Почивка на Малдивите /Тема 6/

  • 18 689
  • 219
  •   2
Отговори
# 195
  • Мнения: 167
Ние също резервирахме почивката с Дертур, но през агенция Травелисимо

# 196
  • Мнения: 1 670
И аз запазих с дертур, нашата почивка мина преди седмица, всичко беше точно.
Споделете впечатления за Адааран,моля. Бийч вилите хубави ли са, че четох разнородни мнения?

# 197
  • Мнения: 110
И аз запазих с дертур, нашата почивка мина преди седмица, всичко беше точно.
Споделете впечатления за Адааран,моля. Бийч вилите хубави ли са, че четох разнородни мнения?
Кой Адааран? Ние бяхме на Худхуфару. Ако той Ви интересува, ще пиша.

# 198
  • София
  • Мнения: 1 673
Аз бях на меедхупару. Впечатленията са ми отлични, но не съм ходила друг път. Бийч вилите са залепени две в една къщичка, много и тихо, спокойно, достатъчно широко. Обзавеждането не е супер ново, но всичко и ок. Пред вилата е плажа, общо взето си все едно почти сам. Бяхме ол инклузив, храната е прилична. Ако искате снимки мога да ви пратя на лични, ако има такава опция.

# 199
  • Мнения: 1 670
Да, за Меедупару сме запазили и ние за края на месеца. Кои номера бийч вили са най-удобни за почивка с дете?

# 200
  • София
  • Мнения: 1 673
Не мога да преценя. Ние бяхме в 260 и беше супер, като че ли от тази страна на острова е по - тихо о спокойно, имам предвид откъм вятър и водата беше по - тиха. Бяхме близо до един бар и ресторант, но то на острова всичко е близо. Минус - хидропланът беше в близост до нас  и сутрин се чуваше като започне да каца/ излита, на мен не ми пречеше, но не знам за вас.

# 201
  • Мнения: 166
Здравейте,
Полета от Мале е в 10.05 сутринта (за сега) с Qatar. Клоня към това да не рискувам и последната нощувка да е в Мале. А възможно ли е да има ранен трансфер от Маафуши и да се стигне навреме за полета?
В Доха имам 12 часа престой (от 1 на обяд до 1 през нощта).Предлагат ли Qatar airways безплатни турове?
Преди 2 седмици имах 11 часа престой в Дубай и от getyourguide си запазих 3 часов тур. Човека дойде да ме вземе от летището, разказваше ми за забележителностите и ми даваше по 10 минути за снимки на всяка забележителност. Предлага ли се подобно нещо и в Доха, но от друга фирма, защото тези са скъпи.

# 202
  • София
  • Мнения: 3 085
Здравейте,
Полета от Мале е в 10.05 сутринта (за сега) с Qatar. Клоня към това да не рискувам и последната нощувка да е в Мале. А възможно ли е да има ранен трансфер от Маафуши и да се стигне навреме за полета?
В Доха имам 12 часа престой (от 1 на обяд до 1 през нощта).Предлагат ли Qatar airways безплатни турове?
Преди 2 седмици имах 11 часа престой в Дубай и от getyourguide си запазих 3 часов тур. Човека дойде да ме вземе от летището, разказваше ми за забележителностите и ми даваше по 10 минути за снимки на всяка забележителност. Предлага ли се подобно нещо и в Доха, но от друга фирма, защото тези са скъпи.
От Маафуши нямам представа какви трансфери има, но от други ризорти съм ползвала сутрешен трансфер преди полет около 9-10ч. и нямаше проблем.

За Доха - имате доста време, затова можете да отидете сами да се разходите, да хапнете и да се приберете вечерта на летището. Няма никаква нужда от организиран тур там.

# 203
  • Мнения: 167
Здравейте! Ние също имаме голям транзитен престой в Доха и сме в същата чуденка.
Това с безплатната нощувка при дълъг престой нещо ново ли е?

https://www.qatarairways.com/bg-bg/hia-hamad-international-airpo … l?iid=ALL53419810

# 204
  • Русе
  • Мнения: 7 799
А дали има нощни турове в Дубай? Гледах в getyourguide, но там са дневни, а нашият престой  е нощен. Нещо на летището дали ще има? Гледах в сайта, в сайта на авиокомпанията - нищо Sad

# 205
  • Мнения: 306
Екскурзиите – да ги групираме ли, да ги правим по отделно ли?


Като се наложи да обясня нещо повече от 2-3-5 пъти и разбирам, че трябва да го направя публично 😊
Ето поредният съвет – как и защо да комбинираме екскурзиите?

В първите ми почивки на Малдивите нямах никаква представа, че има нужда да подреждам и пакетирам екскурзиите си по някакъв начин – правех ги хаотично и според хрумванията ми, а най-често според предлагането на тези, които провеждат самите екскурзии.

