Изследвания на щитовидната жлеза

  • 1 821
  • 24
  •   1
Отговори
  • 1
  • 2
  • Всички
  • Мнения: 1 021
Здравейте, обмислям да си направя изследвания на определени хормони на щитовидната жлеза във връзка с:
1. Генерализирана постоянна тревожност
2. Следродилна депресия
3. Сприхавост/раздразнителност
Преди години съм изследвала по друг повод(във връзка със спонтанен аборт) TSH и FT4, ако не се лъжа. Тогава бяха в норма. На физикален преглед преди четири години ендокриноложката каза, че жлезата е с горногранични размери. Нямам проблеми с теглото. След раждането цикълът ми е редовен. Но все пак искам да си направя профилактични изследвания, за да се види дали тази тревожност и раздразнителност имат връзка с ЩЖ.
Някой, който страда от постоянна тревожност и раздразнителност, може ли да сподели кои от всички хормони на ЩЖ трябва да изследвам и преди или след изследването на хормоните трябва да си направя ехография на жлезата?
Благодаря ви.

# 1
  • Мнения: 3 195
TSH, FT4, FT3, TAT и MAT, обикновено в лабораториите има пакет, който ги включва всичките, като пакетът е с по-ниска цена от поотделното им изследване.

Тат и мат са антитела, хубаво е да се проверят за изключване на Хашимото и Базедова болест.

Ехографията според мен няма значение дали ще е преди или след. Може с направени изследвания да отидеш на ехографията и ендокринологът да ти ги разчете на място, ще спестиш едно разкарване.

За щитовидните хормони от значение е и къде в референтните стойности са ти резултатите, примерно Тсх може нормата да е между 0.3 и 4, ти да си в норма с резултат 3.3, но пак да не се чувстваш добре.

# 2
  • Мнения: 3 729
За да изключиш проблеми с жлезата, изследвай пълния пакет: TSH, fT3, fT4, TAT и MAT. По каса са само TSH и fT4, другите са платени. Работата на жлезата е оптимална, когато TSH е до 2,5, а fT3 и fT4 са към горната граница на нормата.
Витамин Д изследван ли е?

# 3
  • Мнения: 1 021
Благодаря много за отговорите! Да, Витамин Д е изследван обаче преди две години и беше в норма. Оттогава досега може да са се променили нещата. Но държа да отбележа, че тревожността и раздразнителността са от много години, не са се отключили след раждането.

# 4
  • Мнения: 1 749
А витамин б12 изследван ли е ?

# 5
  • Мнения: 1 021
Да, изследван е, но пак преди около 2 години, наскоро не е. И той беше в норма тогава.

# 6
  • Мнения: 3 195
След бременност и раждане е хубаво пак да се проверят, Д и б12 трябва да са над средата на референтната стойност.

# 7
  • Мнения: 950
Да хубаво е да следите определени показатели редовно и да са в оптимални стойности а не просто в норма.Кортизолов ритъм?"Женски"хормони?

# 8
  • Мнения: 1 021
Кои женски хормони е хубаво да се изследват във връзка с тревожността?

# 9
  • Мнения: 950
Може би тези-LH, FSH, пролактин, естрадиол, прогестерон,естроген.Пишете за спонтанен аборт и след родилна депресия и това ме навежда на мисълта,че проблема може да е там.Може да се посъветвате в тази тема.Денис е много отзивчива и може по-добре да ви насочи.

# 10
  • София
  • Мнения: 371
Здравейте , може ли коментар за щитовидните показатели .Може ли с диета и спорт да се оптимизират ?

