опции и всякакви идеи са добре дошли, за човек без книжка и автомобил е питането.

# 13
  • София
  • Мнения: 5 138
Земеделска земя.

# 14
  • София
  • Мнения: 16 036
Гараж

Общи условия

Активация на акаунт