Седалищно разположение - нормално раждане или секцио?

  • 14 270
  • 30
  •   1
Отговори
  • 1
  • 2
  • 3
  • Всички
  • anywhere
  • Мнения: 3 303
Аз сигурно вече съм досадна с това седалищно разположение  Embarassed , ама наистина съм притеснена. Както вече казах, проблемът е, че бебето беше вече седалищно, после се обърна главично, после пак си се завъртя седалищно и сега упорито си седи така. Лекарката ми казва, че може и да се обърне, но понякога си има причини бебчо да предпочита седалищно, така че ще трябва да приемем варианта да си остане така...  Sad
Родила съм първото си дете по нормален път и никога не съм мислила сериозно за секцио, още повече пък за второ раждане!
 Rolling Eyes
Според моята лекарка, мога да родя и седалищно по нормален път, но мен ме е шубе (май повече от секциото). Та въпросът ми е какво, според вас, е по-добре да избера - нормално раждане или секцио?  Не съм много голяма глезла, но ми се ще да предпочета по-добрият за мен и бебчо вариант, пък и да не се измъча много де...  Wink  Embarassed

# 1
  • До хладилника, който обичам
  • Мнения: 22 825
Защо не изчакаш 1-2 седмици преди термин, преди да вземеш решението? Дотогава може и да се обърне, а и лекарят ще ти помогне с адекватно решение.
Аз лично съм застъпник на нормалното раждане, но не на всяка цена, ако ще има примерно по-сериозни последствия за бебето и майката.
Почакай още, преди да се настройваш.

# 2
  • Мнения: 1 581
На мене ми беше първо раждане, седалищно, бебето беше слязло много надолу и нямаше време за секцио и го родих нормално. Вярно, че бебето ми беше малко 2100г. и все пак не беше леко, но не беше и кой знае колко мъчително.
Знам, че при второ и следващо раждане, не е проблем да се роди нормално седалищно. Посъветвай се с лекаря си дали все пак има рискове за бебето, а и за теб, разбира се.
Поздрави и леко раждане!

# 3
  • Варна
  • Мнения: 2 171
Моето бебе така и не се обърна с главата на долу и родих секцио. Пред лекарят ми изобщо не стоеше въпроса с нормално раждане (макар че той е израждал и седалище нормално) поради простата причина, че бебчо вървеше много едър и краците му бяха опънати и двата на горе пред главата. Аз много исках да родя нормално, но той ми каза, че в моя случей е изключено просто и ако беше по- дребно бебенце и със свити крачка можеше да опитаме. Съветвам те да се довериш на преценката на лекаря ти. Аз обаче като четох покрай моите притеснения из разните чужди сайтове- при седалище е почти задължително секциото за да не страда много плода при появата си...

# 4
  • anywhere
  • Мнения: 3 303
Цитат на: boo
Защо не изчакаш 1-2 седмици преди термин, преди да вземеш решението?


Ами защото лекарката ми каза, че на консултацията след две седмици, ако още не се е обърнало, ще трябва да определим една дата, ако ще правим секцио, така че гледам да свикна и с тази идея... Не че няма да чакаме до въпросната дата да се обърне с главичката, но и на нея, и на мен вече не ни се вярва много, че това ще стане... А пък и тогава влизам в деветия, та трябва да съм си подготвена..., поне психически.  Wink
Само да допълня, че тя държи по принцип на нормалното раждане, както и аз, но в случая...  Rolling Eyes

# 5
  • До хладилника, който обичам
  • Мнения: 22 825
Тогава събери повече мнения от майки, родили по нормален път седалищно и прецени дали искаш така или със секцио.

# 6
  • anywhere
  • Мнения: 3 303
Цитат на: boo
Тогава събери повече мнения от майки, родили по нормален път седалищно и прецени дали искаш така или със секцио.


Ами точно това беше и целта на темата...  Wink Дано откликнат повече майчета!  Grinning

# 7
  • Мнения: 530
Не мога да те посъветвам какво да решиш, защото нямам личен опит,но ще ти кажа това което знам, дано помогне.