Опитът ми обаче подреди нещата и реших да споделя.

Първо правило – не комбинирайте еднотипни екскурзии, особено такива с плуване.
Такива екскурзии са: манти, шнорхелинг, фишфийдинг, лов на октоподи или лобстери, китова акула, шаркфийдинг и т.н.
Защо? Това е като да ти сервират за обяд само десерти– колкото и да обичаш сладко, след втората тулумбичка, тортата няма да ти е толкова вкусна, а след нея пък кремът карамел даже може и да не ти се яде, а какво ще кажете за баклавата след крема? 😊
Плуването манти често е изморително, след него като ви качат на лодката за 10-15 минути и ви свалят в някой риф за шнорхелинг, колкото и да е богат и красив, ще плувате в него по-скоро почивайки си, отколкото наслаждавайки се наистина. Същото е и с каквато и да е подобна комбинация – китова акула с фишфийдинг, лов на октоподи с шнорхелинг и т.н. Излизате от едната, още не сте изсъхнали и скачете от лодката за другата.
Местните агенции предлагат пакетиране само по една причина – за тях така е най-изгодно. С едно излизане на лодката инкасират няколко атракции, а за тях разходът за всяка следваща след първата е +5%. Тоест, с нищожен разход добавят нова атракция. Да, това много често може да изглежда атрактивно, защото ако приемем че всяка от екскурзиите е по $70, а ви предложат да направите 5 едновременно за $100, излиза, че сте на „страшна далавера“ и сте икономисали $150 долара. Реално ще сте ги икономисали, но повярвайте ми, ще сте икономисали точно толкова, че и повече от приятното усещане на самостоятелно изпълнените екскурзии.
(с тези, които веднага ще скочат да оборват тази теза няма да споря, ще изчакам докато следващия път спазят съвета ми и ми пишат: прав беше 😉)

Второ правило – същото, но с другия тип екскурзии – риболов, пикник айлънд, сендбанк, наблюдаване на делфини и т.н. Причината тук е различна – ще ви утрепе слънцето 😊 . Ловите риба в открит океан час-два-три… вятърът повява и може да не ви е много жега, но слънцето си е слънце и ако от там отидете на сендбанк 10 мин след слизането на пясъка, ще искате да изчезвате. Пикник айлънда може и малко да се поразхлади от плажуване, но със сигурност ще ви писне бързо.

Трето правило – давайте си почивка между екскурзиите. Не само за да ви почине тялото, а за да ви почине и машинката за преработване на впечатления. Които ме познават знаят, че обичам да давам примери: Ако проведете 4-5 екскурзии накуп, все едно накуп да изгледате 4-5 страхотни филми – хем няма да им се насладите подобаващо, хем после ще ви е каша в главата и в спомените и ще се чудите кой точно удуши Дездемоната.

------

Объркахте ли се? Започна ли да ви се струва трудно кое след кое и как? Ако да, следващите редове са за вас 😊
В идеалния вариант екскурзиите се правят през ден по една. Този вариант обаче изисква да имате поне 14 дни, защото и смислените екскурзии са 5-6 на брой, а и ще искате някои от тях да повторите. Ако нямате толкова дни, комбинирайте САМО по една сутрешна и по една дневна екскурзия.

Сутрешни екскурзии: манта, шнорхелинг, лов октоподи/лобстери, китова акула, фишфийдинг хранене на акули и др. „плувни“

Следобедни екскурзии: пикник айлънд, сендбанк, риболов, нощен риболов (с BBQ),

Ето примери:
1. Сутрин манта, вечер риболов с BBQ
2. Сутрин октоподи или лобстери, следобед пикник айлънд
3. Сутрин шнорхелинг на друг риф, следобед риболов

Ето и няколко отделни конкретни съвета за конкретните екскурзии:
- За пикник айлънд – искайте да е на остров, който има достъпен риф и си вземете оборудването за шнорелинг. Това ви се явява безплатен шнорхелинг на друг риф

- За шнорхелинга – първо, ако сте на остров с достъпен хоум риф (като Укулас), тази екскурзия я оставете за след 4-5 дни, за да поплувате в рифа на Укулас достатъчно и да добиете представа какъв е и какво е интересното в него. Само по този начин ще усетите другите рифове по-хубаво. Също така, искайте екскурзията да ви е на поне два различни рифа – местните знаят много добре какво значи това – за Укулас например е най-удачно тези рифове да са Влиду у Ника – съвсем различни и страхотни всеки само по себе си.

- За мантите – ако ви заведат на място, където има повече от 1-2 други лодки, настоявайте да потърсят други манти, защото мантите не обичат навалица и ще ви се наложи да ги гоните доста.

- За риболова с въдици – настоявайте за лодка със сонар, защото иначе има да ма‘ате с тея пръчки докато ви се откачат ръцете.

