Домашното насилие – тема №4

  • 80 235
  • 1 617
  •   1
Отговори
# 30
  • Мнения: 2 189
Как какво ще прави с детето като го вземе? Ще го тръсне на майка си. Има мъже, които ще направят всичко, за да наранят бившата си жена, за съжаление.

и аз не си го представям сам да гледа дете
Особено както иска явно да е женкар, ще му е доста сложно Grinning

Сега са интересно семейство, и двамата с любовници и детето по средата
Като порасне не ми се мисли, 100 процента ще повлияе това

# 31
  • Мнения: 5 724
Домашното насилие може да бъде не само между мъж и жена. Какво правим, ако става дума за друг роднина, който ни тормози психически? Оплакване в полицията не е вариант, така или иначе те не само не помагат, но и това допълнително може да влуди насилника.

А за другото освен, че е огромен проблем в България, винаги има хора, които се чудят ама как така защо жертвата е седяла или защо не е споделила. Въпреки ужасните зачестили новини за убийство на жени напоследък имам позната, която говори пред големи компании как тя не познава жена, която да е тормозена , едва ли не това са доста далечни проблеми в нашето общество и т.н. а често казано вероятността на работа да има жена обект на насилие или в компания от 30 човека ... не е никак малка, но подобно отношение и дори присмех едва ли помагат на хората да споделят, а още повече ги затварят и карат да се срамуват.

Какво да кажа и за закона, който не защитавал жертвата, ако не живее с насилника ! Един от последните случаи, в които убиха жена. Въпреки че тя се беше обръщала към НПО и накрая пак я убиха! Това е твърде брутално да се приеме, 21 век, Европа.. не може да убиват така жените. И после пак четем безумни коментари във фейсбук как не може да е без нищо, едва ли не жертвата и тя е била насилник, ама психически или си го е заслужила ...  или "не трябваше да му изневерява". Докато има подобно отношение и мислене не трябва да се учудваме на нищо от това, което се случва в обществото. А проблемите тук сякаш се увеличават, психическото здраве се неглижира, а взаимоотношенията между хората стават по-зле.

# 32
  • София
  • Мнения: 38 429
Напротив. НПО не вършат почти нищо. Така че - първо, жалба /ама жалба/ в полицията, после НПО, адвокат и прочие.
Говоря от личен опит.
Друго си е като ти дойдат кварталните.
Друго си е да го викнат в районното да пише.
Друго си е делото за незабавна защита да стъпи на жалба в полицията.
После и делото за насилие.
Отделно трябва да се подобри ЗЗДН.
И трябва да се изработи план на действие, с който да се запознае ВСЯКА ЖЕНА.
Първо, второ, трето.
Аз бях ужасно объркана и направих доста грешки в процеса.
От НПОто също ме объркаха и то доста!

# 33
  • Мнения: 5 724
Но последното момиче, което убиха беше, защото полицията, тоест закона няма как да я защити понеже тя не е живеела с насилника, а той само я е заплашвал и те не могат да направят нищо. Нещо такова като онзи дето уби съседа си, въпреки че е имало тогава редица жалби в полицията. Е, нямам думи! Просто безобразие и ужас!

# 34
  • Мнения: 6 528
Когато институциите спят, остава да се защитаваме сами. Това е грозната истина.

# 35
  • Най-красивата страна
  • Мнения: 12 267
Проблем е това,че жертвата на домашно насилие не получава незабавна защита.
И ако жената няма пари,ако няма къде да отиде,ако няма подкрепа от родители,роднини,приятели,тя трябва да остане в дома на насилника.
Ако има и дете в картинката е още по-сложно.
Защото тя не може просто да си вземе детето и да отиде да спи на улицата.
Защитените жилища трябва да са повече и по-лесно достъпни.Според мен.


Има обаче и жени,които прощават и шамари и бой.

Сами се връщат при насилника .
С една такава се сблъсках наскоро - от 10 години мъжът я бие периодично ,тя има къде да отиде ,роднините и я подкрепят,има си и собствено жилище.Последният път и ударил два шамара и я изгонил.Тя дойде да ми иска пари.Дадох и.Седя 5 дена при роднините си и на ден 6 се прибра обратно при Мунчо и пак го обича.До следващия път....
Ами спрях да я съжалявам и няма да и помагам вече.
А общите ни познати не само не и съчувстват,ами и се подиграват.