По принцип не е късно да се обърне надолу с главата, особено щом ти е второ раждане, но понякога си има причини бебето да предпочете седалищното разположение, като например формата на матката и т.н.

Имам приятелка която роди седалищно, доста тежко, но роди вагинално. Тъй като сега се интересувам от раждане вкъщи, чета и разни форуми за такива, знам че поне тук в Англия има доста акушерки, кото израждат седалищни бебета вагинално и то вкъщи. Така че явно не е изключение. Отиди и на някои чужди форуми (babycentre.co.uk има интересни неща, ако английския не ти е проблем)

Знам, че има и методи за обръщане на седалищни бебета от лекари/акушерки (забравям сега как се казваше процедурата), но е болезнена и не винаги успешна - т.е. бебето може доста бързо след това да се върне в седалищната позиция, особено ако не е първа бременност, защото тогава по принцип бебето се ангажира по-късно. Знам, че много хора ползват акупунктура за обръщане на бебето, ако можеш да намериш специалист, поинтересувай се.
Тази страница е интересна и ти дава доста информация по въпроса и методи за обръщането:
http://www.mother-care.ca/breech.htm

Дано вземеш решението, с което да си щастлива![/url]

# 8
  • София
  • Мнения: 2 100
ами моята щерка беше седалощно ! Тръгна да се ражда 1 ден на 9ти месец и изобщо не е стоял въпроса за нормално раждане! Отидох болницата, видяха 2-3 см разктитие, на ултразвук, тонове и система и от там директно в операционната! бабе се роди 2450, но изобщо не я пробваха нормално!

# 9
  • Мнения: 811
Зъхи, аз също съм застъпник на нормалното раждане. Раждала съм и седалишно, и главично.
Седалишно -  непредизвикано - 2800
Главично - предизвикано- 3500
Сигурно е индивидуално, но при мен - седалишното раждане премина по спокойно, контракциите бяха постепенни, накрая малко ме клъцнаха и дръпнаха бебка. При предизвиканото /по тоновете решиха, че трябва да раждам/ - контракциите бяха с различна сила и продължителност /заварваха ме неподготвена/, накрая пак малко ме клъцнаха, щото бебо тръгна с ръка и глава заедно.
Като дръпна чертата при мен седалишното бе по-леко, но малко по-продължително /ама пък бях първескиня/.
Аз и не се страхувах - майка ми също е раждала седалишно, та изобщо не се притеснявах.
Избери този вариант, с който ще се чувстваш спокойна и уверена.

# 10
  • anywhere
  • Мнения: 3 303
Цитат на: dari
Зъхи, аз също съм застъпник на нормалното раждане. Раждала съм и седалишно, и главично.
Седалишно -  непредизвикано - 2800
Главично - предизвикано- 3500


Моето бебе се очаква да е едричко... В момента е над две килца, а ми остава повече от месец докрая... Синът ми (роден главично, нормално) беше 3900. И аз, и таткото, не сме от дребничките, така че почти нямаме шансове за бебе под 3 килограма. Това май допълнително усложнява едно такова нормално раждане..., знам ли и аз...  Rolling Eyes

# 11
  • anywhere
  • Мнения: 3 303
Цитат на: MM
Тази страница е интересна и ти дава доста информация по въпроса и методи за обръщането:
http://www.mother-care.ca/breech.htm[/url]


Мерси много за сайта, чета го с интерес. Там пише, както и предполагах, че в 34-та седмица (която съм аз) само 5 % от бебетата са седалищно, а само две седмици преди това - 11 %. Това май означава, че шансовете са били най-големи да се обърне през последните седмици досега, а то не го е направило...  Sad
Това за акупунктурата и аз съм го чела, но не знам да има такъв специалист в София, който да владее техника на обръщане на бебета чрез акепенктура. Ако някой знае, да каже...

# 12
  • Мнения: 3 379
Нормалното раждане при седалищно предлежание е по-опастно за бебето, отколкото за майката. Аз също бях така и настоявах да дискутираме и нормалното раждане, но докторът ми (който по принцип е привърженик на нормалното раждане) беше категоричен, че не иска да рискува. Е, зависи и колко е голямо бебето.

