Отдаване и наемане на имоти - какво се случва реално? - ТЕМА 32

  • 29 692
  • 848
  •   1
Отговори
  • Варна
  • Мнения: 5 182
Добре дошли в тема 32 за обмяна на опит и информация, свързана с наемния пазар на недвижими имоти. Отново с пожелание за успешни и дългосрочни договорни отношения между всички наематели и наемодатели!

Линк към старата тема: https://www.bg-mamma.com/?topic=1563338.750

# 1
  • Мнения: 207
Едно бързо питане, ако бъдещи наематели от Турция искат адресна регистрация, за да вземат лична карта (валидна 1г), то ме питат и дали могат да си регистрират фирма на моя адрес?
Чеотох и не открих големи рискове, но все пак да питам, ако някой знае...

# 2
  • Мнения: 40 924
Не съм чувала за адресна регистрация валидна 1 година. Веднъж разрешиш ли само от тяхната добра воля зависи да се отпишат. И ако за теб не е голям риск после да търсят фирмата при теб като направят някой зулум, значи всичко е наред.

# 3
  • Мнения: 658
Едно бързо питане, ако бъдещи наематели от Турция искат адресна регистрация, за да вземат лична карта (валидна 1г), то ме питат и дали могат да си регистрират фирма на моя адрес?
Чеотох и не открих големи рискове, но все пак да питам, ако някой знае...
Тези турски наематели първо искат адресна регистрация, за което не бих се съгласила, отделно искат да си регистрират фирмата на същия адрес, което е съвсем в реда на нещата, ако ще използват имота за офис и бих се съгласила. Даже те могат да си регистрират фирмата в Търговския регистър на този адрес без да ви питат.

# 4
  • Мнения: 207
Не съм казал, че адресната регистрация е за година, а че временната им лична карта в Бг е с валидност 1г. Имал съм и преди точно наематели от Турция (най-добрите евър) и на всяка година преподписвахме договора за още година пред нотариус, но за сефте ми се случва да искат и адреса на фирмата да е на адреса на жилището ми.

# 5
  • Мнения: 9 791
Ако фирмата фалира или просто тръгнат да ги търсят недоволни контрахенти на адреса на твоето жилище, ако се изнесат? Какво ще правиш? Ще се обясняваш, че телевизорът е твой, а не техен?
Твърдо не бих се съгласила на тези наематели, твърде много изисквания още от самото начало.

# 6
  • Мнения: 2 113
Няма легален механизъм след прекратяване на наемния договор да ги задължите да сменят седалището и адреса на управление на фирмата, така че да не е във Вашия имот.

Постигам все пак уговорка в наемния договор за връщане на депозита едва след промяна на тази регистрация.

Всички последици по Търговския зако, по ГПК, АПК и пр. ще са свързани с този адрес.
За изпълнителни действия върху имущество - също. Разбира се, винаги е възмжно доказване, ама стигането дотам вече е разправии, време и сили.
Можеха и да не Ви питат въобще. Щахте да го научите от ТР.

# 7
  • Мнения: 207
Консултирах се с адвокат тъкмо и той ме увери, че няма риск и е масова практика. Както Герани по-горе е писала, може да регистрират и без да ме питат Simple Smile
Но тук в Пловдив е масово хора от Турция да наемат и да си вадят временна лична карта, с която да си пътуват спокойно.

Постигам все пак уговорка в наемния договор за връщане на депозита едва след промяна на тази регистрация.

Много добра идея и ще им го сложа при евентуален договор, аз си действам с два депозита винаги с чужденци.

# 8
  • Мнения: 2 408
Аз тогава да попитам - всяка фирма в България трябва да си закупи собствен офис ли, на чийто адрес да си направи регистрацията? Че то 90% от фирмите действат в помещения под наем.

# 9
  • Мнения: 6 293
Не е задължително регистрацията на фирмата ти да е на адреса, който ползваш за офис.

# 10
  • Мнения: 658
Не е задължително регистрацията на фирмата ти да е на адреса, който ползваш за офис.
То не е задължително, но не е практично да ти идват всякакви фирмени писма, пратки на различен адрес от този, който ползваш за офис.
Регистрацията на фирмата на адреса даже показва на собственика, че смятат да останат дългосрочно в наетия имот. За мен това е положителен знак за наемодателя.

# 11
  • Мнения: 2 113
Аз тогава да попитам - всяка фирма в България трябва да си закупи собствен офис ли, на чийто адрес да си направи регистрацията? Че то 90% от фирмите действат в помещения под наем.

Не, разбира се.  

Въпрос на конкретен избор и уговорки или действие без уговорки.
Нищо фатално няма, но отговорът изисква, да си точен, като отговаряш.

Човекът се интересува от рисковете като наемодател и дадох професионален отговор.

Последна редакция: пт, 11 авг 2023, 18:15 от Deborana

# 12
  • София
  • Мнения: 283
Въпрос на вкус, както казало кучето и се облизало под опашката Simple Smile Аз лично също не бих имал нищо против да има регистрация на фирма на мой адрес, стига да няма адресна регистрация.

# 13
  • София
  • Мнения: 16 036
Едно бързо питане, ако бъдещи наематели от Турция искат адресна регистрация, за да вземат лична карта (валидна 1г), то ме питат и дали могат да си регистрират фирма на моя адрес?

   
Работила съм в турска фирма, имахме и бг турци, и дошли на работа  от ТР, и командировани  от холдинга в Истанбул.
Всяка година трябва да се подновява регистрацията за временна ЛК.
Но когато престанат с вадетето и - автоматично и фирмата се прекратява.
Напр. Мюмюн от Шумен може да си води фирмата на твоя адрес с години, дори и да не живее вече там.
Но фирмата на Мюмюн от Бурса се закрива ако не се поднови ЛК. Фирмата при тях е нещо като разрешение за работа тук.
Но провери в БСК как точно са нещата, може да има изменение.
Няма големи рискове за тебе. Нали си наясно, че при всяко подновяване на документи трябва да си с тях или да им дадеш нотариално заверено пълномощно?

# 14
  • Мнения: 238
Едно бързо питане, ако бъдещи наематели от Турция искат адресна регистрация, за да вземат лична карта (валидна 1г), то ме питат и дали могат да си регистрират фирма на моя адрес?
Чеотох и не открих големи рискове, но все пак да питам, ако някой знае...

Има счетоводители,които регистрират фирми на техния си офис адрес,така че може да им кажете да си потърсят такъв счетоводител

Общи условия

Активация на акаунт