- Фишфийдинга много добре се комбинира с пикник айлънд. А ако фишфийдингът е на спот Расду, когато сте там поискайте на връщане да спрете на Расду „за малко“ – я за вода, я за сладолед… тоалетна или каквото се сетите. Като спрете, разходете се за час из острова и това ще ви се получи безплатна екскурзия „посещение на друг остров“

- Ако искате да плавате сред пасаж делфини, оставете си го за накрая, защото има голяма вероятност докато плавате за друга екскурзия да попаднете на делфини - разбира се, няма да ги подминете и ще си направите снимки и видеа, а това си е напълно безплатна екскурзия.

Местните ще се опитват да ви разубеждават и да ви качват на лодката за няколко екскурзии, но не се поддавайте – искайте си схемата по една екскурзия от тип. И пак повтарям – струва си да е по-скъпо.

Съветите съм ги писал за остров с местни, но важат напълно и за ризортите.

За подробности и други полезности, тук: www.maldivite.bg

# 206
  • На топло в неговото сърце.
  • Мнения: 3 461
Ех, Манфред ! Hands V

# 207
  • Мнения: 306
Как се планира почивка на Малдивите?

Ето кратката инструкция:

1. Купувате самолетните билети.
2. Избирате остров/резорт и резервирате.
3. Чакате с нетърпение да минат всички тези месеци.
4. Пак чакате…
5. Още чакате…
6. Почивкааааа Simple Smile

А ето и подробната:

Традиционните авиокомпании (TurkishAirlines, QatarAirways) обикновено започват да изкарват прилични цени за Малдивите през юни-юли. А обичайният период за почивка е октомври-април.

1. Купувате самолетните билети. Избирате си период и продължителност на вкус. Тези, които са били вече на Малдивите знаят, че за по-малко от 10-14 дни просто не си заслужава да се ходи. Отивайте за по-малко само, ако времето не ви го позволява. Ако си мислите „нека отида като за първи път за 6-7 дни да видя как е и следващата година за повече“ то да знаете, че ще съжалите за този кратък период още на втория ден. Та, да се върна по темата: първо, купувате самолетните билети. Ето какви съвети мога да дам за билетите:
- Проверките и обработката на багажите при кацане на Мале могат да отнемат повече от час, затова планирайте полетите си така, че да са съобразени с часовете на трансфера (лодка, хидроплан, фери), която ще ви закара до острова. В идеалния вариант избирайте пристигане на Мале два часа преди трансфера ви за острова..
- На заминаване е най-добре да се избере късен полет. Така ще имате време да се придвижите спокойно от острова до летището, а ако остане време, можете да направите разходка из Мале. В идеалния вариант избирайте заминаващ полет след 21 часа и трансфер от острова до Мале сутринта. Оставяте си багажа на съхранение на летището и прекарвате цял ден на Мале за разходка и покупка на сувенири – там има много по-голямо разнообразие от островите и цените са по-добри.

2. Избирате си остров/резорт и резервирате . Това можете да го направите веднага след самолетните билети, но можете да го направите и 2-3 месеца преди почивката. Изборът на острова зависи от типа почивка, който искате да направите. Ако сте хора, които биха прекарали повече време във водата, изберете остров с достъпен хоумриф и добри спотове наоколо за екскурзии. За мен идеалния остров за такава почивка е Укулас. А ако само плажът ви е достатъчен, тогава можете да изберете от по-евтините дестинации, като Тодо например.
Когато изберете хотел, от там ще ви организират посрещането на летището и качването на лодката. Целият процес е съвсем елементарен, показвал съм го в различни публикации.

3. Третата стъпка е ПОЧИВКАААА Simple Smile


Други полезни подробности по темата можете да намерите тук: https://maldivite.bg/FAQ/


P.S. Ако някой има колебания по точка две и интересът му е почивка на остров с местни, може да ми пише за съдействие.

# 208
  • Мнения: 17
Може ли някой с опит в шнорхелинга да ми каже дали този комплект маска + шнорхел е добър избор: https://www.sportdepot.bg/product/mares_komplekt_set_stream-N_41 … -RBLCL-basic.html ?
Съвсем начинаещи сме и не искаме да се хвърляме на нещо прекалено скъпо, ако имате препоръка, моля споделете.

# 209
  • Мнения: 306
Може ли някой с опит в шнорхелинга да ми каже дали този комплект маска + шнорхел е добър избор: https://www.sportdepot.bg/product/mares_komplekt_set_stream-N_41 … -RBLCL-basic.html ?
Съвсем начинаещи сме и не искаме да се хвърляме на нещо прекалено скъпо, ако имате препоръка, моля споделете.

Ако сте начинаещи, по-добре започнете с цяла маска за лице, например като това: https://www.sportdepot.bg/product/salvas_maska_za_gmurkane_cyclo … asic.html?i=21667

Общи условия

Активация на акаунт