# 13
  • Мнения: 17 407
Секцио!

# 14
  • София
  • Мнения: 717
Моя много близка приятелка роди седалищно бебе 3 400/51 см., без проблеми. Самата тя е доста слаба. Всичко е много относително, зависи и от доста неща.

# 15
  • София
  • Мнения: 366
Като искаш мнения, да се обадя и аз. Дъщеря ми беше седалищно. Роди се 3150 със секцио. От 7-ия месец си беше така и до последно не се обърна. Не че не се опитваше - на моменти се запъваше на таза ми и имах чувството, че корема ми ще се отвори по средата. И обратно на темата - когато докторът я вадеше, каза, че пъпната връв се е увила около телцето - затова не се е обърнала. И че не е имало никакъв шанс да родя нормално - независимо от желанието ми. Това в потвърждение на казаното от твоя лекар - обикновено има някаква причина да остане седалищно. При някои това е формата на матката, но при теб очевидно не е  такъв случая.

Моят съвет към теб - изчакай и виж как точно е разположено детето. Ако на датата определена за секцио няма промяна - мисля, че ще е по-безопасно и за двамка ви да приемеш секциото. Стискам ти палци да се обърне детето и да родиш както ти искаш, но дори и да не стане - важното е да се сте живи и здрави! kyllmg

# 16
  • anywhere
  • Мнения: 3 303
Цитат на: vassbil
Като искаш мнения, да се обадя и аз. Дъщеря ми беше седалищно. Роди се 3150 със секцио. От 7-ия месец си беше така и до последно не се обърна. Не че не се опитваше - на моменти се запъваше на таза ми и имах чувството, че корема ми ще се отвори по средата. И обратно на темата - когато докторът я вадеше, каза, че пъпната връв се е увила около телцето - затова не се е обърнала. И че не е имало никакъв шанс да родя нормално - независимо от желанието ми. Това в потвърждение на казаното от твоя лекар - обикновено има някаква причина да остане седалищно. При някои това е формата на матката, но при теб очевидно не е  такъв случая.

Моят съвет към теб - изчакай и виж как точно е разположено детето. Ако на датата определена за секцио няма промяна - мисля, че ще е по-безопасно и за двамка ви да приемеш секциото. Стискам ти палци да се обърне детето и да родиш както ти искаш, но дори и да не стане - важното е да се сте живи и здрави! kyllmg


Благодаря ти! Сигурно така и ще направя! Явно трябва да си настроя мисълта и за секцио...

# 17
  • Мнения: 93
Здравей Зъхи!
Моето бебче ми е първо и доста дълго си постоя седалищно - за първи път го видаха, че се обърнало с главата надолу в 35 седмица. Аз още като разбрах, че съм бременна много исках да родя нормално и идеята за секцио ми действаше доста травмиращо, но в един момен се бях примирила, а и много майки от форума, който са родили своите бибчета секцио споделиха доста обнадеждаващи спомени от операцията. Имам и позната която е родила второто си дете нормално, което поселедната седмица се обърнало седалищно, но раждането е било с епизотомия. Все още не съм преживяла каквото и да било раждане, но мое мнение, че много си зависи от лекаря, които ще води раждането независимо какво е то най - добре се насочи към а.г., за който секциото е напълно рутинно като манипулация и заедно решете - едва ли мнението на всички тук във форума би могло да е по - компетентно от това на специалист, защото има и такива подробности като ширини на таза, които само лекар може да провери и прецени.
Е дано поне малко да съм ти помогнала и ... стискам палци - бебчо има време до 37 седмица най - късно да реши да се обърне!