ТИРОИДНИ ХОРМОНИ
TSH 3.834 mIU/ml 0.38 5.33
FT4 8.8 pmol/l 7.0 15.96
Anti TPO /MAT/ 13.5 IU/ml 0 9.0 H
Anti-Tg /TAT/ 337.4 IU/ml 0 4.0 H
ПОЛОВИ ХОРМОНИ
Тестостерон 1.06 nmol/l 0.31 2.5
Пролактин 179.1 mIU/l 90.18 721.44
LH (лутеинизиращ хормон) 4.25 U/l
      LH (лутеинизиращ хормон) - Фоликуларна фаза - 2.12 10.89
      LH (лутеинизиращ хормон) - Овулаторнафаза - 19.18 103.03
      LH (лутеинизиращ хормон) - Лутенизираща фаза - 1.2 12.86
      LH (лутеинизиращ хормон) - Мено пауза - 10.87 58.64
FSH (фоликуло-стимулиращхормон) 8.07 U/l
      FSH (фоликуло-стимулиращхормон) - Фоликуларна фаза - 3.85 8.78
      FSH (фоликуло-стимулиращхормон) - Овулаторнафаза - 4.54 22.51
      FSH (фоликуло-стимулиращхормон) - Лутенизираща
фаза - 1.79 5.12
      FSH (фоликуло-стимулиращхормон) - Мено пауза - 16.74 113.59
Естрадиол 158.7 pmol/l
      Естрадиол - Фоликуларна фаза - 99.09 447.74
      Естрадиол - Овулаторнафаза - 348.65 1589.11
      Естрадиол - Лутенизираща фаза - 179.83 1067.97
      Естрадиол - Мено пауза - 0 146.8
DHEA-S 174.2 µg/dL 0.173 0.441 H

# 11
  • Gotham City
  • Мнения: 217
Сили, според мен си с хипофункция и Хашимото. При подобни стойности на ФТ4 и ТСХ започнах ниска доза хормон, но имах симптоми на хипо. Ако ти нямаш, може да опиташ диета с минимум млечни и глутен, да изключиш захар и прости въглехидрати. Минимум стрес и без прекалено интензивен и натоварващ спорт.
Исках да те питам за ДХЕАС - верни ли са стойностите, които си написала - твоите и референтните? Много висок ми се вижда. Коментирала ли си го с лекар? Ако наистина е толкова завишен, хубаво е да се консултираш.

# 12
  • София
  • Мнения: 371
Здравей и благодаря ! За високите стойности и аз се притесних ! Утре съм на лекар и ще видим , в един друг форум доста  ме наплашиха ! Но аз четох , че тези стойности зависят от възрастта , аз съм на 45 и се надявам да съм в границите , поне така по спомен четох !

# 13
  • Мнения: 3 729
За високия ТАТ провери зъбите. Аз имах нелекуван гранулом, който вероятно е повишил ТАТ и е отключил заболяването.

# 14
  • Gotham City
  • Мнения: 217
С възрастта ДХЕАС пада. Най-висок е около 20-годишна възраст. Спрямо референтните стойности твоят ДХЕАС е в пъти по-висок, което няма как да е в граници за каквато и да е възраст. Аз също съм с наднормен в пъти такъв хормон и съм на 47, като след сума изследвания се оказва, че няма никаква причина да е толкова висок, но той е. Моля те, сподели след консултацията какво сте коментирали с доктора.

# 15
  • София
  • Мнения: 371
Здравей Бел , сега се върнах , каза ми да направя отново изследването в друга лаборатория и да видим !
И аз се притесних , това при ендокринолога , който ми каза , че имам Хашимото , заради антителата и контрола след 6 месеца . Дано не е това !
Мисля да спазвам режим и малко спорт , ако може да се нормализират тези показатели !

За ДХЕАС - утре съм при гинеколог и ще питам и него , това са полови хормони , които той ми назначи .


Ти правила ли си ехография на надбъбречна жлеза и какво друго се прави при тези високи стойности?

Благодаря !

# 16
  • Gotham City
  • Мнения: 217
Здравей Бел , сега се върнах , каза ми да направя отново изследването в друга лаборатория и да видим !
И аз се притесних , това при ендокринолога , който ми каза , че имам Хашимото , заради антителата и контрола след 6 месеца . Дано не е това !
Мисля да спазвам режим и малко спорт , ако може да се нормализират тези показатели !

За ДХЕАС - утре съм при гинеколог и ще питам и него , това са полови хормони , които той ми назначи .


Ти правила ли си ехография на надбъбречна жлеза и какво друго се прави при тези високи стойности?

