Защо Румъния вече не е на една река разстояние от България?

  • 10 679
  • 247
  •   1
Отговори
# 225
  • София
  • Мнения: 5 247
Звучи ми смешно да се прави такава съпоставка и да се изкарва, че има по - добра и по-лоша корупция.

# 226
  • Мнения: 5 310
Няма по-добра и по-лоша корупция. Обаче много неща, които другаде се считат за корупция/кражба/престъпление, тук са нормална част от ежедневието. В много случаи няма контрол, да, но и голяма част от самите хора сякаш нямат усет за редно и нередно.

# 227
  • Пловдив
  • Мнения: 14 687
Кои неща например тук не знаем, че са нередни, пък там не ги правят не заради контрола, ами поради съзнание?

# 228
  • Мнения: 5 310
Например на мен лично ми прави лошо впечатление, когато някой си откъсне цветя или плодове от чужд двор (правят го и деца, и възрастни), без да смята, че прави нещо нередно. Такива уж дребни неща. Честно казано нямам наблюдение как е в други държави, но съм чувала за доста места, на които хората определено не го правят масово и не го намират за нормално.

# 229
  • Мнения: 1 747
Има официално събирани статистики, които поставят България на равно, с индекс 43 2022 с:
43 Bulgaria
43 Ghana
43 Senegal
43 South Africa

https://images.transparencycdn.org/images/Report_CPI2022_English.pdf

Грузия, Армения, Ямайка, Коста Рика, Куба, Китай, както и всички западни страни са оценени като по-малко корумпирани. Това е някъде посредата от 180 страни.

https://www.transparency.org/en/cpi/2022

# 230
  • София
  • Мнения: 5 247
И като има толкова много наказани в проспериращите демокрации защо продължава корупцията при тях?

# 231
  • Пловдив
  • Мнения: 14 687
В България усещането на анкетираните - защото това е основният начин за измерване в случая, няма обективен - и на корупция, и на несвобода на медиите, и на всичко отрицателно, сийбало майката. Ние сме шампиони по "по-зле от нас няма". Та е смешно да размахваш Гана и Грузия.

# 232
  • Мнения: 1 747
Аз наистина много рядко чувам за корупция на запад. Ако се случи, обикновено в затвор и раздухване по вестниците.

Гана не размахвам - дала съм линк към доклад на организация, събираща статистически данни. Ако не ти харесва, можеш да игнорираш и да твърдиш, че всичко е тип топ “а ла” така каза една жена в бг мама😊.

# 233
  • София
  • Мнения: 13 892
Има корупция, но не е масова, както в БГ и ако те хванат, лежиш.
В сферата, в която работех, един беше откраднал 20 милиона, за около 15 години чрез врътки в закона и предоставяне на договори на две три компании срещу комисионни. Хванаха го, късно, но все пак го осъдиха на 14 години.
В интерес на истината, компаниите бяха изпълнили това, за което са били наети.

# 234
  • Мнения: 4 687
Принципно в Китай наказанията за корупция често са смъртни или трудов лагер, или дълги години затвор. Но като се мери усещането има огромна разлика във възприятието и традициите на хората. В Куба може да е прието да има корупция на дребно, в Гана също и хората да го приемат като част от живота. Примерно ходене до администрацията с пари "за почерпка" или подаряването на злато за учител - каквото масово вече се прави в България. В Норвегия и Швеция едва ли биха го приели за нещо нормално.

Преди време на едно пищно предколедно парти имаше награди за разни хора в бранша. Няма да пиша подробности, да не излагам някого, но в общи линии - наградите вървяха с предметна награда. На някои дадоха нова техника, на други директно пари в плик. Аз и колегата ми, тогава компанията ни беше с основен акционер чужд инвестититор, директно помолихме или да върнем подаръците, или да ги дарят. Учудиха се, бяхме единствените, които го направиха. В общи линии имахме правило колко скъпи подаръци да приемем - пари в брой не се приемат, флашки, тефтери, подаръчни кошници - може.

По същество скъп подарък е вид корупция, но на запад от Любляна примерно. На изток повечето няма и да се замислят и да им мине през ума, че е корупция. 

# 235
  • Мнения: 5 310
Точно това имах предвид. Такива уж дребни неща, които тук изобщо не се считат за нередни.

# 236
  • Пловдив
  • Мнения: 14 687
Ходене до администрацията с пари "за почерпка" си е ачик подкуп и не вярвам някой у нас да го възприема иначе. За Куба и Гана нямам данни.
Почти същото е впрочем и с "почерпките" в болниците, макар че там някои от самите пациенти, както се вижда от теми тук, добросъвестно опитват да му придават, наистина, някакъв ореол на благодарност към тази тежка и важна професия (тя наистина е важна, защото здравето е най-важно, не твърдя друго, но черпенето си е реален или потенциален рушвет).

Подаряването на каквото и да било на учители често се прави накрая на годината или на срока, за който ще преподава учителят - примерно четвърти клас, - с обяснението "да не изглежда като подкупване". Макар че ако един ден стане норма и започне да се очаква, подобно на бакшиша в заведение, е почти същото.

Последна редакция: пн, 26 юни 2023, 12:26 от Магдена

# 237
  • Мнения: 1 186
За първи път чувам за "масовото" подаряване на злато и май точно златото издава, че става въпрос за едни общности, чиито порядки някои много обичат да пришиват на българите.

# 238
  • Пловдив
  • Мнения: 14 687
Чак злато и аз не знам, но подаръци купуват, родителите събират пари помежду си, и не е изключено подаръкът някъде да се изразява в бижу.

# 239
  • Мнения: 4 687
Ох, завиждам ви Simple Smile подаръци се правят постоянно и ако прегледате майчинските и ученически групи, направо е потрес. Злато, екскурзии, карти с доста пари като ваучер, най-евтините са кошница с вино и храна. Въобще не приемам, че е нормално. Както и даването на пари за лекари под масата. Аз не давам, ама мои близки са давали и смятат, че е нормално. Ако ги питаш дали е корупция - не е.

Общи условия

Активация на акаунт