# 18
  • Мнения: 968
Ще ти кажа за 2 мои приятелки. На едната бебето през цялото време на бременността си беше седалищно и мислехме, че няма да се обърне , но се обърна в последния момент...в 9-ти месец.
 На другата ми приятелка бебето е било седалищно и лекарите са се опитвали да го обръщат. Обръщали са го , а то веднага си е заемало пак седящата позиция и накрая...секцио.
Така че има време, изчакай и после ще се решава. Все пак, за всеки случай свикни и с мисълта за секцио  Wink

# 19
  • София
  • Мнения: 1 845
И аз да се намеся, макар да не см била в твоето положение- бебето беше в нормално положение, но се наложи секцио по други причини. Та исках да ти кажа някои хубави неща на секциото, поне аз тези открих-нямам проблеми с хемероиди, не се притесняваш дали са почистила матката хубаво от плацентата, не ти шият "на живо" епизиотомията, знаеш си определена дата, а не си в постоянно очакване, не се притесняваш дали нещата няма да се закучат и да се наложи използването на форцепс или вакуум/макар и животоспасяващи,всеки като че лиима едно наум за тях/, вече си психически подгатвена за секциото, защото и при нормално раждане току виж нещата отишли кам секцио, бебето не е синьо-червено от напъните, няма хематоми,няма риск от някоя пукната ключица, неуму е по-сплескана главата, абе  с две думи е като кукличка. На мен лично ми се струва на пръв поглед малко по-малка травмиращо това секцио от нормалното раждане.
Щеше ми се да звуча малко по-окуражително, ака се наложи секцио, ама не съм сигурна, че стана така.

# 20
АЗ родих седалишно точно с 2 напъна Няма страшно и се довери на док той знае най- добре Flutter Леко раждане

# 21
  • София
  • Мнения: 2 952
Ако искаш повече инфо пусни на търсачките breached baby, ще прочетеш, че седалищното бива няколко вида и при някои от тях не може да се мисли за нормално раждане. Моята дъщеря остана седалищно и с краката нагоре (виж frank breached) до последно и се наложи секцио, въпреки, че хранех надежди да се обърне до последно. Имах първо много травмиращо секцио и бях много притеснена. В крайна сметка стана така, че не съжалявам, че се наложи секцио. Второто ми секцио мина изключително леко и след него разбрах, защо толкова мами хвалят това родоразрешение.
Аз също смятам, че нормалното раждане не случайно се нарича така, но от това, което прочетох за вагиналните раждания на седалищно разположено бебе, реших, че риска е по-голям, от колкото бих понесла аз.
Ти имаш много време, докато се обърне бебето, а и при теб първото раждане е нормално, така че горе главата.
Успех и леко раждане на сладко бебче!

# 22
  • Мнения: 6 315
Зъхи, моето бебе се обърна окончателно около 36-та седмица, така че не се настройвай за седалищно толкова рано. Ако все пак бебо си остане така - довери се на лекарите. Същата нощ когато раждах, лекарите имаха едно седалищно и казаха, че е било нормално раждане. Не се плаши! Лично аз сигурно в този случай бих предпочела секцио, обаче.......

# 23
  • Мнения: 671
Аз съм от мамите родили по нормален начин със седалищно предлежание
За мен това беше първо раждане аз бях за секцио но сега не съжалявам че родих по нормалния начин
Както обаче са ти писали вече някои мами не всяко седалищно предлежание позволява нормално раждане при мен
На мен ми предизвикаха раждането 2 седмици преди термина за да не стане прекалено голамо бебето и така Ален се роде 3.150кг 51 см Естествено че беше предвиден и вариант секцио ако се наложи
Наистина и аз знам че си има причина за това предлежание и щом при теб първия път всичко е било ок с предлежанието може би за по-сигурно е секциото
Най-добре разбира се ще прецени това лекаря ти
Късмет и леко раждане

# 24
  • anywhere
  • Мнения: 3 303
Благодаря ви, момичета! Вече гледам по-спокойноо на нещата... Бебка от време на време се напъва нещо да прави акробатики, но като че ли не й достига място или нещо й пречи...  Sad Започвам да свиквам с мисълта и за секцио, макар че надеждата умира последна...  Wink

# 25
  • До хладилника, който обичам
  • Мнения: 22 825
Зъхи, ти си се настрой за секцио, ако доктора е категоричен, пък ако се обърне, толкова по-добре.
Междувременно не е лошо всеки ден по няколко минути (15-20-30, колкото ти е удобно) да прекарваш на четири крака (сигурна съм, че синът ти ще го намери за особено забавно), така като виси коремът надолу, бебетата се обръщат правилно по-лесно - знам аз от предродилните курсове.