# 36
  • Мнения: 5 724
Е, да, има и такива... това точно са жените, които смятат, че щом някой бие друг то обезателно си го е заслужил, нещо е направил, не е без причина и т.н.
Не само законът трябва да се промени , но и образователната система, защото образованието е основата на много неща, а когато то е прогнило и всякакви индивиди възпитават деца , които растат и после те имат свои и на свой ред възпитават... Това буквално е едно от най-отговорните неща. Отделно и самите учители, които не смятам, че тряба да възпитават децата, но не е нормално за педагогика да се влиза с 3.50 матура...

Последна редакция: пт, 12 май 2023, 14:11 от T.Valcheva

# 37
  • Мнения: 2 189
Имам една позната, която беше непрекъснато бита от приятеля си
Всички и казваха, напусни го, но тя все му намираше оправдания
Доколкото съм чела, насилника обикновено успява да вмени вина на жертвата, тя някак си вярва, че си го е заслужила

# 38
  • Мнения: 6 528
Охх такива ИСКАТ да са жертви. Те с това се хранят. Това искат. Човешката психика е сложно нещо.
Понеже работя с деца със СОП, имаме и някои, които проявяват агресия, най-вече към майката. Ми повечето майки търпят да ги бият, скубят, драскат, щипят и тн. собствените им деца, но не и да им дадат предписаните от психиатър лекарства, които биха намалили агресията, защото,..... Защо? Защото искат да бъдат жертви. Това е. Няма как да спасиш някой, ако той не иска да се спаси.

# 39
  • Mediterraneo
  • Мнения: 38 203

Има обаче и жени,които прощават и шамари и бой.

Сами се връщат при насилника .
С една такава се сблъсках наскоро - от 10 години мъжът я бие периодично ,тя има къде да отиде ,роднините и я подкрепят,има си и собствено жилище.Последният път и ударил два шамара и я изгонил.Тя дойде да ми иска пари.Дадох и.Седя 5 дена при роднините си и на ден 6 се прибра обратно при Мунчо и пак го обича.До следващия път....
Ами спрях да я съжалявам и няма да и помагам вече.
А общите ни познати не само не и съчувстват,ами и се подиграват.

Повечето май прощават шамари и бой и сами се връщат. Една такава сега се опитва за пореден път да избяга от насилника си и се надявам този път да успее. Тя е от Шотландия, той е див аржентинец. Бие я за добро утро и лека нощ, онази качва снимки от разни светли периоди колко са влюбени. И с пари помагах, и със съвети, бях напът лично да викам полиция( но понеже не бях пряк свидетел, се отказах), не и не, тя пак се връщаше при него. Сега родителите й са й платили билет до Шотландия, надявам се да замине в неделя и да не се връща повече тук.

# 40
  • Мнения: 50
Хубаво де, ама ако тя му е посягала и той и р отвръщал, тогава какво ?

Пак не е това начинът, разбираемо е защо, но в никакъв случай не е оправдателно. Стигне ли се до посягане - раздяла. Защото какво ще реши това?

Да се редактирам: разбираемо е защо - го казвам, в смисъл, че е естествена човешка реакция да отвърнеш. Да не излезе, че защитавам който и да е насилник … Точно пък аз.