Благодаря !
Не се притеснявай, Сили. Наистина е добре да се изследваш още веднъж. Може да е лабораторна грешка. ДХЕАС е андрогенен хормон, но не се произвежда само в яйчниците, а от надбъбречните желзи основно. Така че вариантите са два, особено ако си с поликистоза, много е възможно проблема да идва от яйчниците.
Да, правих ЯМР и скенер точно заради този хормон. Яйчниците ми са ок, надбъбрек също, няма тумори, няма образувания, обаче хормонът е висок. Накрая ми казват, че явно е ензимен дефект, но това е просто предположение по метода на изключването. И нищо не предписват за този хормон. Сваля се с кортикостероиди, но вредите от тях са по-големи от ползите. Ако нямаш симптоми или някакво образувание, живееш си така. Препоръката е да държиш холестерола нисък, понеже андрогените се синтезират от него. Освен това този хормон е и хормон на стреса, така че повече спокойствие е от полза.
А за Хашимотото трябва да следиш щитовидната за изменения и периодично щитовидни хормони.
Успех! И пиши какво е станало с изследванията. Ще правиш ли скенер? Хубаво би било според мен.

# 17
  • София
  • Мнения: 371
Бел , много благодаря ! Да с поликистозни съм от много години , но ако имало проблем  ( ми каза ендо )с хипофизата нямало да мога да забременея . пък аз имам 2 спонтанни бременности . Гинеколога нищо не ми каза .
За окосмяване си имам от дете , така да се каже , чак сега на тези години всичко оредя Simple Smile)
Дано да е грешка , за скенер не мисля да правя засега .
Иначе щитовидната била добре , но пък Хашимото , но пък аз нищо не спазвах за хранене , сега ще променя навиците .
Тя ендокриноложката ми се накара , защо съм пуснала хормони , тя никога не правила .Явно ако си добре не трябва да ровиш, че не се знае от къде ще изкочи Simple Smile

# 18
  • Мнения: 3 729
Ти си пускай, каквото ти е необходимо. И моето ендо ми се караше, че правя на своя глава изследвания. "И за какво ги пускаш? Сигурно едно сто лева си дала?"
За мен беше важно да изключа проблем.

Последна редакция: ср, 31 май 2023, 18:58 от Дидичка

# 19
  • София
  • Мнения: 371
Belle Époque,

направих пак изследването ДХЕАС в Рамус и съм в норма по средата Simple Smile .

имаше пакет с анитела за Ковид и го пуснах , доста са над 500 .
и сега се съмнявам в диагнозата Хашимото , дали може антителата на ЩЗ да са от боледуване .
Да ви кажа , спрях хляб и производни и се чувствам много добре ,може и от приема на витамин Д да е .

# 20
  • Gotham City
  • Мнения: 217
Belle Époque,

направих пак изследването ДХЕАС в Рамус и съм в норма по средата Simple Smile .

имаше пакет с анитела за Ковид и го пуснах , доста са над 500 .
и сега се съмнявам в диагнозата Хашимото , дали може антителата на ЩЗ да са от боледуване .
Да ви кажа , спрях хляб и производни и се чувствам много добре ,може и от приема на витамин Д да е .
Браво! Това е много хубава новина. А за Ковид и Хашимото не мога да кажа. Ендокринологът ми каза, че Ковид разбутва щитовидната, но дали е обратимо,  не зная.

# 21
  • Мнения: 3 729
Изследвала съм ТАТ по време на настинка, беше двойно по-висок спрямо месец по-рано. Два-три месеца по-късно и след изключване на глутен беше спаднал до горна граница.

# 22
  • София
  • Мнения: 371
Благодаря ви , момичета !
Диди , ще пробвам след известно време да направя изследвания  на ЩЗ дано спаднат антителата ! И аз чух от познати , че Ковида  дава  отражение на жлезата .
Приятни почивни дни .

# 23
  • Мнения: 853
За щитовидните хормони от значение е и къде в референтните стойности са ти резултатите, примерно Тсх може нормата да е между 0.3 и 4, ти да си в норма с резултат 3.3, но пак да не се чувстваш добре.

в понеделник 5.6.23г. бях на преглед в УСБАЛЕ - аз съм на 53.5год, навлизам в МП и съм от онези 6-9% от жените при които стойности на TSH  до  5.5-6 не са страшни , при положение че FT3 и FT4 са  оптимални . Това ми го казаха и  доц. Начев (той прави ехографиите) и после при преглед и доц. Томова.
Друг е въпросът че отидох с тези стойности от външна лаборатория , а  проверовъчно в лабораторията на УСБАЛЕ съм с TSH 2.6 .Но това е друга тема

# 24
  • Мнения: 6
Аз взимам селен по една таблетка от 200мкг на ден, гледам да е селенометионин, формата, която най-добре се усвоява според написаното в нета

Общи условия

Активация на акаунт