# 26
  • anywhere
  • Мнения: 3 303
Цитат на: boo
Зъхи, ти си се настрой за секцио, ако доктора е категоричен, пък ако се обърне, толкова по-добре.
Междувременно не е лошо всеки ден по няколко минути (15-20-30, колкото ти е удобно) да прекарваш на четири крака (сигурна съм, че синът ти ще го намери за особено забавно), така като виси коремът надолу, бебетата се обръщат правилно по-лесно - знам аз от предродилните курсове.


Правя го, даже започнах да слагам топла грейка ниско долу на корема, защото прочетох в един сайт, че главичката отивала към топлото. Засега резълтатът е, че бебка яростно се бунтува нещо на тия действия!  Wink Ще я видим тая работа...  Twisted Evil

# 27
  • sofia
  • Мнения: 769
Здравей Зъхи,
значи си почти на финала вече:)
Това, което мога да те посъветвам е да лежиш повече, за да има по голям шанс и бебето да се обърне (евентуално). Но като знам, че първото ти детенце не е било малко при раждането. а вторите деца са по-големи по-скоро съм склона да ти кажа да мислиш за секцио. Аз съм твърдо за естествено раждане, ама не на всяка цена. Освен това моята дъщеря беше седалишно до 8и1/2 месец и се обърна, ама то си беше болка като едно по-кратко раждане... тя тогава беше около 3 кг - роди се 4.200...
Лекарят, който ме следеше също каза: "нищо, че си сравнително висока и с голям ханш - това бебе, ако не се обърне няма да го изкараш..." и аз се бях настроила за секцио, ама на... обърна се - и се роди с епизотомия и 3 напъна.
Понеже влизаш в 9-я заветен месец - време е да си вземеш хомеопатичните, дето са за узряване на матката (а ако искаш, пиши ЛС и ще ти кажа и за периода за възстановяване и при двата вида раждане)
Не се плаши - толкова мами са родили така, а моята майка и мен и сестра ми.
Успех! Grinning

# 28
  • anywhere
  • Мнения: 3 303
Цитат на: aja
Понеже влизаш в 9-я заветен месец - време е да си вземеш хомеопатичните, дето са за узряване на матката (а ако искаш, пиши ЛС и ще ти кажа и за периода за възстановяване и при двата вида раждане)
Не се плаши - толкова мами са родили така, а моята майка и мен и сестра ми.
Успех! Grinning


Да бе, сетих се за хомеопатичните... Ще ги взимам. Я ги дай пак на лични, че нещо затрих това съобщение. Помня арниката, ама другите нещо ми избягаха...  Embarassed

# 29
  • Мнения: 1 568
Мила Зъхи,
при мен секцио се наложи по две причини:
1. плацента превиа
2. бебка беше седалищно бебе или по-точно за периода от 20 ноември до 20 декември се въртя най-малко 10 пъти! така се наложи, че ме гледаха на видеозон през 5 - 10 дни и тя все беше различно разположена. Дори в деня преди операцията докторката се изненада, че се е обърнала с главата надолу, а на следващия ден извади седалищно бебе.
Аз не бих рискувала с нормално раждане в твоя случай и ще ти покажа защо:
Виждаш ли пъпната връв около врата?? При толкоа въртене не може да не се е оплело!

# 30
  • Мнения: 2 807
Цитат на: vassbil
Ако на датата определена за секцио няма промяна - мисля, че ще е по-безопасно и за двамка ви да приемеш секциото. Стискам ти палци да се обърне детето и да родиш както ти искаш, но дори и да не стане - важното е да се сте живи и здрави! kyllmg


Зъхи, и аз това бих те посъветвала...
Още повече, че бебчето ще е едро.

От все сърце ти желая най-лекото и безболезнено раждане и мигновено възстановяване, каквото и решение да вземеш накрая.

Общи условия

Активация на акаунт