# 41
  • Мнения: 294
Не, такива жени не искат да са жертви. Получава се Стокхолмски синдром. Влюбват се много силно в дадения мъж. Отначалото той изглежда мил и добър, обгръща я с нежност, мили думи, прегръдки и внимание. Целта му е да я накара да се влюби и то бързо. Тук ако човекът е и нарцисист картинката е пълна. Умеят да манипулират и да влюбват в себе си.
С времето тя се влюбва много, винаги казват- "Той отначало не беше такъв".. След време идва първият скандал, психически тормоз, рано или късно - първият шамар, недай си Боже за по-силно физическо насилие. Жената се шокира, много често сигурно иска да се махне, не може да повярва как така добрият й досега мъж й е посегнал. Разбира се той чувства вина и се връща и започва да се извинява, да й се умилква, да й купува подаръци за извинение. Жената понеже е влюбена-загубена, както разбира се са повечето влюбени, решава, че айде- един път ще прости, извинил й се, започва пред себе си да го оправдава, защото много го обича и не може да си представи живота си без него. Идва период, в който всичко е наред, предполагам месеци... До следващият път, когато става по-грозно... Той успява отново да я изманипулира колко съжалява и тя остава, докато започне да се повтраря по-често и тук много често, ако мъжът е нарцисист с годините вменява на жената, че без него е неспособна, не става за нищо, грозна е, няма да се оправи без него. Тя започва да му вярва и наистина си мисли, че едва ли не, той е нейният спасител, макар и причинявайки й болка. Получава се една токсичност и едно болезнено пристрастяване към този човек, влюбвайки се в "милите "му моменти (периодите) между всеки скандал или физическа саморазправа. И аз тук говоря може би за по-леките случаи.
Когато случаите стават тежки, жената е толкова уплашена за живота си, че не знае как да постъпи. В един момент, много тежък, жената усеща, че може да изгуби живота си и всичко вече е минако всякакви граници, но вече е твърде късно и много трудно успява да се измъкне от насилника, защото знаейки, че хване ли я докато прояви някаква съпротива- да се обади на полицията, на близки, да сподели с някой, може онзи да полудее и да е края за нея.

Много ми е тежко за такива случаи и такива жени. Наистина както казват по-нагоре, ако могат да съберат сили да си тръгнат от рано, при първото посягане, при първите признаци...

Последна редакция: сб, 20 май 2023, 04:55 от angelika_

# 42
  • Мнения: 349
Здравейте!  Искам да споделя нещо с вас и да си сверя часовника.
 Живеем с още едно семейство в една къща на два етажа. Ние сме на втория. Днес слизах за нещо до мазето и чух  доста цветуща псувня от мъжа, на връщане чух силен удар, не знам шамар ли беше или по друго място, но започнах да треперя и не знам как но се осъзнах влязла вътре без да чукам и започнах да му крещя какво прави???? Защо я удря, тя плачеше. Той  изглеждаше много изненадан и като се осъзна, а и аз като спрях да викам ми каза, че преувеличавам.  Отидохме с нея в едната стая, питах я по къде те удари, тя не каза, питах я сега ще ти се кара ли че влязох, тя каза няма страшно. Цялата треперх от изненада и страх и яд, не съм очаквала такова нещо от този човек. То верно че в семействата си има конфликти, но да чуя удар и преди това псувнята ми стана ясно какво се случва. Има още нещо в случката, което няма да описвам, нещо много много важно. Изчаках да се по успокоя и отидох при него в другата стая и му обясних какво съм чула и защо съм влезла и че няма право да я удря. Той изглеждаше много обиден, че съм се намесила. Че той толкова години не се е месел на нас. Даде пример от снощи, че се карах на едното ми дете и той казал ли е нещо. Че не се бъркал. Както и да е. Оставих ги, но още не мога да проумея какво се случи, до преди малко треперех и бях толкова ядосана, сега вече се чувствам виновна, че съм направила нещо дето не ми влиза в работата. И ме е яд на нея, защо не си тръгна, как ще стои при такъв човек. Ами ако сега я набие заради мен???
Грешка ли направих като постъпих така, моля кажете ми, ако бяхте на мое място ще си затворите ли очите или като мен ще нахлуете, защото аз буквално нахлух в чужд дом... Много съм объркана...

# 43
  • Най-красивата страна
  • Мнения: 12 267
Да,грешка си направила.
Защото онзи можеше и теб да удари.

Аз също не бих си затваряла очите.
Но ако чуя ,че съседа бие жена си няма да вляза у тях сама,ще извикам някого или ще звънна на 112.

# 44
  • Мнения: 349
[quote author=Veronikaaa link=topic=1545801.msg46466438#msg46466438 date=1684694010
 В онзи момент аз не мислех, усетих само, че ме облива топла вълна, и изпитах силна ярост. Усетих се вече вътре как крещя "какво правиш?"  Мисля, че някакво майчино чувство ме обзе, исках само да я защитя. Това беше в главата ми.

Аз също не бих си затваряла очите.
Но ако чуя ,че съседа бие жена си няма да вляза у тях сама,ще извикам някого или ще звънна на 112.
[/quote]

Общи условия

Активация на акаунт